«Социум»
«Қоршаған ортамен танысу»
Тақырыбы: «Теміртау қаласы»
Мақсаты: Балаларға Теміртау қаласы,Елордамыз Нұр-Сұлтан,Алматы жайлы түсінік беру, президент жайлы әңгімелеу. Астанаға, Алматығасаяхат жасау арқылы астананың көрнекті жерлерімен таныстыру. Балалардың ақыл-ойларын,
зейіндерін,тілдерін,сөйлеу мәденетің дамыту.Ұйымшылдыққа, Отансүйгіштікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу.
Қостілдік: қала-город,алма-яблоко,саяхат-путешествие,ұшақ-самолет,
Ғимрат-здания.
Сабақ барысы: Балалар шаттық шеңберіне тұрады,өлең жолдарын кайталайды.
-Біздің топта ұл-қыздар,
-Тату тәтті ойнаймыз,
-Айналаға,бар адамға ,
-Тек мейрім сылаймыз.
Тәрбиеші балаларға хатты көрсетеді.
-Балалар ,мына хатты Айша әже жіберіпті , ол бізді Алматы қаласына қонаққа шақырады.
-Әжеге қонаққа барамыз ба?
(Балалардың жауаптары)
-Әжеге жету үшін Қазақстанға аздап саяхат жасайық.
-Біздің ел Қазақстан-өте үлкен. Қазақстанда көп қалалар,таулар,ормандар, өзеңдер бар.
-Балалар,біз қай қалада тұрамыз?
-Теміртау қаласында.
-Дұрыс,Теміртау қаласында-металлург комбинаты бар. Осы металлург комбинатында әр-түрлі металлдар,темірлер дайындалады.
Теміртау қаласынын суреттерін көреді.
-Балалар,біздің балабашада темірден,металлдан жасалған қандай заттар бар?
-Әткеншек,сырғанақ, т.б. заттар.
Қортындылайды:
-Теміртау-қаласы темір шығаратын қала.
-Теміртау-темір тау деп аталады.
-Балалар,қалай ойлайсындар саяхатқа немен баруға болады?
-Ұшақпен,пойызбен,көлікпен,жаяу.
-Біздер саяхатқа пойызбен барамыз.
Балалар үстеріндегі суреттерге қарап,орындарын табады.
-Балалар,Қазақстанда әр-түрлі жануарлар бар,сол үшін сендердің вагондарын әр-түрлі.
-Біз Қазақстанын ең басты қаласына барамыз-Қазақстан елордасына.
-Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?
-Астана қаласы.Қазір Нұр-Сұлтан.
(Балалар көздерін жұмады)
-Міне,балалар, Астана қаласына келдік.
Суреттерді көрсетеді.
Астана қаласында-Ақорда, Бәйтерек және тағы басқа әдемі ғимраттар бар. Ақорда біздің еліміздің жақсы өмір сүруі үшін түрлі заңдар қабылданады. Біз Қазақстан азаматымыз.
-Біздің президентіміз кім?
-Қасым-Жомарт Тоқаев.
- еліміздің рәміздері -герб, ту, гимн.
- Балалар,тудың түсті қандай?
-Көк.
-Туда не бейнеленген?
-шұғылалы күн,ұлттық өрнек ,қалықтап ұшқан қыран.
Қортындылайды:
-Балалар,міне біз Нұр-Сұлтан қаласымен таңыстық.
Нұр-Сұлтан -Қазақстан елордасы.
Қазақстан президенті-Қасым-Жомарт Тоқаев.
-Балалар, кім Нұр-Сұлтан қаласында болды?
-Кәне, Нұр-Сұлтан қаласында болған балаларды санайықшы.
-Енді біз Алматы қаласына барамыз. Жылдам жету үшін ұшақпен ұшамыз.
Сергіту сәтті:Орнымыздан тұрамыз,
Ұшақ болып ұшамыз,
Қанаттарды қағамыз,
Күнге қарай талпынып,
Ұшып-ұшып аламыз,
Орнымызды табамыз.
(Балалар ұшақтын қимылдарын салады)
-Міне,балалар, Алматы қаласына ұшып келдік.
(тақтадағы суреттерді көрсетеді)
-Алматы – алма қаласы.Алматының жан- жағында алма ағаштары өседі. Сондықтан Алматы дегеп атап кеткен.
Айша әже шығады.
-Амансыңдарма ,балаларым!Мен сендерді өте сағынып күттім,келгендеріне өте қуаныштымын.
Тәрбиеші балалардың назарын аударып:
-Балалар,Айша әже сендерге арнап бақшадан алмалар жинап қойыпты. Қараңдаршы,қандай үлкен алмалар.
Дидактикалық ойын «Қызыл алма»
Алманың дәмі қандай болады?
(дәмді,тәтті,қышқыл,.......)
-Алманың пішіні қандай?
(дөңгелек,сопақша)
-Түстері қандай болады?
(ақ,қызыл,жасыл,сары)
Дидактикалық ойын «Не арттық?»
Тәрбиеші неше түрлі алмалар салынған карточкалар көрсетеді балалар артық алманы табу керек (мысалы:мына екі сары алманы жапырағы бар,ал қызыл алманы жапырағы жоқ)
«Дәмі қандай?» психологиялық жаттығу.
-Балалар,енді Айша әжеге дастархан әзерлеуге көмек берейк.
«Дастарханды әзерле» д/о
(Балалар жасалып тұрған дастарханды әзерлейді,тағамдарды айтуға тәрбиеші көмек береді)Балалар тағамдарды сиппатап береді.
Әже Айша айтады:
-Қандай әдемі дастархан дайындадындар,жарайсындар.
Рефлексия.
Тәрбиеші балаларға:
-Балалар, Айша әжеде қонақта болған сендерге ұнады ма?
-Біздер немен келдік осында?
-Сендерге не ұнады?
Айша әже балаларды дастарханға шақырады).
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Социум» «Қоршаған ортамен танысу» Тақырыбы: «Теміртау қаласы»
«Социум» «Қоршаған ортамен танысу» Тақырыбы: «Теміртау қаласы»
«Социум»
«Қоршаған ортамен танысу»
Тақырыбы: «Теміртау қаласы»
Мақсаты: Балаларға Теміртау қаласы,Елордамыз Нұр-Сұлтан,Алматы жайлы түсінік беру, президент жайлы әңгімелеу. Астанаға, Алматығасаяхат жасау арқылы астананың көрнекті жерлерімен таныстыру. Балалардың ақыл-ойларын,
зейіндерін,тілдерін,сөйлеу мәденетің дамыту.Ұйымшылдыққа, Отансүйгіштікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу.
Қостілдік: қала-город,алма-яблоко,саяхат-путешествие,ұшақ-самолет,
Ғимрат-здания.
Сабақ барысы: Балалар шаттық шеңберіне тұрады,өлең жолдарын кайталайды.
-Біздің топта ұл-қыздар,
-Тату тәтті ойнаймыз,
-Айналаға,бар адамға ,
-Тек мейрім сылаймыз.
Тәрбиеші балаларға хатты көрсетеді.
-Балалар ,мына хатты Айша әже жіберіпті , ол бізді Алматы қаласына қонаққа шақырады.
-Әжеге қонаққа барамыз ба?
(Балалардың жауаптары)
-Әжеге жету үшін Қазақстанға аздап саяхат жасайық.
-Біздің ел Қазақстан-өте үлкен. Қазақстанда көп қалалар,таулар,ормандар, өзеңдер бар.
-Балалар,біз қай қалада тұрамыз?
-Теміртау қаласында.
-Дұрыс,Теміртау қаласында-металлург комбинаты бар. Осы металлург комбинатында әр-түрлі металлдар,темірлер дайындалады.
Теміртау қаласынын суреттерін көреді.
-Балалар,біздің балабашада темірден,металлдан жасалған қандай заттар бар?
-Әткеншек,сырғанақ, т.б. заттар.
Қортындылайды:
-Теміртау-қаласы темір шығаратын қала.
-Теміртау-темір тау деп аталады.
-Балалар,қалай ойлайсындар саяхатқа немен баруға болады?
-Ұшақпен,пойызбен,көлікпен,жаяу.
-Біздер саяхатқа пойызбен барамыз.
Балалар үстеріндегі суреттерге қарап,орындарын табады.
-Балалар,Қазақстанда әр-түрлі жануарлар бар,сол үшін сендердің вагондарын әр-түрлі.
-Біз Қазақстанын ең басты қаласына барамыз-Қазақстан елордасына.
-Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?
-Астана қаласы.Қазір Нұр-Сұлтан.
(Балалар көздерін жұмады)
-Міне,балалар, Астана қаласына келдік.
Суреттерді көрсетеді.
Астана қаласында-Ақорда, Бәйтерек және тағы басқа әдемі ғимраттар бар. Ақорда біздің еліміздің жақсы өмір сүруі үшін түрлі заңдар қабылданады. Біз Қазақстан азаматымыз.
-Біздің президентіміз кім?
-Қасым-Жомарт Тоқаев.
- еліміздің рәміздері -герб, ту, гимн.
- Балалар,тудың түсті қандай?
-Көк.
-Туда не бейнеленген?
-шұғылалы күн,ұлттық өрнек ,қалықтап ұшқан қыран.
Қортындылайды:
-Балалар,міне біз Нұр-Сұлтан қаласымен таңыстық.
Нұр-Сұлтан -Қазақстан елордасы.
Қазақстан президенті-Қасым-Жомарт Тоқаев.
-Балалар, кім Нұр-Сұлтан қаласында болды?
-Кәне, Нұр-Сұлтан қаласында болған балаларды санайықшы.
-Енді біз Алматы қаласына барамыз. Жылдам жету үшін ұшақпен ұшамыз.
Сергіту сәтті:Орнымыздан тұрамыз,
Ұшақ болып ұшамыз,
Қанаттарды қағамыз,
Күнге қарай талпынып,
Ұшып-ұшып аламыз,
Орнымызды табамыз.
(Балалар ұшақтын қимылдарын салады)
-Міне,балалар, Алматы қаласына ұшып келдік.
(тақтадағы суреттерді көрсетеді)
-Алматы – алма қаласы.Алматының жан- жағында алма ағаштары өседі. Сондықтан Алматы дегеп атап кеткен.
Айша әже шығады.
-Амансыңдарма ,балаларым!Мен сендерді өте сағынып күттім,келгендеріне өте қуаныштымын.
Тәрбиеші балалардың назарын аударып:
-Балалар,Айша әже сендерге арнап бақшадан алмалар жинап қойыпты. Қараңдаршы,қандай үлкен алмалар.
Дидактикалық ойын «Қызыл алма»
Алманың дәмі қандай болады?
(дәмді,тәтті,қышқыл,.......)
-Алманың пішіні қандай?
(дөңгелек,сопақша)
-Түстері қандай болады?
(ақ,қызыл,жасыл,сары)
Дидактикалық ойын «Не арттық?»
Тәрбиеші неше түрлі алмалар салынған карточкалар көрсетеді балалар артық алманы табу керек (мысалы:мына екі сары алманы жапырағы бар,ал қызыл алманы жапырағы жоқ)
«Дәмі қандай?» психологиялық жаттығу.
-Балалар,енді Айша әжеге дастархан әзерлеуге көмек берейк.
«Дастарханды әзерле» д/о
(Балалар жасалып тұрған дастарханды әзерлейді,тағамдарды айтуға тәрбиеші көмек береді)Балалар тағамдарды сиппатап береді.
Әже Айша айтады:
-Қандай әдемі дастархан дайындадындар,жарайсындар.
Рефлексия.
Тәрбиеші балаларға:
-Балалар, Айша әжеде қонақта болған сендерге ұнады ма?
-Біздер немен келдік осында?
-Сендерге не ұнады?
Айша әже балаларды дастарханға шақырады).
шағым қалдыра аласыз













