|
Білім беру ұйымының атауы |
№16 Ж.Қаражігітов атындағы мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953жж.) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елеуова.Г.Ғ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
4.09.2025 |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Соғыстан кейінгі қазақ КСР-нің әлеуметтік-экономикалық дамуы Зерттеу сұрағы: Соғыстан кейін қазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау; 9.4.2.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шарушалығында орын алған өзгерістерге баға беру; 9.4.2.1 Өнеркәсіптің ахуалын анықтап,қорытынды жасау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы соғыстан кейінгі демографиялық өзгерістердің сeбеп-салдарын талдайды; Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығанда орыналған өзгерістердің маңызын анықтайды; тарихи деректерді қолданып, демографиялық өзгерістердің жағымды-жағымсыз жақтарын жіктейді; соғыстан кейінгі демографиялық өзгерістердің жағымды- жағымсыз жақтарын өздігінше дәлелдейді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығанда орын алған өзгерістердің маңызын сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру І. Қызығушылығын ояту. «Бейнеметафора» әдісі - КСРО халқының тағдыры Ұлы Отан соғысындағы соғыс аяқталғаннан кейін қандай болды? -Бейнефильмде демографиялық өзгерістер қалай кӛрініс тапқан? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты жарияланады. |
Оқушылар әннен алған әсерлерін сипаттайды, сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижені анықтайды. |
ҚБ: Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Топтық тапсырма Топқа бөлу 3топ Тапсырма мазмұны:Әр топ берілген бағыт бойынша зерттеу жүргізеді және өз қортындысын постерде немесе кестеде қорғайды 1-топ Өнеркәсіптің дамуы Тапсырма: Соғыстан кейінгі зауыттар мен фабрикалардың қайта іске қосылуы Металлургия,көмір,мұнай өндірісінің өсуі Қазақстанның одақ экономикасындағы рөлі 2-топ Ауыл шаруашылығын қалпына келтіру Тапсырма Соғыстан кейінгі қиындықтар Тың игеру науқанының басталуы Мал шаруашылығы мен егіншіліктің өзгеруі 3-топ Халықтың әлеуметтік жағдайы Тапсырма Соғыстан кейінгі тұрмыс деңгейі Тұрғын үй мәселесі Денсаулық сақтау мен білім беру жүйесінің дамуы
2-тапсырма. Жеке жұмыс «Ақиқат/Жалған» әдісі.
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды.
Дескриптор: 1-топ Соғыстан кейінгі өнеркәсіптің қалпына келу себептерін түсіндіреді;кемінде 2 қортынды тұжырым жасайды
2-топ Соғыстан кейінгі ауыл шаруашылығындағы қиындықтарды атайды; мал шаруашылығы мен егіншіліктегі өзгерістерді сипаттайды
3-топ Соғыстан кейінгі халық тұрмысының ерекшеліктерін сипаттайды;кестені нақты деректермен толықтырады
Дескриптор: Білім алушы. Карточкалық жүйе 1950 жылы жойылуы ақиқат не жалған екенін анықтайды;
1945 жылы қыркүйекте кеңес өнеркәсібінің конверсиясы бастағаны ақиқат не жалған екенін анықтайды; 1945-1948 жж. 8,5 млн адам демобилизациялануы анықтайды; 1949 жылы Қазақстан Компартиясы ОК-нің бірінші хатшысы Ж.Шаяхметов сайлануын анықтайды; 1951-1952жылдары республикада мал басының шығыны көп болғандығын анықтайды;
|
|
Қазақстан тарихы оқулығы,үлестірмелі мәтіндер.
Үлестірмелі қағаздар
Тірек-сызбалар Кесте
|
||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма.Жұптық жұмысТақ сан:«Себеп-салдар» кестесінде демографиялық өзгерістерді талдаңыз. Жұп сан: «Ауыл шаруашылығындағы ӛзгерістер» кестесін толтырыңыз
|
Дескрипторы
қорытынды ой-тұжырым жасайды |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Тірек-сызбалар Кесте
. |
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Кері байланыс Кері байланыс – «Бес саусақ»әдісі Кім?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
«Ең үздік жауап» |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Соғыстан кейінгі қазақ КСР-нің әдлеуметтік-экономикалық даму
Соғыстан кейінгі қазақ КСР-нің әдлеуметтік-экономикалық даму
|
Білім беру ұйымының атауы |
№16 Ж.Қаражігітов атындағы мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953жж.) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елеуова.Г.Ғ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
4.09.2025 |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Соғыстан кейінгі қазақ КСР-нің әлеуметтік-экономикалық дамуы Зерттеу сұрағы: Соғыстан кейін қазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау; 9.4.2.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шарушалығында орын алған өзгерістерге баға беру; 9.4.2.1 Өнеркәсіптің ахуалын анықтап,қорытынды жасау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы соғыстан кейінгі демографиялық өзгерістердің сeбеп-салдарын талдайды; Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығанда орыналған өзгерістердің маңызын анықтайды; тарихи деректерді қолданып, демографиялық өзгерістердің жағымды-жағымсыз жақтарын жіктейді; соғыстан кейінгі демографиялық өзгерістердің жағымды- жағымсыз жақтарын өздігінше дәлелдейді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығанда орын алған өзгерістердің маңызын сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру І. Қызығушылығын ояту. «Бейнеметафора» әдісі - КСРО халқының тағдыры Ұлы Отан соғысындағы соғыс аяқталғаннан кейін қандай болды? -Бейнефильмде демографиялық өзгерістер қалай кӛрініс тапқан? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты жарияланады. |
Оқушылар әннен алған әсерлерін сипаттайды, сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижені анықтайды. |
ҚБ: Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Топтық тапсырма Топқа бөлу 3топ Тапсырма мазмұны:Әр топ берілген бағыт бойынша зерттеу жүргізеді және өз қортындысын постерде немесе кестеде қорғайды 1-топ Өнеркәсіптің дамуы Тапсырма: Соғыстан кейінгі зауыттар мен фабрикалардың қайта іске қосылуы Металлургия,көмір,мұнай өндірісінің өсуі Қазақстанның одақ экономикасындағы рөлі 2-топ Ауыл шаруашылығын қалпына келтіру Тапсырма Соғыстан кейінгі қиындықтар Тың игеру науқанының басталуы Мал шаруашылығы мен егіншіліктің өзгеруі 3-топ Халықтың әлеуметтік жағдайы Тапсырма Соғыстан кейінгі тұрмыс деңгейі Тұрғын үй мәселесі Денсаулық сақтау мен білім беру жүйесінің дамуы
2-тапсырма. Жеке жұмыс «Ақиқат/Жалған» әдісі.
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды.
Дескриптор: 1-топ Соғыстан кейінгі өнеркәсіптің қалпына келу себептерін түсіндіреді;кемінде 2 қортынды тұжырым жасайды
2-топ Соғыстан кейінгі ауыл шаруашылығындағы қиындықтарды атайды; мал шаруашылығы мен егіншіліктегі өзгерістерді сипаттайды
3-топ Соғыстан кейінгі халық тұрмысының ерекшеліктерін сипаттайды;кестені нақты деректермен толықтырады
Дескриптор: Білім алушы. Карточкалық жүйе 1950 жылы жойылуы ақиқат не жалған екенін анықтайды;
1945 жылы қыркүйекте кеңес өнеркәсібінің конверсиясы бастағаны ақиқат не жалған екенін анықтайды; 1945-1948 жж. 8,5 млн адам демобилизациялануы анықтайды; 1949 жылы Қазақстан Компартиясы ОК-нің бірінші хатшысы Ж.Шаяхметов сайлануын анықтайды; 1951-1952жылдары республикада мал басының шығыны көп болғандығын анықтайды;
|
|
Қазақстан тарихы оқулығы,үлестірмелі мәтіндер.
Үлестірмелі қағаздар
Тірек-сызбалар Кесте
|
||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма.Жұптық жұмысТақ сан:«Себеп-салдар» кестесінде демографиялық өзгерістерді талдаңыз. Жұп сан: «Ауыл шаруашылығындағы ӛзгерістер» кестесін толтырыңыз
|
Дескрипторы
қорытынды ой-тұжырым жасайды |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Тірек-сызбалар Кесте
. |
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Кері байланыс Кері байланыс – «Бес саусақ»әдісі Кім?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
«Ең үздік жауап» |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













