Материалдар / Сауат ашу Тт дыбысы мен әрпі 1 -сынып

Сауат ашу Тт дыбысы мен әрпі 1 -сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
1- сынып ұстаздарына сауат ашу пәнінің ҚМЖ-сы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қараша 2020
570
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Оқу ісі жөніндегі меңгерушісі: Ш.Казимова 23.10.2020ж.

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі : Менің мектебім

Мұғалімнің аты-жөні: Балтабаева А


Күні:

23.10.2020ж


Пәні

сауат ашу


Сынып: 1

Қатысқаны:10

Қатыспағаны:-


Сабақтың тақырыбы

Менің мектепке баратын жолым. Т дыбыс мен әрпі.


Оқу мақсаты

1.2.9.1.Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.1.2.1.Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау.

1.1.4.1. Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау.

1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Әріпті таниды, мұғалім көмегімен мәтін мазмұнын түсінеді, әріп элементтерін жаза алады.

Көптеген оқушылар:

Әріпті дыбыстан ажырата алады, мәтіннің мазмұнын иллюстрация бойынша болжай алады. Жоларалық кеңістікті және жолдың жоғарғы және төменгі сызығын ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

Әріппен дыбысты сәйкестендіреді. Мәтінде Кім? Не? Туралы анықтап, мәтіннің мазмұнын тақырыбы бойынша болжай алады. Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады.


Бағалау критерийлері



Әріптерді таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

Мәтінде Кім? (Не?) туралы екенін, иллюстрация бойынша анықтайды.

Иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын болжап әңгімелейді.

Әріп элементтерін дұрыс байланыстырып салып, сөздерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

Құндылықтарды дарыту


Өз бетімен білім алуға ұмтылатын, қызығушылығы жоғары, өзіне сенімді, жауапкершілігі мол зияткерлік тұрғыдан дамыған тұлға қалыптастыру.


Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, бейнелеу

Акт қолдану

Imektepтен бейнеролик көрсету ( Т дыбысы мен әріпіне байланысты суреттер)

Бұған дейін меңгерген білім

Көптеген дыбыстарды таниды.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері

Дерек көздері

Сабақтың басы

5 мин



Ұйымдастыру кезеңі

Ширату«Мектепке саяхат» ойыны

Шеңберге тұрып, қолдарына тал, бұлт, тас, мектеп, тасбақа суреттер таратылады, сол суреттерден мектепке баратын жолда кездесетін сөздерді тауып, өз ойларын айтады.

Кері байланыс: «Сиқырлы доп» әдісі

- мектептен үйге баратын жолда қандай заттарды кездестірдің?

Топқа бөлу « Мозайка» әдісі

Тау,Торғай, тасбақаның сурет қималары арқылы құрастырып,топтарға бірігеді.





Тау,Торғай, Тасбақа қима суреттері


Сабақтың ортасы


30 мин

ТА.Ұжымдық жұмыс Жұмбақ ойыны

Жұмбақтың шешуін тауып, шыққын сөзге дыбыстық талдау жасайды.

Иір- иір денесі,

Сахараның кемесі,

Ащы шөптер тамағы,

Шөлге шыдап бағады (Түйе)


Кері байланыс «Бір сөйлеммен түйіндеу»

  • Қандай дыбыстан басталып айтылып тұр ?

  • Т дыбысы неше рет кездеседі ?

  • Қай буында кездеседі?


ТАО. Топтық жұмыс«Жолға шығу» ойыны. Ойын айналадағы заттарға талдау жасауға мүмкіндік береді. Жолға шыққан жолаушы қандай заттарды алады? деген сұрақ қойылады.Бір топ керекті заттар тізімін айтады, екінші топ ол заттар не үшін қажет екенін айтып беруі керек.

(Топ мүшелері өзара сайланады. Капитан-тапсырманы бөліп береді, Хатшы-айтылған шешімнің барлығының түсінгенін тексереді. Баяндамашы-жасалаған жұмысты қорғайды, Уақыт сақшысы-тапсырмалардың орындау уақытын қадағалайды.

1 топ .Тайдың суретін салыңдар

2 топ Тай сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар

3-топ Тай сөзін қатыстырып сөйлем құрастыр

Кері байланыс:«Елестету көрінісі» әдісі

Тайдың суреті қалай салдың?

Қандай дыбыстар кездестірдіңдер ?

Бағалау: топар бірін -бірі «Басбармақ»

Жұптық жұмыс «Ойлан,жұптас,бөліс»әдісі

Күн мен бұлттың суреттері арқылы жұптасады.

Мектептен үйге барар жолда т дыбысынан басталатын қандай заттар кездесті. (тал, ата, ат) Осы сөздерге сөйлем құрастырады . Жұпта талқылайды.Сөздердің мағынасын бір-біріне түсіндіреді.

Кері байланыс:«Кім зейінді» әдісі

- Т дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?

-Т дыбыс неліктен дауыссыз?

Бағалау.Жұптар бір – бірін смайлик арқылы бағалайды

Жеке жұмыс: «Сиқырлы қалам» әдісі

Әріп элементтерін дұрыс байланыстырып салады.

Сөздерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады

Берілген әріптің жазылуына мұқият қараңыз. Жазу жолына суреттің атауын жазыңыз.


Бағалау: Жұлдызша арқылы

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:

Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Сол әріпті қоршап сызыңыз.



..үлкі Кі..ап ...ауық Саға...

Дескриптор: Білім алушы

сөздерді дұрыс оқиды;

көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.

Сараланған тапсырма.

Қабілеті жоғары:

Мектептен үйге қайтар жолда кездескен нәрселердің суретін салыңыз.

Қабілеті төмен оқушыларға

Көп нүктенің орына тиісті әріпті қойып, сөздерді оқыңыз.

Ша...ғы, кі..ап, кәмпи..., қи...р

Қолдауды қажет ететін оқушыларға

С уреттегі заттарды ата. Сөзде неше дыбыс бар? Сөздегі дауысты дыбыстарды қызыл түспен, дауыссыз дыбыстарды көк түспен бояңыз және атаңыз.



































күн, бұлт суреттері







Дәптермен жұмыс










Суреттер































Сергіту сәті

2 мин


«Бар,жоқ» ойыны Т дыбысы бар сөздерді айтқанда қол көтеру.

«Сиқырлы кітап» видео

Сабақтың соңы



3 мин


Рефлексия: «Адасқан әріптер» ойыны

-Берілген әріптерден Тау, Тон, Тарақ сөздерін тауып сқйлем құрастырады. Балалар, бағдаршамға бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді білдіріп, қолдарыңдағы стикерлерді іліңдер.

Рефлексия:

Жасыл түс-бүгінгі сабақты түсіндім

Сары түс-бүгінгі сабақты орташа түсіндім

Қызыл түс-бүгінгі сабақты мүлдем түсінбедім




Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

-Мәтін иллюстрациясы бойынша ұжымдық жұмыс жүргізгенде диалог және қолдау көрсету тәсілі жүргізіледі.

«Ойлан,жұптас,бөліс жұптық – топтық жұмысында білім деңгейі әртүрлі оқушыларды тапсырма беру арқылы сараланады.

-Өзіндік жұмыста бағалау арқылы сараланады.

-Мәтіндегі сызбаны байланыстыру ,сөз құрау, талдау жұмысы топта қарқынды саралау болды

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

- Бағалау кретерийі оқу мақсаттарына сәйкес қойылды.

- Дискрипторға сәйкес жасалды.

- Дискрипторларға сәйкес жұлдызша мен смайликтер берілді.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

-партада отыру тәртібі,жазу кезінде дәптерді сол жаққа қисайту керектігі ескертілді.

























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