Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сиқырлы киіз 2 сынып көркем еңбек
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6 С - Бөлім: Салт-дәстүрлер және фольклор |
|
Мектеп: |
||||||||||
Күні: Сынып: 2 |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Алсйтова Х.С |
||||||||||
|
|
Қатысқандар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
||||||||
Сабақ тақырыбы |
Сиқырлы |
киіз |
|
|||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап және оның маңыздылығын түсіне бастап, материалдар мен құралдарды пайдалану 2.2.2.2 жұмыс барысында сурет салуға арналған нақты материалдардың ерекшеліктерін бақылай отыра, олардың қасиеттерін зерттеу |
|||||||||||
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
|
|||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: кілем, киіз, өрнек, түс, белгі; ою-өрнек: қошқар мүйіз, сынық мүйіз, гүл. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Материал қалай аталады? Ол қалай жасалған? |
|||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Топтарда бір-бірімен қарым-қатынас және ортақ шешім таба білу, қабілетін жұмыс істеуге дағдыларын дамыту. Сөз сөйлеу қабілетін дамытады, олардың шығармашылық жұмыстарын ұсынады. Эстетикалық және көркемдік талғамын, шығармашылық белсенділігін дамыту. Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу, өзара түсіністік, бір-біріне деген құрмет. |
|||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы пәні мен байланысты - біздің ата-бабаларымыз мәдениеті мен салт-дәстүрі туралы мәліметтер. |
|||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушыларға презентация көрсету барысында АКТ-ны қолдану. |
|||||||||||
Бастапқы білім |
Оқушылар үйренгенің шығармашылық жұмыста қолданады. |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы
2 минут |
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен және мақсаттары мен таныстыру: Жүнден киіз басу техникасы, барлық елде танымал қой мен ешкі болған мемлекеттерде. Көшпенділер киізден мынадай өнімдерін жасады: киіз үй, киім, үйге арналған жиһазды (жастықтары, кілемдер, ұйықтау үшін тоқыма), ыдыс (сақтау үшін шай сөмкелер, аспаптар), пима және еркектердің бас киімін. |
|
||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минут 32 минут |
Тапсырма №1. Оқыту әдісі – көрнекілік, жұмыстың нысаны - бүкіл сынып, қабылдау - жаңа ақпаратты меңгеру. Киіз басу техникасымен таныстыру мақсатында берілген тапсырма. 2.
Киіз басу техникасымен
танысу. Оқушылар алдыңғы тапсырмада жасап үйренген белгілер мен шаблондарды пайдаланып, шағын композиция жасау мақсатында киізбен бүгін жұмыс жасаймыз. Оқушылар мұғалімнің көрсеткен әртүрлі техникалық көрнекілігіне қарап және төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, киіз бұйымдары туралы не білетіні туралы айтады:
Тапсырма № 2. Әдісі – шығармашылық жұмыс, нысаны – жеке: 3. Киізді дайындаудың негізгі кезеңдері: 1) Тоқыма талшықтарын пленкаға қабатпен салу 2) Сабынды суды құрылымға себу 3) Талшыққа су себу 4) Талшықты пленканың екінші қабатымен жабу және үйкелеу 5) Қосымша үйкеліс үшін талшықты бамбукті шиге орап домалату 6) Аяқтаған соң ағынды су астында жуу және сығу. Кептіргішке кептіруге қою. Оқушылар жеке жұмыс жасай отырып, өздерінің киіз кесектерін дайындауды бастайды. Саралау: Кей бір оқушыларға көмек көрсету үшін, үлгі тарату қажет, қосалқы желілері үлгілерімен әзірлеу ою-өрнектерді салу үшін. Мүмкін, кейбір оқушыларға бірнеше мысалдардың құрамын жасауға тапсырма беруге қажет. 4. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық: Нақты анықталуы және пайдаланылатын судың тым ыстық болмауы, ал құрғақ тоқыма ленталарының пайдалануға дейін су болмауы ерекшеліктері бақылануы тиіс. Қалыптастырушы бағалау: дескрипторлары бойынша оқушылардің жұмын бағалау үшін: -Киіз өнімін дайындайды; -Жұмысты ұқыпты орындап, материалды үнемді жұмсайды. Кері байланыс:
- Сіздер бүгін сабақта қандай
жаңа қолөнер түрімен таныстыныздар? |
Кілем және тоқыма
Меринос жүнді ленталар, сабынды қауыздар, жылы су, суға арналған құмыралар, сүлгі, бамбукты шилер, көбікті қабыршақтар
Киізді өңдеу кезеңдері:
|
||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
5. Рефлексия: «Ағаш» Қызыл алма – Сабақ өте ұнады. Сары алма – маған сабақ ұнады, бірәқ мен барін үлгерген жоқпын. Жасыл алма – менің ішім пысты және жұмысты орындаған жоқпын. |
|
||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||
Топтар бір-біріне қолдау
көрсетеді. |
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің Осы сабақ бойынша нұсқаулық нақты анықталуы және пайдаланылатын судың тым ыстық болмауы, ал құрғақ тоқыма ленталарының пайдалануға дейін су болмауы ерекшеліктері бақылануы тиіс. |
||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Материалды жүктеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |