Күні: Сыныбы: Пән атауы:
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем және оның түрлері
Сабақтың мақсаты:
І Білімділігі: Оқушылардың білім-білік дағдыларын қалыптастыра отырып, сөйлем, сөйлем мүшелері, сөйлем түрлерімен таныстыра отырып, олардың айырмашылығымен топтастыру, өткенді қайталау.
ІІ Дамытушылығы: Оқушылардың есте сақтау қабілетін, ой – өрісін, шығармашылығын, сөздік қорын,сөйлеу мәдениетін, өз ойын толық жеткізе білуге үйрете отырып, әрбір оқушының жеке даралығын дамыту, тәрбиелеу.
ІІІ Тәрбиелігі: Ұжымшылдыққа, адамгершілікке, тазалыққа, ұқыптылыққа, әдептілікке, білімпаздыққа жетелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау-жинақтау, пікір –талас.
Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т.б.
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын орындау.
3. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу.
4. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
5. Ойға шақыру. (Психологиялық даярлық жүргізу).
ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау:
1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.
2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау.
4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан-жақты тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем және оның түрлері
-
Сөйлем дегеніміз не?
-
Сөйлемнің қандай түрлері бар?
-
Жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылығын ата?
1 – жаттығу.
Сәби туралы ой

Өлеңнен хабарлы, сұраулы мен лепті сөйлемді табу.
2 – жаттығу.
Сөйлемнің соңында тұрған алманың орнына тиісті тыныс белгісін қойып, сол сөйлемдерді көшіріп жаз.
Жеміс бағында
Күздігүні алма бағына барып
көрбің бе
Алманың иісін ұмытқан жоқсың
ба
Ауада алманың тәтті иісі
аңқиды
Қып – қызыл болып піскен
алмаларды қолмен жияды. Басқышпен шығып, ептеп қана үзіп алып,
себетке ақырын салады. Алмаларды бір жерге үйеді. Кейбірін
жәшіктерге салады. Әр жерде үюлі жатқан тау- тау алманы көргенің
бар ма
Күлім қаққан адамдарды
көресің
Міне, алма бағындағы еңбектің
түрі осындай ![]()
3 – жаттығу. Жаңылпашты жазу.
Я дыбысын қойып жаз.
Қо...н, дари..., қи...р, та...қ, пи...з, сы...ды, Әли..., жари..., жа...у.
ІV. Сергіту сәті:
Қолға қамшы аламын
Атқа мініп шабамын
Құрық сілтеп асауға
Мен атамдай боламын!!!
4– жаттығу.

Күз түсті. Қызыл, сары жапырақтар ағаш басынан сусылдап тұрады. Жаңбыр жауды. Күн суытты. Күн жылы. Жерді тұман басты. Құстар жылы жаққа ұша бастады. Ел егінін жинады.
-
Бүгінгі сабақта не өтілді?
-
Сабақ несімен ұнады?
(Оқушылардың жауабы)
VІ. Үйге тапсырма: 5 – жаттығу 6 бет.
VІІ. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөйлем және оның түрлері
Сөйлем және оның түрлері
Күні: Сыныбы: Пән атауы:
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем және оның түрлері
Сабақтың мақсаты:
І Білімділігі: Оқушылардың білім-білік дағдыларын қалыптастыра отырып, сөйлем, сөйлем мүшелері, сөйлем түрлерімен таныстыра отырып, олардың айырмашылығымен топтастыру, өткенді қайталау.
ІІ Дамытушылығы: Оқушылардың есте сақтау қабілетін, ой – өрісін, шығармашылығын, сөздік қорын,сөйлеу мәдениетін, өз ойын толық жеткізе білуге үйрете отырып, әрбір оқушының жеке даралығын дамыту, тәрбиелеу.
ІІІ Тәрбиелігі: Ұжымшылдыққа, адамгершілікке, тазалыққа, ұқыптылыққа, әдептілікке, білімпаздыққа жетелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау-жинақтау, пікір –талас.
Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т.б.
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын орындау.
3. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу.
4. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
5. Ойға шақыру. (Психологиялық даярлық жүргізу).
ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау:
1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.
2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау.
4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан-жақты тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем және оның түрлері
-
Сөйлем дегеніміз не?
-
Сөйлемнің қандай түрлері бар?
-
Жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылығын ата?
1 – жаттығу.
Сәби туралы ой

Өлеңнен хабарлы, сұраулы мен лепті сөйлемді табу.
2 – жаттығу.
Сөйлемнің соңында тұрған алманың орнына тиісті тыныс белгісін қойып, сол сөйлемдерді көшіріп жаз.
Жеміс бағында
Күздігүні алма бағына барып
көрбің бе
Алманың иісін ұмытқан жоқсың
ба
Ауада алманың тәтті иісі
аңқиды
Қып – қызыл болып піскен
алмаларды қолмен жияды. Басқышпен шығып, ептеп қана үзіп алып,
себетке ақырын салады. Алмаларды бір жерге үйеді. Кейбірін
жәшіктерге салады. Әр жерде үюлі жатқан тау- тау алманы көргенің
бар ма
Күлім қаққан адамдарды
көресің
Міне, алма бағындағы еңбектің
түрі осындай ![]()
3 – жаттығу. Жаңылпашты жазу.
Я дыбысын қойып жаз.
Қо...н, дари..., қи...р, та...қ, пи...з, сы...ды, Әли..., жари..., жа...у.
ІV. Сергіту сәті:
Қолға қамшы аламын
Атқа мініп шабамын
Құрық сілтеп асауға
Мен атамдай боламын!!!
4– жаттығу.

Күз түсті. Қызыл, сары жапырақтар ағаш басынан сусылдап тұрады. Жаңбыр жауды. Күн суытты. Күн жылы. Жерді тұман басты. Құстар жылы жаққа ұша бастады. Ел егінін жинады.
-
Бүгінгі сабақта не өтілді?
-
Сабақ несімен ұнады?
(Оқушылардың жауабы)
VІ. Үйге тапсырма: 5 – жаттығу 6 бет.
VІІ. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.
шағым қалдыра аласыз













