Материалдар / Сауда тарихы. Ұлы Жібек жолы – сауда мәдениетінің өркендеу биігі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сауда тарихы. Ұлы Жібек жолы – сауда мәдениетінің өркендеу биігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсінеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қараша 2021
2792
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні

Оқытушының аты-жөні:Тойганбекова Рауан Нусиратуллаевна

Пәні

Қазақ тілі мен әдебиеті.Жаратылыстану- математикалық бағыт.

1-курс

Қатысқан оқушы саны : 15

Қатыспаған оқушы саны 0

Сабақ -27

VII бөлім. Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда

Сабақтың тақырыбы 10

Сауда тарихы. Ұлы Жібек жолы – сауда мәдениетінің өркендеу биігі

Осы сабақ арқылы күтілетін нәтижелер

Оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында

қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіндіреді.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары


Қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын талдайды;

Ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтін-

дердің (мақала, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін біледі.

Сабақ мақсаты

Қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар негізіндегі термин сөздердің мағынасын ашады.

Мақала,баспасөз парағының құрылымымен танысып, рәсімдейді.

Бағалау критерийлері

Термин сөздер мен қолданылған сөздердің айырмашылығын біледі.

Мақала баспасөз парағымен жұмыс жасай отырып, рәсімдейді.

Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, талдау

Тілдік мақсат

Пән лексикасы және терминология:

Шаруашылық, табыс көзі, делдал, тансық, иек артпау, кеңейту, нарық, қолдау көрсету, айналдыру, көрсеткіш, жоғарылау, төмендеу, себебі, салдары, табыс, шығын

Жазылым және оқылым:терминдермен,сөздікпен және жаңа сөздермен жұмыс.

Тыңдалым: Мәтінмен жұмыс.

Негізгі идеалар: сауда капиталы, ішкі нарық, сауда айналымы, айырбас сауда, алым-салық, негізгі сауда орындары, тауар, көне замандағы сауда, сауданың отаршылдық сипаты, жәрмеңкелердің әлеуметтік мәдени қызметі.

Құндылыққа баулу

- Өзгенің пікіріне құрметпен қарау, азаматтық жауапкершілік,сауда- саттық дипломатиясы

  • топтық жұмыстарды орындау барысындағы ынтымақтастық;

  • өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық;


Пәнаралық байланыс

Экономика /Әлемдік бөлшек сауда тауар айналымы жайлы ақпарат/

Құқық негіздері/ Сауда қызметін реттеу бойынша мәліметтер/

Тарих /Сауданың негізгі Отаны/

Әдебиет / Қазақ қоғамындағы сауда ұғымы/

Алдыңғы оқу

Сауда дегенді қалай түсінесіз?

Сауданың қандай түрлері бар?

Ислам дініндегі сауда қалай жүзеге асқан?

Тақырып туралы өмір тәжірибесіне сүйену

Жоспар

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Кері байланыс

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұжымдық жұмыс: «Амандасу» ойсергегі. Студенттер бір-бірімен амандасып, сабаққа сәттілік тілейді.



10 мин

Ұжымдық жұмыс: «Бумеранг» ойыны.


Сұрақ-жауап. Болжау: Студенттер суреттерді өзара байланыстырып, сөз бен сәйкестендіреді. Бөлімнің жалпы тақырыбы аясында әңгіме құрастырады. Бір-бірінің жауаптарын тыңдап, тақырыпты болжайды. Топқа бөлініп, берілген фото суреттер бойынша сұрақтар дайындайды. Әр топ өз сұрағын келесі топқа қойып, жауап береді.


Қызығушылықты ояту:

Сауда тарихы қай дәуірден басталған?

Саудада адамдар қандай мәміліге келді?

Екіжақты зат алмасуға не себеп болды?

Ұлы Жібек Жолы Қазақстанның қай қалаларын басып өтті?



Кесте:


Сөз

Сурет

Менің ойым

Қытайдан басталып,Римге барып аяқталған.Сауда қатынастарымен қатар мәдениет пен өркениет дамыды.


