Бесік жыры
М.Төлебаев атындағы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі,ІІ деңгей бойынша сертификатталған, мектеп тренері Стамбекова Шинар Сериккалиевна
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 3 сыныптың әдебиеттік оқу пәніне арналып жасалған.Сабақ үш /әдебиеттік оқу,бейнелеу өнері,музыка / пәнмен ықпалдастырылып өткізілген сабақ жоспарын назарларыңызға ұсынамын.
|
Сыныбы:3 |
Пәні: әдебиеттік оқу |
Мұғалімнің аты-жөні Стамбекова Ш.С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бесік жыры / ықпалдастырылған сабақ/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: Бесік жырының маңызын ұғындыру,негізгі идеясын ашу. Жаңа технологияларды пайдалана отырып оқушылардың өз ойларын, пікірлерін еркін айтуға, дәлелдей білуге, сөйлеу мәдениетін, топпен жұмыс істеу, шығармашылық, танымдық қабілеттерін дамыту. Пәнге қызығушылығын арттыру. Салт – дәстүрді құрметтеуге , адамгершілікке , мейірімділікке , тазалыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: 1.Салт-дәстүрді дәріптейді 2.Бесіктің жабдықтарымен танысады 3.Бесік жырының маңызын түсінеді 4.Пәнге қызығушылықтары артады. 5.Өлеңді аспаптың сүйемелдеуімен әнге қосып айта алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Бесік жыры жайында толық мағлұмат алады. |
Оқушылардың басым бөлігі: Бесік жырының маңызын түсінеді. Сабақта өзін -өзі критерий арқылы бағалай алады. |
Кейбір оқушылар: Сабақ барысында жоғары белсенділіктері артады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар: суреттер,маркер,А4 қағазы,бесік және жабдықтары,баян аспабы ,қайшы,ермексаз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі және оған бөлінетін уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау 1.Шаттық шеңбері немесе ынтымақтасақан жағымды ахуал қалыптастыру 2.Топқа бөлу әдісі және көшбасшылықпен бөлінген көшбасшылық идеялары 3.Алдыңғы оқуды жүзеге асыруы немесе үй тапсырмасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық. ІІ. Топқа бөліну,өлең жолдары арқылы ІІІ. Үй тапсырмасын
тексеру.
«Сұрақ
–бізден,жауап-сізден» |
1.Орындарынан тұрып хормен айтады 2. «Бесік жыры», «Төрт түлік жырлар», «Батырлар жыры» топтарына өлең жолдары арқылы топтасады. 3. Оқушылар сұраққа жауап береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану БЛУМ бойынша 1.Білу,түсіну, қолдану 10 мин 8 мин 7 мин 5 мин |
Оқушыларды бағалау парағымен таныстыру Әдебиеттік оқу пәні 1.Оқушыларға жұмбақ жасырылады. Әнді үй Балаға сәнді үй / Бесік/ 2.Жұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбымен таныстыру 3.Бесікті көрсете отырып , сұрақтар қою а/ Бесік дегеніміз не? ә/ Бесік не үшін қажет? б/ Бесіктегі баланы қандай ән айтуып уатамыз? - Ендеше балалар ,оқулығымызды ашайық.Бесік жырымен танысайық. Мұғалім мәнерлеп оқиды. Тізбектеле оқыту «Допты қақпаға кіргіз» ойыны Доп артындағы сұрақтарға жауап беру Анасы баласын қалай жұбатады? Анасы баласының кім болуын қалайды? Сенің кім болғың келеді? Өлең неліктен «Бесік жыры » деп аталған? 4.Баланы бесікке бөлеуді көрсету /көрініс/ Бейнелеу өнері «Әже сандығындағы қазына» сандықтан бесікке қажетті заттарды алу .Ол үшін оқушыларға сұрақ қойылады. Сандықта бесікке қажетті қандай заттар болады? -Балалар біз баланы бесікке бөледік. Енді бесікке қажетті әшекейлер мен ойыншықтарды ілейік.ендік. ымен таныстыру Практикалық жұмыс кезінде «Бесік жыры» әні орындалып тұрады. Жұмыстарын жасап болғаннан кейін әр топ оқушылары үстел үстіндегі қажет деп тапқан әшкейді бесікке іледі. Оқушылар өз жұмыстарын өзі бағалайды. Музыка «Бесік жырын» әр топ 1 шумақтан баян аспабының сүйемелдеуімен орындайды Топаралық бағалау Критерий арқылы оқушылардың жалпы бағалауы Бағалау парағы
Иә-1 ұпай жоқ-0 ұпай Критерий: 12-9 ұпай – «5» 8-5 ұпай –«4» 4-2ұпай- «3»
үстел үстінде вазада әртүрлі түсті гүлдер салынып тұрады қызыл-«5» сары-«4» күлгін –«3» |
Бағалау парағымен танысады
Оқушылар жұмбақты шешеді
Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар зейін қойып тыңдайды Өлеңді тізбек бойынша оқиды
Сұрақтарға жауап береді
Әже баланы бесікке бөлейді
Сылдырмақ,үкі, тұмар т.б
1-қатар Үкі жасайды 2-қатар тұмар жасайды 3-қатар асық жасайды
Оқушылар әнімен орындайды
Өзін-өзі бағалау Топтар бірін-бірі бағалайды.
Критерий арқылы бағаларын анықтайды.
Оқушылар ұпай санын есептеп бағаға айналдырады.
өз бағалары бойынша вазадағы гүлді алып қояды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой толғаныс
1.Сабақтың өмірмен байланысы
2.Бағалау
3.Үй тапсырмасы
4.Кері байланыс |
«Серпілмелі сауал » әдісі
а. Анасы баласын
қалай жұбатады? Сендерде бесікке жатқан бала бар ма?
Критерий арқылы бағалау
«Бесік жыры» мәнерлеп оқып келу
«Синквейн » |
Оқушылар жауап береді
1.Зат есім 2.Етістік 3.Сын есім 4.сөйлем /4 сөзден тұратын 5.Мәндес сөз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің осы өткізген сабағына рефлексиясы Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныпта ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүгін бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақ мақсатын оқу мақсатымен сәйкес алдым.Сабақ мақсатын пән ерекшеліктеріне бағыттап алдым.Мақсатты оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, SMART форматында құрастырдым.Тапсырманы оқушылардың қажеттіліктерін ескеріп,саралап алдым.Саралауда әр түрлі тәсілдерді жоспарладым (тапсырмалар,оқушыларды қолдау).Таңдау әдістері арқылы пән бойынша тақырып мазмұнын анықтадым.Оқыту әдістері оқыту мақсатына қол жеткізуге ықпалын тигізді.Әдістер оқушыларды оқу үдерісіне тартуға бағытталды.Ойлау және практикалық іс-әрекет үдерісінде оқушылардың белсенділіктерін қамтамасыз ететін әдістерді пайдаландым.Бағалауды оқу мақсатына сәйкес алдым.Бағалау критерийлерін пайдаландым.Сабақтың мақсаты шынайы болды. Сабақта оқушылар бесік туралы мағлұмат алып,бесік жырын айтып үйренді . Сабақтың мақсаты айтылды, сабақтың тақырыбы ашылды. Сабақта уақытты тиімді пайдаландым.Саралауда қолдауды қажет ететін оқушыларға «Жалғастыр» әдісі арқылы тапсырма беру жұмысын жүргіздім.Қабілеті жоғары оқушылармен саралау жұмысын ұйымдастыруда шығармашылық тапсырмалар ресурстар арқылы қолдандым.Сабақта белсенді оқыту түрлері болды.Мен өз алдыма қойған мақсатыма жеттім
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шеберлік сабақ 3-сынып Бесік жыры
Шеберлік сабақ 3-сынып Бесік жыры
Бесік жыры
М.Төлебаев атындағы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі,ІІ деңгей бойынша сертификатталған, мектеп тренері Стамбекова Шинар Сериккалиевна
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 3 сыныптың әдебиеттік оқу пәніне арналып жасалған.Сабақ үш /әдебиеттік оқу,бейнелеу өнері,музыка / пәнмен ықпалдастырылып өткізілген сабақ жоспарын назарларыңызға ұсынамын.
|
Сыныбы:3 |
Пәні: әдебиеттік оқу |
Мұғалімнің аты-жөні Стамбекова Ш.С |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Бесік жыры / ықпалдастырылған сабақ/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: Бесік жырының маңызын ұғындыру,негізгі идеясын ашу. Жаңа технологияларды пайдалана отырып оқушылардың өз ойларын, пікірлерін еркін айтуға, дәлелдей білуге, сөйлеу мәдениетін, топпен жұмыс істеу, шығармашылық, танымдық қабілеттерін дамыту. Пәнге қызығушылығын арттыру. Салт – дәстүрді құрметтеуге , адамгершілікке , мейірімділікке , тазалыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: 1.Салт-дәстүрді дәріптейді 2.Бесіктің жабдықтарымен танысады 3.Бесік жырының маңызын түсінеді 4.Пәнге қызығушылықтары артады. 5.Өлеңді аспаптың сүйемелдеуімен әнге қосып айта алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Бесік жыры жайында толық мағлұмат алады. |
Оқушылардың басым бөлігі: Бесік жырының маңызын түсінеді. Сабақта өзін -өзі критерий арқылы бағалай алады. |
Кейбір оқушылар: Сабақ барысында жоғары белсенділіктері артады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар: суреттер,маркер,А4 қағазы,бесік және жабдықтары,баян аспабы ,қайшы,ермексаз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі және оған бөлінетін уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау 1.Шаттық шеңбері немесе ынтымақтасақан жағымды ахуал қалыптастыру 2.Топқа бөлу әдісі және көшбасшылықпен бөлінген көшбасшылық идеялары 3.Алдыңғы оқуды жүзеге асыруы немесе үй тапсырмасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық. ІІ. Топқа бөліну,өлең жолдары арқылы ІІІ. Үй тапсырмасын
тексеру.
«Сұрақ
–бізден,жауап-сізден» |
1.Орындарынан тұрып хормен айтады 2. «Бесік жыры», «Төрт түлік жырлар», «Батырлар жыры» топтарына өлең жолдары арқылы топтасады. 3. Оқушылар сұраққа жауап береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану БЛУМ бойынша 1.Білу,түсіну, қолдану 10 мин 8 мин 7 мин 5 мин |
Оқушыларды бағалау парағымен таныстыру Әдебиеттік оқу пәні 1.Оқушыларға жұмбақ жасырылады. Әнді үй Балаға сәнді үй / Бесік/ 2.Жұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбымен таныстыру 3.Бесікті көрсете отырып , сұрақтар қою а/ Бесік дегеніміз не? ә/ Бесік не үшін қажет? б/ Бесіктегі баланы қандай ән айтуып уатамыз? - Ендеше балалар ,оқулығымызды ашайық.Бесік жырымен танысайық. Мұғалім мәнерлеп оқиды. Тізбектеле оқыту «Допты қақпаға кіргіз» ойыны Доп артындағы сұрақтарға жауап беру Анасы баласын қалай жұбатады? Анасы баласының кім болуын қалайды? Сенің кім болғың келеді? Өлең неліктен «Бесік жыры » деп аталған? 4.Баланы бесікке бөлеуді көрсету /көрініс/ Бейнелеу өнері «Әже сандығындағы қазына» сандықтан бесікке қажетті заттарды алу .Ол үшін оқушыларға сұрақ қойылады. Сандықта бесікке қажетті қандай заттар болады? -Балалар біз баланы бесікке бөледік. Енді бесікке қажетті әшекейлер мен ойыншықтарды ілейік.ендік. ымен таныстыру Практикалық жұмыс кезінде «Бесік жыры» әні орындалып тұрады. Жұмыстарын жасап болғаннан кейін әр топ оқушылары үстел үстіндегі қажет деп тапқан әшкейді бесікке іледі. Оқушылар өз жұмыстарын өзі бағалайды. Музыка «Бесік жырын» әр топ 1 шумақтан баян аспабының сүйемелдеуімен орындайды Топаралық бағалау Критерий арқылы оқушылардың жалпы бағалауы Бағалау парағы
Иә-1 ұпай жоқ-0 ұпай Критерий: 12-9 ұпай – «5» 8-5 ұпай –«4» 4-2ұпай- «3»
үстел үстінде вазада әртүрлі түсті гүлдер салынып тұрады қызыл-«5» сары-«4» күлгін –«3» |
Бағалау парағымен танысады
Оқушылар жұмбақты шешеді
Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар зейін қойып тыңдайды Өлеңді тізбек бойынша оқиды
Сұрақтарға жауап береді
Әже баланы бесікке бөлейді
Сылдырмақ,үкі, тұмар т.б
1-қатар Үкі жасайды 2-қатар тұмар жасайды 3-қатар асық жасайды
Оқушылар әнімен орындайды
Өзін-өзі бағалау Топтар бірін-бірі бағалайды.
Критерий арқылы бағаларын анықтайды.
Оқушылар ұпай санын есептеп бағаға айналдырады.
өз бағалары бойынша вазадағы гүлді алып қояды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой толғаныс
1.Сабақтың өмірмен байланысы
2.Бағалау
3.Үй тапсырмасы
4.Кері байланыс |
«Серпілмелі сауал » әдісі
а. Анасы баласын
қалай жұбатады? Сендерде бесікке жатқан бала бар ма?
Критерий арқылы бағалау
«Бесік жыры» мәнерлеп оқып келу
«Синквейн » |
Оқушылар жауап береді
1.Зат есім 2.Етістік 3.Сын есім 4.сөйлем /4 сөзден тұратын 5.Мәндес сөз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің осы өткізген сабағына рефлексиясы Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныпта ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүгін бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақ мақсатын оқу мақсатымен сәйкес алдым.Сабақ мақсатын пән ерекшеліктеріне бағыттап алдым.Мақсатты оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, SMART форматында құрастырдым.Тапсырманы оқушылардың қажеттіліктерін ескеріп,саралап алдым.Саралауда әр түрлі тәсілдерді жоспарладым (тапсырмалар,оқушыларды қолдау).Таңдау әдістері арқылы пән бойынша тақырып мазмұнын анықтадым.Оқыту әдістері оқыту мақсатына қол жеткізуге ықпалын тигізді.Әдістер оқушыларды оқу үдерісіне тартуға бағытталды.Ойлау және практикалық іс-әрекет үдерісінде оқушылардың белсенділіктерін қамтамасыз ететін әдістерді пайдаландым.Бағалауды оқу мақсатына сәйкес алдым.Бағалау критерийлерін пайдаландым.Сабақтың мақсаты шынайы болды. Сабақта оқушылар бесік туралы мағлұмат алып,бесік жырын айтып үйренді . Сабақтың мақсаты айтылды, сабақтың тақырыбы ашылды. Сабақта уақытты тиімді пайдаландым.Саралауда қолдауды қажет ететін оқушыларға «Жалғастыр» әдісі арқылы тапсырма беру жұмысын жүргіздім.Қабілеті жоғары оқушылармен саралау жұмысын ұйымдастыруда шығармашылық тапсырмалар ресурстар арқылы қолдандым.Сабақта белсенді оқыту түрлері болды.Мен өз алдыма қойған мақсатыма жеттім
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













