|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: №277 орта мектеп Қармақшы ауданы. |
|
|
Күні : Пәні: Сауат ашу. |
Мұғалімнің есімі:Борикулова А.А.
|
|
|
СЫНЫП: 1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Х х дыбысы мен әрпі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестенді-ру. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну. 1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызба, сурет, белгілер қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Х әрпін таниды,х дыбысына қатысты сөздерді оқиды,жазады. |
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтіндегі автордың ойын түсінуде өз болжамдарын айта алады. |
|
|
Кейбір оқушылар: Сөз бен сөйлемді ажыратады.Сөйлемдегі тыныс белгілерін дұрыс қолдана алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Алдыңғы оқу: |
|
|
|
Құндылыққа баулу: |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуге тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
|
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы (7 мин)
Сабақтың ортасы ( 27мин)
Сергіту сәті
Сабақтың соңы 10мин |
4мин
3мин
7мин
5мин
9мин
2мин
5мин
7мин
3мин |
І Ұйымдастыру кезеңі: ІІ Ширату жаттығуы: Психологиялық дайындық «Менің көңіл күйім неге ұқсас?» ойыны. Сабаққа керекті құрылғылардың суреттерін қима түрінде беріп оқушыларды төрт топқа біріктіремін.(суреттердің тустері қызыл,жасыл,сары,ақ)Оқушылар түстер бойынша өз орындарына отырып,қиманы құрастырған сәтте өз топтарының аты айқындалады. Топқа бөлу 1топ-қарындаш 2топ-оқулық 3топ-санамақ 4топ-дәптер Ширату «Миға шабуыл» әдісі. Әр топта бірнеше смартфон(телефон) макеті және хатқалта жатады.Оқушыларға телефонды қолдарыңа ала отырып не үшін қажет екенін сұраймын және аудиожазба арқылы телефонға хабарлама келген дыбысты тыңдатамын. Оқушылардың жауабын тыңдап болған соң сабақтың мақсатымен, критерийімен таныстырамын.Х әрпіне түсінік бере отырып «Хат» сөзіне дыбыстық талдау жасатамын. 1-тапсырма(МкҰ) Тақтада: -Қарлығаш, -елтаңба -ермексаз -белдемше -доп -сиыр,сөздері берілген.Оқушылар сөздерді буынға бөледі,оқиды және суреттермен сәйкестендіреді Бағалау: «бас бармақ»әдісі. 2-тапсырма(Жеке) Берілген сөздерді оқы. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Сол әріпті қоршап сыз. Бағалау: «Бағдаршам әдісі»
3-тапсырма:(Т)Мәтінді түсініп
оқы: Құлын. 1-топ Мәтінге тақырып қой.неге олай атағаныңды түсіндір.
2-топ
Мәтіндегі тірек сөздермен жұмыс. Математика
пәнімен байланыстыра отырып,тірек сөздердегі әріптер санын
анықтау. 4-топ Сен өзіңді автормын деп есепте және құлын тақырыбына байланыстырып өзгеше мәтін құра Бағалау: «Ауа райы» Дескриптор: Білім алушы: мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; -мәтіннің кейіпкеріне қатысты пікірін айтады; -мәтіннің мазмұнына сүйеніп, автордың ойын тұспалдайды. Сергіту сәті «Қызыл гүлім-ай» 4-тапсырма(Ж) «Ойлан,жұптас,талқыла» Ем,дәрі,ауру,наубай,шай,кітап,ас,шебер,ұста,баспа сөздерін «хана» сөзімен күн шапақтары арқылы байланыстырып, оқы.Пайда болған сөздерден ауызша сөйлем құра.Сөйлемдерге сәйкес суреттерді анықта. Бағалау: «Мадақтау сэндвичі» Дескриптор Білім алушы - сөйлемдерге сәйкес суреттерді анықтайды; - суретті қатыстырып сөйлемдер құрастырады; - сөйлемдерді толықтырып жазады; - сөзді сауатты жазады. -5тапсырма:((жеке) Дәптермен жұмыс:Досыңа(ата-анаңа,ата-әжеңе)хат жаз.Тыныс белгілерін қой. Бағалау: «Көңілді смайликтер» Рефлексия.
|
https://www.youtube.com/watch?v=sPX27NNVWCY
|
|
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||
|
Топтық жұмыс кезінде 3-тапсырмадағы берілген «Құлын»тақырыбына байланысты оқушылардың қабілетіне қарай тапсырмаларды күрделендіріп беремін. |
әдісі арқылы бағалау жүргізілді. Кері байланыс:
|
Ширату кезінде бір-бірін итермейді. АКТ қолданған кезде электр тоғынан сақтанады. Сергіту сәтінде парта қырынан сақтанады. Жазылым дағдысы кезінде қаламсаптың ұшынан сақтану ескеріледі. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сауат ашу Х х дыбысы мен әрпі
Сауат ашу Х х дыбысы мен әрпі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: №277 орта мектеп Қармақшы ауданы. |
|
|
Күні : Пәні: Сауат ашу. |
Мұғалімнің есімі:Борикулова А.А.
|
|
|
СЫНЫП: 1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Х х дыбысы мен әрпі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестенді-ру. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну. 1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызба, сурет, белгілер қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Х әрпін таниды,х дыбысына қатысты сөздерді оқиды,жазады. |
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтіндегі автордың ойын түсінуде өз болжамдарын айта алады. |
|
|
Кейбір оқушылар: Сөз бен сөйлемді ажыратады.Сөйлемдегі тыныс белгілерін дұрыс қолдана алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Алдыңғы оқу: |
|
|
|
Құндылыққа баулу: |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуге тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
|
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы (7 мин)
Сабақтың ортасы ( 27мин)
Сергіту сәті
Сабақтың соңы 10мин |
4мин
3мин
7мин
5мин
9мин
2мин
5мин
7мин
3мин |
І Ұйымдастыру кезеңі: ІІ Ширату жаттығуы: Психологиялық дайындық «Менің көңіл күйім неге ұқсас?» ойыны. Сабаққа керекті құрылғылардың суреттерін қима түрінде беріп оқушыларды төрт топқа біріктіремін.(суреттердің тустері қызыл,жасыл,сары,ақ)Оқушылар түстер бойынша өз орындарына отырып,қиманы құрастырған сәтте өз топтарының аты айқындалады. Топқа бөлу 1топ-қарындаш 2топ-оқулық 3топ-санамақ 4топ-дәптер Ширату «Миға шабуыл» әдісі. Әр топта бірнеше смартфон(телефон) макеті және хатқалта жатады.Оқушыларға телефонды қолдарыңа ала отырып не үшін қажет екенін сұраймын және аудиожазба арқылы телефонға хабарлама келген дыбысты тыңдатамын. Оқушылардың жауабын тыңдап болған соң сабақтың мақсатымен, критерийімен таныстырамын.Х әрпіне түсінік бере отырып «Хат» сөзіне дыбыстық талдау жасатамын. 1-тапсырма(МкҰ) Тақтада: -Қарлығаш, -елтаңба -ермексаз -белдемше -доп -сиыр,сөздері берілген.Оқушылар сөздерді буынға бөледі,оқиды және суреттермен сәйкестендіреді Бағалау: «бас бармақ»әдісі. 2-тапсырма(Жеке) Берілген сөздерді оқы. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Сол әріпті қоршап сыз. Бағалау: «Бағдаршам әдісі»
3-тапсырма:(Т)Мәтінді түсініп
оқы: Құлын. 1-топ Мәтінге тақырып қой.неге олай атағаныңды түсіндір.
2-топ
Мәтіндегі тірек сөздермен жұмыс. Математика
пәнімен байланыстыра отырып,тірек сөздердегі әріптер санын
анықтау. 4-топ Сен өзіңді автормын деп есепте және құлын тақырыбына байланыстырып өзгеше мәтін құра Бағалау: «Ауа райы» Дескриптор: Білім алушы: мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; -мәтіннің кейіпкеріне қатысты пікірін айтады; -мәтіннің мазмұнына сүйеніп, автордың ойын тұспалдайды. Сергіту сәті «Қызыл гүлім-ай» 4-тапсырма(Ж) «Ойлан,жұптас,талқыла» Ем,дәрі,ауру,наубай,шай,кітап,ас,шебер,ұста,баспа сөздерін «хана» сөзімен күн шапақтары арқылы байланыстырып, оқы.Пайда болған сөздерден ауызша сөйлем құра.Сөйлемдерге сәйкес суреттерді анықта. Бағалау: «Мадақтау сэндвичі» Дескриптор Білім алушы - сөйлемдерге сәйкес суреттерді анықтайды; - суретті қатыстырып сөйлемдер құрастырады; - сөйлемдерді толықтырып жазады; - сөзді сауатты жазады. -5тапсырма:((жеке) Дәптермен жұмыс:Досыңа(ата-анаңа,ата-әжеңе)хат жаз.Тыныс белгілерін қой. Бағалау: «Көңілді смайликтер» Рефлексия.
|
https://www.youtube.com/watch?v=sPX27NNVWCY
|
|
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||
|
Топтық жұмыс кезінде 3-тапсырмадағы берілген «Құлын»тақырыбына байланысты оқушылардың қабілетіне қарай тапсырмаларды күрделендіріп беремін. |
әдісі арқылы бағалау жүргізілді. Кері байланыс:
|
Ширату кезінде бір-бірін итермейді. АКТ қолданған кезде электр тоғынан сақтанады. Сергіту сәтінде парта қырынан сақтанады. Жазылым дағдысы кезінде қаламсаптың ұшынан сақтану ескеріледі. |
|
||
шағым қалдыра аласыз




















