Түркістан облысы
Келес ауданы
№8Т. Бегманова атындағы жалпы орта мектебі
ШЕБЕР САБАҚ
Тақырыбы: Оқушылардың сабақ барысында қарым–қатынас дағдыларын дамыту әдістері
Мектеп тренері: Аленова Гүлімхан Шакизадақызы
Тексерілді: дир.оқу ісі жөн.орынб. К.Тленшиева
Шеберлік сабағының жоспары
Тақырыбы:Оқушылардың сабақ барысында қарым-қатынас дағдыларын дамыту әдістері
Мақсаты :
Коммуникативті дағдыларды
қалыптастырудағы мұғалімдердің кәсіби құзіреттіліктерінің деңгейін
арттыру
Міндеттері:
-
оқушылардың коммуникативті дағдыларын қалыптастырудың теориялық негіздерін еске түсіруі;
-
коммуникативті дағдылардың түрлері мен ерекшеліктерін қарастыру;
( энерджайзер-жаттығу арқылы) , мнемотехниканың тілдік дағдыларды дамытудағы маңызын қарастыру;
-
коммуникативті дағдыларды қалыптастырудағы тиімді интербелсенді әдістерді меңгеру, саралап оқыту технологиясының тілдік дағдыларды дамытудағы маңызын қарастыру;
-
оқылым дағдысын қалыптастырудағы мәтінмен жұмыстың түрлері мен жолдарын меңгерту.
Күтілетін нәтиже:
-
Коммуникативтік дағдылардың түрлері мен ерекшеліктерін, оны қалыптастыру жолдарын біледі;
-
Коммуникативті құзіреттілікті қалыптастырудағы тиімді интербелсенді әдістерді қарастырып, меңгереді;
Мәтінмен жұмыстың тиімді жолдарын тәжірибеде қолданады
Жоспар:
-
«Циклоп» тренингі арқылы ой-толғау «Тілдесу не үшін қажет», «Тілдік дағдыларды қалыптастырудың маңызы?»
-
Коммуникативті дағдылардың ерекшеліктері мен түрлері
-
Тілдік құзіреттілікті қалыптастырудағы интербелсенді әдістердің тиімділігі
-
Оқылым дағдысын қалыптастыру (мәтінмен жұмыстың тиімді формалары)
|
Сабақтың барысы |
|
||
|
Уақыты |
Мектеп тренерінің әрекеті |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
|
|
2 минут |
1.Сәлемдесу 2.Танысу «Танысу» тренингі.Ендеше,сіздер кез келген ортада өздеріңізді қалай таныстырар едіңіз?Әркім өз фантазиясына қарай таныстырады. |
Ендеше,сіздер кез келген ортада өздеріңізді қалай таныстырар едіңіз?Әркім өз фантазиясына қарай таныстырады. |
|
|
3 минут |
Топқа бөлу «Бинго»
әдісі арқылы 2.Мектепке көлікпен келетін мұғаліммен бірігіңіз 3.Спортпен шұғылданатын мұғаліммен бірігіңіз |
Қарым -қатынас жасау арқылы топқа бөлінеді |
|
|
5мин 10 минут |
«Циклоп» тренингі. Мақсаты: ынтымақтастық атмосфера орнату. -Тілдесу не үшін қажет? -Тілдік дағдыларды қалыптастырудың маңызы қандай? Сұрақтар аясында ой қозғау (қатысушылар шеңбер құрып тұрады, әр қатысушының міндеті:қарсы тұрған қатысушымен бірде бір сөз айтпай көзінің көмегімен т.б. байланыс орнату, орындарын ауыстыру. Жүргізуші сыртқы, ішкі шеңберге бөліп, қатысушыларға бейвербальды (ым-ишара, дене мүшелерінің көмегімен, т.б.) тапсырмалар беріп, ынтымақтастық атмосфера орнатады. ( семинар тақырыбына қатысты сұрақтар қоямын) Коммуникативтік дағдылар Адамдардың ара қатынасы белгі жүйесі арқылы іске асырылып,осылайша мәлімет алмасу және әрекеттесуі мүмкін.Ара қатынастың екі түрі болады 1.Вербальды коммуникация 2.Вербальды емес коммуникация “Топтық тергеу ” әдісі саралап оқыту технологиясы «Топтық тергеу» әдісі Мәтінді өз беттерімен оқытуға
арналған |
