-
Пәні:
Еңбекке баулу
Күні:
26.01.2026ж
Бөлім:
Саяхат
Педагогтіңаты- жөні:
Базарбаев Т
Сынып:1
Қатысқандарсаны: Қатыспағандарсаны:
Сабақтың тақырыбы
19-сабақСИММЕТРИЯЛЫ ФИГУРАЛАР
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
1.1.3.1шығармашылықидеялардыжоспарлаужәнеәзірлеукезіндеәртүрліматериалдарменжәнеқұралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгерту
1.2.3.1материалдаржәнеқұралдарменжұмысістеукезіндеқауіпсіздіктехникасыментанысу
Сабақтың мақсаты
Оқушылардысимметриялыпішіндерментаныстыру,фигуралардысалыстырмалытүрдеажыратабілу.
Құндылықтар
Табиғаттыаялау,достық,үнемшілдік,ептілікке баулу
Сабақтыңбарысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтіңәрекеті
Оқушыныңәрекеті
Бағалау
Ресурстар
-
Сабақтыңбасы
Ұйымдастырукезеңі
Сәлемдесу. Оқушылардытүгендеу.
«Сұхбат»ойыны
Оқушыларды 4 түрлі сурет арқылы шағын топтарға бөлу. Топта балалар өз тобына берілген сурет туралы бір-біріне толық сипаттап, сұхбат береді (бүгінгі көңіл күйі қандай,суреттенебейнеленген,олнеүшін қажет, оның пішімі қандай).
Оқушыларсабақтыбастамасбұрынбір- бірімен амандасады.
Шағын топта сұхбат сияқты пікірлерін, бүгінгікөңілкүйіқандайекенінайтады. Суретте қарындаш (көк қарындаш, сырты қатты, үшкір, ...) т.б.
Ара (түсі сары, арасында қара жолақтарыбар,оныңтұмсығындаүшкір инесі бар, ол шағады) т.б.
Мадақтау
Жарайсың! Тамаша!
Бәрекелді!

Сабақтың ортасы
- Балалар, бүгін сендер сипаттаған суреттердің барлығы да симметриялы. Олайболса,бізбүгінсимметриянеекенін білеміз.
Мұғалімніңтүсіндірмесі
Симметрия туралы мағлұмат, түсінік береді.Симметриялыпішіндертуралы түсіндіреді.
1-тапсырма.
Оқушыларға әртүрлі пішінді фигуралар беріледі (шаршы, үшбұрыш,тіктөртбұрыш, шеңбер), солардың симметриясын табу жолдарын көрсетеді. Көбелек, қоңыз, шыбын, алма, қызанақ, алмұрт,мысықсуреттерініңсимметриясын табуды үйретеді.

Сергітусәті
Оқушыларғатақырыпқабайланысты жұмбақтар жасырады.
Мұғалімніңтүсіндірмесібойынша симметрия туралы түсінік алады.

Берілгенпішіндердіқағазғасызып, бүктеп, симметриясын табады.
Үлестірілгенсуреттердісипаттап, симметриясын табуды үйренеді.

Дескрипторы:
-
Заттардыңсимметриясынтабады.
-
Симметрияжайлыақпараталады.
Жұмбақтардың жауабы арқылы практикалықжұмыстыңтақырыбы
Ауызша бағалау
Жарайсың! Тамаша!
Бәрекелді!
Көбелек, қоңыз, шыбын
-
-

ПРАКТИКАЛЫҚЖҰМЫС
Жұмысбастаралдындақауіпсіздік ережесін еске түсіру.
2-тапсырма.Қызанақпенқиярды мүсіндеу
Қажеттіқұрал-жабдық:
қызылжәнежасылтүсті ермексаз.
Жұмыстыңорындалуреті:
-
Үлгібойыншақызылермексаздан домалақтап қызанақ пішінін жаса.
-
Қызанақтыңсабағын,жапырағынжасыл түсті ермексаздан жасап, жабыстыр.
-
Жасылермексазданжалпақтау,сопақша пішінді қияр жаса.
-
Қиярдыңсабағынқоюжасылтүсті ермексаздан шиыршықтап жаса.
Сергітусәті
Көгөніс,жеміс-жидектуралыәнтыңдау арқылы бой сергітеді.
шығады.
Жұмысбастаралдындақауіпсіздік ережесін еске түсіреді.
Д
ескрипторы:-
Ермексазбенжұмыс жасайды.
-
Қызанақпенқиярдырет-ретімен жасап үйренеді.
-
Қолмоторикасы дамиды.

Қызанақтуралыәнгеқосылып,қимыл жасайды.
Мадақтау
QR код арқылы бейнежазба
Көгөніс туралы ән https://youtu.be/g-8vvEE7VeQ
Сабақтыңсоңы
«Галереяны аралау» әдісі Оқушылардыңжасағанжұмыстарынан көрме ұйымдастыру.
Өзінің жасаған жұмысымен таныстырады,дайынжұмысынкөрмеге қояды.
Бірін-бірі бағалау
Рефлексия
«Кемпірқосақ» әдісі
Тақтадағыкемпірқосақсуретінеөзесімі жазылған стикерді желімдейді.
Ең төмендегі қызыл түстен ең жоғары орналасқанкүлгінтүскестикердіжелімдеу арқылы өзінің сабақтағы түсінігін (немесе көңіл күй) деңгейін білдіреді.
Бүгінгі сабақтан алған білімін, әсерлерін, қызықты өткен сәттерін кемпірқосаққастикержапсыруарқылы анықтайды.
Кемпірқоса қ

-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
СИММЕТРИЯЛЫ ФИГУРАЛАР
СИММЕТРИЯЛЫ ФИГУРАЛАР
-
Пәні:
Еңбекке баулу
Күні:
26.01.2026ж
Бөлім:
Саяхат
Педагогтіңаты- жөні:
Базарбаев Т
Сынып:1
Қатысқандарсаны: Қатыспағандарсаны:
Сабақтың тақырыбы
19-сабақСИММЕТРИЯЛЫ ФИГУРАЛАР
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
1.1.3.1шығармашылықидеялардыжоспарлаужәнеәзірлеукезіндеәртүрліматериалдарменжәнеқұралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгерту
1.2.3.1материалдаржәнеқұралдарменжұмысістеукезіндеқауіпсіздіктехникасыментанысу
Сабақтың мақсаты
Оқушылардысимметриялыпішіндерментаныстыру,фигуралардысалыстырмалытүрдеажыратабілу.
Құндылықтар
Табиғаттыаялау,достық,үнемшілдік,ептілікке баулу
Сабақтыңбарысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтіңәрекеті
Оқушыныңәрекеті
Бағалау
Ресурстар
-
Сабақтыңбасы
Ұйымдастырукезеңі
Сәлемдесу. Оқушылардытүгендеу.
«Сұхбат»ойыны
Оқушыларды 4 түрлі сурет арқылы шағын топтарға бөлу. Топта балалар өз тобына берілген сурет туралы бір-біріне толық сипаттап, сұхбат береді (бүгінгі көңіл күйі қандай,суреттенебейнеленген,олнеүшін қажет, оның пішімі қандай).
Оқушыларсабақтыбастамасбұрынбір- бірімен амандасады.
Шағын топта сұхбат сияқты пікірлерін, бүгінгікөңілкүйіқандайекенінайтады. Суретте қарындаш (көк қарындаш, сырты қатты, үшкір, ...) т.б.
Ара (түсі сары, арасында қара жолақтарыбар,оныңтұмсығындаүшкір инесі бар, ол шағады) т.б.
Мадақтау
Жарайсың! Тамаша!
Бәрекелді!

Сабақтың ортасы
- Балалар, бүгін сендер сипаттаған суреттердің барлығы да симметриялы. Олайболса,бізбүгінсимметриянеекенін білеміз.
Мұғалімніңтүсіндірмесі
Симметрия туралы мағлұмат, түсінік береді.Симметриялыпішіндертуралы түсіндіреді.
1-тапсырма.
Оқушыларға әртүрлі пішінді фигуралар беріледі (шаршы, үшбұрыш,тіктөртбұрыш, шеңбер), солардың симметриясын табу жолдарын көрсетеді. Көбелек, қоңыз, шыбын, алма, қызанақ, алмұрт,мысықсуреттерініңсимметриясын табуды үйретеді.

Сергітусәті
Оқушыларғатақырыпқабайланысты жұмбақтар жасырады.
Мұғалімніңтүсіндірмесібойынша симметрия туралы түсінік алады.

Берілгенпішіндердіқағазғасызып, бүктеп, симметриясын табады.
Үлестірілгенсуреттердісипаттап, симметриясын табуды үйренеді.

Дескрипторы:
-
Заттардыңсимметриясынтабады.
-
Симметрияжайлыақпараталады.
Жұмбақтардың жауабы арқылы практикалықжұмыстыңтақырыбы
Ауызша бағалау
Жарайсың! Тамаша!
Бәрекелді!
Көбелек, қоңыз, шыбын
-
-

ПРАКТИКАЛЫҚЖҰМЫС
Жұмысбастаралдындақауіпсіздік ережесін еске түсіру.
2-тапсырма.Қызанақпенқиярды мүсіндеу
Қажеттіқұрал-жабдық:
қызылжәнежасылтүсті ермексаз.
Жұмыстыңорындалуреті:
-
Үлгібойыншақызылермексаздан домалақтап қызанақ пішінін жаса.
-
Қызанақтыңсабағын,жапырағынжасыл түсті ермексаздан жасап, жабыстыр.
-
Жасылермексазданжалпақтау,сопақша пішінді қияр жаса.
-
Қиярдыңсабағынқоюжасылтүсті ермексаздан шиыршықтап жаса.
Сергітусәті
Көгөніс,жеміс-жидектуралыәнтыңдау арқылы бой сергітеді.
шығады.
Жұмысбастаралдындақауіпсіздік ережесін еске түсіреді.
Д
ескрипторы:-
Ермексазбенжұмыс жасайды.
-
Қызанақпенқиярдырет-ретімен жасап үйренеді.
-
Қолмоторикасы дамиды.

Қызанақтуралыәнгеқосылып,қимыл жасайды.
Мадақтау
QR код арқылы бейнежазба
Көгөніс туралы ән https://youtu.be/g-8vvEE7VeQ
Сабақтыңсоңы
«Галереяны аралау» әдісі Оқушылардыңжасағанжұмыстарынан көрме ұйымдастыру.
Өзінің жасаған жұмысымен таныстырады,дайынжұмысынкөрмеге қояды.
Бірін-бірі бағалау
Рефлексия
«Кемпірқосақ» әдісі
Тақтадағыкемпірқосақсуретінеөзесімі жазылған стикерді желімдейді.
Ең төмендегі қызыл түстен ең жоғары орналасқанкүлгінтүскестикердіжелімдеу арқылы өзінің сабақтағы түсінігін (немесе көңіл күй) деңгейін білдіреді.
Бүгінгі сабақтан алған білімін, әсерлерін, қызықты өткен сәттерін кемпірқосаққастикержапсыруарқылы анықтайды.
Кемпірқоса қ

-
шағым қалдыра аласыз













