|
Бөлім: |
10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі |
|||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Алгебра, 10 сынып, ЖМБ. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шектерді табу. Бірінші тамаша шек |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1.14 -
шектерді
есептеуде |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: - бірінші тамаша шекпен танысады. -
|
|||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық және жаңашылдық • Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. • Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу.
|
|||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Шектерді табу. Бірінші тамаша шек тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -
шектерді
есептеуде Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. f функциясы берілген:
а)1; 2; -1; 1,01 нүктелерінде үздіксіз бола ма? ә) Берілген нүктелер анықталу облысының ішкі нүктелері бола ала ма? |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. Оқушы: функциялардың графиктерін сала отырып, оған сипаттама береді, тұжырымдар жасайды. Мұғалім: оқушыларды функцияның нүктенің аймағындағы үзіліссіздігі ұғымын түсінуге бағыт береді.
|
|
Оқулық |
|||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Тамаша шек ұғымын енгізіңіз. х⇾х0 ұмтылғанда тригонометриялық функциялардың шектері осы функциялардың осы нүктедегі мәніне тең болады. Мысалы,
Бұл
суреттеPR=sinx,
OR=cosxжәнеQA=tgx. Сонда
OPR үшбұрышының, ОРА секторының
және OQA үшбұрышының аудандары келесі
қос теңсіздікті қанағаттандырады: х⇾0+
болғанда
sin x>0 және біз теңсіздіктің
екі жағын да sinx бөлсек, келесіні
аламыз: Осыған ұқсас х⇾0- болғанда, sin x<0 және біз теңсіздіктің екі жағын да sinx бөлсек, келесіні аламыз:
Осылайша:
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді.
Бірінші тамаша шек салдарлары:
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» Дескриптор:
|
Оқулық |
|||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар: №1. А. Шектерді
табыңыз: В. Шектерді
табыңыз: С. Шектерді
табыңыз: Оқулықтан есептер орындайды Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. |
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс.
|
Дескриптор:
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау Дескриптор:
|
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
|
Тапсырмаларды орындайды. |
Парақша лар |
||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын біледі. Кері байланыс:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. |
Кері байланыс |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шектерді табу. Бірінші тамаша шек.
Шектерді табу. Бірінші тамаша шек.
|
Бөлім: |
10.3В Функцияның шегі және үзіліссіздігі |
|||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Алгебра, 10 сынып, ЖМБ. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шектерді табу. Бірінші тамаша шек |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.1.14 -
шектерді
есептеуде |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: - бірінші тамаша шекпен танысады. -
|
|||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Жасампаздық және жаңашылдық • Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. • Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу.
|
|||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Шектерді табу. Бірінші тамаша шек тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -
шектерді
есептеуде Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. f функциясы берілген:
а)1; 2; -1; 1,01 нүктелерінде үздіксіз бола ма? ә) Берілген нүктелер анықталу облысының ішкі нүктелері бола ала ма? |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. Оқушы: функциялардың графиктерін сала отырып, оған сипаттама береді, тұжырымдар жасайды. Мұғалім: оқушыларды функцияның нүктенің аймағындағы үзіліссіздігі ұғымын түсінуге бағыт береді.
|
|
Оқулық |
|||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Тамаша шек ұғымын енгізіңіз. х⇾х0 ұмтылғанда тригонометриялық функциялардың шектері осы функциялардың осы нүктедегі мәніне тең болады. Мысалы,
Бұл
суреттеPR=sinx,
OR=cosxжәнеQA=tgx. Сонда
OPR үшбұрышының, ОРА секторының
және OQA үшбұрышының аудандары келесі
қос теңсіздікті қанағаттандырады: х⇾0+
болғанда
sin x>0 және біз теңсіздіктің
екі жағын да sinx бөлсек, келесіні
аламыз: Осыған ұқсас х⇾0- болғанда, sin x<0 және біз теңсіздіктің екі жағын да sinx бөлсек, келесіні аламыз:
Осылайша:
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді.
Бірінші тамаша шек салдарлары:
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» Дескриптор:
|
Оқулық |
|||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар: №1. А. Шектерді
табыңыз: В. Шектерді
табыңыз: С. Шектерді
табыңыз: Оқулықтан есептер орындайды Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. |
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс.
|
Дескриптор:
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау Дескриптор:
|
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
|
Тапсырмаларды орындайды. |
Парақша лар |
||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын біледі. Кері байланыс:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. |
Кері байланыс |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз

⇒
⇒
⇒



, 















