|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ю.Гагарин атындағы бастауыш мектебі» КММ |
||||||
|
Пәні: |
Сауат ашу |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шалкыбаева Сания Советбековна |
||||||
|
Күні: |
11.04.2024 жыл |
||||||
|
Сынып: 0 «Ә» |
Қатысушылар саны: 2 |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біз нені үйрендік? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Дыбыстық талдау жасауды жалғастыру.. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жасайды: дыбыстық талдау жасайды, сөздердің жалпы атауын атайды, сөйлем құрайды, сөйлем сызбасын сызады, сөздерді буынға бөледі, дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады, буынға -буын жалғап сөз құрайды. Түсінеді: қарама қарсы сөздердің мағынасын. Қолданады: дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады, буынға -буын жалғап сөз құрайды |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс |
1.Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбер: Күннің көзі ашылып, Көкке шуақ шашылып. Құтты қонақ келіпті, Төрімізге еніпті. Амандасу үлкенге, Тәрбиенің басы ғой. Ал, кәнеки бәріміз, Сәлем дейік үлкенге, Сәлеметсіздерме, апайлар! Педагог оқу қызметін «Жалпы атауын айт» дидактикалық ойынымен оқу қызметін бастайды. 1. Сиыр, ешкі, қой, жылқы – . . . 2. Тау, ағаш, гүл, тас – . . . 3. Қазан, қасық, кесе, тəрелке – . . . 4. Қаймақ, ботқа, ірімшік, май – . . . 2. Негізгі бөлім «Сұрақ-жауап» əдісі арқылы қайталау. 1) Дыбыс деген не? 2) Дыбыстар қандай болып бөлінеді? 3) Дауысты дыбысты, дауыссыз дыбыстан қалай ажыратамыз? 4) Дауысты дыбыстарды қандай түспен белгілейміз? 5) Дауыссыз дыбыстарды ше? 6) Сөзді буынға қалай бөлеміз? 7) Буынды қалай белгілейміз? 8) Сөйлем деген не? 9) Сөйлем неден тұрады? 10) Сөйлем сызбасын қалай белгілейміз? Дидактикалық ойын: «Сөз жарыс» – Мен бір тақырып айтамын, сендер сол тақырыпқа байланысты ғана сөздерді буынға бөлулерің қажет. Мысалы: Жабайы аңдар, жəндіктер, ыдыстар т.б. Кім көп сөз айтып, буынға бөлсе, сол жеңімпаз болады (сөз айтып, буынға бөлген балаға түрлі түсті қаламнан беріліп отырады). Қаламдарды санау арқылы жеңімпаз анықталады. Дидактикалық ойын: «Буынды айтып сөз құра» Ойын шарты: педагог айтқан буынға балалар сөз құрап айтады. Мысалы: Ал.. . . .ма , ба. . . қа.., са...ғыз, ал...мұрт, ма..., ке...ме, де..., шал...қар, қа...зы, пи..яз, бə...тенке, т.б. Педагог өз ойынан басқа да буындарды айтса болады. Балалар сендердің дендерің сау, мықты болып өсу үшін дəрумендері мол, балғын тағамдармен қоректенулерің керек. Дидактикалық жатттығу: «Қарама-қарсы сөзді айт» Майлы – ... (майсыз). Сұйық – ... (қою). Ащы – ... ( тұщы). Дəмді – ... (дəмсіз). Қатты – ... (жұмсақ). Ұнайды – ... (ұнамайды). Дəптермен жұмыс 1. Суретте қара. Тағам атауларын ата. Сөйлем құрап, сызбасын сыз. 2. Суреттерді ата. Дыбыстық талдау жаса. Ыдыс, ешкі, құрт сөздеріне дыбыстық талдау жасау Педагог балаларға дəптерлерінде орындауға тапсырма береді. Дыбыстық сызбаларды тақтаға іліп, əр сызбаға бір баладан тақтаға шақырып, дыбыстық талдау жасатады, қалған балалар тақтамен жұмыстарын тексереді. Педагог дыбыстық талдау жасау барысында сөздегі əр дыбысты анық айтуларын сұрайды. Ыдыс сөзіне дыбыстық талдау. Ыдыс сөзінде 2 буын, 4 дыбыс бар Ы – жуан дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз. Д – ұяң дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. Ы – жуан дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз. С – қатаң дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. Құрт сөзінің дыбыстық талдауы. Құрт – 1 буын, 4 дыбыс. Қ – қатаң дауыссыз дыбыс, Ұ – жуан дауысты дыбыс, қызыл түмпен белгілейміз. Р – үнді дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. Т – қатаң дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. Ешкі сөзіне дыбыстық талдау. Ешкі – 2 буын, 4 дыбыс. Е – жіңішке дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз. Ш – қатаң дауыссыз дыбыс, көк түспенг белгілейміз. К – қатаң дауыссыз , көк түспен белгілейміз. І – жіңішке дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз. 3.