Бір қаз өзенде жүзіп жүріп, өзіне-өзі «Мен қандай ғажап құспын, жерде жүремін, суда жүземін, ауаға ұшамын, мендей құс бар ма екен?» - дейді. Мұны Әтеш естіп, оған: «Бекер мақтанасың, сен аттай шаба алмайсың: әр істі жаман білгенше, бір істі тәуір білген жақсы емес пе?» - деді. |
|
|
5 минут |
Энерджайзер-жаттығуларын жасау
Жұппен жұмыс. «Дауысты-дауыссыздар болып екіге бөлінеді, бір-біріне қарама-қарсы арқа тірестіріп отырып, дауыстылар карточкаларда не бейнеленгенін айтады, дауыссыздар қағаз бетіне түсіреді. |
Мұғалімдерге математикалық фигуралар таратылып, үйдің бейнесін шығару керек. |
|
|
10минут |
Менталды карта әдісі: Ментальдік картаны қолданудағы жеңілдіктер * Ескертуді орындағаннан гөрі тез, басты идеяларды бөледі/ *тақырыпқа қатысы жоқтарды шығарып тастауға мүмкіндік береді; * үлкен көлемдегі ақпараттарды тез жинауға, қарауға көмектеседі; * оқу үшін ой қабілетін және қысқарту арқылы проблемаларды шешуді арттырады; * құрылымдар мен құжаттарға қатысты мәселелер бойынша қолданылатын қызмет; * қарым қатынасты белгілеуге және шығармашылық қабілетті пайдалануды көтермелейді; * коммуникацияларды қолдайды,(негізгі проблемалардың сырын сақтайды); 1 топ Бүгінгі өтілген сабақтардан үйренген әдістеріңіз. 2- топ Сабақта оқушыларды қызықтыру үшін көп қолданатын әдісіңіз қандай? 3 – топ Оқушылармен қарым-қатынасыңыз қандай? Қандай тәсілдер арқылы оқушылардың коммуникатвтік дағдыларын қалыптастырасыз? |
1 топ Бүгінгі өтілген сабақтардан үйренген әдістеріңіз. 2- топ Сабақта оқушыларды қызықтыру үшін көп қолданатын әдісіңіз қандай? 3 –топ Оқушылармен қарым-қатынасыңыз қандай? Қандай тәсілдер арқылы оқушылардың коммуникатвтік |
|
|
Кері байланыс 5мин |
Архиватор 3,2,1
|
|
|
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шебер сабақ: Оқушылардың сабақ барысында қарым-қатынас дағдыларын дамыту әдістері
Шебер сабақ: Оқушылардың сабақ барысында қарым-қатынас дағдыларын дамыту әдістері
Түркістан облысы
Келес ауданы
№8Т. Бегманова атындағы жалпы орта мектебі
ШЕБЕР САБАҚ
Тақырыбы: Оқушылардың сабақ барысында қарым–қатынас дағдыларын дамыту әдістері
Мектеп тренері: Аленова Гүлімхан Шакизадақызы
Тексерілді: дир.оқу ісі жөн.орынб. К.Тленшиева
Шеберлік сабағының жоспары
Тақырыбы:Оқушылардың сабақ барысында қарым-қатынас дағдыларын дамыту әдістері
Мақсаты :
Коммуникативті дағдыларды
қалыптастырудағы мұғалімдердің кәсіби құзіреттіліктерінің деңгейін
арттыру
Міндеттері:
-
оқушылардың коммуникативті дағдыларын қалыптастырудың теориялық негіздерін еске түсіруі;
-
коммуникативті дағдылардың түрлері мен ерекшеліктерін қарастыру;
( энерджайзер-жаттығу арқылы) , мнемотехниканың тілдік дағдыларды дамытудағы маңызын қарастыру;
-
коммуникативті дағдыларды қалыптастырудағы тиімді интербелсенді әдістерді меңгеру, саралап оқыту технологиясының тілдік дағдыларды дамытудағы маңызын қарастыру;
-
оқылым дағдысын қалыптастырудағы мәтінмен жұмыстың түрлері мен жолдарын меңгерту.
Күтілетін нәтиже:
-
Коммуникативтік дағдылардың түрлері мен ерекшеліктерін, оны қалыптастыру жолдарын біледі;
-
Коммуникативті құзіреттілікті қалыптастырудағы тиімді интербелсенді әдістерді қарастырып, меңгереді;
Мәтінмен жұмыстың тиімді жолдарын тәжірибеде қолданады
Жоспар:
-
«Циклоп» тренингі арқылы ой-толғау «Тілдесу не үшін қажет», «Тілдік дағдыларды қалыптастырудың маңызы?»
-
Коммуникативті дағдылардың ерекшеліктері мен түрлері
-
Тілдік құзіреттілікті қалыптастырудағы интербелсенді әдістердің тиімділігі
-
Оқылым дағдысын қалыптастыру (мәтінмен жұмыстың тиімді формалары)
|
Сабақтың барысы |
|
||
|
Уақыты |
Мектеп тренерінің әрекеті |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
|
|
2 минут |
1.Сәлемдесу 2.Танысу «Танысу» тренингі.Ендеше,сіздер кез келген ортада өздеріңізді қалай таныстырар едіңіз?Әркім өз фантазиясына қарай таныстырады. |
Ендеше,сіздер кез келген ортада өздеріңізді қалай таныстырар едіңіз?Әркім өз фантазиясына қарай таныстырады. |
|
|
3 минут |
Топқа бөлу «Бинго»
әдісі арқылы 2.Мектепке көлікпен келетін мұғаліммен бірігіңіз 3.Спортпен шұғылданатын мұғаліммен бірігіңіз |
Қарым -қатынас жасау арқылы топқа бөлінеді |
|
|
5мин 10 минут |
«Циклоп» тренингі. Мақсаты: ынтымақтастық атмосфера орнату. -Тілдесу не үшін қажет? -Тілдік дағдыларды қалыптастырудың маңызы қандай? Сұрақтар аясында ой қозғау (қатысушылар шеңбер құрып тұрады, әр қатысушының міндеті:қарсы тұрған қатысушымен бірде бір сөз айтпай көзінің көмегімен т.б. байланыс орнату, орындарын ауыстыру. Жүргізуші сыртқы, ішкі шеңберге бөліп, қатысушыларға бейвербальды (ым-ишара, дене мүшелерінің көмегімен, т.б.) тапсырмалар беріп, ынтымақтастық атмосфера орнатады. ( семинар тақырыбына қатысты сұрақтар қоямын) Коммуникативтік дағдылар Адамдардың ара қатынасы белгі жүйесі арқылы іске асырылып,осылайша мәлімет алмасу және әрекеттесуі мүмкін.Ара қатынастың екі түрі болады 1.Вербальды коммуникация 2.Вербальды емес коммуникация “Топтық тергеу ” әдісі саралап оқыту технологиясы «Топтық тергеу» әдісі Мәтінді өз беттерімен оқытуға
арналған |
Бір қаз өзенде жүзіп жүріп, өзіне-өзі «Мен қандай ғажап құспын, жерде жүремін, суда жүземін, ауаға ұшамын, мендей құс бар ма екен?» - дейді. Мұны Әтеш естіп, оған: «Бекер мақтанасың, сен аттай шаба алмайсың: әр істі жаман білгенше, бір істі тәуір білген жақсы емес пе?» - деді. |
|
|
5 минут |
Энерджайзер-жаттығуларын жасау
Жұппен жұмыс. «Дауысты-дауыссыздар болып екіге бөлінеді, бір-біріне қарама-қарсы арқа тірестіріп отырып, дауыстылар карточкаларда не бейнеленгенін айтады, дауыссыздар қағаз бетіне түсіреді. |
Мұғалімдерге математикалық фигуралар таратылып, үйдің бейнесін шығару керек. |
|
|
10минут |
Менталды карта әдісі: Ментальдік картаны қолданудағы жеңілдіктер * Ескертуді орындағаннан гөрі тез, басты идеяларды бөледі/ *тақырыпқа қатысы жоқтарды шығарып тастауға мүмкіндік береді; * үлкен көлемдегі ақпараттарды тез жинауға, қарауға көмектеседі; * оқу үшін ой қабілетін және қысқарту арқылы проблемаларды шешуді арттырады; * құрылымдар мен құжаттарға қатысты мәселелер бойынша қолданылатын қызмет; * қарым қатынасты белгілеуге және шығармашылық қабілетті пайдалануды көтермелейді; * коммуникацияларды қолдайды,(негізгі проблемалардың сырын сақтайды); 1 топ Бүгінгі өтілген сабақтардан үйренген әдістеріңіз. 2- топ Сабақта оқушыларды қызықтыру үшін көп қолданатын әдісіңіз қандай? 3 – топ Оқушылармен қарым-қатынасыңыз қандай? Қандай тәсілдер арқылы оқушылардың коммуникатвтік дағдыларын қалыптастырасыз? |
1 топ Бүгінгі өтілген сабақтардан үйренген әдістеріңіз. 2- топ Сабақта оқушыларды қызықтыру үшін көп қолданатын әдісіңіз қандай? 3 –топ Оқушылармен қарым-қатынасыңыз қандай? Қандай тәсілдер арқылы оқушылардың коммуникатвтік |
|
|
Кері байланыс 5мин |
Архиватор 3,2,1
|
|
|
.
шағым қалдыра аласыз














