Білім беру саласы: Шығармашылық. Коммуникация.
Кіріктірілген оқу қызметі: Сурет салу, тіл дамыту, музыка.
Тақырыбы: «Сиқырлы күз»
Мақсаты:
1.Балалардың күз туралы білімдерін толықтыру.Күзгі ағаштың бейнесін дәстүрден тыс әдісімен салуды үйрету.
2.Қиялдарын,эстетикалық тәрбиелерін дамыту.
3.Эмоциялық сезімдерін қалыптастыра отырып, табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Слайд,үлгі сурет,күзгі ағаштың суреті,жапырақтар,мақталы таяқша,салфетка,акварель бояуы.
Ұйымдастыру кезеңі: Жылулық шеңбері
Ауадан қуат алайық,
Алақанға салайық
Жерден нәр алайық
Алақанға салайық
Күннен шуақ алайық
Алақанға салайық
Күн шуағын балаларға сыйлайық!
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Қазір жылдың күз мезгілі.Күз мезгілінде күн суытады,айналадағы шөптер қурап,сарғайып , жапырақтар жерге түседі,жауын жауады.Құстар жылы жаққа ұшып кетеді.
Билингвальды компонент: Күз-осень-autumn.
Тиін мұңайып кіреді.(жылап)
-Тиін ,тиін саған не болды?
-Сиқырлы күз менің ағашымды сиқырлап тастады.
-Не үшін сиқырлы күз сенің ағашыңды сиқырлап тастады?
-Бұзық болғаным үшін ,ағашыма ұқыпты қарамадым. Енді өз ағашымды таба алмай қалдым(жылайды).
-Жылама,Тиін, біз саған көмектесеміз.
-Балалар, тиін ағаштан –ағашқа секіріп жүретін жануар.Күзде өзіне жаңғақтар,саңырауқұлақтар жинап алады,қысқа дайындалады.Ағаштардың адамдарға пайдасы көп балалар. «Бір тал кессең – он тал ек» деген мақалды жаттап алайық.Балалар ағаштардың пайдасы туралы ойларын айтып өтеді.
-Тиін сен бізге өз ағашыңа ұқыпты қараймын деп уәде бер.
-Иә,иә мен уәде беремін,енді олай жасамаймын, ағашыма ұқыпты қараймын.
-Жарайды, тиін, ендеше біз балалармен бірге сиқырлы күздің ағаштарының суретін салып берейік.Сонда сиқырлы күз мейірленіп, саған сенің ағашыңды қайтарып береді.
-Енді, балалар,мына тақтаға қарайықшы.Ағаштар ерекше тәсілдермен орындалған.Ағаштың нелері болады?
-Ағаштың қатты бөлігі діңі,бұтақтары, жапырақтары болады.Ағаштың діңін губкамен қоңыр түске малып,бастырып орындаймыз.Бұтақтарын мақталы таяқшамен қоңыр түспен орындаймыз.Жапырақтарын қызғылт-сары түстерді араластыра отырып табиғи жапыраққа бояу жағып,оны бастыра отырып орындаймыз.
Балалар сазды әуенмен жұмысқа кіріседі.Балаларды үш топқа бөліп жұмысты орындату.
Музыкалық сергіту сәті.
«Күз Жомарт» әнін қимыл-қозғалыспен орындау.
-Ал енді,балалар, жұмыс орнымызға отырып, жұмысты жалғастырайық.Әр топ жұмысын аяқтап болған соң өз жұмыс орындарын реттейді.
Ойын «Ұқсас жапырақты тап».
Шарты: тақтада ілінген бірдей жапырақты тауып ағашқа ілу.
-Балалар, бүгін біз қандай жұмыс жасадық?
- Біз тиінге көмектестік, ағаштың суретін губкамен,таяқшамен,жапырақпен салуды үйрендік.
Тиін: -Балалар,сендерге көп рахмет,менің ағашымды тауып алуыма көмектестіңдер.Ағаштардай жайнап өсіп, өне беріңдер!Сау болыңдар!
-Балалар,жарайсыңдар! Сендер бір үлкен іс істедіңдер.Тиінге көмектестіңдер.Жүректерің мейірімге толы болсын!Ерекше ықыласпен қатысқан балаларды мақтап,мадақтау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сиқырлы күз
Сиқырлы күз
Білім беру саласы: Шығармашылық. Коммуникация.
