Шебер сабақ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Шебер сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Шебер сынып мұғалімдерге өтуге ,әсіресе жас мамандарға өте қолайлы.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Күні:

25. 02. 2026ж

Педагог аты- жөні:

Аленова Г.Ш.

Сабақтың

Тақырыбы:

Оқушы бойында құндылықтарды қалыптастыру: СТО стратегияларын интеграциялау

Мақсаты:

Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын тиімді қолдану арқылы құндылықтарға негізделген оқытуды оқу процесіне жүйелі интеграциялау жолдарын меңгерту.

Күтілетін

Нәтижелер:

Құндылықтарды сабақ мақсатына енгізе алады.

СТО әдістерін құндылық қалыптастырумен байланыстырып қолданады.

Түйінді

Идеялар:

Ұлттық құндылықтар - тәрбиенің түп қазығы .Құндылық адам өлшеміндегі мәдениетті көрсетеді, әрі өмір сүру және адамдық қалпының негізін құрайды.

Әдіс-тәсілі:

Жасанды интеллект бойынша топқа бөліну,«Қораптағы зат» әдісі , асық ойыны, «Менің құндылығым » ойыны.

Көрнекі

құрал-жабдықтар:

Интербелсенді тақта,плакаттар,жапсырмалар,түрлі-түсті маркерлер,қаламдар, слайдтар т.б.

Шебер сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Қатысушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі.

Топқа бөлу

Психологиялық жағымды ахуал орнату


10 минут


Жасанды интеллект компьютерлік бағдарлама бойынша топқа біріктіру.

Топқа бөлу және психологиялық ахуал

Топ атаулары (Метафоралық нұсқа):

1-топ: «Тамыр» (Құндылықтар – біздің негізіміз).

2-топ: «Діңгек» (Сын тұрғысынан ойлау – біздің тірегіміз).

3-топ: «Жеміс» (Интеграция нәтижесі – тұлға).


Тренинг

«Құпия сандық » әдісі бойынша бір- бірімен танысу, мінездерін сыни ойлау арқылы заттармен сәйкестендіру .


Жасанды интеллект компьютерлік бағдарлама бойынша топқа бөлінеді.
















« Құпия сандық » әдісі арқылы бір- бірімен танысып, мінездерін сыни ойлау арқылы заттармен сәйкестендіреді . .


Кіріспе

Миға шабуыл

3 минут

Пазлдағы сұрақтарды ұсыну.

Бүгінгі шебер сабақта қандай тақырып қарастырылады деп ойлайсыздар?

Пазлдағы сұрақтарға жауап береді, тақырыпты анықтайды.

Таныстырылым

6 минут


Интербелсенді тақтада слайд арқылы тақырыпты түсіндіру

1.Тәуелсіздік және отансүйгіштік

2.Әділдік және жауапкершілік

3.Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

4.Бірлік және ынтымақтастық

5.Заң және тәртіп

6.Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақтарда құндылықтардың енгізілуі ( бейнеролик көрсету)

Мұғалімдер мұқият тыңдай отырып,

өздеріне керегін түртіп алады.

Слайдтан көргендерін талдайды.




LED экраннан көрсетілген бейнероликке қорытынды жасайды.

Мағынаны ашу кезеңі

15 минут

«Менің құндылығым» ойыны.Әр топ маңызды құндылықты таңдап , оны сурет немесе әңгіме арқылы түсіндіру.

Тапсырма: Әр топ өз пәндерінің (немесе берілген жалпы тақырыптың) ішіне жаңағы 6 құндылықтың бірін қалай енгізетінін жоспарлайды.

1-топқа: Математика немесе Жаратылыстану бағыты.

2-топқа: Тарих немесе Қоғамдық бағыт.

3-топқа: Тіл және Әдебиет бағыты.

Әр топ маңызды құндылықты таңдап , оны сурет немесе әңгіме арқылы түсіндіреді.

Бір құндылықтың мәнін ашады.

Оны мектеп өмірінде қалай жүзеге асыруға болатынын ұсынады












Сергіту сәті

4 минут

Халық әні «Балапан қаз»

Бейнероликтегі әнді орындау

Қорытынды

5 минут

Таратпамен жұмыс. Мұғалімнің қоржынына:Құндылықтарды ашатын СТО сұрақтарын тарату


Қатысушылар талдап, мықты идея ұсынады.

Кері байланыс

2 минут

«Падлет» тақтасы бойынша кері байланыс алу.

Мұғалімдер кері байланыс береді.



Түркістан облысы Келес ауданы

«№8 Т.Бегманова атындағы жббм»КММ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Аленова Гулимхан Шакизадаевна
































Тапсырма: «Интеграциялық конструктор» (Практикалық жұмыс)

Нұсқаулық: Берілген пәндік тақырыптарға сәйкес құндылықты қалай «жасыруға» болатынын ойластырыңыз. Сын тұрғысынан ойлау стратегиясын қолдану.