Сөздерді буынға бөл. Тиісті сызбамен қос. Сергіту сəті Балдырғандар маршы Адымдаймыз көңілді, Алға қарай сенімді. Тік көтеріп кеудені, Адымдаймыз жігерлі. Адымдаймыз көңілді, Алға қарай сенімді. Шеңбер болып тұрайық, Дөңгелекті құрайық. Дəптермен жұмыс (графикалық жұмыс) 4. Суреттерді штрихта. 5. Үзік сызықтарды бастыр, жалғастырып жаз. Педагог графикалық жұмысты бастамас бұрын үстелде отыру ережесін естеріне түсіріп қайталайды. Дұрыс отырмаудың денсаулыққа, адам сымбатына зиян екенін айтып өтеді. Педагог балаларға қарындашты қолдарына алғызып жазу үлгісін алдымен ауада жаздырады. Саусақ жаттығуы Алақанның біреуін Кері қарай бұрайық. Алақаны демалсын, Қол үстінен ұрайық. 3. Рефлексия. Педагог ҰОҚ-ны қорытындылайды. Балаларды мақтап, оларға жетістікке жету үшін еңбектену керектігін айтады. Оқу қызметінің қызықты өткенін жəне ұнағандығын сұрап білу. – Тапсырмаларды орындау барысында қиналған сəттерің болды ма? Қай тапсырмада? – Егер сендерге бүгінгі тапсырмаларды орындау жеңіл жəне қызық болса, көңілді смайлды, ал егер тапсырмаларды орындауда қиналсаңдар жəне қызықсыз болса, көңілсіз смайлды бояңдар. |
Сұрақ-жауап әдісі арқылы өткен сабақты қайталайды
Дидактикалық жаттығу орындайды Балалар қарама-қарсы сөздерді айтады. Сұрақтарға жауап береді Дыбыстық талдау жасайды Сергіту сәтін орындайды. Саусақ жаттығуын орындайды Сұрақтарға кері байланыс берді |
Жарайсыңдар!
|
Суреттер
Жарайсыңдар!
Тамаша! |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сауат ашу: Біз нені үйрендік?
Сауат ашу: Біз нені үйрендік?
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ю.Гагарин атындағы бастауыш мектебі» КММ |
||||||
|
Пәні: |
Сауат ашу |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шалкыбаева Сания Советбековна |
||||||
|
Күні: |
11.04.2024 жыл |
||||||
|
Сынып: 0 «Ә» |
Қатысушылар саны: 2 |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біз нені үйрендік? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Дыбыстық талдау жасауды жалғастыру.. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жасайды: дыбыстық талдау жасайды, сөздердің жалпы атауын атайды, сөйлем құрайды, сөйлем сызбасын сызады, сөздерді буынға бөледі, дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады, буынға -буын жалғап сөз құрайды. Түсінеді: қарама қарсы сөздердің мағынасын. Қолданады: дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады, буынға -буын жалғап сөз құрайды |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс |
1.Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбер: Күннің көзі ашылып, Көкке шуақ шашылып. Құтты қонақ келіпті, Төрімізге еніпті. Амандасу үлкенге, Тәрбиенің басы ғой. Ал, кәнеки бәріміз, Сәлем дейік үлкенге, Сәлеметсіздерме, апайлар! Педагог оқу қызметін «Жалпы атауын айт» дидактикалық ойынымен оқу қызметін бастайды. 1. Сиыр, ешкі, қой, жылқы – . . . 2. Тау, ағаш, гүл, тас – . . . 3. Қазан, қасық, кесе, тəрелке – . . . 4. Қаймақ, ботқа, ірімшік, май – . . . 2. Негізгі бөлім «Сұрақ-жауап» əдісі арқылы қайталау. 1) Дыбыс деген не? 2) Дыбыстар қандай болып бөлінеді? 3) Дауысты дыбысты, дауыссыз дыбыстан қалай ажыратамыз? 4) Дауысты дыбыстарды қандай түспен белгілейміз? 5) Дауыссыз дыбыстарды ше? 6) Сөзді буынға қалай бөлеміз? 7) Буынды қалай белгілейміз? 8) Сөйлем деген не? 9) Сөйлем неден тұрады? 