Сабақтың
тақырыбы: Есептерді әр түрлі тәсілмен
шығару
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Р.Қайназарова
Күні:26.01.17
ж
|
СЫНЫП:
3 «ә»
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаттары:
|
Есепті әр түрлі тәсілмен шығару; көбейтудің
қасиеттерін қолдануға, өрнектерді және олардың мәндерін салыстыру
барысында машықтандыра түсу.
|
Сабақтан күтілетін
нәтиже:
1-деңгей (білу,
түсіну):
|
Оқушылардың барлығы
мынаны орындай алады:
Тапсырмаларды орындай
алады.Тапсырмаларды орындау барысында түсіндіруді талап
етеді.
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
|
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады:
Берілген
тапсырмаларды салыстырып, өз ойларын жеткізе
алады.
|
3-деңгей
(жинақтау,
бағалау):
|
Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай
алады:
Есептерді шығарып,
шығармашылық тапсырмаларды орындай біледі.Сабақ соңында сипаттама
бере біледі.Қорытынды жасай алады..
|
Тілдік
мақсат:
|
Текше-куб-cube
|
Ресурстар:
|
АКТ,оқулық,
суреттер,геометриялық фигуралар,фишка,бағалау
тақтасы.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Әдебиеттік оқу,
дүниетану, музыка
|
Алдыңғы
оқу:
|
Қайталау
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Сабақ барысы
және
жоспарланған
уақыт
|
Берілетін тапсырмалар және қолданылатын
әдістер
«Тілші», «Эстафета»,
«Айналмалы бекет»
|
Бағалау критерийлері және
жұмыс түрлері
|
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
3
минут
|
Сыныптың
психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен
таныстыру.
- Көңіл күйлерің
қалай?
- Сабаққа дайындықтарың
қалай?
- Ынталарың
ше?
Смайликтерді
көрсету.
1,2,3,4 сандарын таңдау
арқылы топтарға бірігіп отыру.
|
Формативті
бағалау
|
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН
СҰРАУ
7
минут
1-деңгей (білу, түсіну):
|
(Қажеттілігіне қарай әдіс
қолдануға болады)
6-тапсырма 28-
бет.Теңдеулерді шешу
с
х5 =400 400
:а= 50 х:5
=80
с
=80
а=8
х=400
|
Дұрыс жауаптарға 1 балл
қойылады
Жеке
жұмыс
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
|
7-тапсырма а)
6х3 = 18 ә)
18:3 =6
16х3 = 48
48:3= 16
26х3=
78
78:3=
26
36х3
=108 108:3
=36
|
Дұрыс
жауаптарға
2 балл
қойылады
Жеке
жұмыс
|
3-деңгей
(жинақтау,
бағалау):
|
«Тілші» Сұрақ-жауап алу.Үйде
дайындап келген сұрақтарын оқу,басқалары сұраққа жауап
беру.
|
Дұрыс
жауаптарға
3 балл
қойылады
Жеке
жұмыс,
топтық
жұмыс
|
ЖАҢА
САБАҚ
10
минут
|
(Қажеттілігіне қарай
әдіс қолдануға болады)
(Жаңа сабаққа
дайындықпен келген оқушының қорғауын
ұйымдастыру);
«Адасқан
сөздер»
Тәсілмен, шығару,
түрлі, есептерді, әр.
Сөздерді орнына қою,жаңа
сабақтың тақырыбын ашу.
Жаңа
сабақ
Есептерді әр түрлі тәсілмен
шығару
Оқулықпен
жұмыс
1.Әр түрлі тәсілмен есептеп
тап .Топтық
жұмыс
а) тік төртбұрыштың ауданын әр
түрлі тәсілмен тап.
1-тәсіл S= 2см*4см=
8см2
2-тәсіл S= 4см*2см=
8см2
ә) тік төртбұрыштың периметрін
әр түрлі тәсілмен тап.
