Пәні: қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы: |
Синтаксис әлеміне саяхат |
|
Сабақтың мақсаты: |
Сөйлем туралы берілген білімді қайталап еске түсіру |
|
Оқыту нәтижелері: |
Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөлінетін түрлерін біледі, саралайды, талдайды, қорытынды жасайды |
|
Негізгі дерек көздер: |
Оқулық, бағалау парағы, кесте, сәйкестендіру картасы, тірек-сызба, |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: 3 мин |
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Түстер арқылы топтарға бөліну |
Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады. Өлең оқиды 5 топқа бөлінеді |
|
ІІ. Өткенді қайталау: Еске түсіру 10 мин |
1.Үй тапсырмасын тексеру. 19-жаттығу. Сәйкестендіру картасы бойынша сөз тіркестерін құрап жазу |
Жеке жұмыс: дұрыс жауабымен салыстырып, тексереді |
|
2 Сөз тіркесі |
Топтық жұмыс: сөз тіркесі туралы ойларын топтастырып тұжырымдайды,мысал келтіреді, қорытынды жасайды, бір топ қорғайды, қалған топтар өз жұмыстарымен салыстырады |
|
|
ІІІ. Жаңа сабақ: Түсіну: 2 мин |
1. Жаңа сабақты хабарлау 2. Оқулықпен жұмыс: 1-жаттығу. Сөздерді оқу, сөз-моншақтарды ретімен жіпке тізу. Шыққан сөйлемді оқу |
Жеке жұмыс: берілген сөздерден сөйлем құрайды, сөйлемді оқиды, сөз бен сөйлемді байланыстырады |
|
8 мин |
Тірек-сызбаны пайдаланып, сұрақтарға жауап беру арқылы сөйлем туралы білетіндерін жинақтау: 1. Сөйлем дегеніміз не? 2. Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай қандай түрлері бар? 3. Сөйлемдегі сөздердің байланысын қалай білеміз? |
Топтық жұмыс: Тірек-сызбаны пайдаланып, сұрақтарға жауап береді, сөйлем туралы ойларын тұжырымдап, қорытынды жасайды
сөйлем туралы не білеміз?
айтылу мақсатына қарай түрлері құрамына қарай түрлері Сөйлем |
|
Сергіту сәті: 1 мин |
«Қара жорға» әніне қимыл-қозғалыс жасау |
«Қара жорға» әніне қимыл-қозғалыс жасайды |
|
Талдау және қолдану: 2 мин |
2 -жаттығу. Берілген сөздерді мағыналық жағынан байланыстырып жазу, сөйлем түрін анықтау:Жарастың бригадасы жұмысқа кірісті. |
Жұптық жұмыс: сөйлем құрап жазады, талдайды, қорытынды жасайды |
|
5 мин |
3-жаттығу. Ертегіні тиісті дауыс ырғағымен оқып,тыныс белгілерінің қойылу себебін түсіндіру, айтылу мақсатына қарай сөйлемдердің түрлерін анықтау |
Ұжымдық жұмыс: рөлге бөліп оқиды, сөйлем түрін анықтайды, тыныс белгілерінің қойылу себебін түсіндіреді, қорытынды жасайды |
|
Оқулықпен жұмыс: 6 мин |
5-жаттығу.Сөйлемдерді оқып, жақша ішіндегі ма,ме,па, пе болымсыз етістік жұрнағы немесе сұраулы мағына беретін сөз екенін анықтау, дәлелдеу, қорытынды жасау |
Жұптық жұмыс: Хабарлы сөйлемдерді бір бөлек, сұраулы сөйлемдерді бір бөлек жазады, тиісті тыныс белгілерін қояды, дәлелдейді, қорытынды жасайды |
|
І\/. Сабақты қорыту: Жинақтау4 мин |
1. 6-жаттығу. Жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіру 2. Сөйлем дегеніміз не? Сөйлемнің қандай түрлері бар? |
1.Жеке жұмыс: жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіреді, түсіндіреді.2. Қол көтеру арқылы жауап береді |
|
Бағалау: 2 мин |
Бағалау |
Өзін өзі және топ жетекшілері бағалайды |
|
Рефлексия: 1 мин |
1.Бүгінгі сабақтан не үйрендің? 2.Қай тапсырма қиынға соқты? 3.Қай тапсырма оңай болды? |
Ауызша жауап береді |
|
Үйге: 1 мин |
Үй тапсырмасын беру: 4-жаттығу |
Күнделікке жазады |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Синтаксис әлеміне саяхат
Пәні: қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы: |
Синтаксис әлеміне саяхат |
|
Сабақтың мақсаты: |
Сөйлем туралы берілген білімді қайталап еске түсіру |
|
Оқыту нәтижелері: |
Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөлінетін түрлерін біледі, саралайды, талдайды, қорытынды жасайды |
|
Негізгі дерек көздер: |
Оқулық, бағалау парағы, кесте, сәйкестендіру картасы, тірек-сызба, |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: 3 мин |
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Түстер арқылы топтарға бөліну |
Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады. Өлең оқиды 5 топқа бөлінеді |
|
ІІ. Өткенді қайталау: Еске түсіру 10 мин |
1.Үй тапсырмасын тексеру. 19-жаттығу. Сәйкестендіру картасы бойынша сөз тіркестерін құрап жазу |
Жеке жұмыс: дұрыс жауабымен салыстырып, тексереді |
|
2 Сөз тіркесі |
Топтық жұмыс: сөз тіркесі туралы ойларын топтастырып тұжырымдайды,мысал келтіреді, қорытынды жасайды, бір топ қорғайды, қалған топтар өз жұмыстарымен салыстырады |
|
|
ІІІ. Жаңа сабақ: Түсіну: 2 мин |
1. Жаңа сабақты хабарлау 2. Оқулықпен жұмыс: 1-жаттығу. Сөздерді оқу, сөз-моншақтарды ретімен жіпке тізу. Шыққан сөйлемді оқу |
Жеке жұмыс: берілген сөздерден сөйлем құрайды, сөйлемді оқиды, сөз бен сөйлемді байланыстырады |
|
8 мин |
Тірек-сызбаны пайдаланып, сұрақтарға жауап беру арқылы сөйлем туралы білетіндерін жинақтау: 1. Сөйлем дегеніміз не? 2. Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай қандай түрлері бар? 3. Сөйлемдегі сөздердің байланысын қалай білеміз? |
Топтық жұмыс: Тірек-сызбаны пайдаланып, сұрақтарға жауап береді, сөйлем туралы ойларын тұжырымдап, қорытынды жасайды
сөйлем туралы не білеміз?
айтылу мақсатына қарай түрлері құрамына қарай түрлері Сөйлем |
|
Сергіту сәті: 1 мин |
«Қара жорға» әніне қимыл-қозғалыс жасау |
«Қара жорға» әніне қимыл-қозғалыс жасайды |
|
Талдау және қолдану: 2 мин |
2 -жаттығу. Берілген сөздерді мағыналық жағынан байланыстырып жазу, сөйлем түрін анықтау:Жарастың бригадасы жұмысқа кірісті. |
Жұптық жұмыс: сөйлем құрап жазады, талдайды, қорытынды жасайды |
|
5 мин |
3-жаттығу. Ертегіні тиісті дауыс ырғағымен оқып,тыныс белгілерінің қойылу себебін түсіндіру, айтылу мақсатына қарай сөйлемдердің түрлерін анықтау |
Ұжымдық жұмыс: рөлге бөліп оқиды, сөйлем түрін анықтайды, тыныс белгілерінің қойылу себебін түсіндіреді, қорытынды жасайды |
|
Оқулықпен жұмыс: 6 мин |
5-жаттығу.Сөйлемдерді оқып, жақша ішіндегі ма,ме,па, пе болымсыз етістік жұрнағы немесе сұраулы мағына беретін сөз екенін анықтау, дәлелдеу, қорытынды жасау |
Жұптық жұмыс: Хабарлы сөйлемдерді бір бөлек, сұраулы сөйлемдерді бір бөлек жазады, тиісті тыныс белгілерін қояды, дәлелдейді, қорытынды жасайды |
|
І\/. Сабақты қорыту: Жинақтау4 мин |
1. 6-жаттығу. Жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіру 2. Сөйлем дегеніміз не? Сөйлемнің қандай түрлері бар? |
1.Жеке жұмыс: жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіреді, түсіндіреді.2. Қол көтеру арқылы жауап береді |
|
Бағалау: 2 мин |
Бағалау |
Өзін өзі және топ жетекшілері бағалайды |
|
Рефлексия: 1 мин |
1.Бүгінгі сабақтан не үйрендің? 2.Қай тапсырма қиынға соқты? 3.Қай тапсырма оңай болды? |
Ауызша жауап береді |
|
Үйге: 1 мин |
Үй тапсырмасын беру: 4-жаттығу |
Күнделікке жазады |
шағым қалдыра аласыз


