Шешімді өңдеу

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Шешімді өңдеу

Материал туралы қысқаша түсінік
информатика пәні мұғаліміне көмегі бар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ:

Мектеп:

Пәні: Информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Шешімді өңдеу

Сабақ негізделген оқу

Мақсаты

9.2.2.3 Мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзіге асыру.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Microsoft Excel бағдарламасында кестедегі мәліметтерді іздеу, сұрыптау, сүзгілеу туралы ұғым алады

Оқушылардың басым бөлігі: Microsoft Excel бағдарламасында мәліметтерді сүзгілеу жолдарын практика жүзінде үйренеді.

Кейбір оқушылар: Шығармашылық ойлау қабілетін дамыта отырып, Microsoft Excel бағдарламасында мәліметтерді іздеуді және сұрыптауды қолданады.

Бағалау критерийі

  • Microsoft Excel бағдарламасында мәліметтерді іздейді

  • Microsoft Excel бағдарламасында сұрыптайды

  • Microsoft Excel  бағдарламасында сүзгілеуді қолданады



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды, сүзгілеуді біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Кесте, ұяшық, сұрыптау, іздеу, сүзгілеу

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Бұл сабақта мен сұрыптауды ... екенін түсіндім

Келесі сабақта маған ... қажет

Бұл кестені ... қолданып жасауға болады

Құндылықтарға баулы

Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімге баулу.

Алдыңғы тақырып


Кестеге мәтін енгізуді, құруды біледі.

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі - термин сөздерді пайдаланады

География – мәліметтерді қолданады

Жоспар


Жоспарлаған

Уақыт


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)



Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин




Рисунок 4








5 минут

«Пирамида» әдісі

арқылы өткенді қайталау






Рисунок 5

1.Оқушылармен сәлемдесу , түгендеу

2. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын

Оқушыларға қима қағаздар таратылады. «Пазл» әдісі арқылы қима қағаздарды құрастырады.

І. Топта сурет

ІІ. Топта жазу берілген






Оқушыларға «пирамиданың» қиылған парақтарын таратамын. Оқушылар «пирамиданы» құру арқылы үй тапсырмасы тексеріледі.

Рисунок 6

Үй тапсырмасын қайталау үшін «MS Excel бағдарламасына» арналаған сұрақтар жасаймын


Жаңа сабаққа кіріспе: Екі топқа екі түрлі тапсырма таратылады.

І – топ «Адасқан әріптер»

ІІ – топ «Мюнстербург»

Оқушылар әріптерді және сөздерді табу арқылы сабақтың жаңа тақырыбын ашады.

Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз

« Шешімді өңдеу»


Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Сабақтың ортасы

15 минут



Терминдермен жұмыс

Жаңа сабақты түсіндіру

Оқушыларға «MS Excel» бағдарламасына қалай жұмыс жасауға арналған видеоролик дайындалған. Интерактивті тақтадан оқушылар видеороликті көріп, топ ішінде талқылауды.


үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта

Практикалық тапсырмалар

10 минут

Рисунок 7


Компьютердегі тәжірибелік жұмыс


I тапсырма:

MS Excel бағдарламасына «Қазақстанда сирек кездесетін жануарлар» мәліметтерін енгізу



Жануарлар


II тапсырма:

MS Excel бағдарламасында енгізілген кестедегі мәліметтердің ішінен ең көп өмір сүретін 3 жануарды сүзгілеу.



IІI тапсырма:


Конвертегі тапсырмаларды орындау

А

Саны өрісі бойынша кему ретімен сұрыпта.


) деңгейі







В) деңгейі


Тек ет қоректілерді сүзгіле








С) деңгейі

Жануарлар өрісін алфавит бойынша сұрыпта









(жұлдыша арқылы бағалау)

компьютер














Жұлдышша мен бағаланады.



Компьютермен жұмыс








Үлестірме қағаздар


Рисунок 8










Сабақтың соңы

«Сиқырлы қорапша»

Өзіңді тексер

5 мин



























Кері байланыс


«Крестиктер-нөлдіктер» әдісі.

Әдістің ережесі:

1.1-ші топ (нөлдіктер) кестеден сан тандайды.

2. Мұғалім сол нөмердегі сұрақты оқиды.

3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші топ сол квадратқа нөлдік қояды.

4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші топ (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады.

1

2

3

4

5

6

7

8

9


Сұрақ тапсырмалары:

  1. MS Excel бағдарламасында мәліметтерді қалай сұрыптаймыз?

  2. Бағандар мен жолдар?

  3. Сызықтық кесте дегеніміз не?

  4. Кесте дегеніміз не?

  5. Microsoft EXCEL қандай программа?

  6. Баған дегеніміз не?

  7. ЕXCEL бағдарламасын қалай іске қосу?

8.Excel бағдарламасы қандай қызмет атқарады?

9.Excel терезесінің негізгі элементтерін сипаттаңыз?

Бағалау:

Үй тапсырмасы:

MS Excel бағдарламасына сыныптағы оқушылардың мәліметтерін енгізіп 1 күнде туылған оқушыларды сұрыптап келесіздер.

«Бес саусақ» әдісі

Рисунок 9








оқулық, дәптер


Критерилер

Дескриптор

Тармақталу және цикл командаларын ойын ортасында бағдарлама құруын түсінеді және қолдана алады.

MS Excel бағдарламасында жұмыс жасайды.

Microsoft Excel бағдарламасындамәліметтерді құрады.

Microsoft Excel бағдарламасының негізгі элементтерін сипаттайды.

Microsoft Excel бағдарламасында мәліметтерді іздейді

Microsoft Excel бағдарламасында сұрыптайды.

Microsoft Excel  бағдарламасында сүзгілеуді қолданады

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?



Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс

Кестеге «Барыс» туралы мәліметті енгізу және ең көп өмір сүретін 3 жануарды сүзгілеу


Оқушылардың сабақ кезінде үйренгендерін бағалау үшін қолданылған әдіс-тәсілдер:

  • Геометриялық фигуралар

  • Смайликтер


Компь-мен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау, ток көздеріне абай болу

Рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу

мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: 2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет.


Қорытынды бағамдау.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.03.2019
272
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі