|
Білім беру ұйымының атауы |
№2 TALANT ЖББМ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ташенова Ақбота Нұғматуллақызы |
|||||
|
Күні: |
14.11.24 |
|||||
|
Сынып: 4 Ә |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29сабақ. Шеберлер еліне саяхат |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 сөйлеу барысында
мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді
және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қолданбалы өнер туралы түсінік қалыптастыру.Ұлттық өнерді үйренуге тәрбиелеу, таныстырылым жасауды үйрету |
|||||
|
Құндылықтар: |
Әділдік пен жауапкершілік біртұтас ұғым. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 28 минут Сергіту сәті 3 минут Сабақты қорыту 5 минут Кері байланыс 2 минут |
Амандасу. Түгелдеу. «Шаттық шеңбері» Топқа бөлу. Ою арқылы топқа бөлу
Үй тапсырмасы 8-тапсырма Кие-киелі Қасиет-қасиетті Ақыл-ақылды Бесік жырын айтқызу. -Бесік жыры қандай жыр? - неліктен салт-дәстүрді ұмытпай, жалғастыру керек екен? Ж: бесік жыры - аналардың сәбилерін жұбату үшін айтылатын әуезді әуені. - Қазақтың салт-дәстүрі ағайын, туған-туыс, көршілер арасында жақсы қарым-қатынастың қалыптасуына және ынтымақтастықта өмір сүруіне жол ашқан. Салт-дәстүр бізге ата-бабамыздан келе жатқан мұра болғандықтан, оны ұмыт қалдыруға болмайды. Өткен сабақты тексеру. Кахут платформасымен жұмыс жасауды түсіндіреді. Жаңа тақырып «Ребус» арқылы жаңа тақырыпты табу.
1-тапсырма Әрекет түрлерін қимылмен көрсету. Шалғымен шөп шабу Ұршықпен жіп иіру Жүн сабау,жүн түту Шәлі тоқу,бидай түю Қымыз пісу,шалма тастау Қазіргі кезде шөп шабу, шәлі тоқу,қымыз пісу, шалма тастау сияқты кәсіп түрлері сақталған. Қобыз әуені «Құтымен бірдей қозғал» сергіту сәті. Құтыны қозғалтып, оқушыларға қимылдарды көрсетеді. 2-тапсырма.Оқылым Ф.Оңғарсынованың «Оюлар» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқыту ЕБҚ Өлеңді оқы, мазмұнын айт 3-тапсырма. Жазылым А. Ақынның қандай сезімде болғанын байқадың? Ж: -аңсап,сағыну сезімі бар Ә.Ақынның көңіл –күйіне ұқсатып өлеңді оқып беру. 4-тапсырма. «Құпия қорапша әдісі» Қорапшадан оқушыларға жалғасын табу керек мақал-мәтелдер үлестіріп береді. 5-тапсырма. Айтылым А.Сәндік қолданбалы өнер туралы не білдің? Ж: Тұрмысқа қажетті заттарды қолдан жасауды сәндік қолданбалы өнерге жатқызады.