10) Сөйлем сызбасын қалай белгілейміз? Дидактикалық ойын: «Сөз жарыс» – Мен бір тақырып айтамын, сендер сол тақырыпқа байланысты ғана сөздерді буынға бөлулерің қажет. Мысалы: Жабайы аңдар, жəндіктер, ыдыстар т.б. Кім көп сөз айтып, буынға бөлсе, сол жеңімпаз болады (сөз айтып, буынға бөлген балаға түрлі түсті қаламнан беріліп отырады). Қаламдарды санау арқылы жеңімпаз анықталады. Дидактикалық ойын: «Буынды айтып сөз құра» Ойын шарты: педагог айтқан буынға балалар сөз құрап айтады. Мысалы: Ал.. . . .ма , ба. . . қа.., са...ғыз, ал...мұрт, ма..., ке...ме, де..., шал...қар, қа...зы, пи..яз, бə...тенке, т.б. Педагог өз ойынан басқа да буындарды айтса болады. Балалар сендердің дендерің сау, мықты болып өсу үшін дəрумендері мол, балғын тағамдармен қоректенулерің керек. Дидактикалық жатттығу: «Қарама-қарсы сөзді айт» Майлы – ... (майсыз). Сұйық – ... (қою). Ащы – ... ( тұщы). Дəмді – ... (дəмсіз). Қатты – ... (жұмсақ). Ұнайды – ... (ұнамайды). Дəптермен жұмыс 1. Суретте қара. Тағам атауларын ата. Сөйлем құрап, сызбасын сыз. 2. Суреттерді ата. Дыбыстық талдау жаса. Ыдыс, ешкі, құрт сөздеріне дыбыстық талдау жасау Педагог балаларға дəптерлерінде орындауға тапсырма береді. Дыбыстық сызбаларды тақтаға іліп, əр сызбаға бір баладан тақтаға шақырып, дыбыстық талдау жасатады, қалған балалар тақтамен жұмыстарын тексереді. Педагог дыбыстық талдау жасау барысында сөздегі əр дыбысты анық айтуларын сұрайды. Ыдыс сөзіне дыбыстық талдау. Ыдыс сөзінде 2 буын, 4 дыбыс бар Ы – жуан дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз. Д – ұяң дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. Ы – жуан дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз. С – қатаң дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. Құрт сөзінің дыбыстық талдауы. Құрт – 1 буын, 4 дыбыс. Қ – қатаң дауыссыз дыбыс, Ұ – жуан дауысты дыбыс, қызыл түмпен белгілейміз. Р – үнді дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. Т – қатаң дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. Ешкі сөзіне дыбыстық талдау. Ешкі – 2 буын, 4 дыбыс. Е – жіңішке дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз. Ш – қатаң дауыссыз дыбыс, көк түспенг белгілейміз. К – қатаң дауыссыз , көк түспен белгілейміз. І – жіңішке дауысты дыбыс, қызыл түспен белгілейміз. 3.Сөздерді буынға бөл. Тиісті сызбамен қос. Сергіту сəті Балдырғандар маршы Адымдаймыз көңілді, Алға қарай сенімді. Тік көтеріп кеудені, Адымдаймыз жігерлі. Адымдаймыз көңілді, Алға қарай сенімді. Шеңбер болып тұрайық, Дөңгелекті құрайық. Дəптермен жұмыс (графикалық жұмыс) 4. Суреттерді штрихта. 5. Үзік сызықтарды бастыр, жалғастырып жаз. Педагог графикалық жұмысты бастамас бұрын үстелде отыру ережесін естеріне түсіріп қайталайды. Дұрыс отырмаудың денсаулыққа, адам сымбатына зиян екенін айтып өтеді. Педагог балаларға қарындашты қолдарына алғызып жазу үлгісін алдымен ауада жаздырады. Саусақ жаттығуы Алақанның біреуін Кері қарай бұрайық. Алақаны демалсын, Қол үстінен ұрайық. 3. Рефлексия. Педагог ҰОҚ-ны қорытындылайды. Балаларды мақтап, оларға жетістікке жету үшін еңбектену керектігін айтады. Оқу қызметінің қызықты өткенін жəне ұнағандығын сұрап білу. – Тапсырмаларды орындау барысында қиналған сəттерің болды ма? Қай тапсырмада? – Егер сендерге бүгінгі тапсырмаларды орындау жеңіл жəне қызық болса, көңілді смайлды, ал егер тапсырмаларды орындауда қиналсаңдар жəне қызықсыз болса, көңілсіз смайлды бояңдар. |
Сұрақ-жауап әдісі арқылы өткен сабақты қайталайды
Дидактикалық жаттығу орындайды Балалар қарама-қарсы сөздерді айтады. Сұрақтарға жауап береді Дыбыстық талдау жасайды Сергіту сәтін орындайды. Саусақ жаттығуын орындайды Сұрақтарға кері байланыс берді |
Жарайсыңдар!
|
Суреттер
Жарайсыңдар!
Тамаша! |
|
||
шағым қалдыра аласыз













