|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Жануарлар |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||
|
Тақырыбы |
Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу 4.2.2.7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз өлкесіндегі жануарларды танып, топтарға жіктеп үйрену |
|||||||||||||
|
Құндылық |
өз өлкесінің табиғатын зерттеп, зерделеп, сақтауға ұмтылу; қоршаған ортаға қамқорлық жасау. |
|||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық «Менің өлкем» тренинг Топқа біріктіру «Терезе әдісі» арқылы |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2. «Терезе» әдісі арқылы 3 топқа біріктіреді |
Жарайсыңдар!
|
|
||||||||||
|
5 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау «Қоректік тізбек түрлері»тақырыптан түсінгенін айту. Өткен сабақ Жұптық жұмыс
Жыртқыштар
Шөпқоректілер
|
Өткен сабақты қорытындылайды Оқушылар жұпта орындайды |
Дескриптор: Тақырыпты мазмұндайды 1 б Сұрақтарға жауап береді 1 б
Дескриптор: |
Сурет |
||||||||||
|
Жаңа сабақ 5 мин Сабақтың ортасы 2 минут 10минут 2 мин 2 мин 5 мин 1 мин 8 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Сен - өз өлкеңнің жануарларын топтарға жіктеп үйренесің Картаны пайдаланып, еліміздің қай өңірінде қандай жануарлар мекендейтінін анықта. Өз өлкеңде қандай жануарлар тіршілік етеді? «Жануарлар қай өлкеде мекендейді?» ойыны
Ойлан Біздің еліміздің қысы қатал аймақтарын пингвиндер мекендей ала ма? Мұғалім түсінідірмесі Қазақстанның қысы қатал аймақтары пингвиндер үшін қолайлы мекен бола алмайды. Пингвиндер, негізінен, оңтүстік жарты шарда өмір сүреді және олардың мекендейтін аймақтары суық, бірақ теңізге жақын болуы тиіс. Мысалы, Антарктика және оның жағалауы, Оңтүстік Америка мен Оңтүстік Африканың суық жағалаулары — пингвиндердің табиғи ортасы. Қазақстанның климаты қатал болғанымен, ол пингвиндерге қажетті табиғи су ортасынан алыста жатыр. Пингвиндер суық суда жақсы жүзеді және судағы азықпен қоректенеді, сондықтан мұзды теңіздер олар үшін маңызды. Қазақстанда осындай су ресурстары жоқ, бұл олардың тіршілігіне қолайсыз жағдай туғызады. Қорытындылай келе, пингвиндер Қазақстанның қатал қысты аймақтарында мекендей алмайды, себебі олар суық, мұзды теңіздер мен мұхиттарға бейімделген жануарлар. Оқулықпен жұмыс Оқулықтағы мәтінді оқу, талдау
Сергіту сәті Жасанды интеллект
Зертте Сен тұратын өлкедегі жануарлар қандай топтарға жатады? Олар өздерінің тірішілік ортасына қалай бейімделген
Таныстырылым Топтық жұмыс Өз өлкеңді мекендейтін бір жануар туралы таныстырылым жасау.
-Сайқымазақ қулығы бар, Барған жерде ұрлығы бар. Бұл қандай аң? Ұғып ал. (Түлкi)
Ұшып-қонып жалпылдап. Қоқыстарды шоқиды, Жем іздейді там-тұмдап. (қарға)
Ешкiмге ұсынба, Уы бар бiр тамшы, Тiлiнiң ұшында. (Жылан)
Сыбдырдан да қорқады. Селтиіп екі құлағы, Елеңдеп ылғи тұрады. (Қоян) Қарақұрым нөпiрi, Егiн, шөптiң жебiрi. (Шегiртке)
Есте сақта! Еліміздің аумағын мекендейтін жануарлар өз тіршілік ортасына бейімделелген.
Сен білесің бе? Жасанды интеллект
Сабақты қорытындылау: «Тау шыңы» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасалады, арқардағы сұрақтарға жауап беру арқылы тау шыңына жету керек. 1. Өз өлкеңде қандай жануарлар тіршілік етеді? 2. Біздің еліміздің қысы қатал аймақтарын пингвиндер мекендей ала ма? (Жоқ) 3. Сен тұратын өлкедегі жануарлар қандай топтарға жатады? (Жыртқыштар, бауырымен жорғалаушылар, құстар, бунақденелілер) 4.Ергежейлі боз қосаяқ қайда тіршілік етеді? (Арал өңірі мен Балқаш құмында) 5. Құрлықты мекендейтін жануарлардың қандай ерекшеліктері бар? (денесі жүнмен қапталады) 6. Құстар неліктен биікте қалықтап ұша алады? (Қаңқа сүйегі жеңіл жіне қанаты бар) 7. Қарсақ қай өңірді мекендейді? (Көкшетау) 8. Қызылорда өңірін мекендейтін бауырымен жорғалаушыны ата. (Сұр келес) |
Картаны пайдаланып, еліміздің қай өңірінде қандай жануарлар мекендейтінін анықтайды
Оқушылар ойланып жауап береді
Мәтінді оқып талдайды
Сергіту сәтіне сай қимылдар жасайды
Оушылар тапсырманы орындайды
Оқушылар топта тапсырма орындайды
Ребустарды шешіп, бір жануарға таныстырылым жасайды
Жұмбақтарды шешіп, бір жануарға таныстырылым жасайды
Бір жануардың суретін салып, таныстырылым жасайды
Қызықты ақпаратты тыңдайды |
Дескриптор: Картаны пайдаланып, еліміздің қай өңірінде қандай жануарлар мекендейтінін анықтайды. 1б 2.Өз өлкесінде қандай жануарлар тіршілік ететінін айтады.1б 3.Олардың тіршілік ортасын атайды 1б
Дескриптор: 1. Біздің еліміздің қысы қатал аймақтарын пингвиндер мекендейме болжам жасайды 1б
Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды. 1б
Дескриптор: Жануарлар топтарын сәйкестендіреді 1 б 2.Қорытынды жасайды 1б
Дескриптор: 1. Өз өлкесінді мекендейтін бір жануар туралы таныстырылым жасайды. 1б 2.ақпарат пайдалануына сурет, сызба немесе сипаттама қолданады.1б 3.Қорытынды жасайды 1б
|
Оқу лық
сурет
слайд
Оқу лық
Жасан ды интел лект
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
|
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма түсініп оқы Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе
Мадақтау сөздер Жарайсыңдар
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? 4-сынып Жаратылыстану
Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? 4-сынып Жаратылыстану
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Жануарлар |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||
|
Тақырыбы |
Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу 4.2.2.7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз өлкесіндегі жануарларды танып, топтарға жіктеп үйрену |
|||||||||||||
|
Құндылық |
өз өлкесінің табиғатын зерттеп, зерделеп, сақтауға ұмтылу; қоршаған ортаға қамқорлық жасау. |
|||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық «Менің өлкем» тренинг Топқа біріктіру «Терезе әдісі» арқылы |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2. «Терезе» әдісі арқылы 3 топқа біріктіреді |
Жарайсыңдар!
|
|
||||||||||
|
5 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау «Қоректік тізбек түрлері»тақырыптан түсінгенін айту. Өткен сабақ Жұптық жұмыс
Жыртқыштар
Шөпқоректілер
|
Өткен сабақты қорытындылайды Оқушылар жұпта орындайды |
Дескриптор: Тақырыпты мазмұндайды 1 б Сұрақтарға жауап береді 1 б
Дескриптор: |
Сурет |
||||||||||
|
Жаңа сабақ 5 мин Сабақтың ортасы 2 минут 10минут 2 мин 2 мин 5 мин 1 мин 8 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Сен - өз өлкеңнің жануарларын топтарға жіктеп үйренесің Картаны пайдаланып, еліміздің қай өңірінде қандай жануарлар мекендейтінін анықта. Өз өлкеңде қандай жануарлар тіршілік етеді? «Жануарлар қай өлкеде мекендейді?» ойыны
Ойлан Біздің еліміздің қысы қатал аймақтарын пингвиндер мекендей ала ма? Мұғалім түсінідірмесі Қазақстанның қысы қатал аймақтары пингвиндер үшін қолайлы мекен бола алмайды. Пингвиндер, негізінен, оңтүстік жарты шарда өмір сүреді және олардың мекендейтін аймақтары суық, бірақ теңізге жақын болуы тиіс. Мысалы, Антарктика және оның жағалауы, Оңтүстік Америка мен Оңтүстік Африканың суық жағалаулары — пингвиндердің табиғи ортасы. Қазақстанның климаты қатал болғанымен, ол пингвиндерге қажетті табиғи су ортасынан алыста жатыр. Пингвиндер суық суда жақсы жүзеді және судағы азықпен қоректенеді, сондықтан мұзды теңіздер олар үшін маңызды. Қазақстанда осындай су ресурстары жоқ, бұл олардың тіршілігіне қолайсыз жағдай туғызады. Қорытындылай келе, пингвиндер Қазақстанның қатал қысты аймақтарында мекендей алмайды, себебі олар суық, мұзды теңіздер мен мұхиттарға бейімделген жануарлар. Оқулықпен жұмыс Оқулықтағы мәтінді оқу, талдау
Сергіту сәті Жасанды интеллект
Зертте Сен тұратын өлкедегі жануарлар қандай топтарға жатады? Олар өздерінің тірішілік ортасына қалай бейімделген
Таныстырылым Топтық жұмыс Өз өлкеңді мекендейтін бір жануар туралы таныстырылым жасау.
-Сайқымазақ қулығы бар, Барған жерде ұрлығы бар. Бұл қандай аң? Ұғып ал. (Түлкi)
Ұшып-қонып жалпылдап. Қоқыстарды шоқиды, Жем іздейді там-тұмдап. (қарға)
Ешкiмге ұсынба, Уы бар бiр тамшы, Тiлiнiң ұшында. (Жылан)
Сыбдырдан да қорқады. Селтиіп екі құлағы, Елеңдеп ылғи тұрады. (Қоян) Қарақұрым нөпiрi, Егiн, шөптiң жебiрi. (Шегiртке)
Есте сақта! Еліміздің аумағын мекендейтін жануарлар өз тіршілік ортасына бейімделелген.
Сен білесің бе? Жасанды интеллект
Сабақты қорытындылау: «Тау шыңы» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасалады, арқардағы сұрақтарға жауап беру арқылы тау шыңына жету керек. 1. Өз өлкеңде қандай жануарлар тіршілік етеді? 2. Біздің еліміздің қысы қатал аймақтарын пингвиндер мекендей ала ма? (Жоқ) 3. Сен тұратын өлкедегі жануарлар қандай топтарға жатады? (Жыртқыштар, бауырымен жорғалаушылар, құстар, бунақденелілер) 4.Ергежейлі боз қосаяқ қайда тіршілік етеді? (Арал өңірі мен Балқаш құмында) 5. Құрлықты мекендейтін жануарлардың қандай ерекшеліктері бар? (денесі жүнмен қапталады) 6. Құстар неліктен биікте қалықтап ұша алады? (Қаңқа сүйегі жеңіл жіне қанаты бар) 7. Қарсақ қай өңірді мекендейді? (Көкшетау) 8. Қызылорда өңірін мекендейтін бауырымен жорғалаушыны ата. (Сұр келес) |
Картаны пайдаланып, еліміздің қай өңірінде қандай жануарлар мекендейтінін анықтайды
Оқушылар ойланып жауап береді
Мәтінді оқып талдайды
Сергіту сәтіне сай қимылдар жасайды
Оушылар тапсырманы орындайды
Оқушылар топта тапсырма орындайды
Ребустарды шешіп, бір жануарға таныстырылым жасайды
Жұмбақтарды шешіп, бір жануарға таныстырылым жасайды
Бір жануардың суретін салып, таныстырылым жасайды
Қызықты ақпаратты тыңдайды |
Дескриптор: Картаны пайдаланып, еліміздің қай өңірінде қандай жануарлар мекендейтінін анықтайды. 1б 2.Өз өлкесінде қандай жануарлар тіршілік ететінін айтады.1б 3.Олардың тіршілік ортасын атайды 1б
Дескриптор: 1. Біздің еліміздің қысы қатал аймақтарын пингвиндер мекендейме болжам жасайды 1б
Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды. 1б
Дескриптор: Жануарлар топтарын сәйкестендіреді 1 б 2.Қорытынды жасайды 1б
Дескриптор: 1. Өз өлкесінді мекендейтін бір жануар туралы таныстырылым жасайды. 1б 2.ақпарат пайдалануына сурет, сызба немесе сипаттама қолданады.1б 3.Қорытынды жасайды 1б
|
Оқу лық
сурет
слайд
Оқу лық
Жасан ды интел лект
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
|
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма түсініп оқы Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе
Мадақтау сөздер Жарайсыңдар
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















