Күні: 03.03.25
Сыныбы: 1-сыныптар
Сабақтың тақырыбы: Шебер қолдар.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қазақтың ою-өрнектерімен таныстыру, шығу тарихы жайлы қысқаша мәлімет беру. Табиғи материал жүннен текеметті жасау жолын үйрету. Жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. Ұқыптылыққа, тазалыққа, әдемілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сыныптан тыс
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, көрнекілік, практикалық.
Сабақтың көрнекілігі: көрме (ұлттық бұйымдардан), слайд, оқушылардың жасаған гүлшоқтары.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: жүн, су сабын, мата.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Мұғалім:
Он саусағы, ой қиялы
жарысқан,
Маңдайында талай өнер
табысқан.
Жақсы есімің жаңғырыққан алыстан. (Ғафу
Қайырбеков)
-
Қайырлы күн, ұстаздар және оқушылар. Бүгінгі «Шебер қолдар» атты сыныптан тыс сабағымызға қош келдіңіздер!
(Сабақтың мақсатын хабарлаймын)
Психологиялық дайындық.
Балалар хормен:

ІІ. Негізгі бөлім.
-
Балалар, назарымызды тақтаға аударайық. Тақтадан не көріп тұрмыз? (ҚР-ның мемлекеттік Туы, сандық, ұлттық киім)
-
Балалар, суреттерге мұқият қарайық. Олардың барлығында не бейнеленген?
-
Дұрыс айтасыңдар, ою бейнеленген.
-
Ою-ұлттық нақыш. Ол біздің қазақ екенімізді білдіретін белгілердің бірі. Оюмен ұлттық киімдерді, жиҺаздарды, ұлттық әшекей бұйымдарды безендіреді. Оюдың түрлері өте көп. Әр оюдың өз мағынасы бар.
-
Ендеше, жұмбақтарды шешу арқылы қандай оюдың түрлері бар екенін білейік.
Жұмбақтар:
-
Кезікті бір жануар,
Үстінде екі тауы бар.
Мойны ұзын, көзі үлкен,
Бұл не, өзің тауып ал?
(Түйе)

-
Кішкентай ғана бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар.
(Қой)

-
Құрт іліп, суға малып алдым,
Тереңнен балық алдым.
(Қармақ)

Мұғалім:
-
Көрмедегі заттарға зер салсақ, бұл жердегі бұйымдардан да қазақтың ою өрнегімен безендірілгенін көруге болады.
-
Ендеше, тақтадағы келесі суретке назар аударайық. Балалар, бұл не?


Практикалық жұмыс.
-
Біз қазір сендермен бастыру әдісі арқылы текемет жасаймыз. Ол үшін бізге жүн, сусабын, мата қажет.
Қауіпсіздік ережесімен таныстыру.
-
Жүнді көзімізге, аузымызға апаруға болмайды.
-
Сусабынмен жұмыс жасау барысында абай боламыз.
ІІІ. Қорытындылау.
Жасаған жұмыстарға кері байланыс беріп, көрме ұйымдастыру.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Шебер қолдар" сыныптан тыс сабақ
Күні: 03.03.25
Сыныбы: 1-сыныптар
Сабақтың тақырыбы: Шебер қолдар.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қазақтың ою-өрнектерімен таныстыру, шығу тарихы жайлы қысқаша мәлімет беру. Табиғи материал жүннен текеметті жасау жолын үйрету. Жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. Ұқыптылыққа, тазалыққа, әдемілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сыныптан тыс
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, көрнекілік, практикалық.
Сабақтың көрнекілігі: көрме (ұлттық бұйымдардан), слайд, оқушылардың жасаған гүлшоқтары.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: жүн, су сабын, мата.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Мұғалім:
Он саусағы, ой қиялы
жарысқан,
Маңдайында талай өнер
табысқан.
Жақсы есімің жаңғырыққан алыстан. (Ғафу
Қайырбеков)
-
Қайырлы күн, ұстаздар және оқушылар. Бүгінгі «Шебер қолдар» атты сыныптан тыс сабағымызға қош келдіңіздер!
(Сабақтың мақсатын хабарлаймын)
Психологиялық дайындық.
Балалар хормен:

ІІ. Негізгі бөлім.
-
Балалар, назарымызды тақтаға аударайық. Тақтадан не көріп тұрмыз? (ҚР-ның мемлекеттік Туы, сандық, ұлттық киім)
-
Балалар, суреттерге мұқият қарайық. Олардың барлығында не бейнеленген?
-
Дұрыс айтасыңдар, ою бейнеленген.
-
Ою-ұлттық нақыш. Ол біздің қазақ екенімізді білдіретін белгілердің бірі. Оюмен ұлттық киімдерді, жиҺаздарды, ұлттық әшекей бұйымдарды безендіреді. Оюдың түрлері өте көп. Әр оюдың өз мағынасы бар.
-
Ендеше, жұмбақтарды шешу арқылы қандай оюдың түрлері бар екенін білейік.
Жұмбақтар:
-
Кезікті бір жануар,
Үстінде екі тауы бар.
Мойны ұзын, көзі үлкен,
Бұл не, өзің тауып ал?
(Түйе)

-
Кішкентай ғана бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар.
(Қой)

-
Құрт іліп, суға малып алдым,
Тереңнен балық алдым.
(Қармақ)

Мұғалім:
-
Көрмедегі заттарға зер салсақ, бұл жердегі бұйымдардан да қазақтың ою өрнегімен безендірілгенін көруге болады.
-
Ендеше, тақтадағы келесі суретке назар аударайық. Балалар, бұл не?


Практикалық жұмыс.
-
Біз қазір сендермен бастыру әдісі арқылы текемет жасаймыз. Ол үшін бізге жүн, сусабын, мата қажет.
Қауіпсіздік ережесімен таныстыру.
-
Жүнді көзімізге, аузымызға апаруға болмайды.
-
Сусабынмен жұмыс жасау барысында абай боламыз.
ІІІ. Қорытындылау.
Жасаған жұмыстарға кері байланыс беріп, көрме ұйымдастыру.
шағым қалдыра аласыз


