Алматы облысы,Қарасай ауданы,Көкөзек ауылы
«Көкөзек ауылындағы жайлы мектеп» КММ
Сабақтың тақырыбы: Кейіпкерлер арасындағы диалог
|
Бөлім: |
3-бөлім - Мәтін және Мультимедиа (ортақ тақырыптары: "Менің туған өлкем", "Жыл мезгілдері") |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Айтбекова М |
|
|
Күні: |
26.11.2025 ж |
|
|
Сынып: 3 «Е» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кейіпкерлер арасындағы диалог |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч)); |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Scratch ойын ортасында хабар алмасу блоктары мен командалар тізбегін қолдана отырып, кейіпкерлер арасында қарапайым мәтіндік диалог құруды және ұйымдастыруды үйренеді |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік пен жауапкершілік құндылығы спрайтты басқару алгоритмдерін дұрыс орындау, бағдарламаны мұқият тексеру арқылы қалыптасады. Білім алушылар жобаның дұрыс жұмыс істеуі әр қадамға байланысты екенін түсініп, адал, мұқият және жауапкершілікпен әрекет етуді үйренеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ тың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 8 мин |
Ұймдастыру кезеңі. 1) Оқушылармен сәлемдесі. 2) Сыныпта психологиялық атмосфераның қалыптасуы. "Көтеріңкі көңіл-күй" тренингі. Оқушылар әр партада отырған көршісіне, бір-біріне жақсы тілектер айтады. 3) Үй тапсырмасын тексеру Өткен тақырыпты қайталау Миға шабуыл әдісі - - Сіздің отбасыңызда Отан, Туған жер туралы кім айтады? - Сіз scratch-те кейіпкерлер арасында диалог құрдыңыз ба? Сабақтың тақырыб мен мақсаттарын анықтау. |
Балалар жұмыс орындарын тексереді. Оқушылар ойынға қатысады Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау Мұғалім белсенділікті ескере отырып бағалайды: Керемет! Жақсы! Талпын! |
Интербелсенді тақта Оқулық |
|
Сабақ тың ортасы 30 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру Scratch ортасында кейіпкерлер арасында диалог құруға болады. Ол үшін КЕЛБЕТ блогының командалары қолданылады. - Диалог деген не екенін еске түсірейік. - Диалог жүргізудің қандай ерекшеліктерін атауға болады? Диалог - бұл өзара қарым-қатынас процесі, екі не бірнеше адамның кезектесіп сөйлесуі арқылы берілетін ауызекі тілдегі ерекше форма. Диалог құру ережелері: 1) хабарлама әңгіме тақырыбына сәйкес келуі керек. 2) сөйлеу дәйекті болуы керек. 3) әңгімені бастау сәлемдесуден басталуы керек. 4) диалогта сіз жолдасыңызды тыңдай білуіңіз керек. 5) жарты шарда үзуге болмайды. - Енді жобаны құрудың қысқаша алгоритмін айтайық. Неден бастаймыз? Сергіту сәті
Жеке жұмыс жасау
|
Сұрақтарға жауап беру, ой бөліседі Сергіту жаттығуларын орындайды Диалог құрастырады Тәжірибелік жұмысты орындайды ФС арналған тапсырманы орындайды, скриптты құрастырады ЖИ пайдаланып, диалог құрастырады Дұрыс/ дұрыс емес тұжырымдарды анықтайды Интерактивті тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийі: кейіпкерлер арасында қарапайым мәтіндік диалог жасайды және Scratch командаларын дұрыс пайдаланады Дескрипторлар: * Тақырып бойынша логикалық диалогты ойлап табады. * Жобаға спрайттар мен фон қосады. * Әр кейіпкер үшін скрипт жасайды (Abby және Kai). * Бағдаршам мен жаяу жүргіншінің диалогын дұрыс ұйымдастырады. - ЖИ пайдаланып, нәтижені талдайды * Дұрыс / дұрыс емес тұжырымдарды анықтайды. * Сілтеме / QR коды бойынша тапсырмаларды орындайды |
Интербелсенді тақта, оқулық, карточкалар Жұмыс парағы, оқулық Жасанды интеллект (ChatGPT/ Gemini/ YandexGPT/ Copilot) https://view.genially.com/6925cae1d0bf4c297b175702 |
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Үй тапсырмасы: Екі кейіпкерді таңда. Олардың арасындағы мәтіндік диалогты жаз. Рефлексия.
