Тақырыбы: «Сезімдерді тану және басқару»
Мақсаты: Балалардың негізгі эмоцияларды (қуаныш, қорқыныш, ашу, таңданыс, қайғы) тануын және оларды басқару дағдыларын дамыту. Эмоциялық интеллектіні дамыту. Қарым-қатынас дағдыларын жетілдіру.
Қажетті материалдар: Эмоцияларды бейнелейтін суреттер Айна «Сиқырлы қорап» (әртүрлі көңіл-күй бейнеленген суреттер салынған) Түрлі-түсті карточкалар Әуенді сүйемелдеу үшін динамик --- Сабақ барысы I. Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)
Психологиялық ахуал: Балалар шеңберге тұрады.
«Көңілді күн» жаттығуы:
Балалар қолдарын жоғары көтеріп,
«Бүгінгі күн керемет! Біз көңілдіміз!»
деп қайталайды.
«Сиқырлы күлімсіреу» ойыны: Балалар бір-біріне күлімсіреп, жақсы тілектер айтады.
II. Кіріспе бөлім (5 минут) «Сезімдер патшалығы» ертегісі Психолог балаларға қысқа ертегі оқиды: «Бір елде Сезімдер патшалығы өмір сүріпті. Онда Қуаныш, Қорқыныш, Ашу, Таңданыс және Қайғы атты сезімдер бірге өмір сүрген. Бірақ кейде олар өздерін дұрыс көрсетпейтін. Бір күні олар адамға келіп, өз орындарын тапқысы келді...» Сұрақтар: Қандай сезімдерді білесіңдер? Қандай кезде қуаныш сезінесіңдер? Қорыққанда не істейсіңдер? -
III. Негізгі бөлім (15 минут) 1. «Айна» ойыны (5 минут)
Мақсаты: Балалардың эмоцияларын тану және көрсету дағдыларын дамыту. Жүргізілуі: Балалар жұптасып, біреуі айна рөлінде болады, екіншісі әртүрлі эмоцияларды көрсетеді (қуаныш, қорқыныш, таңданыс, ашу). «Айна» рөліндегі бала дәл сол эмоцияны қайталауы керек.
2. «Сиқырлы қорап» ойыны (5 минут)
Мақсаты: Балалардың эмоцияларды ажырату және оларды басқару дағдыларын жетілдіру. Жүргізілуі: Қораптың ішінен бір бала сурет алады (мысалы, жылап тұрған бала). Балалар суретке қарап, эмоцияны атайды. Сұрақ: Егер досың осылай көңілсіз болса, сен не істер едің?
3. «Түстер мен эмоциялар» жаттығуы (5 минут)
Мақсаты: Балалардың эмоцияларды түс арқылы байланыстыру дағдыларын дамыту. Жүргізілуі: Психолог қызыл, көк, жасыл, сары түстерді көрсетеді. Балалар әр түске сәйкес эмоцияны айтады (қызыл – ашу, көк – қайғы, сары – қуаныш, жасыл – тыныштық). Балалар өз эмоцияларын сәйкес түспен білдіреді.
IV. Сергіту сәті (2 минут) «Көңілді қимылдар» биі Балалар көңілді әуенмен әртүрлі эмоцияларды көрсетіп билейді (қуанышпен секіру, қорқынышпен кішігірім қадам жасау, таңданыспен қол көтеру). ---
V. Қорытынды бөлім (5 минут) «Эмоциялар жүрегі» жаттығуы Мақсаты: Балалардың алған білімдерін бекіту, бір-біріне жылы сөз айтуға үйрету. Жүргізілуі: Балалар үлкен қағазға жүрек бейнесін салады. Әр бала өз сезімін жазып немесе смайлик салады. Соңында балалар шеңберге жиналып, «Мен бүгін...» деген сөйлемді аяқтайды. ---
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Сезімдерді тану және басқару"
"Сезімдерді тану және басқару"
Тақырыбы: «Сезімдерді тану және басқару»
Мақсаты: Балалардың негізгі эмоцияларды (қуаныш, қорқыныш, ашу, таңданыс, қайғы) тануын және оларды басқару дағдыларын дамыту. Эмоциялық интеллектіні дамыту. Қарым-қатынас дағдыларын жетілдіру.
Қажетті материалдар: Эмоцияларды бейнелейтін суреттер Айна «Сиқырлы қорап» (әртүрлі көңіл-күй бейнеленген суреттер салынған) Түрлі-түсті карточкалар Әуенді сүйемелдеу үшін динамик --- Сабақ барысы I. Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)
Психологиялық ахуал: Балалар шеңберге тұрады.
«Көңілді күн» жаттығуы:
Балалар қолдарын жоғары көтеріп,
«Бүгінгі күн керемет! Біз көңілдіміз!»
деп қайталайды.
«Сиқырлы күлімсіреу» ойыны: Балалар бір-біріне күлімсіреп, жақсы тілектер айтады.
II. Кіріспе бөлім (5 минут) «Сезімдер патшалығы» ертегісі Психолог балаларға қысқа ертегі оқиды: «Бір елде Сезімдер патшалығы өмір сүріпті. Онда Қуаныш, Қорқыныш, Ашу, Таңданыс және Қайғы атты сезімдер бірге өмір сүрген. Бірақ кейде олар өздерін дұрыс көрсетпейтін. Бір күні олар адамға келіп, өз орындарын тапқысы келді...» Сұрақтар: Қандай сезімдерді білесіңдер? Қандай кезде қуаныш сезінесіңдер? Қорыққанда не істейсіңдер? -
III. Негізгі бөлім (15 минут) 1. «Айна» ойыны (5 минут)
Мақсаты: Балалардың эмоцияларын тану және көрсету дағдыларын дамыту. Жүргізілуі: Балалар жұптасып, біреуі айна рөлінде болады, екіншісі әртүрлі эмоцияларды көрсетеді (қуаныш, қорқыныш, таңданыс, ашу). «Айна» рөліндегі бала дәл сол эмоцияны қайталауы керек.
2. «Сиқырлы қорап» ойыны (5 минут)
Мақсаты: Балалардың эмоцияларды ажырату және оларды басқару дағдыларын жетілдіру. Жүргізілуі: Қораптың ішінен бір бала сурет алады (мысалы, жылап тұрған бала). Балалар суретке қарап, эмоцияны атайды. Сұрақ: Егер досың осылай көңілсіз болса, сен не істер едің?
3. «Түстер мен эмоциялар» жаттығуы (5 минут)
Мақсаты: Балалардың эмоцияларды түс арқылы байланыстыру дағдыларын дамыту. Жүргізілуі: Психолог қызыл, көк, жасыл, сары түстерді көрсетеді. Балалар әр түске сәйкес эмоцияны айтады (қызыл – ашу, көк – қайғы, сары – қуаныш, жасыл – тыныштық). Балалар өз эмоцияларын сәйкес түспен білдіреді.
IV. Сергіту сәті (2 минут) «Көңілді қимылдар» биі Балалар көңілді әуенмен әртүрлі эмоцияларды көрсетіп билейді (қуанышпен секіру, қорқынышпен кішігірім қадам жасау, таңданыспен қол көтеру). ---
V. Қорытынды бөлім (5 минут) «Эмоциялар жүрегі» жаттығуы Мақсаты: Балалардың алған білімдерін бекіту, бір-біріне жылы сөз айтуға үйрету. Жүргізілуі: Балалар үлкен қағазға жүрек бейнесін салады. Әр бала өз сезімін жазып немесе смайлик салады. Соңында балалар шеңберге жиналып, «Мен бүгін...» деген сөйлемді аяқтайды. ---
шағым қалдыра аласыз













