|
Шебер сынып тақырыбы: |
“ Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру ” |
|
Мұғалім: |
Борибаева Жамила Оракбаевна Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектептің ағылшын тілі пәнінің мұғалімі |
|
Мақсаты: |
мұғалімдердің рефлексивті ойлау, оқыту үдерісін жоспарлауда оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру тиімді қолдану қажеттілігін түсіндіру. |
|
Түйінді сөз: |
сабақ кезеңдерінің логикалық үйлесімділігі; түйінді идеяларды білім алушылардың тәжірибелік дағдыларын өзектендір, кері байланысты жүзеге асыру үшін аналитикалық тәсілдерді түрлендіріп жүргізу; ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың мүмкіндіктері арқылы білім алушылардың тапсырманы өз бетінше орындауда көпіршелер тәжірибесін қолдану нәтижесінде құзыреттіліктерін жетілдіру; шебер сынып құрылымында жаңартылған бағдарлама идеясының ықпалдастығы мен тәсілдерді тиімді пайдалана білу мұғалімдердің бірлесе оқуға деген қызығушылықтарын арттыру. |
|
Күтілетін нәтиже: |
оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру арқылы сабақты тиімді жоспарлау оқушыларды табысқа жеткізу көзі екендігін түсінеді. |
|
Пайдаланатын материалдар |
интерактивті тақта, геометриалық фигуралар, бейнематериалдар. |
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Қатысушылардың әрекеті |
Ресурс |
|
Психологиялық ахуалды орнату. 2 мин. |
Жағымды эмоционалдық орта қалыптастыру. «Сағат тіліндегі дос» тренингісін ойнату арқылы, жылы атмосфера орнату.
1. Адамның қолын қысыңыз 8. Ауа арқылы сүйгеніңізді жіберіңіз 9. Қол ұстасып айналыңыз 10.Жүрек лүпілін көрсетіңіз Көңіл күйлеріңіз көтеріліп, өздеріңізді тамаша сезінесіздер. |
Әуен тыңдайды, көңіл-күйі көтеріледі. Тапсырмаларды орындайды. |
Презентация |
|
Топқа бөлу. 2 мин. |
«Тарсия» стратегиясы. Тарсия – оқыту үшін әр түрлі басқатырғыштар құрастыруға арналған бағдарлама. Тарсия – оқытуда топтық, жұптық жұмыстарда қолданылады. Тарсия бағдарламасы көмегімен тіктөртбұрышты және үшбұрышты кеспе қағаздардан тұратын әртүрлі пазлдар жасауға болады. Оның қарапайым түрі 6-15 тапсырмадан, күрделі түрі 22-30 тапсырмадан тұрады. Мақсаты: оқушының сөздік қорын, әдеби, мәдениетті сөйлеу тілін, күрделі ойлау қабілетін дамыту. |
Түрлі түсті геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді. Түрлі түсті геометриялық фигураларды таңдайды, топқа бөлінеді де сұрақ пен жауаптарын табу арқылы пазл жинайды. |
Түрлі түсті геометриялық фигуралар |
|
Кіріспе 5 мин |
«Форсайт» болжау стратегиясы. Мұғалімдерге бейнематериалдан үзінді беру. Яғни, оны ары қарай жалғастырып оқиғаны немен аяқталғанын өз ойларымен жеткізеді, сызбаны толтыру ұсынылады. |
«Ешқашан берілме!» бейнематериал қарап, тапсырма орындайды. Пікір алмасады. |
Бейнематериал |
|
Топтық жұмыс 3 мин |
«Фишбоун» стратегиясы. Тамашалаған бейнематериалға байланысты балық қанқасын толтыруға беріледі. |
Фишбоунды құру ережесі: 1. Ойына келген пікірді жазуға тартынбау 2. Берілген уақыт аяқталғанша жұмысты жалғастыру, жазу. 3. Тақырыптың басқа қырларын ашуға ұмтылу 4. Мүмкіндігінше көп идеяларды жинақтау. |
А 4 қағаздары |
|
Жеке жұмыс. 3 минут |
« 5-5-1» стратегиясы. Бейнематериалды көргеннен кейін нені түсінген жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. |
Мұғалімдер өздерінің түйінді сөзін бәрімен бөліседі. Ойларымен бөліседі. |
А4 қағаздары |
|
Жұптық жұмыс. 3 минут |
«Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болады?» стратегиясы |
Жұптаса отырып, сөйлемді талқылайды, сұрақ құрастырады. Пікір алмасады. |
Сұрақтар қимасы |
|
Сергіту сәті 2 минут |
“Қызықты quiz” ойыны. |
Бұл ойын шарты эмоциялармен символдар арқылы берілген жасырынған сөздерді табу. |
Бейнематериал |
|
Кері байланыс 2 минут |
«SMS» стратегиясы Кері байланыс |
Шебер сынып туралы ойларын айтады. |
Сұрақтар қимасы |
|
|
|
|
|
Жамбыл облысы Қордай ауданы
Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп КММ
Шебер – сынып
“ Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру ”
Ағылшын тілі пәні мұғалімі Борибаева Ж. О.
