Материалдар / Соғыстан кейінгі ҚазКСР-ң әлеуметтік-экономикалық дамуы.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Соғыстан кейінгі ҚазКСР-ң әлеуметтік-экономикалық дамуы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдары халықтың әлеуметтік тұрмыс жағдайы төмен дәрежеде болды. 1947 жылы желтоқсанда карточкалық жүйе мен республика еңбекшілерін азық-түлікпен және өнеркәсіп тауарларымен мөлшерлі қамтамасыз ету жойылды.1946 жылы КСРО-ның бірқатар аудандарын ашаршылық жайлады. 1939-1959ж аралығында Қазақстанда демографиялық дағдарыс орын алды. Кеңес үкіметінің көші-қон саясатының салдарынан, қазақтардың өз жеріндегі үлесі Қазақстан халқының 1/3-ін құра алмаған нашар жағдайға түсті. 1950ж бастап бірқатар жүргізілген әлеуметтік шараларға байланысты 1960-1962 жылдары «демографиялық жарылысқа» әкелді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қаңтар 2022
619
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары 9 сынып

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Ю Сареми №107 мектеп лицей

9.1А Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Азимбаева У

Сынып: 9

Қатысқандар :

Қатыспағандар :

Сабақтың тақырыбы:

Соғыстан кейінгі ҚазКСР-ң әлеуметтік-экономикалық дамуы.


Зерттеу сұрағы: Соғыстан қазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді?


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

9.1.1.1- демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау.

Сабақтың мақсаты

Барлығы :

Соғыстан кейінгі Қазақстандағы демографиялық себеп-салдар мен әлеуметтік жағдайды талдау,

Көпшілігі : 1939-1959жылдары демографиялық дағдарыстың халықтың құрамына тигізген әсерлері мен демографиялық нәтижелері жайлы білімін жинақтау,

Кейбірі : Кеңес үкіметінің Қазақстандағы демографиялық ахуалға байланысты жүргізілген саясатты дәлелдер келтіре отырып бағалау.


Бағалау критерийі

  1. Соғыстан кейінгі жылдардағы ҚазКСР-ң демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды,

2 . Қазақстанның демографиялық дамуын , өзгерістерін талдап, дәлел келтіре отырып қорытынды жасайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән арнайы лексика және терминология: демография, реформа , бесжылдық жоспар, демографиялық дағдарыс, көші-қон


Диалог пен жазылымға арналған пайдалы сөз тіркестер:

Соғыстан кейінгі Қазақстандағы демографиялық ахуал мен әлеуметтік жағдай қандай болды?

1939-1959жылдары Қазақстан тұрғындарының әлеуметтік, ұлттық құрылымындағы басты өзгерістерді кезеңдерге бөліңдер?


Қазақстан халқының қазіргі құрылымы қалай қалыптасты?


Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет,ынтымақтастық.

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы, география

Алдыңғы білім

Оқушылар 1941-1945ж Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақстандықтардың қатысуы мен ерлігін біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


3 минут







5 минут












Ұйымдастыру кезеңі

«Гүлмен тілек» (топқа біріктіру мақсатында жүргізіледі)

Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.


«Миға шабуыл» әдісі

  1. 1930ж Қазақстандағы ұжымдастыру жылдарындағы демографиялық ахуалды еске түсіріңдер,

  2. «Ұлы аштық» жылдары еліміз қанша адамынан айырылды,

  3. Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы қай кезде белсенді жүргізілді


  1. Оқушылар қалай ойлайсыңдар бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай тақырыпта болуы мүмкін-?


Сынып 3 топқа біріктіріледі.








Өткен сабақты еске түсіреді.






Кері байланыс

смайликтер





Сабақтың ортасы


7 минут



























5 минут












































8 минут






















































10 минут

Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын тақтаға жазып және сабақтың мақсатын айтып түсіндіреді.

Зерттеу сұрағы: Ұлы Отан соғысынан кейін қазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді.


Сабақта қолданылатын тірек сөздер:

Демография, реформа, карточкалық жүйе, демографиялық дағдарыс,көші-қон.


Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдары халықтың әлеуметтік тұрмыс жағдайы төмен дәрежеде болды. 1947 жылы желтоқсанда карточкалық жүйе мен республика еңбекшілерін азық-түлікпен және өнеркәсіп тауарларымен мөлшерлі қамтамасыз ету жойылды.1946 жылы КСРО-ның бірқатар аудандарын ашаршылық жайлады. 1939-1959ж аралығында Қазақстанда демографиялық дағдарыс орын алды. Кеңес үкіметінің көші-қон саясатының салдарынан, қазақтардың өз жеріндегі үлесі Қазақстан халқының 1/3-ін құра алмаған нашар жағдайға түсті. 1950ж бастап бірқатар жүргізілген әлеуметтік шараларға байланысты 1960-1962 жылдары «демографиялық жарылысқа» әкелді.



1 тапсырма «Ширату жаттығулары»


1-топқа «Суреттер.Не болды?»

Ұлы аштық, демографиялық дағдарыс болған кезеңдердің Хронологиялық шегін анықтап, себебін айтады,

(оқушылар берілген параққа өздері жылдам оқиғаларды тізбектейді)



2 топқа «Айырмашылығы неде-?»

Термин сөздерді орналастырыңдар

(қағазға термин сөздер жазылған парақ беріледі, оқушы жылдам термин сөздердің тұсына айырмашылығын тауып дұрысын қойып шығады)




3топқа «Бүгінгі сабаққа қатысты 10 сөзді атаңыз» (оқушылар берілген тақырыпқа байланысты 10 сөзді атайды)


1 Дескриптор:

1 Хронологиялық даталарды анықтайды,

2 оқиғаның себептерін талдайды,

3 термин сөздердің айырмашылықтарын анықтайды,

4 тақырыпқа сай 10 сөзді жинақтайды.


2 тапсырма «Жариялау» әдісі»

(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен оқушы берілген уақыт ішінде басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)


Соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстандағы демографиялық ахуал мен әлеуметтік жағдайдың себептері мен салдарын атаңдар:

1 топқа ---Себептері-?

2 топқа—Салдары-?

3 топқа—«демографиялық жарылыс»-?



1 Кейбір басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істейтін оқушыларға тапсырма:

-география пәні бойынша металлургия, қара металлургия тақырыптарымен байланыстыр.

-соғыстан кейінгі экономикалық саясаттың бағыты қандай еді-

- 1939-1959 жылдары жіберілген кемшіліктер болдыма,болса қандай-?



2 Кейбір тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет ететін оқушыларға:

-Демография қандай ғылым саласына жатады-?

-карточкалық жүйе қашан жойылды-?

-Ұлы Отан соғысынан кейінгі ұлттық құрылымындағы басты өзгерістер қанша кезеңге бөлінді,атаңдар-?



2 Дескриптор:

1 Соғыстан кейінгі Қазақстандағы демографиялық ахуал мен әлеуметтік жағдайдың себептерін талдайды,

2 демографиялық дағдарыстың салдарын анықтайды,

3 1960-1962ж «демографиялық өсімді» бағалайды.


Кері байланыс




3 Тапсырма . Мәтіндік тапсырма

3 топқа да бірдей Мәтін беріледі.

1 топтың зерттеу сұрағы:

Қазақстанда болған демографиялық өзгерістер қандай кезеңдерге бөлінгенін анықтаңдар,неліктен осы кезеңге топтастырылды-?


2 топтың зерттеу сұрағы:

Мәтінде сипатталған кезеңде Кеңес үкіметінің Қазақстандағы демографиялық ахуалға байланысты жүргізген саясатты дәлелдер келтіре отырып түсіндіріңдер,


3 топтың зерттеу сұрағы:

Сипатталған уақытта демографиялық дамуга салғырттықпен қарағаны жөнінде мәтіннен дәлелдер келтіріп, қорытынды жасаңдар.


3 Дескриптор:

1 Қазақстандықтардың демографиялық дамуын зерттейді,

2 демографиялық өзгерістерді қандай кезеңдерге бөлетінін анықтайды,

3 Неліктен осы кезеңге топтастырылғанын талдайды,

4 Мәтіндегі демографиялық ахуалды анықтайды,

5 Қазақстандағы демографиялық ахуалға байланысты жүргізілген шаралар жайлы дәлелдер жинақтайды,

6 Сипатталған уақытта демографиялық дамуға салғырттықпен қарағаны жөнінде мәліметтерді жинақтайды,

7 демографиялық ахуалдың өзгерістерін дәлелдеп,бағалайды.


«Білім қоржыны» оқушылар стикерге жазып тұсына іледі.

Picture 5







1 Кейбір басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істейтін оқушыларға тапсырма


-демографиялық дағдарыс жылдарындағы экономикалық және әлеуметтік үрдістердің халықтың құрамына тигізген әсері-?


-азаматтық хал актілерін жазу органдарының құрылуы- қазақстандықтардың өмірін қалай өзгертті-?


2 Кейбір тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет ететін оқушыларға:


-демографиялық дағдарыс дегенді қалай түсіндің-?

-осы тақырыпқа байланысты хронологиялық кесте құрастыр-?

-осы тақырыпқа байланысты термин сөздерді жаз-?















Қазақстан тарихы 9 сынып «Атамұра» баспасы жоба оқулығы

eхреrt.mektep.kz


Тірек сөздерді қолданады















Суреттер

плакат

маркер




















Термин сөздер таратылады

маркер






Плакат беріледі

маркер




Кері байланыс



Мәтіндер таратылады

Қазақстан тарихы 9 сынып «Атамұра» баспасы жоба оқулығы

eхреrt.mektep.kz




Кері байланыс «Сен жетістіктерге жетудесің»








Кері байланыс

Нақтылық әліде жетіспейді,сен мұны бұдан жақсы жасай аласың.

















Кері байланыс

«Жетістік сатысы»






Қазақстан тарихы 9 сынып «Атамұра» баспасы жоба оқулығы

eхреrt.mektep.kz

3-4 беттер





























Кері байланыс

Білім қоржыны
















Кері байланыс

«Бұл-жақсы жауап»






578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!