1-тәсіл Р= (4+2)*2= 12(
см)
2-тәсіл Р= 4*2+2*2= 12(
см)
а) қораптың көлемін әр түрлі
тәсілмен тап.
V=3*1*2=6
см3
V=1*2*3=6см3
V=3*2*1=6см3
ә) қораптың әр түрлі үш
жағының аудандарының қосындысын тап.
S=3*1+3*2+2*1=11cм2
Ж:үш жағының аудандарының
қосындысы 11 см
2.
Есепті әр түрлі тәсілмен
шығар.Жұптық
жұмыс.
Оқушы бағасы 10 теңге тұратын
7 жолды дәптер және 3 тор көз дәптер сатып алды.Ол барлық дәптерлер
үшін неше теңге төледі?
10 х 7+10 х 3 және 10 х (7+3)
өрнектерін салыстыр.Олардың мәндері тең
бе?
Жауабы:Барлық дәптерлер үшін
100 тг төледі
Сергіту
сәті
3.Есепті әр түрлі тәсілмен
шығар.Үштік жұмыс
Атамыз туысқандарға
жіберу үшін 6 кг өрік және 9 кг алма дайындады. Сәлемдеме жіберетін
бір қорапқа 3 кг жеміс салуға болады. Атамыз осындай неше қорап
сәлемдеме жібереді?
Ш: 1 тәсіл( 6+9):3
=5
2 тәсіл 6:3+9:3=
5
Ж:атамыз 5 қорап сәлемдеме
жіберді.
|
|
САБАҚТЫ
БЕКІТУ
15
минут
1-деңгей (білу,
түсіну):
|
(Қажеттілігіне қарай
әдіс қолдануға болады)
Көбейтудің қандай
қасиеттерін қолдандық? Дәлелдеу
|
Дұрыс жауаптарға 1 балл
қойылады
Жұптық
жұмыс
|
2-деңгей
(қолдану,
талдау):
|
«Эстафета» Семантикалық
картаны толтыру.
7 мен с-нің
көбейтіндісін өрнек түрінде жаз. С=100,90,80,70,60,50,40,30,20,10,0 деп алып, өрнектің мәнін
тап.
|
Дұрыс
жауаптарға
2 балл
қойылады
Топтық
жұмыс
|
3-деңгей
(жинақтау,
бағалау):
|
«Айналмалы бекет»
Салыстыру.
10 см-дің
-і * 20 см-дің -і;
60 см-дің
-і * 35 см-дің -і;
3 см-дің
-і * 1 м-дің -і;
30 см-дің
-і * 40 см-дің -і.
|
Дұрыс
жауаптарға
3 балл
қойылады
Топтық
жұмыс
|
ҮЙГЕ
ТАПСЫРМА
5минут
1-деңгей (білу,
түсіну):
|
6-тапсырма.Теңдеулерді шешу
С*5= 250
250:а=
50
х:5=
50
|
|
2-деңгей
(қолдану,
талдау):
|
7-тапсырма а) 9*3
ә)27:3
19*3
57:3
29*3 87:3
|
|
3-деңгей
(Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған
тапсырмалар)
|
Шығармашылық
тапсырма
Дөңгелектерге 1-ден 9-ға
дейінгі сандарды орналастыр.Сонда үшбұрыштың әр қабырғасының
бойындағы сандардың қосындысының мәні 17-ге тең
болсын.
1
3
2
|
|
Бағалау
|
Әр топтағы
топбасшылардың бағалау парақтары негізінде жиынтық балл мен бағаны
жариялау ,мадақтау.
3-5 балл
жинаған оқушыларға «3» баға қойылады
6-8 балл
жинаған оқушыларға «4» баға қойылады
9-12 балл жинаған
оқушыларға «5» баға қойылады
|
|
Кері
байланыс
|
Оқушылар сабақта түсінгенін «БББ» әдісі
арқылы көрсетеді
|
|