Кіріктірілген оқу қызметі: Сурет салу, тіл дамыту, музыка.
Тақырыбы: «Сиқырлы күз»
Мақсаты:
1.Балалардың күз туралы білімдерін толықтыру.Күзгі ағаштың бейнесін дәстүрден тыс әдісімен салуды үйрету.
2.Қиялдарын,эстетикалық тәрбиелерін дамыту.
3.Эмоциялық сезімдерін қалыптастыра отырып, табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Слайд,үлгі сурет,күзгі ағаштың суреті,жапырақтар,мақталы таяқша,салфетка,акварель бояуы.
Ұйымдастыру кезеңі: Жылулық шеңбері
Ауадан қуат алайық,
Алақанға салайық
Жерден нәр алайық
Алақанға салайық
Күннен шуақ алайық
Алақанға салайық
Күн шуағын балаларға сыйлайық!
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Қазір жылдың күз мезгілі.Күз мезгілінде күн суытады,айналадағы шөптер қурап,сарғайып , жапырақтар жерге түседі,жауын жауады.Құстар жылы жаққа ұшып кетеді.
Билингвальды компонент: Күз-осень-autumn.
Тиін мұңайып кіреді.(жылап)
-Тиін ,тиін саған не болды?
-Сиқырлы күз менің ағашымды сиқырлап тастады.
-Не үшін сиқырлы күз сенің ағашыңды сиқырлап тастады?
-Бұзық болғаным үшін ,ағашыма ұқыпты қарамадым. Енді өз ағашымды таба алмай қалдым(жылайды).
-Жылама,Тиін, біз саған көмектесеміз.
-Балалар, тиін ағаштан –ағашқа секіріп жүретін жануар.Күзде өзіне жаңғақтар,саңырауқұлақтар жинап алады,қысқа дайындалады.Ағаштардың адамдарға пайдасы көп балалар. «Бір тал кессең – он тал ек» деген мақалды жаттап алайық.Балалар ағаштардың пайдасы туралы ойларын айтып өтеді.
-Тиін сен бізге өз ағашыңа ұқыпты қараймын деп уәде бер.
-Иә,иә мен уәде беремін,енді олай жасамаймын, ағашыма ұқыпты қараймын.
-Жарайды, тиін, ендеше біз балалармен бірге сиқырлы күздің ағаштарының суретін салып берейік.Сонда сиқырлы күз мейірленіп, саған сенің ағашыңды қайтарып береді.
-Енді, балалар,мына тақтаға қарайықшы.Ағаштар ерекше тәсілдермен орындалған.Ағаштың нелері болады?
-Ағаштың қатты бөлігі діңі,бұтақтары, жапырақтары болады.Ағаштың діңін губкамен қоңыр түске малып,бастырып орындаймыз.Бұтақтарын мақталы таяқшамен қоңыр түспен орындаймыз.Жапырақтарын қызғылт-сары түстерді араластыра отырып табиғи жапыраққа бояу жағып,оны бастыра отырып орындаймыз.
Балалар сазды әуенмен жұмысқа кіріседі.Балаларды үш топқа бөліп жұмысты орындату.
Музыкалық сергіту сәті.
«Күз Жомарт» әнін қимыл-қозғалыспен орындау.
-Ал енді,балалар, жұмыс орнымызға отырып, жұмысты жалғастырайық.Әр топ жұмысын аяқтап болған соң өз жұмыс орындарын реттейді.
Ойын «Ұқсас жапырақты тап».
Шарты: тақтада ілінген бірдей жапырақты тауып ағашқа ілу.
-Балалар, бүгін біз қандай жұмыс жасадық?
- Біз тиінге көмектестік, ағаштың суретін губкамен,таяқшамен,жапырақпен салуды үйрендік.
Тиін: -Балалар,сендерге көп рахмет,менің ағашымды тауып алуыма көмектестіңдер.Ағаштардай жайнап өсіп, өне беріңдер!Сау болыңдар!
-Балалар,жарайсыңдар! Сендер бір үлкен іс істедіңдер.Тиінге көмектестіңдер.Жүректерің мейірімге толы болсын!Ерекше ықыласпен қатысқан балаларды мақтап,мадақтау.
шағым қалдыра аласыз













