Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Круглоозерный ЖОББМ 5.3 А Сақтар Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мырзагалиева Ж.У. Сынып: 5 А Қатысқандар: 20 Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
5.2.2.1 – археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.1.2.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» туралы әңгімелейді.
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандарын талдайды.
Шілікті және Бесшатыр қорғандарының «патша қорғандар» екенін дәлелдейді, сақ тайпаларының дүниетанымын талқылайды. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандарын» сипаттай алады . Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандарын» салыстыра алады. Сақ тайпаларының дүниетанымына баға береді. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Археологиялық ескерткіштердің ерекшеліктерін және ежелгі адамдардың дүниетанымын талқылай отырып ойын ауызша еркін жеткізе алады (айтылым). Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым). Қорғандардың құрылысын тірек-сызба арқылы жазады (жазылым) Өзге топтағы оқушылардың жұмысын тыңдайды (тыңдалым)
Қорған, меңгір, лақат, дромос, әлеуметтік теңсіздік,
- «Патша қорғандар» деп не себепті айтылады? - Жерлеу орны - ................. ағаштан құрастырылған күрделі құрылыс. Обадағы жерасты ................жолының қабырғалары тастан қаланған. - Обадағы жерасты ........... жолының қабырғалары тастан қаланған. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік |
||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы пәнімен пәнаралық байланыс ежелгі Египет пирамидаларын еске түсіру арқылы жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары |
||||||||||||||||||
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (9 мин) |
«Гүл сыйлау» тренингі Шарты: Ең алдымен жүргізуші бастайды. Гүлді алып, “Мен сізге гүлді сыйлаймын” себебі сіз ..... қайырымды адамсыз. Әр қатысушы гүлді алып жалғастыра жақсы әсер қалдыратын бір – бір қасиеттерін айтып шығу керек.
Оқушылар «Қорған», «Қорым», «Оба» , «Патша» деген жазулары бар қағаздарды таңдау арқылы топқа бөлінеді.
Мұғалім сөзі:
Египет пирамидалары
Пирамида пішіндес тас құрылымдар Перғауындарды жерлеуге тұрғызылды
Тұрмыстағы пайдаланған заттары бірге жетіледі.
Мұғалім сөзі: Ендеше, қазақ жерін мекендеген ежелгі тайпалар да билеушілеріне арнап қорғандар тұрғызып, жерлеген. Бүгінгі тақырыбымызда осы «патша қорғандары» туралы болмақ. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырылады. |
«Қазақстан тарихы» 5 сынып оқулық
Интерактивті тақта, проектор Суреттерге сілтеме: https://www.google.ru/search
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
І, ІІ топ тапсырмасы І, ІІ топ – Бесшатыр, Шілікті қорғандарының ерекшеліктерін кестеге салу Кесте.
Дескрипторлар:
ІІІ топ тапсырмасы: Патша қорғандардың құрылысы
Патша қорғандары құрылысы
Дескрипторлар:
ІV топ тапсырмасы: Сақ тайпаларының дүниетанымы тақырыбында репортаж дайындау. Критерийі: 1.Тақырыптың ашылуы, нақтылығы 2. Қызықты фактілердің келтірілуі 3. Белгілі бір деректерге сүйенуі Дескрипторлар:
ҚБ: «Екі жұлдыз бір ұсыныс» Сергіту сәті: “Поезд” Шарты: Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады. Ең алдымен 1,2 – ге саналып шығады. 1 – ші номердегілер қолдарын 1 рет соғып, аяқтарымен еденді 2 рет тарсылдатады, ал 2 – ші номердегілер 2 рет қолдарын соғып, 1 рет аяқтарын еденге тарсылдатады. Қозғалыс, қимылдар осылай қайталана береді, яғни поездың жүру дыбысы естіледі.4 мин
тұрғызылған күрделі құрылыс. (ия)
31. (жоқ) 4. Шілікті патша қорғанынан патша билігінің белгісі болып табылатын алтын бесжұлдыз табылды.(ия) 5. Меңгір тастар 10 шақырым жерден әкелінді. (жоқ)
Дескрипторлар:
ҚБ: «Басбармақ»
«Синквейн» әдісі (бес жолды өлең стратегиясы) Зат есім – 1 сөзден тұрады Сын есім – 2 сөзден тұрады Етістік – 3 сөзден тұрады Сезімді білдіретін сөздер – 4 сөзден тұрады Синоним – 1 сөзден тұрады. Дискрипторлар:
ҚБ: өзара бағалау, «Қошемет» |
Ежелгі Қазақстан.Балалар энциклопедиясы. – Алматы: «Аруна», 2002ж. Стикерлер, түрлі-түсті маркерлер, флипчарттар. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Рефлексия «Кеме»
|
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді Сіз оқушылардың жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
Барынша қолдауды қажет ететін оқушыларды сабақ барысында оқушыларды топтық жұмыстарға тарту арқылы жүзеге асады. Аз қолдауды қажет ететін оқушылар топтық жұмыс кезінде жұмыс жасау қарқыны мен көшбасшылық қасиеттерін көрсете алады. Тапсырмаларды аз уақытта орындайды , уақытынан тез орындаса қосымша «Синквейн» тапсырмасы беріледі.
|
Сабақта оқушылар топтық жұмыс жасағанда «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен, «Басбармақ» әдісі арқылы сабақты қорытындылау кезіндегі жұмыс барысында , қосымша тапсырманы орындаған кезде «Қошемет» арқылы оқушы жұмысы бағаланады. |
АКТ сабақ барысында 3-4 минутқа пайдаланылады. Сабақтың ортасында оқушылар «Поезд» сергіту жаттығуын орындай орындайды. Сынып бөлмесінде қолайлы білім беру кеңістігін қалыптастырылады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Круглоозерный ЖОББМ 5.3 А Сақтар Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мырзагалиева Ж.У. Сынып: 5 А Қатысқандар: 20 Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
5.2.2.1 – археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.1.2.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» туралы әңгімелейді.
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандарын талдайды.
Шілікті және Бесшатыр қорғандарының «патша қорғандар» екенін дәлелдейді, сақ тайпаларының дүниетанымын талқылайды. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандарын» сипаттай алады . Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандарын» салыстыра алады. Сақ тайпаларының дүниетанымына баға береді. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Археологиялық ескерткіштердің ерекшеліктерін және ежелгі адамдардың дүниетанымын талқылай отырып ойын ауызша еркін жеткізе алады (айтылым). Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым). Қорғандардың құрылысын тірек-сызба арқылы жазады (жазылым) Өзге топтағы оқушылардың жұмысын тыңдайды (тыңдалым)
Қорған, меңгір, лақат, дромос, әлеуметтік теңсіздік,
- «Патша қорғандар» деп не себепті айтылады? - Жерлеу орны - ................. ағаштан құрастырылған күрделі құрылыс. Обадағы жерасты ................жолының қабырғалары тастан қаланған. - Обадағы жерасты ........... жолының қабырғалары тастан қаланған. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік |
||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы пәнімен пәнаралық байланыс ежелгі Египет пирамидаларын еске түсіру арқылы жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары |
||||||||||||||||||
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (9 мин) |
«Гүл сыйлау» тренингі Шарты: Ең алдымен жүргізуші бастайды. Гүлді алып, “Мен сізге гүлді сыйлаймын” себебі сіз ..... қайырымды адамсыз. Әр қатысушы гүлді алып жалғастыра жақсы әсер қалдыратын бір – бір қасиеттерін айтып шығу керек.
Оқушылар «Қорған», «Қорым», «Оба» , «Патша» деген жазулары бар қағаздарды таңдау арқылы топқа бөлінеді.
Мұғалім сөзі:
Египет пирамидалары
Пирамида пішіндес тас құрылымдар Перғауындарды жерлеуге тұрғызылды
Тұрмыстағы пайдаланған заттары бірге жетіледі.
Мұғалім сөзі: Ендеше, қазақ жерін мекендеген ежелгі тайпалар да билеушілеріне арнап қорғандар тұрғызып, жерлеген. Бүгінгі тақырыбымызда осы «патша қорғандары» туралы болмақ. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырылады. |
«Қазақстан тарихы» 5 сынып оқулық
Интерактивті тақта, проектор Суреттерге сілтеме: https://www.google.ru/search
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
І, ІІ топ тапсырмасы І, ІІ топ – Бесшатыр, Шілікті қорғандарының ерекшеліктерін кестеге салу Кесте.
Дескрипторлар:
ІІІ топ тапсырмасы: Патша қорғандардың құрылысы
Патша қорғандары құрылысы
Дескрипторлар:
ІV топ тапсырмасы: Сақ тайпаларының дүниетанымы тақырыбында репортаж дайындау. Критерийі: 1.Тақырыптың ашылуы, нақтылығы 2. Қызықты фактілердің келтірілуі 3. Белгілі бір деректерге сүйенуі Дескрипторлар:
ҚБ: «Екі жұлдыз бір ұсыныс» Сергіту сәті: “Поезд” Шарты: Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады. Ең алдымен 1,2 – ге саналып шығады. 1 – ші номердегілер қолдарын 1 рет соғып, аяқтарымен еденді 2 рет тарсылдатады, ал 2 – ші номердегілер 2 рет қолдарын соғып, 1 рет аяқтарын еденге тарсылдатады. Қозғалыс, қимылдар осылай қайталана береді, яғни поездың жүру дыбысы естіледі.4 мин
тұрғызылған күрделі құрылыс. (ия)
31. (жоқ) 4. Шілікті патша қорғанынан патша билігінің белгісі болып табылатын алтын бесжұлдыз табылды.(ия) 5. Меңгір тастар 10 шақырым жерден әкелінді. (жоқ)
Дескрипторлар:
ҚБ: «Басбармақ»
«Синквейн» әдісі (бес жолды өлең стратегиясы) Зат есім – 1 сөзден тұрады Сын есім – 2 сөзден тұрады Етістік – 3 сөзден тұрады Сезімді білдіретін сөздер – 4 сөзден тұрады Синоним – 1 сөзден тұрады. Дискрипторлар:
ҚБ: өзара бағалау, «Қошемет» |
Ежелгі Қазақстан.Балалар энциклопедиясы. – Алматы: «Аруна», 2002ж. Стикерлер, түрлі-түсті маркерлер, флипчарттар. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Рефлексия «Кеме»
|
|
|||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді Сіз оқушылардың жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||
|
Барынша қолдауды қажет ететін оқушыларды сабақ барысында оқушыларды топтық жұмыстарға тарту арқылы жүзеге асады. Аз қолдауды қажет ететін оқушылар топтық жұмыс кезінде жұмыс жасау қарқыны мен көшбасшылық қасиеттерін көрсете алады. Тапсырмаларды аз уақытта орындайды , уақытынан тез орындаса қосымша «Синквейн» тапсырмасы беріледі.
|
Сабақта оқушылар топтық жұмыс жасағанда «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен, «Басбармақ» әдісі арқылы сабақты қорытындылау кезіндегі жұмыс барысында , қосымша тапсырманы орындаған кезде «Қошемет» арқылы оқушы жұмысы бағаланады. |
АКТ сабақ барысында 3-4 минутқа пайдаланылады. Сабақтың ортасында оқушылар «Поезд» сергіту жаттығуын орындай орындайды. Сынып бөлмесінде қолайлы білім беру кеңістігін қалыптастырылады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















