Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
“Sea bilim” жалпы білім беретін мектебі |
||
|
Бөлім |
Тербелістер мен толқындар |
||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Шерханов Ерлан |
||
|
Күні : |
10.02.2026 |
||
|
Сынып: |
9 А |
Қастысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тербелмелі қозғалыс |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.5.1 – еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 – эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 минут Үй тапсырмасы 4 минут |
Ұйымдастырау кезеңі:
1-топ: Амплитуда 2-топ: Период 3-топ: Жиілік
Үй тапсырмасына «Оюлы гармония» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар:
|
- Оқушылар сәлемдеседі. - Психологиялық ахуал қалыптастыру арқылы жақсы көңіл-күйде жаңа тақырыпты ашып, топтарға бірігеді. - Панельді пайдаланып, тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - Энергияның түрлерін және энергияның сақталу заңын біледі. - Сұрақтарға дұрыс жауап бере алады. 2 балл Қалыптастырушы бағалау: - “Дыбыс жиілігі” әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. - Мұғалімнің марапаты. |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер
Панель Презентация
|
||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут 5 минут 4 минут 2 минут 6 минут 5 минут |
Жаңа сабақ. Сабақтың мақсаты: 9.2.5.1 – еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 – эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау. - Тербелмелі қозғалыс – бұл уақыт өтуімен дәл немесе жуықтап қайталанып отыратын қозғалыс түрі. - Еркін тербелістер: Жүйеге бір рет сыртқы күш берілгеннен кейін (мысалы, әткеншекті бір итеріп жіберу), ішкі күштердің әсерінен болатын тербеліс. - Еріксіз тербелістер: Сыртқы периодты күштің әсерінен тоқтамай болатын тербеліс (мысалы, жұмыс істеп тұрған машина поршенінің қозғалысы).
Эксперименттік тапсырма Математикалық және серіппелі маятниктің тербелісін зерттейді
Жұптық тапсырма (“Сенімді серіктес” әдісі) Екі оқушы жүректерінің 1 минуттағы тербеліс санын жеке-жеке есептеп, орташа тербесліс санын есептейді. Кейін период пен жиілігін табады. ЕББҚ
Сергіту сәті Трендтегі “Санды қайталама” ойыны арқылы оқушыларды 1-2 минут сергітіп алады.
Топтық тапсырма “Тербеліс құпиясы” әдісі арқылы есептерді топпен бірге бірлесе отырып шығарады.
Жеке тапсырма 24-жаттығу, 1-2 жаттығу, 146-бет Оқулықпен жұмыс жасап есептерді шешіп көреді. Дарынды баламен жұмыс (ҰБТ есебі)
|
- Тәжірибе нәтижесін бақылап, қорытынды жасайды. - Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын айтады.
- Оқушылар өздерінің жүрек соғысын зерттейді, жұптасу арқылы орташа тербеліс санын анықтайды. - Дәптерге эксперименттің нәтижесін жазады.
- Оқушылар реттілікпен саналады. - Бір санды бірдей айтпауға тырысады.
- Оқушылар тапсырманың шартын мұқият оқиды, ақпаратты талдайды, салыстырады; - Логикалық ойлау арқылы есептерді шешеді; - Теориялық білімін практикалық тапсырмаларда қолданады; - Барлық тапсырмаларды орындап, есікті ашады.
- Оқушылар кітаптағы тапсырманы дәптерге орындайды. - Өтілген формулаларды пайдаланып есептеулер жүргізеді. |
Дескриптор: - Тербелмелі қозғалыс ұғымын түсінеді. - Тербелмелі қозғалыстың түрлерін айтады. - Период, жиілік, амплитуда ұғымдарын және олардың өлшем бірліктерін айтады.
Дескриптор: - Эксперименттік әдіспен математикалық маятниктің тербелісін зерттеп, тербеліс периодын және жиілігін анықтайды;
Қалыптастырушы бағалау: - Мұғалімнің марапаты.
Дескриптор: - Эксперименттік әдіспен жүректің соғысын зерттеп, тербеліс периодын және жиілігін анықтай алады.
Қалыптастырушы бағалау: - “Дыбыс жиілігі” әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. - Мұғалімнің марапаты. 3 балл
Дескриптор: - Ережені толық сақтаған ойыншы жеңіске жетеді.
Қалыптастырушы бағалау: - Мұғалімнің марапаты.
Дескриптор: - Joyteka платформасында - топ мүшелерімен тиімді жұмыс жасай алады; - Ортақ шешімге келе алады; - Тапсырмаларды толық орындап, есікті аша алады. 2 балл
Қалыптастырушы бағалау: - “Дыбыс жиілігі” әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. - Мұғалімнің марапаты
Дескриптор: - Жаттығу есептерін жеке отырып шеше алады; - Есептің шартын түзе алады; - ХБЖға келтіре алады; - Периодын , жиілігін анықтай алады; 2 балл
|
Панель Презентация Тақта Оқулық Дәптер
Панель Математикалық маятник Серіппелі маятник Phet.colorado платформасы Сызғыш Секундомер
https://phet.colorado.edu/sims/html/pendulum-lab/latest/pendulum-lab_all.html
Секундомер Калькулятор Дәптер
Панел https://joyteka.com/ru/cabinet платформасы
Оқулық Дәптер Қаламсап Калькулятор |
||||
|
Сабақтың соңы 8 минут
Кері байланыс
Үй тапсырмасы
Бағалау
|
Сабақты бекіту тест тапсырмасы “Сократив” әдісі бойынша тест сұрақтарына жауап алады
|
- Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: - Сабақ алған біілмдерін тест сұрақтарына жауап беру арқылы бекіте алады.
Қалыптастырушы бағалау: - “Дыбыс жиілігі” әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. 1 балл |
Панель Тапсырмалар https://b.socrative.com/teacher платформасы
|
||||
|
«Ұлттық дауыс» әдісі бойынша
Тақырып соңындағы бақылау сұрақтарына дайындалу және 24-жаттығу, 1-2 жаттығу, 146-бет.
Өзін-өзі бағалау «Дыбыс жиілігі» әдісі бойынша |
Сабаққа кері байланыс қалдырады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Панель
Бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Семинар сабақ Тербелмелі қозғалыс
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
“Sea bilim” жалпы білім беретін мектебі |
||
|
Бөлім |
Тербелістер мен толқындар |
||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Шерханов Ерлан |
||
|
Күні : |
10.02.2026 |
||
|
Сынып: |
9 А |
Қастысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тербелмелі қозғалыс |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.5.1 – еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 – эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 минут Үй тапсырмасы 4 минут |
Ұйымдастырау кезеңі:
1-топ: Амплитуда 2-топ: Период 3-топ: Жиілік
Үй тапсырмасына «Оюлы гармония» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар:
|
- Оқушылар сәлемдеседі. - Психологиялық ахуал қалыптастыру арқылы жақсы көңіл-күйде жаңа тақырыпты ашып, топтарға бірігеді. - Панельді пайдаланып, тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - Энергияның түрлерін және энергияның сақталу заңын біледі. - Сұрақтарға дұрыс жауап бере алады. 2 балл Қалыптастырушы бағалау: - “Дыбыс жиілігі” әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. - Мұғалімнің марапаты. |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер
Панель Презентация
|
||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут 5 минут 4 минут 2 минут 6 минут 5 минут |
Жаңа сабақ. Сабақтың мақсаты: 9.2.5.1 – еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 – эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау. - Тербелмелі қозғалыс – бұл уақыт өтуімен дәл немесе жуықтап қайталанып отыратын қозғалыс түрі. - Еркін тербелістер: Жүйеге бір рет сыртқы күш берілгеннен кейін (мысалы, әткеншекті бір итеріп жіберу), ішкі күштердің әсерінен болатын тербеліс. - Еріксіз тербелістер: Сыртқы периодты күштің әсерінен тоқтамай болатын тербеліс (мысалы, жұмыс істеп тұрған машина поршенінің қозғалысы).
Эксперименттік тапсырма Математикалық және серіппелі маятниктің тербелісін зерттейді
Жұптық тапсырма (“Сенімді серіктес” әдісі) Екі оқушы жүректерінің 1 минуттағы тербеліс санын жеке-жеке есептеп, орташа тербесліс санын есептейді. Кейін период пен жиілігін табады. ЕББҚ
Сергіту сәті Трендтегі “Санды қайталама” ойыны арқылы оқушыларды 1-2 минут сергітіп алады.
Топтық тапсырма “Тербеліс құпиясы” әдісі арқылы есептерді топпен бірге бірлесе отырып шығарады.
Жеке тапсырма 24-жаттығу, 1-2 жаттығу, 146-бет Оқулықпен жұмыс жасап есептерді шешіп көреді. Дарынды баламен жұмыс (ҰБТ есебі)
|
- Тәжірибе нәтижесін бақылап, қорытынды жасайды. - Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын айтады.
- Оқушылар өздерінің жүрек соғысын зерттейді, жұптасу арқылы орташа тербеліс санын анықтайды. - Дәптерге эксперименттің нәтижесін жазады.
- Оқушылар реттілікпен саналады. - Бір санды бірдей айтпауға тырысады.
- Оқушылар тапсырманың шартын мұқият оқиды, ақпаратты талдайды, салыстырады; - Логикалық ойлау арқылы есептерді шешеді; - Теориялық білімін практикалық тапсырмаларда қолданады; - Барлық тапсырмаларды орындап, есікті ашады.
- Оқушылар кітаптағы тапсырманы дәптерге орындайды. - Өтілген формулаларды пайдаланып есептеулер жүргізеді. |
Дескриптор: - Тербелмелі қозғалыс ұғымын түсінеді. - Тербелмелі қозғалыстың түрлерін айтады. - Период, жиілік, амплитуда ұғымдарын және олардың өлшем бірліктерін айтады.
Дескриптор: - Эксперименттік әдіспен математикалық маятниктің тербелісін зерттеп, тербеліс периодын және жиілігін анықтайды;
Қалыптастырушы бағалау: - Мұғалімнің марапаты.
Дескриптор: - Эксперименттік әдіспен жүректің соғысын зерттеп, тербеліс периодын және жиілігін анықтай алады.
Қалыптастырушы бағалау: - “Дыбыс жиілігі” әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. - Мұғалімнің марапаты. 3 балл
Дескриптор: - Ережені толық сақтаған ойыншы жеңіске жетеді.
Қалыптастырушы бағалау: - Мұғалімнің марапаты.
Дескриптор: - Joyteka платформасында - топ мүшелерімен тиімді жұмыс жасай алады; - Ортақ шешімге келе алады; - Тапсырмаларды толық орындап, есікті аша алады. 2 балл
Қалыптастырушы бағалау: - “Дыбыс жиілігі” әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. - Мұғалімнің марапаты
Дескриптор: - Жаттығу есептерін жеке отырып шеше алады; - Есептің шартын түзе алады; - ХБЖға келтіре алады; - Периодын , жиілігін анықтай алады; 2 балл
|
Панель Презентация Тақта Оқулық Дәптер
Панель Математикалық маятник Серіппелі маятник Phet.colorado платформасы Сызғыш Секундомер
https://phet.colorado.edu/sims/html/pendulum-lab/latest/pendulum-lab_all.html
Секундомер Калькулятор Дәптер
Панел https://joyteka.com/ru/cabinet платформасы
Оқулық Дәптер Қаламсап Калькулятор |
||||
|
Сабақтың соңы 8 минут
Кері байланыс
Үй тапсырмасы
Бағалау
|
Сабақты бекіту тест тапсырмасы “Сократив” әдісі бойынша тест сұрақтарына жауап алады
|
- Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: - Сабақ алған біілмдерін тест сұрақтарына жауап беру арқылы бекіте алады.
Қалыптастырушы бағалау: - “Дыбыс жиілігі” әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. 1 балл |
Панель Тапсырмалар https://b.socrative.com/teacher платформасы
|
||||
|
«Ұлттық дауыс» әдісі бойынша
Тақырып соңындағы бақылау сұрақтарына дайындалу және 24-жаттығу, 1-2 жаттығу, 146-бет.
Өзін-өзі бағалау «Дыбыс жиілігі» әдісі бойынша |
Сабаққа кері байланыс қалдырады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Панель
Бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз

–
–
–
– 































