|
Бөлім:
|
|
Педагогтың
аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
6
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. Шар.
Сфера
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
|
6.3.3.2 шеңбер ұзындығының оның диаметріне
қатынасы тұрақты сан екенін білу;
6.3.3.3 шеңбер ұзындығының формуласын білу және
қолдану;
|
|
Сабақ
мақсаты
|
6.3.3.4 дөңгелек ауданының формуласын білу және
қолдану;
6.3.1.7 шар мен сфера туралы түсінігінің
болуы;
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушыларға математикалық сауаттылықты арттыру,
шеңбер және дөңгелек ұғымдары арқылы табиғаттағы және өмірдегі
геометриялық пішіндерді түсінуге көмектесу.
Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы
құндылықтар:
- жасампаздық және
жаңашылдық
|
|
ЖИ
құралдары
|
Explainlikeimfive - Күрделі материалды қарапайым
тілмен түсіндіретін платформа -
https://domore.ai/
|
|
Бағалау
критерийлері
|
✓ Шеңбердің ұзындығының формуласын қолдана
алады.
✓ Дөңгелек пен шеңбердің айырмашылығын түсіндіре
алады.
✓ Шар мен сфера туралы түсінік қалыптастыра
алады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар «шеңбер», «дөңгелек», «шар», «сфера»
терминдерімен танысып, оларды өз жұмыстарында қолдана
алады.
|
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
– қолдану.
|
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың кезеңі /
уақыты
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы (10 минут),
Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықты ояту – (3
минут)
Ширату тапсырмалары – (4
минут)
Жаңа сабаққа кіріспе (3
минут)
|
Қызығушылықты ояту:
- Сәлемдесу;
- Сыныпты түгелдеу;
- Оқушылардың назарын аударту;
- Топқа бөлу.
Ширату тапсырмалары:
- Шеңбердің негізгі ұғымдарын
қайталау.
- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін
түсіндіру.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың
мақсатына назар аударады.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне
қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі
тапсырмаларға ынталандырады.
|
Компьютер, проектор,
презентация.
Edint - ЖИ негізіндегі прокторинг платформасы -
https://www.edint.io/

|
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа
сабақ
|
Мәтінмен жұмыс
Шеңбердің ұзындығын анықтау (5
минут)
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
Топ динамикасы, қорытындының
сапасы.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
Quizgecko, Quiz Wizard, Prepai - Мәтін бойынша
тест құрастыру құралы - https://quizgecko.com/
https://app.getquizwizard.com/
https://www.prepai.io/us/

|
|
1-тапсырма
Шеңбердің ұзындығын табу. (5
минут)
Диаметрі 10 см болатын шеңбердің ұзындығын
табыңыз.
Дескриптор:
- Шеңбердің ұзындығының формуласын
қолдану;
- Диаметрді формулаға қою;
- Нәтижені
есептеу.
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
Edint - ЖИ негізіндегі прокторинг платформасы -
https://www.edint.io/
|
|
2-тапсырма
Дөңгелек ауданының формуласын қолдану. (7
минут)
Радиусы 5 см болатын дөңгелектің ауданын
табыңыз.
Дескриптор:
- Дөңгелек ауданының формуласын
қолдану;
- Радиусты формулаға қою;
- Нәтижені
есептеу.
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
Tome, Gamma, Slidebean - Презентациялар жасауға
арналған платформалар - https://tome.app/ https://gamma.app/
https://slidebean.com

|
|
3-тапсырма
Шар және сфера туралы түсінік қалыптастыру (8
минут)
Шар және сфераның айырмашылығын
түсіндіріңіз.
Дескриптор:
- Шар мен сфераның анықтамасын
беру;
- Айырмашылықтарын талдау;
- Мысалдар
келтіру.
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
Explainlikeimfive - Күрделі материалды қарапайым
тілмен түсіндіретін платформа -
https://domore.ai/

|
|
Сабақтың соңы (10
минут),
Қорытынды,
Ой толғаныс,
Кері
байланыс
|
Кері байланыс
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені
ойландырды
|
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия
жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не
білгенін жазады.
|
Кері байланыстың бар
екендігі.
|
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай
шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын
береді.
|
Оқушылар үй жұмысын
орындайды.
|
Кері байланыстың бар
екендігі.
|
|