2023 – 2024 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шеберлік сабақ
Шеберлік сабақ
|
Шебер сынып тақырыбы: |
“ Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру ” |
|
Мұғалім: |
Борибаева Жамила Оракбаевна Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектептің ағылшын тілі пәнінің мұғалімі |
|
Мақсаты: |
мұғалімдердің рефлексивті ойлау, оқыту үдерісін жоспарлауда оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру тиімді қолдану қажеттілігін түсіндіру. |
|
Түйінді сөз: |
сабақ кезеңдерінің логикалық үйлесімділігі; түйінді идеяларды білім алушылардың тәжірибелік дағдыларын өзектендір, кері байланысты жүзеге асыру үшін аналитикалық тәсілдерді түрлендіріп жүргізу; ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың мүмкіндіктері арқылы білім алушылардың тапсырманы өз бетінше орындауда көпіршелер тәжірибесін қолдану нәтижесінде құзыреттіліктерін жетілдіру; шебер сынып құрылымында жаңартылған бағдарлама идеясының ықпалдастығы мен тәсілдерді тиімді пайдалана білу мұғалімдердің бірлесе оқуға деген қызығушылықтарын арттыру. |
|
Күтілетін нәтиже: |
оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру арқылы сабақты тиімді жоспарлау оқушыларды табысқа жеткізу көзі екендігін түсінеді. |
|
Пайдаланатын материалдар |
интерактивті тақта, геометриалық фигуралар, бейнематериалдар. |
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Қатысушылардың әрекеті |
Ресурс |
|
Психологиялық ахуалды орнату. 2 мин. |
Жағымды эмоционалдық орта қалыптастыру. «Сағат тіліндегі дос» тренингісін ойнату арқылы, жылы атмосфера орнату.
1. Адамның қолын қысыңыз 8. Ауа арқылы сүйгеніңізді жіберіңіз 9. Қол ұстасып айналыңыз 10.Жүрек лүпілін көрсетіңіз Көңіл күйлеріңіз көтеріліп, өздеріңізді тамаша сезінесіздер. |
Әуен тыңдайды, көңіл-күйі көтеріледі. Тапсырмаларды орындайды. |
Презентация |
|
Топқа бөлу. 2 мин. |
«Тарсия» стратегиясы. Тарсия – оқыту үшін әр түрлі басқатырғыштар құрастыруға арналған бағдарлама. Тарсия – оқытуда топтық, жұптық жұмыстарда қолданылады. Тарсия бағдарламасы көмегімен тіктөртбұрышты және үшбұрышты кеспе қағаздардан тұратын әртүрлі пазлдар жасауға болады. Оның қарапайым түрі 6-15 тапсырмадан, күрделі түрі 22-30 тапсырмадан тұрады. Мақсаты: оқушының сөздік қорын, әдеби, мәдениетті сөйлеу тілін, күрделі ойлау қабілетін дамыту. |
Түрлі түсті геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді. Түрлі түсті геометриялық фигураларды таңдайды, топқа бөлінеді де сұрақ пен жауаптарын табу арқылы пазл жинайды. |
Түрлі түсті геометриялық фигуралар |
|
Кіріспе 5 мин |
«Форсайт» болжау стратегиясы. Мұғалімдерге бейнематериалдан үзінді беру. Яғни, оны ары қарай жалғастырып оқиғаны немен аяқталғанын өз ойларымен жеткізеді, сызбаны толтыру ұсынылады. |
«Ешқашан берілме!» бейнематериал қарап, тапсырма орындайды. Пікір алмасады. |
Бейнематериал |
|
Топтық жұмыс 3 мин |
«Фишбоун» стратегиясы. Тамашалаған бейнематериалға байланысты балық қанқасын толтыруға беріледі. |
Фишбоунды құру ережесі: 1. Ойына келген пікірді жазуға тартынбау 2. Берілген уақыт аяқталғанша жұмысты жалғастыру, жазу. 3. Тақырыптың басқа қырларын ашуға ұмтылу 4. Мүмкіндігінше көп идеяларды жинақтау. |
А 4 қағаздары |
|
Жеке жұмыс. 3 минут |
« 5-5-1» стратегиясы. Бейнематериалды көргеннен кейін нені түсінген жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. |
Мұғалімдер өздерінің түйінді сөзін бәрімен бөліседі. Ойларымен бөліседі. |
А4 қағаздары |
|
Жұптық жұмыс. 3 минут |
«Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болады?» стратегиясы |
Жұптаса отырып, сөйлемді талқылайды, сұрақ құрастырады. Пікір алмасады. |
Сұрақтар қимасы |
|
Сергіту сәті 2 минут |
“Қызықты quiz” ойыны. |
Бұл ойын шарты эмоциялармен символдар арқылы берілген жасырынған сөздерді табу. |
Бейнематериал |
|
Кері байланыс 2 минут |
«SMS» стратегиясы Кері байланыс |
Шебер сынып туралы ойларын айтады. |
Сұрақтар қимасы |
|
|
|
|
|
Жамбыл облысы Қордай ауданы
Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп КММ
Шебер – сынып
“ Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған тапсырмалар құрастыру ”
Ағылшын тілі пәні мұғалімі Борибаева Ж. О.
2023 – 2024 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз













