Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
8.4А Жарық құбылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.5.1.5 – дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
– дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салады және алынған кескінді сипаттайды; |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: -Ұлттық мәдениетті дәріптеу Ар-ұят құндылығы: -Академиялық адалдық қағидатын қолдану; Талап құндылығы: -Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 минут
Өткенге шолу 6 минут Жаңа сабаққа дайындық 3 минут Жаңа сабақ 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Ширату жаттығуы. «Сіз білетіннің барлығы» 1- қосымша 1. Физикалық диктант. 1. Түскен сәуле, шағылған сәуле, жарық түскен нүктеге тұрғызған перпендикуляр үшеуі бір жазықтықта. жатады. 2. Түсу бұрышы шағылу бұрышына тең болады. 3. Түсу бұрышы – түскен сәуле мен екі ортаның шекарасындағы сәуленің түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш. 4. Шағылу бұрышы - шағылған сәуле мен екі ортаның шекарасындағы сәуленің түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш. «Суреттер сөйлейді» «Ой қозғау» әдісі арқылы Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында суреттер көрсету. Түрткі сұрақтар: 1.Бұл суретте не туралы айтылды? 2.Бүгінгі тақырып не жайында болады? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі |
«Айна» әдісі арқылы Оқушылар жұптасып, бір-біріне қарама-қарсы тұрады. Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет-әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды., оқушылар рөлдерімен алмасады. Үй тапсырмасы (дәптерде) бойынша оқушылар қайталау жасайды. Оқушылар «Сфералық айналар» туралы сурет бойынша өз ойларын айтады. |
ҚБ: (Дәптерлерін алмастыру арқылы дайын жауаптармен тексеру) 3 балл 1 балл ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
Тапсырма бар парақша 8 сыныпқа арналған оқулық, презентация презентация |
|
Сабақтың ортасы 1. Жұптық жұмыс. 3минут 2. Жеке жұмыс. 5 минут 3. Топтық жұмыс 8 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Т кестесін толтыру ( оқушылар орынынан тұрып жауап береді) (1 қосымша)
«Кім жылдам?» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары)2- қосымша 1. Қыз бала жазық айнаның алдында тұр. Егер ол тұрған жерінен 2 м кейін шегінсе, қыз бен оның айнадағы кескінінің арасындағы қашықтық қалай өзгереді? 2. Дәулет жазық айнаға 0,25 м/с жылдамдықпен жақындады. Ол өзінің айнадағы кескініне қандай жылдамдықпен жақындады? 3. Сфералық айнаның 5 см болатын фокустық қашықтыққа қатысты қисықтық радиусын анықтаңдар.
«Зерделеу, зерттеу» әдісі. Постер қорғау.
Рефлексия. Рефлексивті сауал -Бүгінгі сабақта не қызықты болды? -Сіз түсінбеген 2 ұғым?
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасын беру. Параграф 39, жаттығу 3,(үй) |
Оқушылар жұппен бірігіп тапсырманы орындайды. Жазық және сфералық айна сипаттамаларын Т кестесіне толтырады. Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындайды, сұрақтарға жауап береді және есептерді шығарады. Дескриптор: -нәрсе мен айнадағы кескінінің арасындағы қашықтықты анықтайды; -жазық айнадағы кескіннің жылдамдығын анықтайды; Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды, топ ішінде талдайды. Топ спикерлері қорғайды Оқушылар бүгінгі сабаққар қағазға жазып кері байланыс береді. |
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы бағалау 2балл
ҚБ: өзін-өзі бағалау 2 балл. ауыша бағалау 2 балл |
Постерлер, маркерлер, оқулық Тапсырма бар парақша |
Жұптық жұмыс. Т кестесін толтыру
Қосымша 1
Т кестесі
|
Жазық айналар қолданулары
|
Сфералық айналар қолданулары |
Жеке жұмыс.
«Кім жылдам?» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары) Қосымша 2
1. Қыз бала жазық айнаның алдында тұр. Егер ол тұрған жерінен 2 м кейін шегінсе, қыз бен оның айнадағы кескінінің арасындағы қашықтық қалай өзгереді?
2. Дәулет жазық айнаға 0,25 м/с жылдамдықпен жақындады. Ол өзінің айнадағы кескініне қандай жылдамдықпен жақындады?
3. Сфералық айнаның 5 см болатын фокустық қашықтыққа қатысты
қисықтық радиусын анықтаңдар.
Топтық жұмыс. «Зерделеу, зерттеу» әдісі. Постер қорғау.
1- топ. Зат айнаның F фокусы мен С төбесінде орналасқан (195 -сурет)
2- топ. Зат сфералық беттің центрі мен фокусының арасында орналасқан
(197 -сурет)
Дескриптор:
-
сфералық айнада пайда болған кескінді сипаттайды;
-
Айнаның бетіне түскен сәулені сызады;
-
Ойыс айнада пайда болатын кескінді сипаттайды;
1. Ойыс айнаның бетіне түскен сәуленің жолын сызыңдар. Фокус
қай жерге орналасқанын көрсетіңдер.

2. Нәрсе ойыс айнадан екі еселенген фокустан үлкен (d>2F) болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз. (кескін шын, төңкерілген, кішірейтілген болады)

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу
Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
8.4А Жарық құбылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.5.1.5 – дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
– дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салады және алынған кескінді сипаттайды; |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: -Ұлттық мәдениетті дәріптеу Ар-ұят құндылығы: -Академиялық адалдық қағидатын қолдану; Талап құндылығы: -Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 минут
Өткенге шолу 6 минут Жаңа сабаққа дайындық 3 минут Жаңа сабақ 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Ширату жаттығуы. «Сіз білетіннің барлығы» 1- қосымша 1. Физикалық диктант. 1. Түскен сәуле, шағылған сәуле, жарық түскен нүктеге тұрғызған перпендикуляр үшеуі бір жазықтықта. жатады. 2. Түсу бұрышы шағылу бұрышына тең болады. 3. Түсу бұрышы – түскен сәуле мен екі ортаның шекарасындағы сәуленің түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш. 4. Шағылу бұрышы - шағылған сәуле мен екі ортаның шекарасындағы сәуленің түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш. «Суреттер сөйлейді» «Ой қозғау» әдісі арқылы Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында суреттер көрсету. Түрткі сұрақтар: 1.Бұл суретте не туралы айтылды? 2.Бүгінгі тақырып не жайында болады? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі |
«Айна» әдісі арқылы Оқушылар жұптасып, бір-біріне қарама-қарсы тұрады. Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет-әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды., оқушылар рөлдерімен алмасады. Үй тапсырмасы (дәптерде) бойынша оқушылар қайталау жасайды. Оқушылар «Сфералық айналар» туралы сурет бойынша өз ойларын айтады. |
ҚБ: (Дәптерлерін алмастыру арқылы дайын жауаптармен тексеру) 3 балл 1 балл ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру |
Тапсырма бар парақша 8 сыныпқа арналған оқулық, презентация презентация |
|
Сабақтың ортасы 1. Жұптық жұмыс. 3минут 2. Жеке жұмыс. 5 минут 3. Топтық жұмыс 8 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Т кестесін толтыру ( оқушылар орынынан тұрып жауап береді) (1 қосымша)
«Кім жылдам?» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары)2- қосымша 1. Қыз бала жазық айнаның алдында тұр. Егер ол тұрған жерінен 2 м кейін шегінсе, қыз бен оның айнадағы кескінінің арасындағы қашықтық қалай өзгереді? 2. Дәулет жазық айнаға 0,25 м/с жылдамдықпен жақындады. Ол өзінің айнадағы кескініне қандай жылдамдықпен жақындады? 3. Сфералық айнаның 5 см болатын фокустық қашықтыққа қатысты қисықтық радиусын анықтаңдар.
«Зерделеу, зерттеу» әдісі. Постер қорғау.
Рефлексия. Рефлексивті сауал -Бүгінгі сабақта не қызықты болды? -Сіз түсінбеген 2 ұғым?
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасын беру. Параграф 39, жаттығу 3,(үй) |
Оқушылар жұппен бірігіп тапсырманы орындайды. Жазық және сфералық айна сипаттамаларын Т кестесіне толтырады. Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындайды, сұрақтарға жауап береді және есептерді шығарады. Дескриптор: -нәрсе мен айнадағы кескінінің арасындағы қашықтықты анықтайды; -жазық айнадағы кескіннің жылдамдығын анықтайды; Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды, топ ішінде талдайды. Топ спикерлері қорғайды Оқушылар бүгінгі сабаққар қағазға жазып кері байланыс береді. |
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы бағалау 2балл
ҚБ: өзін-өзі бағалау 2 балл. ауыша бағалау 2 балл |
Постерлер, маркерлер, оқулық Тапсырма бар парақша |
Жұптық жұмыс. Т кестесін толтыру
Қосымша 1
Т кестесі
|
Жазық айналар қолданулары
|
Сфералық айналар қолданулары |
Жеке жұмыс.
«Кім жылдам?» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары) Қосымша 2
1. Қыз бала жазық айнаның алдында тұр. Егер ол тұрған жерінен 2 м кейін шегінсе, қыз бен оның айнадағы кескінінің арасындағы қашықтық қалай өзгереді?
2. Дәулет жазық айнаға 0,25 м/с жылдамдықпен жақындады. Ол өзінің айнадағы кескініне қандай жылдамдықпен жақындады?
3. Сфералық айнаның 5 см болатын фокустық қашықтыққа қатысты
қисықтық радиусын анықтаңдар.
Топтық жұмыс. «Зерделеу, зерттеу» әдісі. Постер қорғау.
1- топ. Зат айнаның F фокусы мен С төбесінде орналасқан (195 -сурет)
2- топ. Зат сфералық беттің центрі мен фокусының арасында орналасқан
(197 -сурет)
Дескриптор:
-
сфералық айнада пайда болған кескінді сипаттайды;
-
Айнаның бетіне түскен сәулені сызады;
-
Ойыс айнада пайда болатын кескінді сипаттайды;
1. Ойыс айнаның бетіне түскен сәуленің жолын сызыңдар. Фокус
қай жерге орналасқанын көрсетіңдер.

2. Нәрсе ойыс айнадан екі еселенген фокустан үлкен (d>2F) болған қашықтықта орналасқан, айнада пайда болатын кескінді сипаттаңыз. (кескін шын, төңкерілген, кішірейтілген болады)

шағым қалдыра аласыз













