Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сөйлем мүшелері. Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№33 сабақ. Мәдени мұра дегеніміз не?Сөйлем мүшелерін еске түсіремін. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.5.1* - дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін ажыратуды, оларды сөйлем мүшелеріне талдауды үйренеді Сөйлемнен бірыңғай мүшелерді табуды біледі және олардың тыныс белгілерін қояды Түрлі жанрда бір тақырыппен берілген мәтіндерді салыстыруды, хабарлама мен мақаланы салыстыруды,олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табуды үйренеді Мақала жазуды үйренеді |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ
ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал ұйымдастыру. Өткен материалдар бойынша сұрақтар қою арқылы баланың білімін тексеру Жаңа тақырып 1-тапсырма Сөйлем мүшелерін еске түсіреміз. Сөйлем мүшелері Тұрлаулы Тұрлаусыз Мүшелер Мүшелер Бастауыш Анықтауыш Баяндауыш Толықтауыш Пысықтауыш Экспо туралы әңгіме құрату Балалар өз ойларын айтады 2-тапсырма Кестені ауызша толтыр
3-тапсырма Ойлаумен ой толады, Ойнаумен бой толады 4-тапсырма Ребустың шешуі: Оқушы. Оқушы мектепке келді Сәуле-үздік оқушы 1.Оқушы-бастауыш. 2.Оқушы-баяндауыш(зат есімнен жасалып тұр) Бастауыш та,баяндауышта зат есімнен болғанда сызықша қойылады. ФС тапсырмасы 5-тапсырма. «Мұражайда» тақырыбына берілген сызба бойынша әңгіме құрап жаз. Біз мұражайға бардық. Мұражай кең, жарық екен. Мұражай бізге қатты ұнады Мұражайға тағы келеміз. ЕБҚ Бастауыш пен баяндауыштан тұратын сөйлем құра Мысалы: Оспан оқыды. ЕҚБ Тұрлаусыз мүшелерді қатыстырып, сөйлем құра. Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талда. Мысалы: Оқушылар мұғалімге өз алғыстарын білдірді. Шығармашылық жұмыс 6-тапсырма Тірек сөздер: «Мәңгілік ел», тәуелсіздік қақпасы, монумент, сәулет,қонақжайлылық. Үй тапсырмасы Сөйлем құрап, оны сөйлем мүшелеріне талда.
|
Бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді Сөйлем мүшелерін атайды Суретпен жұмыс жасайды Кестені толтырады Мақалды жатқа жазып, сөйлем мүшелеріне талдайды Ребус шешеді Әңгіме құрайды Жеке жұмыс жасайды Шығарма жазады Жоспарға сәйкес жазады Үй тапсырма сын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Керемет жауап! Дескриптор: Суретке қарап әңгіме құрай алды-1б Сөйлем мүшелері туралы біледі-1б
Дескриптор: КЕстені толтырды-1б Сөйлем мүшелеріне түсініктеме бере алды-1б Дескриптор: Мақалды көшіріп жазып, сөздер байланысын табады-1б Сөйлем мүшелерін біледі-1б Дескриптор: Ребусты шешіп жауабын айтты-1б Бастауышқа түсінік бере алды-1б Дескриптор: Сызба бойынша әңгіме құрап жазды-1б Сызбамен жұмыс жасай алды-1б ҚБ: Тамаша жұмыс! ҚБ: Сен мықтысың! Дескриптор: Тірек сөздер арқылы әңгіме құрай алды-1б Қазақстан туралы мәліметтер бере алды-1б Кері байланыс жасайды |
Психологиялық ахуалды жақсартуға арналған заттар Сызбалар Экспо көрмесі туралы суреттер Сызбалар Сызба Ребус жазылған плакат Мұражай лар туралы суреттер Қазақстан туралы суреттер Оқулық Стикерлер Тамаша! Жақсы! Онша емес! Шығарма жоспары Оқулық Стикерлер |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№34 сабақ.. Мәдени мұра дегеніміз не?Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.5.1* - дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін ажыратуды, оларды сөйлем мүшелеріне талдауды үйренеді Сөйлемнен бірыңғай мүшелерді табуды біледі және олардың тыныс белгілерін қояды Түрлі жанрда бір тақырыппен берілген мәтіндерді салыстыруды, хабарлама мен мақаланы салыстыруды,олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табуды үйренеді Мақала жазуды үйренеді |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 5 минут Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал ұйымдастыру. Үй тапсырмасы Сөйлем құрап, оны сөйлем мүшелеріне талда. ЕБҚ Сөйлем мүшелері туралы білетініңді айт Тақырыпты ашу Сөйлем мүшелері туралы сұрақтар қою арқылы баланың білімін тексеру Сөйлем мүшесі дегеніміз
не? Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 7-тапсырма
ЕҚБ 8-тапсырма Толағайдың торы ала аты бар. Т олағай, торы ала атыңды тағалатып ал. Күрделі мүшенің айтылуы мен жазылуы екі бөлек. Бұл-дыбыс үндестігі. 9-тапсырма Күрделі мүшелер: Мұхаммед Құсайын мырзаның,ата-баба, құйып өсті, жүріп өткен,жатқа білетін, іс-әрекеті,мақтаныш тұтатын, бала күннен бергі,мақсаты еді, үнсіз қалды,Мұхаммед Хайдардың 10-тапсырма
Үй тапсырмасы 11-тапсырма
«Жетістік баспалдағы» әдісі
|
Бір-біріне жақсы тілектер айтады Үй тапсырма сын оқып береді Сұрақтарға жауап береді Сөйлем мүшелерін атайды Сөйлемдер ді салыстыра ды Жаңылтпашты жатқа жазып, сөйлем мүшелеріне талдайды Мәтінді жүргізе оқиды Сөйлемдер ді көшіріп жазады Үй тапсырма сын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап берді.-1б Сөйлем мүшелері туралы білді-1б Дескриптор: Сөйлемдерді салыстыра алады-1б Сөйлем мүшелеріне түсініктеме бере алды-1б Дескриптор: Жаңылтпашты көшіріп жазып, сөздер байланысын табады Сөйлем мүшелерін біледі Дескриптор: Мәтінмен жұмыс істей алды-1б Күрделі мүшелерді тауып, жазыып алды-1б ҚБ: Сен мықтысың! Дескриптор: Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазды-1б Сөйлем мүшелеріне талдай алды-1б Дескриптор: Сөйлемнің күрделі мүшелерін тапты-1б Күрделі мүшелер қай сөз табынан жасалғанын айтты-1б Кері байланыс жасайды |
Психология лық ахуалды жақсартуға арналған заттар Сызбалар Мұражай туралы суреттер Сызбалар Ереже жазылған плакат Сызба Мұхаммед Құсайын туралы деректер Сөйлем мүшелері туралы плакат Балалар туралы суреттер Стикерлер |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№35 сабақ. Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.5.1* - дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Суреттер арқылы мәтін мазмұнын болжауды,күрделі мүшелерді табуды үйренеді |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Кері байланыс 5 минут |
Амандасу. Сабаққа түсіндірме жұмысын жүргізу Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері туралы пысықтау.
Жаңа тақырыпты ашу 12-жаттығу. Топтық жұмыс. 1.Қожа Ахмет Яссауи кесенесі Түркістан облысы Түркістан қаласында орналасқан.Бұл ғимарат-орта ғасырлық сәулет өнерінің туындысы. 2. Тайқазан-Қожа Ахмет Яссауи кесенесіндегі алты ғасырлық тарихы бар қасиетті алып қазан. Бұл қазанды атақты Әмір Темір жасатқан. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 13-жаттығу.Жұптық жұмыс. Күрделі Қожа Ахмет Яссауидің кесенесі-көне күрделі сәулет ескерткіштерінің бірі.Ол күрделі дара бүкіләлемдік мұра тізіміне енген.Кесенені күрделі дара салуға Әмір Темір бұйрық берген. ЕБҚ Күрделі мүшелерге жататын сөздерді жаз. Мысалы: Абай Құнанбаев, ескі қорған, алпыс-жетпіс, Жауғашты, он екі. ЕҚБ 14-жаттығу Сөйлем құра 1.Атамның Байшұбары озып келді. 2. Кеше-бүгін жел тұрды 3. Ол үлкен кесесін сындырып алды. «Сәйкестендіру» әдісі 15-жаттығу Дара мүше: Бала орманға барды. Болат қағаздан кеме жасады.Орман желмен тербеледі. Күрделі мүшелер: Көшеттерді суғаруға он бір бала бөлінді. Қызыл ала көбелек гүлге қонды. 16-жаттығу.
ҚЖ: Қазақ халының ертегілері мен жырларының ішінен сөйлемнің күрделі мүшелерін табыңдар. Ж: Байшұбар, Ер Төстік, Қобыланды батыр, Жалмауыз кемпір.... Үй тапсырмасы Сөйлемнің дара және күрделі мүшелеріне мысалдар келтіріп, сөйлем құрап келіңдер.
|
Өткенді пысықтайды Үй жұмысын тексертеді Оқушылар екі топқа бөлініп жұмыс жасайды Суреттерге қарап әңгіме құрайды Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін табады Графикалық модельді пайдаланып сөйлем құрайды. Тақтадағы плакатқа сәйкестен діру жұмысын жасайды Табиғи мұра мен мәдени мұраны ажыратады Тарихи ескерткіш тердің тізімін жасайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырма сын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Сөйлемнің күрделі мүшелерін тапты-1б Күрделі мүшелер қай сөз табынан жасалғанын айтты-1б Дескриптор: Суреттермен жұмыс жасай алды-1б Негізгі ойды таба алды-1б ҚБ: Алға ұмтыл! Дескриптор: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін тапты-1б Көркем жазу дағдысын сақтады-1б
Дескриптор: Моделдеуді біледі,пайдалана алады Модель бойынша сөйлем құрай алады Дескриптор: Дара және күрделі мүшелерді таба алады-1б Сәйкестендіру жұмысын жасауды білді-1б Дескриптор: Табиғи мұралар мен мәдени мұраларды ажырата алды-1б Тарихи ескерткіштер туралы мәліметтерді білді-1б
Сабақ нәтижесін шығарады |
Суреттер Жұмыс дәптері Сызбалар Тарихи мұралар туралы суреттер Қожа Ахмет Яссауидың кесенесі туралы слайд Графика лық модель сызбасы Сәйкестен діруге арналған плакат Табиғи және мәдени мұралар дың суреттері, бейне баяны Суреттер Кері байланыс суреттері Стикерлер |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||
Пәні: |
|
|||||||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
Күні: |
|
|||||||||
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№36 сабақ. Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері |
|||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1- мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу |
|||||||||
Сабақтың мақсаты |
Бір тақырыпта берілген мәтіндерге салыстырмалы талдау жасауды үйренеді |
|||||||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ
құндылығы: ӘДІЛДІК ЖӘНЕ
ЖАУАПКЕРШІЛІК қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сабақты қорыту 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Оқушыларды сабаққа дайындау
Өткен тақырыпты пысықтау Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін қайталау. Сөйлемнің дара және күрделі мүшелеріне мысалдар келтіріп, сөйлем құрап келіңдер. Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы 17-жаттығу. Жұптық жұмыс Сұрақ-жауап түріндегі диалог құрастыру Сұрақтар: -1970 жылы Есік қорғанында қандай ескерткіш табылды? -«Алтын адам» ескерткіші -Ескерткішті кім тапты? -Кемел Ақышев -Алтын адамның киімі неден жасалған? -Алтыннан Күрделі мүше: Кемел Ақышев 18-жаттығу.
ЕҚБ 19-жаттығу Күрделі мүшелер: «Байлық тұнған түбек», «мың қыстау»,Қаныш Сәтбаев, құлазыған құла түз,ата-бабаларымыз.
ФС тапсырмасы «Кезбе тілші» әдісі 20-жаттығу Жұптық жұмыс «Түркістан-киелі шаһар» тақырыбына сұхбаттасу Көне қала
Түркістан
Кесене тарихи орындар
Ғажайып Тайқазан
«Хабарлама» әдісі 21-жаттығу Түркістан қаласын аралап, киелі орындармен тансыуға шақырамыз Қалада Қожа Ахмет Яссауи кесенесі бар.Тарихи ескерткіштер өте көп.
ЕБҚ Түркістан қаласы туралы не айта аласың? Тарихи ескерткіштердің суретін сал.
ҚЖ: «Қазақстандағы тарихи жерлер» тақырыбына шығарма жаз. Жоспары:
Үй тапсырмасы Өз өлкеңдегі тарихи құндылықтар туралы мәліметтер жинап, жазып кел.
|
Амандасып алады
Тапсырманы оқиды
Сұрақтарға жауап береді
Жұптық жұмыс жасайды
-Алтын адам -Кемел Ақышев -Алтыннан жасалған. Кестені толтырады Күрделі мүшелермен сөйлем құрайды
Күрделі мүшелерді анықтайды
Топтастыру бойынша сұхбат жүргізеді
Хабарламаны толықтырады
Жеке жұмыс жасайды
Шығарма жазады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды,мазмұнын біледі-1б Мәтін мазмұны бойынша диалог құрастырды-1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Кестені талапқа сай толтырды-1б Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін білді-1б
Дескриптор: Күрделі мүшелерді таба алды-1б Дереккөздер мен жұмыс жасай алды-1б
Дескриптор: Жұптық жұмыс арқылы сұхбат құра алды-1б Тарихи орындар туралы мәліметтерді білді-1б
Дескриптор: Хабарламаны толықтыра алды-1б Түркістан қаласы туралы мәліметтерді білді-1б
Дескриптор: Шығарма жазу ережесін біледі-1б Өз бетінше жұмыс жасады-1б
Дескриптор: Өз өлкесіндегі тарихи құндылықтар туралы мәліметтер жинады-1б Оларды жазып келді-1б
Сабақтың нәтижесін шығарады
|
Суреттер
Оқулық
Есік қаласы мен Алтын адамның суреттері
Сызбалар
Суреттер
Кесте
Маңғыс тау туралы суреттер
Түркістан, Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, Тайқазан туралы суреттер мен слайд
Суреттер
Ескерткіштер макеті
Жұмыс жоспары
Жұмыс дәптері
Кері байланыс парағы
|