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Scratch программасында мультфильм жасау» тақырыбындағы әдістемелік құрал
«Scratch программасында мультфильм жасау» тақырыбындағы әдістемелік құрал
Алматы облысы,Қарасай ауданы,Көкөзек ауылы
«Көкөзек ауылындағы жайлы мектеп» КММ
Сабақтың тақырыбы: Кейіпкерлер арасындағы диалог
|
Бөлім: |
3-бөлім - Мәтін және Мультимедиа (ортақ тақырыптары: "Менің туған өлкем", "Жыл мезгілдері") |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Айтбекова М |
|
|
Күні: |
26.11.2025 ж |
|
|
Сынып: 3 «Е» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кейіпкерлер арасындағы диалог |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч)); |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Scratch ойын ортасында хабар алмасу блоктары мен командалар тізбегін қолдана отырып, кейіпкерлер арасында қарапайым мәтіндік диалог құруды және ұйымдастыруды үйренеді |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік пен жауапкершілік құндылығы спрайтты басқару алгоритмдерін дұрыс орындау, бағдарламаны мұқият тексеру арқылы қалыптасады. Білім алушылар жобаның дұрыс жұмыс істеуі әр қадамға байланысты екенін түсініп, адал, мұқият және жауапкершілікпен әрекет етуді үйренеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ тың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 8 мин |
Ұймдастыру кезеңі. 1) Оқушылармен сәлемдесі. 2) Сыныпта психологиялық атмосфераның қалыптасуы. "Көтеріңкі көңіл-күй" тренингі. Оқушылар әр партада отырған көршісіне, бір-біріне жақсы тілектер айтады. 3) Үй тапсырмасын тексеру Өткен тақырыпты қайталау Миға шабуыл әдісі - - Сіздің отбасыңызда Отан, Туған жер туралы кім айтады? - Сіз scratch-те кейіпкерлер арасында диалог құрдыңыз ба? Сабақтың тақырыб мен мақсаттарын анықтау. |
Балалар жұмыс орындарын тексереді. Оқушылар ойынға қатысады Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау Мұғалім белсенділікті ескере отырып бағалайды: Керемет! Жақсы! Талпын! |
Интербелсенді тақта Оқулық |
|
Сабақ тың ортасы 30 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру Scratch ортасында кейіпкерлер арасында диалог құруға болады. Ол үшін КЕЛБЕТ блогының командалары қолданылады. - Диалог деген не екенін еске түсірейік. - Диалог жүргізудің қандай ерекшеліктерін атауға болады? Диалог - бұл өзара қарым-қатынас процесі, екі не бірнеше адамның кезектесіп сөйлесуі арқылы берілетін ауызекі тілдегі ерекше форма. Диалог құру ережелері: 1) хабарлама әңгіме тақырыбына сәйкес келуі керек. 2) сөйлеу дәйекті болуы керек. 3) әңгімені бастау сәлемдесуден басталуы керек. 4) диалогта сіз жолдасыңызды тыңдай білуіңіз керек. 5) жарты шарда үзуге болмайды. - Енді жобаны құрудың қысқаша алгоритмін айтайық. Неден бастаймыз? Сергіту сәті
Жеке жұмыс жасау
|
Сұрақтарға жауап беру, ой бөліседі Сергіту жаттығуларын орындайды Диалог құрастырады Тәжірибелік жұмысты орындайды ФС арналған тапсырманы орындайды, скриптты құрастырады ЖИ пайдаланып, диалог құрастырады Дұрыс/ дұрыс емес тұжырымдарды анықтайды Интерактивті тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийі: кейіпкерлер арасында қарапайым мәтіндік диалог жасайды және Scratch командаларын дұрыс пайдаланады Дескрипторлар: * Тақырып бойынша логикалық диалогты ойлап табады. * Жобаға спрайттар мен фон қосады. * Әр кейіпкер үшін скрипт жасайды (Abby және Kai). * Бағдаршам мен жаяу жүргіншінің диалогын дұрыс ұйымдастырады. - ЖИ пайдаланып, нәтижені талдайды * Дұрыс / дұрыс емес тұжырымдарды анықтайды. * Сілтеме / QR коды бойынша тапсырмаларды орындайды |
Интербелсенді тақта, оқулық, карточкалар Жұмыс парағы, оқулық Жасанды интеллект (ChatGPT/ Gemini/ YandexGPT/ Copilot) https://view.genially.com/6925cae1d0bf4c297b175702 |
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Үй тапсырмасы: Екі кейіпкерді таңда. Олардың арасындағы мәтіндік диалогты жаз. Рефлексия.
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау
|
|
шағым қалдыра аласыз
Суретте
атасы мен немересі көрсетілген. Олар не туралы сөйлеседі деп
ойлайсыз?
