Пән және тақырып

Құндылық (№1-6)

СТО стратегиясы және қысқаша әрекет

Математика: Пайыздар / Бюджет

2 Әділдік пен жауапкершілік

Мысалы: «Шешім қабылдау ағашы». Отбасылық бюджетті бөлудегі жауапкершілікті талдау.

География: Табиғи ресурстар

6 Жасампаздық және жаңашылдық


Әдебиет / Тілдер: Шығарма талдау

4 Бірлік және ынтымақтастық


Информатика: Киберқауіпсіздік

5 Заң және тәртіп




Бұл өте қызықты әрі маңызды педагогикалық тапсырма екен. Құндылықтарды сабақ барысында «жасырын» (интеграциялап) беру — оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын және тұлғалық қасиеттерін дамытудың тамаша тәсілі.

Берілген кестедегі бос орындарды толтырудың тиімді нұсқаларын ұсынамын:





















«Интеграциялық конструктор» шешімдері

Пән және тақырып

Құндылық (№1-6)

СТО стратегиясы және қысқаша әрекет

Математика: Пайыздар / Бюджет

2 Әділдік пен жауапкершілік


География: Табиғи ресурстар

6 Жасампаздық және жаңашылдық

.

Әдебиет / Тілдер: Шығарма талдау

4 Бірлік және ынтымақтастық


Информатика: Киберқауіпсіздік

5 Заң және тәртіп
























Мұғалімнің қоржынына:

Құндылықтарды ашатын СТО сұрақтары

1. Тәуелсіздік және отансүйгіштік

*Талдау: Отансүйгіштік тек маңызды мерекелерде байқалатын сезім бе, әлде күнделікті әрекет пе? Нақты мысал келтіре аласың ба?

*Бағалау: Елдің дамуына үлес қосу үшін міндетті түрде үлкен ерлік жасау керек пе? Оқушының қазіргі басты «ерлігі» не болуы мүмкін?

*Синтез: Егер саған өз еліңнің табиғатын немесе мәдениетін шетелдікке бір ғана сөйлеммен таныстыру керек болса, не айтар едің?

2. Әділдік және жауапкершілік

*Талдау: «Теңдік» пен «әділдік» бір ұғым ба? (Мысалы, барлық оқушыға бірдей тапсырма беру теңдік болғанымен, қабілеттері әртүрлі балалар үшін бұл әділетті ме?)

*Бағалау: Қателікті мойындау әлсіздік пе, әлде жауапкершілік пе? Неліктен адамдар көбіне жауапкершіліктен қашуға тырысады?

*Синтез: Егер ешкім сенің іс-әрекетіңді бақыламаса да, дұрыс нәрсені істеуге сені не итермелейді?

3. Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

*Талдау: «Қатты еңбектену» мен «ақылмен еңбектенудің» айырмашылығы неде? Екеуінің қайсысы маңыздырақ?

*Бағалау: Туабіткен талантты адам мен еңбекқор адамның қайсысы ұзақ мерзімді жетістікке жетеді деп ойлайсың? Неге?

*Синтез: Бір адамның өз ісіне салғырт қарауы (мысалы, құрылысшының немесе дәрігердің шала жұмысы) бүкіл қоғамға қалай әсер етеді?

4. Бірлік және ынтымақтастық

*Талдау: Бірлік дегеніміз барлық адамның бірдей ойлауы ма? Әртүрлі пікірдегі адамдар ынтымақтаса ала ма?

*Бағалау: Досыңа бақылау жұмысы кезінде көшіруге беру — бұл шынайы ынтымақтастық па, әлде оған жасалған қиянат па?

*Синтез: Сыныптағы немесе қоғамдағы бірлікті бұзатын ең басты фактор не деп ойлайсың? Оны қалай жеңуге болады?

5. Заң және тәртіп

*Талдау: Адамдар заңға жазадан қорыққандықтан бағына ма, әлде оның қажеттілігін түсінгендіктен бе?

*Бағалау: Егер мектепте немесе қоғамда бір күнге барлық ережелер мен заңдарды алып тастаса, не болар еді? Бұл еркіндік пе, әлде хаос па?

*Синтез: Ережелер адамды шектей ме, әлде керісінше қауіпсіздігін қамтамасыз етіп, еркіндік бере ме?

6. Жасампаздық және жаңашылдық

*Талдау: Жаңашылдық міндетті түрде бұрын болмаған нәрсені ойлап табу ма, әлде ескі нәрсені жақсарту да жаңашылдыққа жата ма?

*Бағалау: Неліктен адамдар көбіне жаңа идеялар мен өзгерістерді қабылдауға қорқады? Бұл қорқынышты қалай жеңуге болады?

*Синтез: Күнделікті жасап жүрген қарапайым бір істі (мысалы, бөлме жинау немесе сабақ оқу) қалайша жасампаздықпен, шығармашылықпен жасауға болады?

Бұл сұрақтарды мұғалімдер кез келген пәнде — тарихтағы тарихи тұлғаларды талдағанда, әдебиеттегі кейіпкердің іс-әрекетін бағалағанда немесе жаратылыстану бағытындағы ғылыми жаңалықтардың қоғамға әсерін талқылағанда оңай қолдана алады.























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі