ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОҚУ-АҒАРТУ ММИНИСТРЛІГІ
«АЛМАТЫ ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ»ММ
«КӘСІПТІК ОҚУДАҒЫ КӨПСАЛАЛЫ КОЛЛЕДЖІ»
АШЫҚ САБАҚ ДӘЙЕКТЕМЕСІ
Тақырыбы: Серпімділік күші. Гук заңы. Тіректің реакция күші.
Пәні: физика
Мамандығы: 07161300 «Автомобиль көлігіне техникалық
қызмет көрсету,жөндеу және пайдалану»
Біліктілігі: 3W07161301 Автомобиль жөндеу слесарі
3W07161302 Автомобиль электр жабдықтарын
жөндеу жөніндегі электрик
Топ: 13 топ
Әзірлеген: Актасова Э.М.
2024ж
Қысқа мерзімді жоспар
|
Колледж атауы: |
Колледж атауы : Шамалған ауылындағы «Кәсіптік оқудағы көпсалалы колледжі» |
||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Актасова Э.М. |
||
|
Бөлімі: |
1 бөлім |
||
|
Күні: |
|
||
|
Тобы: |
13 |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 2 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Серпімділік күші. Гук заңы. Тіректің реакция күші. |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру; Гук заңының F = - k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу; Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық білімгерлер: Деформация түрлерін ажырата алу Көптеген білімгерлер: Гук заңының формуласын есептер шығаруда қолдану; Кейбір білімгерлер: Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік F(x) графигінен қатандық коэффициентін анықтай алу. |
||
|
Сабақтың барысы: |
|||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың басы 5мин.
5 мин “Ой қозғау әдісі” 5мин «Мозаика» әдісі |
Ұйымдастыру кезеңі Білім алушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. – жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру – топтарға бөлу. “Конверт әдісі”бойынша білім алушыларды топқа бөлу Кристалл, аморф, деформация Бүкіл топқа Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттерітуралы видеоролик көрсетіледі Білім алушылар сабақтың мақсатын анықтайды.
І.Білу кезеңі. «Жасырын сұрак» әдісі арқылы топтар ұяшықтарда жасырылған сұрақтарды табады.
ІІ. Түсіну. «Мозаика» әдісі арқылы тапсырмалар беріледі. Тапсырманы орындап болған топ белгілі бір кристалл және аморф денелер қатты денелердің механикалық қасиеттері негіздері қағидалары мысал келтіреді, құбылыстардың түрлерін ажырату.
|
Кристалл, аморф, деформация сөздерін, білім алушылар бір-бірлеп конверттен суырады, кімге қандай сөздер келеді сол бойынша топқа бөлінеді. Білім алушылар Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi туралы өз ойларын айтады. Білім алушылар ұяшықтардағы жасырылған сұрақтарға жауап береді. Білім алушылар Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары мысалдар келтіріп, түрлерін ажыратады. |
Дескриптор -Физика ғылымы туралы түсініктері қалыптасады; Жалпы балл -20 Дескриптор -Газдардың молекулалықтүрлерін ажырата алады; - Газдардың молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары құбылыстарын ажырата алады Жалпы балл -20 |
Кристалл, аморф, деформациясөздері жазылған кағаздар, конверт АКТ, плипчарт , маркер
АКТ, плипчарт , маркер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың ортасы. 7 мин «Мюнстенберг» әдісі «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 10 мин |
ІІІ.Қолдану. «Мюнстенберг» әдісі бойынша кестеде шыққан сөздерге байланысты құралдарды қолдана отырып тәжірибе жасау
IV.Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі №1есеп Эксперименттік есеп (деформация моделі беріледі, бастапқы және массасы m жүк ілген кездегі соңғы ұзындықты өлшеп алып, салыстырмалы ұзартудың шамасын анықтау керек)
№2 есеп Эксперименттік есеп (қатты дене беріледі, оның массасын және көлемін өлшеп алып, тығыздығын анықтау керек)
№3 есеп Эксперименттік есеп (Екі серіппе беріледі. Біріншісі массасы m жүк ілгеннен кейін 2 см-ге созылады,оған әсер етуші күш 20 Н. Екінші денеге массасы m жүк ілгеннен кейін 6 см-ге созылады,оған әсер етуші күш неге тең ?)
|
Білім алушылар кестедегі құралдар бойынша, тәжірибе жасайды.
Әр жұп қима қағаз таңдайды, онда тапсырма номері жасырынған. Әр тапсырмада эксперименттік есеп берілген. Есепті формулаға салып шешіп қана қоймай, оны түсіндіріп беру керек. Есептің дұрыстығына байланысты, ұпайға ие болады
|
Дескриптор -Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын түрлерін бір-бірінен ажырата алады; -қатты денелердің құрылымын айта алады. -қатты денелермен кристалл және аморф денелер арасына байланыс орната алады. -кристалл және аморф денелерге өмірде мысал келтіре алады Жалпы балл -20
Дескриптор -Гук заңын біледі. - Пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырата алады. - Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтай алады. Жалпы балл -20
|
АКТ Құралдар: магнит, шам, фонарь, машина, тарақ, лазер, шәйнек, камертон
Парақша-лар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың соңы. 8-мин “Трек-сызба” әдісі
Рефлек-сия 5 мин
Бағалау
Үй тапсырмасы |
V. Жинақтау. “Трек -сызба” әдісі бойынша білім алушылар кестемен жұмыс жасайды. Кестені толтырыңдар
+ Плюс Сабақта қызық болған, пайдалы нәрселер жазылады – Минус Сабақта сәтсіз шыққан ,пайдасы жоқ не шамалы болды деген нәрселер жазылады
?- Қызықты- «Не білгім келеді? Не «Бұл мен үшін қызық болама деген сұрақтарға жауап келтіру.
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау
Физика (мектеп баспасы) оқулығынан 10 беттегі кестені толтыру |
Білім алушылар кестемен жұмыс жасайды
|
Дескриптор - Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын анықтамасын біледі. - Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын айырмашылы-ғын біледі.
Жалпы балл-20
Жалпы тапсырмалар бойынша 100 балл |
ДК экраны, дәптер, оқулық
Стикерөлер
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті білім алушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз білім алушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім алушыларға өткен білімдерін еске түсіру арқылы сұрақ қойып, жаңа тақырып мазмұнын ашуға көмек беремін. «Ой қозғау» әдісі арқылы тақырыпты терең әрі жан –жақты зерттеуге үйретемін. «Мозаика» әдісі арқылы, білім алушылардың тез ойлау қабілеттерін жылдам ашуға мүмкіндік беремін. Жұппен, топпен жұмыс жасау арқылы, білім алушыларға бір – біріне көмектесу арқылы, түсінбей тұрған өткелден бірлесіп өту, бауырмалдық , ынтымақтастыққа баулыймын. |
Білім алушылар бұл сабақта физикалық құбылыстың анықтамасын біледі, физикалық және табиғи құбылыстардың айырмашылығын біледі.
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, топ немесе жекелеген білім алушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау парағы
Жеке тапсырма
Оқушының аты-жөні_______________________________________ Күні_________________
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар |
Пән: Физика |
Топ: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: Серпімділік күші. Гук заңы. Тіректің реакция күші. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: Пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру; Гук заңының F = - k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу; Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсат тары |
Дағдылар |
Жетістік критерийлері |
Жетті немесе талпынады |
Қорытынды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Білу және түсіну |
- Деформация түрлерін ажырата алу |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білімін қолдану |
Гук заңының формуласын есептер шығаруда қолдану; Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік F(x) графигінен қатандық коэффициентін анықтай алу. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І.Білу кезеңі. «Жасырын сұрак» әдісі арқылы топтар ұяшықтарда жасырылған сұрақтарды табады. Сұрақ: 1) Қатты денелер қандай түрлерге бөлінеді? Сұрақ: 2) Қандай денелерді кристалдық деп атаймыз? Сұрақ: 3) Моно және поликристалдардың айырмашылықтары неде? Сұрақ: 4) Анизотропия дегеніміз не? Сұрақ: 5) Кристалдық торлар дегеніміз не? Сұрақ: 6) Аморф денелердің кристалдық денелерден айырмашылығы неде? Сұрақ: 7) Сендердің практикалық сабақ өтетін мастерскойда қолданылатын құрал жабықтар қатты дененің қай түріне жатады?
Дескриптор -Физика ғылымы туралы түсініктері қалыптасады; Жалпы балл -20 ІІ. Түсіну. «Мозаика» әдісі арқылы тапсырмалар беріледі. Тапсырманы орындап болған топ белгілі бір кристалл және аморф денелер қатты денелердің механикалық қасиеттері негіздері қағидалары мысал келтіреді, құбылыстардың түрлерін ажырату.
Дескриптор -Газдардың молекулалықтүрлерін ажырата алады; - Газдардың молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары құбылыстарын ажырата алады Жалпы балл -20
ІІІ.Қолдану. «Мюнстенберг» әдісі бойынша кестеде шыққан сөздерге байланысты құралдарды қолдана отырып тәжірибе жасау
-Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын түрлерін бір-бірінен ажырата алады; -қатты денелердің құрылымын айта алады. -қатты денелермен кристалл және аморф денелер арасына байланыс орната алады. -кристалл және аморф денелерге өмірде мысал келтіре алады Жалпы балл -20
IV.Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі №1есеп Эксперименттік есеп (деформация моделі беріледі, бастапқы және массасы m жүк ілген кездегі соңғы ұзындықты өлшеп алып, салыстырмалы ұзартудың шамасын анықтау керек)
№2 есеп Эксперименттік есеп (қатты дене беріледі, оның массасын және көлемін өлшеп алып, тығыздығын анықтау керек)
№3 есеп Эксперименттік есеп (Екі серіппе беріледі. Біріншісі массасы m жүк ілгеннен кейін 2 см-ге созылады,оған әсер етуші күш 20 Н. Екінші денеге массасы m жүк ілгеннен кейін 6 см-ге созылады,оған әсер етуші күш неге тең ?)
Дескриптор -Гук заңын біледі. - Пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырата алады. - Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтай алады. Жалпы балл -20
V. Жинақтау. “Трек -сызба” әдісі бойынша білім алушылар кестемен жұмыс жасайды. Кестені толтырады
Дескриптор - Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын анықтамасын біледі. - Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын айырмашылы-ғын біледі.
Жалпы балл-20
Жалпы тапсырмалар бойынша 100 балл
«5» - 95 - 100 балл «4» - 70 - 94 балл «3» - 50 - 69 балл «2» - 0 - 49 балл
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Серпімділік күші. Гук заңы. Тіректің реакция күші.
Серпімділік күші. Гук заңы. Тіректің реакция күші.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОҚУ-АҒАРТУ ММИНИСТРЛІГІ
«АЛМАТЫ ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ»ММ
«КӘСІПТІК ОҚУДАҒЫ КӨПСАЛАЛЫ КОЛЛЕДЖІ»
АШЫҚ САБАҚ ДӘЙЕКТЕМЕСІ
Тақырыбы: Серпімділік күші. Гук заңы. Тіректің реакция күші.
Пәні: физика
Мамандығы: 07161300 «Автомобиль көлігіне техникалық
қызмет көрсету,жөндеу және пайдалану»
Біліктілігі: 3W07161301 Автомобиль жөндеу слесарі
3W07161302 Автомобиль электр жабдықтарын
жөндеу жөніндегі электрик
Топ: 13 топ
Әзірлеген: Актасова Э.М.
2024ж
Қысқа мерзімді жоспар
|
Колледж атауы: |
Колледж атауы : Шамалған ауылындағы «Кәсіптік оқудағы көпсалалы колледжі» |
||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Актасова Э.М. |
||
|
Бөлімі: |
1 бөлім |
||
|
Күні: |
|
||
|
Тобы: |
13 |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 2 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Серпімділік күші. Гук заңы. Тіректің реакция күші. |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру; Гук заңының F = - k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу; Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық білімгерлер: Деформация түрлерін ажырата алу Көптеген білімгерлер: Гук заңының формуласын есептер шығаруда қолдану; Кейбір білімгерлер: Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік F(x) графигінен қатандық коэффициентін анықтай алу. |
||
|
Сабақтың барысы: |
|||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың басы 5мин.
5 мин “Ой қозғау әдісі” 5мин «Мозаика» әдісі |
Ұйымдастыру кезеңі Білім алушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. – жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру – топтарға бөлу. “Конверт әдісі”бойынша білім алушыларды топқа бөлу Кристалл, аморф, деформация Бүкіл топқа Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттерітуралы видеоролик көрсетіледі Білім алушылар сабақтың мақсатын анықтайды.
І.Білу кезеңі. «Жасырын сұрак» әдісі арқылы топтар ұяшықтарда жасырылған сұрақтарды табады.
ІІ. Түсіну. «Мозаика» әдісі арқылы тапсырмалар беріледі. Тапсырманы орындап болған топ белгілі бір кристалл және аморф денелер қатты денелердің механикалық қасиеттері негіздері қағидалары мысал келтіреді, құбылыстардың түрлерін ажырату.
|
Кристалл, аморф, деформация сөздерін, білім алушылар бір-бірлеп конверттен суырады, кімге қандай сөздер келеді сол бойынша топқа бөлінеді. Білім алушылар Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi туралы өз ойларын айтады. Білім алушылар ұяшықтардағы жасырылған сұрақтарға жауап береді. Білім алушылар Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары мысалдар келтіріп, түрлерін ажыратады. |
Дескриптор -Физика ғылымы туралы түсініктері қалыптасады; Жалпы балл -20 Дескриптор -Газдардың молекулалықтүрлерін ажырата алады; - Газдардың молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары құбылыстарын ажырата алады Жалпы балл -20 |
Кристалл, аморф, деформациясөздері жазылған кағаздар, конверт АКТ, плипчарт , маркер
АКТ, плипчарт , маркер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың ортасы. 7 мин «Мюнстенберг» әдісі «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 10 мин |
ІІІ.Қолдану. «Мюнстенберг» әдісі бойынша кестеде шыққан сөздерге байланысты құралдарды қолдана отырып тәжірибе жасау
IV.Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі №1есеп Эксперименттік есеп (деформация моделі беріледі, бастапқы және массасы m жүк ілген кездегі соңғы ұзындықты өлшеп алып, салыстырмалы ұзартудың шамасын анықтау керек)
№2 есеп Эксперименттік есеп (қатты дене беріледі, оның массасын және көлемін өлшеп алып, тығыздығын анықтау керек)
№3 есеп Эксперименттік есеп (Екі серіппе беріледі. Біріншісі массасы m жүк ілгеннен кейін 2 см-ге созылады,оған әсер етуші күш 20 Н. Екінші денеге массасы m жүк ілгеннен кейін 6 см-ге созылады,оған әсер етуші күш неге тең ?)
|
Білім алушылар кестедегі құралдар бойынша, тәжірибе жасайды.
Әр жұп қима қағаз таңдайды, онда тапсырма номері жасырынған. Әр тапсырмада эксперименттік есеп берілген. Есепті формулаға салып шешіп қана қоймай, оны түсіндіріп беру керек. Есептің дұрыстығына байланысты, ұпайға ие болады
|
Дескриптор -Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын түрлерін бір-бірінен ажырата алады; -қатты денелердің құрылымын айта алады. -қатты денелермен кристалл және аморф денелер арасына байланыс орната алады. -кристалл және аморф денелерге өмірде мысал келтіре алады Жалпы балл -20
Дескриптор -Гук заңын біледі. - Пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырата алады. - Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтай алады. Жалпы балл -20
|
АКТ Құралдар: магнит, шам, фонарь, машина, тарақ, лазер, шәйнек, камертон
Парақша-лар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың соңы. 8-мин “Трек-сызба” әдісі
Рефлек-сия 5 мин
Бағалау
Үй тапсырмасы |
V. Жинақтау. “Трек -сызба” әдісі бойынша білім алушылар кестемен жұмыс жасайды. Кестені толтырыңдар
+ Плюс Сабақта қызық болған, пайдалы нәрселер жазылады – Минус Сабақта сәтсіз шыққан ,пайдасы жоқ не шамалы болды деген нәрселер жазылады
?- Қызықты- «Не білгім келеді? Не «Бұл мен үшін қызық болама деген сұрақтарға жауап келтіру.
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау
Физика (мектеп баспасы) оқулығынан 10 беттегі кестені толтыру |
Білім алушылар кестемен жұмыс жасайды
|
Дескриптор - Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын анықтамасын біледі. - Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын айырмашылы-ғын біледі.
Жалпы балл-20
Жалпы тапсырмалар бойынша 100 балл |
ДК экраны, дәптер, оқулық
Стикерөлер
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті білім алушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз білім алушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім алушыларға өткен білімдерін еске түсіру арқылы сұрақ қойып, жаңа тақырып мазмұнын ашуға көмек беремін. «Ой қозғау» әдісі арқылы тақырыпты терең әрі жан –жақты зерттеуге үйретемін. «Мозаика» әдісі арқылы, білім алушылардың тез ойлау қабілеттерін жылдам ашуға мүмкіндік беремін. Жұппен, топпен жұмыс жасау арқылы, білім алушыларға бір – біріне көмектесу арқылы, түсінбей тұрған өткелден бірлесіп өту, бауырмалдық , ынтымақтастыққа баулыймын. |
Білім алушылар бұл сабақта физикалық құбылыстың анықтамасын біледі, физикалық және табиғи құбылыстардың айырмашылығын біледі.
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, топ немесе жекелеген білім алушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау парағы
Жеке тапсырма
Оқушының аты-жөні_______________________________________ Күні_________________
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар |
Пән: Физика |
Топ: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: Серпімділік күші. Гук заңы. Тіректің реакция күші. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: Пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру; Гук заңының F = - k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу; Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсат тары |
Дағдылар |
Жетістік критерийлері |
Жетті немесе талпынады |
Қорытынды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Білу және түсіну |
- Деформация түрлерін ажырата алу |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білімін қолдану |
Гук заңының формуласын есептер шығаруда қолдану; Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік F(x) графигінен қатандық коэффициентін анықтай алу. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І.Білу кезеңі. «Жасырын сұрак» әдісі арқылы топтар ұяшықтарда жасырылған сұрақтарды табады. Сұрақ: 1) Қатты денелер қандай түрлерге бөлінеді? Сұрақ: 2) Қандай денелерді кристалдық деп атаймыз? Сұрақ: 3) Моно және поликристалдардың айырмашылықтары неде? Сұрақ: 4) Анизотропия дегеніміз не? Сұрақ: 5) Кристалдық торлар дегеніміз не? Сұрақ: 6) Аморф денелердің кристалдық денелерден айырмашылығы неде? Сұрақ: 7) Сендердің практикалық сабақ өтетін мастерскойда қолданылатын құрал жабықтар қатты дененің қай түріне жатады?
Дескриптор -Физика ғылымы туралы түсініктері қалыптасады; Жалпы балл -20 ІІ. Түсіну. «Мозаика» әдісі арқылы тапсырмалар беріледі. Тапсырманы орындап болған топ белгілі бір кристалл және аморф денелер қатты денелердің механикалық қасиеттері негіздері қағидалары мысал келтіреді, құбылыстардың түрлерін ажырату.
Дескриптор -Газдардың молекулалықтүрлерін ажырата алады; - Газдардың молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары құбылыстарын ажырата алады Жалпы балл -20
ІІІ.Қолдану. «Мюнстенберг» әдісі бойынша кестеде шыққан сөздерге байланысты құралдарды қолдана отырып тәжірибе жасау
-Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын түрлерін бір-бірінен ажырата алады; -қатты денелердің құрылымын айта алады. -қатты денелермен кристалл және аморф денелер арасына байланыс орната алады. -кристалл және аморф денелерге өмірде мысал келтіре алады Жалпы балл -20
IV.Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі №1есеп Эксперименттік есеп (деформация моделі беріледі, бастапқы және массасы m жүк ілген кездегі соңғы ұзындықты өлшеп алып, салыстырмалы ұзартудың шамасын анықтау керек)
№2 есеп Эксперименттік есеп (қатты дене беріледі, оның массасын және көлемін өлшеп алып, тығыздығын анықтау керек)
№3 есеп Эксперименттік есеп (Екі серіппе беріледі. Біріншісі массасы m жүк ілгеннен кейін 2 см-ге созылады,оған әсер етуші күш 20 Н. Екінші денеге массасы m жүк ілгеннен кейін 6 см-ге созылады,оған әсер етуші күш неге тең ?)
Дескриптор -Гук заңын біледі. - Пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырата алады. - Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтай алады. Жалпы балл -20
V. Жинақтау. “Трек -сызба” әдісі бойынша білім алушылар кестемен жұмыс жасайды. Кестені толтырады
Дескриптор - Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын анықтамасын біледі. - Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері теорияның негіздері қағидаларын айырмашылы-ғын біледі.
Жалпы балл-20
Жалпы тапсырмалар бойынша 100 балл
«5» - 95 - 100 балл «4» - 70 - 94 балл «3» - 50 - 69 балл «2» - 0 - 49 балл
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