Шығыс пен Батысты байланыстырып,Жерорта теңізінен Қытайға дейін Еуразияны қақ жарып өтетін керуен жолының жүйесі.


Дала жолы

Лазурит жолы,

Нефрит жолы.Бағалы заттар, жібек мата, алтын, қыш құмыралар керуен жолы арқылы зат тасымалданды.


Қазіргі кездегі сауда мен сауда орындары



Базар және базардағы сауда, жәрмеңкелер










Бағалау критерийі:

-Сауда жайлы өз көзқарастарын білдіреді.

-Сауда ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады.


Студенттер тыңдап «Қол шапалақтау» әдісі:

-қатты және жәй шапалақтау арқылы бағалайды.


https://yandex.kz/images/search?from=tabbar&text

Сабақ ортасы

3Горизонтальный свиток 1 0 мин

Топтық жұмыс.

Тыңдалым алды тапсырмасы: Мәтінді QR арқылы тыңдайды.

Ұлы Жібек Жолының «Сауда» ұғымымен қандай байланысы бар, қазіргі кездегі сауда,келісім қалай іске асып жатыр?

Студенттер мәтінді абзац бойынша үзіп тыңдап, түсінгенін өз сөзімен қысқаша топ ішінде мазмұндайды.

Мәтінде қандай мәселе басты назарда?

«Билатеризм» деген не?

Көне заманғы сауда мен қазіргі кездегі сауданың айырмашылығы?

Тыңдалым кезеңінде жұмыс «SWOT» әдісі арқылы талданады.

«SWOT» талдау» әдісі

КҮШТІ ЖАҚТАРЫ

s


ӘЛСІЗ ЖАҚТАРЫ


w

МҮМКІНДІКТЕРІ


o


ҚАУІП –ҚАТЕРЛЕРІ



T


Дескриптор

  • мәтінді түсінеді;

  • автор ойы мен көтерілген мәселені анықтайды;

  • SWOT әдісі арқылы талдайды.



Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:

Жеке жұмыс: «Шығармашылық тапсырма » әдісі. «Сауда жасай білу-өнер» тақырыбына өз көзқарастарыңды білдіріп, термин сөздерді қатыстырып шағын жазба «мәтін» дайындаңдар.

Бағалау критерийі:

- орфографиялық нормаға сай жазады;

- ережелерді қолдана біледі;

Дескриптор:

- нақты аргументтерге сүйенеді;

- маңызды пікірлерге баға береді.

«+-сұрақ» әдісі бойынша жұмыстарының оң түсын атап көрсетеді, дамыту керек тұсына ұсыныс айтады, түсініксіз тұстарына сұрақ қояды.


25мин

Жазылым және оқылым алды тапсырмасы:

Жазылым дағдысы, оқылым дағдысы арқылы іске асады.Мәтінге қатысты тірек сөздермен танысу, аудару, сөйлем құрау, оны жазу. Мәтінді екі топ кезектесіп оқиды,тірек сөздермен берілген фото суреттер арқылы танысады.

Сын тұрғысынан ойлау технологиясы бойынша

«Кубизм» әдісі.

Сауда дегеніміз не? Тақырыпты жан-жақты қамтуға мүмкіндік туғызады.

Кубиктің алты қыры бар.

Кубиктің 6 жағында берілген суреттер бойынша өз ойларыңызды сипаттап,салыстырып,зерттеп,талдап,дәлелдеп көрсетіңіз.




Жазылым мен оқылымнан кейінгі тапсырмасы: Топтық жұмыс:

  • оқылым мәтіні бойынша тірек сөздер мен терминдерді жазады. Олардың жасалу жолдарын түсіндіреді.

  • Мәтін бойынша сауда тарихының дамуына ықпал етіп отырған аргументтердің ретін анықтайды. Аргументтерді тыңдалым мазмұнымен байланыстырады.

  • Көтерілген мәселе бойынша көзқарастарың қалаулары бойынша келісу/келіспеу эссесі түрінде жазады.


Дескриптор:

  • жаңа сөздерің мағынасын ашады

  • пікірлеріне дәлелдер келтіреді

AutoShape 1

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!