ҚЖ - Сәндік қолданбалы өнер туралы не білдік? - Зергер, шебер, қолөнерші дегеніміз кімдер екен? -Оюларды не үшін, қайда қолданады екен? «Попкорн» әдісі
«Сәйкестендіру» әдісі Wordwall сайты арқылы бүгінгі тақырыпқа байланысты суреттер бойынша тапсырма беріледі. Үй тапсырмасы Оюлар өлеңін жаттап ал. Ою-өрнекті бұйымның суретін салып кел
«Киіз
үй» әдісі |
Сабаққа дайындық жасайды. Шаттық шеңберін жасайды. Ою түрін таңдап, топқа бөлінеді. Хормен бесік жырын айтады. Сұрақтарға жауап береді. Топпен платформадағы тесттерге жауап береді. Ребусты шешіп, «Шеберлер еліне саяхат» деген тақырыпты табады. Әрекеттерді қимылмен көрсетеді. Ұлттық әрекеттерді біледі. Қобыз әуенін тыңдайды. Мұғалім жасаған қимылды құтымен бірдей қайталайды. Өлеңді мәнерлеп оқиды Өлеңнің мағынасын түсінеді, айтады Тапсырмаларды орындайды Сұраққа жауап береді Көңіл-күйді ажыратады Мақалдың жалғасын тауып, дұрыс оқиды Өз ойларын айтады Сәндік қолданбалы өнер туралы айтады Өздерінің білімін ортаға салып, айтады Сұрақтарға жауап береді. Попкорнды таңдап, попкорнда жазылған жұмбақтарды шешеді Суреттерді сәйкестендіреді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
«Жарайсыңдар, керемет!» сияқты сөздермен бағалау Дескриптор:
1балл
Дескриптор: 1балл Дескриптор: 1б Бас бармақ арқылы бағалау.
Дескриптор: 2 балл Дескриптор: 2 балл Дескриптор: 1 балл
Дескриптор: 2 балл Дескриптор: 1 балл
Жарайсыңдар, керемет деген сынды сөздермен бағалау |
Оюлар үлгісі Оқулық Бесік жыры әуені, бейнебаян, https://youtu.be/t42FMvDVCUw?feature=shared
Батарея бағалау әдісі ( топтық бағалау) https://create.kahoot.it/share/ff7dfbb7-9557-4d27-bef1-470210d238d9 Ребус суреттері Әрекет түрлерінің суреттері, видеоролик, оқулық Қобыз, құты Фариза Оңғарсынова туралы видеоролик Сәндік қолданбалы өнер туралы суреттер Ою-өрнектер үлгісі
Оюлар Оқулық Попкорн суреті Wordwall.com Оқулық Киіз үй суреті, стикерлер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шеберлер еліне саяхат
Шеберлер еліне саяхат
|
Білім беру ұйымының атауы |
№2 TALANT ЖББМ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ташенова Ақбота Нұғматуллақызы |
|||||
|
Күні: |
14.11.24 |
|||||
|
Сынып: 4 Ә |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29сабақ. Шеберлер еліне саяхат |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 сөйлеу барысында
мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді
және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қолданбалы өнер туралы түсінік қалыптастыру.Ұлттық өнерді үйренуге тәрбиелеу, таныстырылым жасауды үйрету |
|||||
|
Құндылықтар: |
Әділдік пен жауапкершілік біртұтас ұғым. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 28 минут Сергіту сәті 3 минут Сабақты қорыту 5 минут Кері байланыс 2 минут |
Амандасу. Түгелдеу. «Шаттық шеңбері» Топқа бөлу. Ою арқылы топқа бөлу
Үй тапсырмасы 8-тапсырма Кие-киелі Қасиет-қасиетті Ақыл-ақылды Бесік жырын айтқызу. -Бесік жыры қандай жыр? - неліктен салт-дәстүрді ұмытпай, жалғастыру керек екен? Ж: бесік жыры - аналардың сәбилерін жұбату үшін айтылатын әуезді әуені. - Қазақтың салт-дәстүрі ағайын, туған-туыс, көршілер арасында жақсы қарым-қатынастың қалыптасуына және ынтымақтастықта өмір сүруіне жол ашқан. Салт-дәстүр бізге ата-бабамыздан келе жатқан мұра болғандықтан, оны ұмыт қалдыруға болмайды. Өткен сабақты тексеру. Кахут платформасымен жұмыс жасауды түсіндіреді. Жаңа тақырып «Ребус» арқылы жаңа тақырыпты табу.
1-тапсырма Әрекет түрлерін қимылмен көрсету. Шалғымен шөп шабу Ұршықпен жіп иіру Жүн сабау,жүн түту Шәлі тоқу,бидай түю Қымыз пісу,шалма тастау Қазіргі кезде шөп шабу, шәлі тоқу,қымыз пісу, шалма тастау сияқты кәсіп түрлері сақталған. Қобыз әуені «Құтымен бірдей қозғал» сергіту сәті. Құтыны қозғалтып, оқушыларға қимылдарды көрсетеді. 2-тапсырма.Оқылым Ф.Оңғарсынованың «Оюлар» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқыту ЕБҚ Өлеңді оқы, мазмұнын айт 3-тапсырма. Жазылым А. Ақынның қандай сезімде болғанын байқадың? Ж: -аңсап,сағыну сезімі бар Ә.Ақынның көңіл –күйіне ұқсатып өлеңді оқып беру. 4-тапсырма. «Құпия қорапша әдісі» Қорапшадан оқушыларға жалғасын табу керек мақал-мәтелдер үлестіріп береді. 5-тапсырма. Айтылым А.Сәндік қолданбалы өнер туралы не білдің? Ж: Тұрмысқа қажетті заттарды қолдан жасауды сәндік қолданбалы өнерге жатқызады.
ҚЖ - Сәндік қолданбалы өнер туралы не білдік? - Зергер, шебер, қолөнерші дегеніміз кімдер екен? -Оюларды не үшін, қайда қолданады екен? «Попкорн» әдісі
«Сәйкестендіру» әдісі Wordwall сайты арқылы бүгінгі тақырыпқа байланысты суреттер бойынша тапсырма беріледі. Үй тапсырмасы Оюлар өлеңін жаттап ал. Ою-өрнекті бұйымның суретін салып кел
«Киіз
үй» әдісі |
Сабаққа дайындық жасайды. Шаттық шеңберін жасайды. Ою түрін таңдап, топқа бөлінеді. Хормен бесік жырын айтады. Сұрақтарға жауап береді. Топпен платформадағы тесттерге жауап береді. Ребусты шешіп, «Шеберлер еліне саяхат» деген тақырыпты табады. Әрекеттерді қимылмен көрсетеді. Ұлттық әрекеттерді біледі. Қобыз әуенін тыңдайды. Мұғалім жасаған қимылды құтымен бірдей қайталайды. Өлеңді мәнерлеп оқиды Өлеңнің мағынасын түсінеді, айтады Тапсырмаларды орындайды Сұраққа жауап береді Көңіл-күйді ажыратады Мақалдың жалғасын тауып, дұрыс оқиды Өз ойларын айтады Сәндік қолданбалы өнер туралы айтады Өздерінің білімін ортаға салып, айтады Сұрақтарға жауап береді. Попкорнды таңдап, попкорнда жазылған жұмбақтарды шешеді Суреттерді сәйкестендіреді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
«Жарайсыңдар, керемет!» сияқты сөздермен бағалау Дескриптор:
1балл
Дескриптор: 1балл Дескриптор: 1б Бас бармақ арқылы бағалау.
Дескриптор: 2 балл Дескриптор: 2 балл Дескриптор: 1 балл
Дескриптор: 2 балл Дескриптор: 1 балл
Жарайсыңдар, керемет деген сынды сөздермен бағалау |
Оюлар үлгісі Оқулық Бесік жыры әуені, бейнебаян, https://youtu.be/t42FMvDVCUw?feature=shared
Батарея бағалау әдісі ( топтық бағалау) https://create.kahoot.it/share/ff7dfbb7-9557-4d27-bef1-470210d238d9 Ребус суреттері Әрекет түрлерінің суреттері, видеоролик, оқулық Қобыз, құты Фариза Оңғарсынова туралы видеоролик Сәндік қолданбалы өнер туралы суреттер Ою-өрнектер үлгісі
Оюлар Оқулық Попкорн суреті Wordwall.com Оқулық Киіз үй суреті, стикерлер |
||
шағым қалдыра аласыз




















