Сөйлемнің біріңғай мүшелері

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Сөйлемнің біріңғай мүшелері

Материал туралы қысқаша түсінік
Сөйлемнің біріңғай мүшелері
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы

49 орта мектеп

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

мәдени мұра

Педагогтің аты-жөні:

Әбдәліп А.Қ

Күні:

18.11.2024

Сынып: 4

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

41. Сөйлемнің біріңғай мүшелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.3.1 аудио-бейнежазба мазмүнына өзіндік баға беру

4.2.3.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

4.4.2.6 сөйлемнің біріңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою

Сабақтың мақсаты




Сөйлемнің дара, біріңғай және күрделі мүшелерін ажыратады, тиісінше тыныс белгілерін қояды.

Сөйлем мүшелерін анықтайды.

құндылық


  • тәуелсіздік және отаншылдық

тарихи және мәдени мұраны зерттеуге қызығушылық таныту;

қоршаған ортаға қамқорлық жасау.


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру

1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Оқушыларды топқа бөлу. Топқа бөлу әдісі: «Кейіпкерлерді бір-бірімен жұптастыр»

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2. Кейіпкерлерді жұп-жұбымен жұптастырып және сол кейіпкердің жанына отырады

.

Жарайсыңдар!

Кейіпкерлер бейнеленген карточкалар

6 минут



























7 минут






























Жаңа сабақ

5 минут










6 минут












5 минут











Сергіту сәті

2 минут




3 минут












6 минут





























3 минут

II. Үй тапсырмасын сұрау.

38-жаттығу.

Сөйлемдерді көшіріп жаз және біріңғай мүшелерді тап. Қандай жағдайда сөйлемдердің арасына үтір қойылмағанын түсіндір.

Мен, бен, пен, және, де шылаулары арқылы байланысқан біріңғай мүшелер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін тап, өз қорытыныңды жаса.

1.Серік пен Сәкен театрға бірге келді. Орманда аю, түлкі, қасқыр және сілеусіндер кездеседі. Олардың бақтарынан алма, алмұрттың, шие мен шабдалының неше түрін кездестіресің. Күндіз де, түнде де қар жауды.

2.Және, мен, деген сөздерде үтір қойылмаған

3. Серік Сәкен кім? деген сұраққа жауап беріп түр бастауыш

Аю, қасқыр, сілеусіндер не? леген сұраққа жауап беріп түр бастауыш

Шие, шабдалының ненің? деген сұраққа жауап беріп тұр анықтауыш

Күндіз, түнде қашан? деген сұраққа жауап беріп тұр пысықтауыш

«Анаграмма» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сөйлем мүшелерін толықтай түсінгендігіне көз жеткізу үшін тапсырма беріледі, тапсырмадан бастауыш, баяндауыш, анықтауыш, толықтауыш,пысықтауыштың сұрақтарына жауап беретін сөз құрау қажет

Берілетін сөздер:

1- топ Жатаханаларымыздағы

Бастауыш жатахана

Баяндауыш аралады

Анықтауыш алты

Толықтауыш жатаханаға

Пысықтауыш жатаханадан

2- топ Залалсыздандырылмағандықтарыңыздан

Бастауыш алма

Баяндауыш алды

Анықтауыш ақ

Толықтауыш анаға

Пысықтауыш даладан

3- топ Елемегендіктеріңізден

Бастауыш емен

Баяндауыш іздеді

Анықтауыш екі

Толықтауыш елге

Пысықтауыш тез


III. Жаңа тақырып.

Сөйлемнің біріңғай мүшелері-

40 жаттығу.

Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу және оны талқылау. Мәтіннің ішінен біріңғай мүшелерді табу,

Біріңғай мүшелер: естіп, көріп, үстап, татып, ескерсе, жаман дегенен сақтанса,

шайқақтанып, шалықтанып, салбырап.



41 жаттығу.

Дәптермен жұмыс. Өлеңді көшіріп жазу, тыныс белгісін қою және өлеңдегі сұраққа жауап беру

ЕБҚ тапсырмасы

Төмендегі сөздерден күрделі мүшені табыңыз

а. Жазғы демалыста біз теңізге бардық

б.Сенің қарындасың жаңа үйірмеге барады

с.Біздің сыныпта бес оқушы бар

42 жаттығу.

Топтық жұмыс. «515» әдісі арқылы жаттығуды орындау, Әр топқа 5 минут уақыт беріледі, әр топ 5 идеядан, 15 идея ұсынуы шарт. Осыдан барып 515 деген атау шығады.

Мысалы: Алмат, Асқар, Мөлдір сабаққа келмеді

Тамаққа сәбіз, картоп, пияз қосамыз

Мұғалім бізге сабақты айтты, түсіндірді



Қара жорға биі

Бидің қимыл қозғалысын жасайды



43 жаттығу.

Тақтадағы сөйлемдерді құрамындағы сөйлем мүшелеріне қарай сәйкестендір

1.Бүгін жаңбыр жауды– дара мүше

2.Қорықпаймын енді мен

Аңызақ желден, бораннан– біріңғай

мүше

3.Түні бойы аяз қаһарман мінді– күрделі

мүше


44 жаттығу.

Мозайка әдісі арқылы сұраққа жауап беру

1.Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

Бір сұраққа жауап беріп, сөйлем ішінде белгілі қызмет атқаратын сөздер

2.Тұрлаулы мүшелерді ата?

Бастауыш пен Баяндауыш

3.Сөйлем мүшелерінің құрамына қарай бөлінетін түрлерін ата, әрқайсысына мысал келтір?

Тұрлаулы және тұрлаусыз

4.Біріңғай мүше деп қандай мүшені айтады?

Сөйлемнің бір ғана мүшесінің қызметін атқаратын, бір ғана сұраққа жауап беретін сөз.

5.Біріңғай мүшенің күрделі мүшеден өзгешелігі неде?

Сөйлемнің күрделі мүшесі екі немесе одан да көп сөзден құралады бірнеше сұраққа жауап береді, ал біріңғай мүше– сөйлемнің бір ғана мүшесінің қызметін атқаратын бір ғана сұраққа жауап береді

.




Үй тапсырмасы:

45 жаттығу

Мәтінді оқып, мәтін бойынша ұлы жауашының есімін табады



Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия









Сөйлемді көшіріп жазады. Үтір белгісінің қандай жағдайда қойылмағанын түсіндіреді. Шылаулар арқылы байланысып тұрған біріңғай мүшелердің қай сөйлем мүшесіне қатысты екенін табады, қорытынды жасайды















Берілген сөздерден сөйлем мүшелері бастауыш, баяндауыш, анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыштардың сұрақтарына жауап беретін сөз құрайды























Мәтінді тұсініп оқиды және оны талқылайды. Мәтіннің ішінен біріңғай мүшелерді табады.








Дәптерге өлеңді көшіріп жазады, тыныс белгісін қояды және өлеңдегі сұраққа жауап береді









Жаттығуды жазуға 5 минут уақыт беріледі, әр топ 5 идеядан 15 идея ұсынуы қажет, сызба бойынша біріңғай мүшелері бар сөйлемдер құрап жазады.





Мүғалімнен көрген бидің қимыл қозғалысын жасайды



Тақтада берілген сөйлемдерді біріңғай, күрделі, дара мүшелерге сәйкестендіреді








Мозайкадағы сұрақтарға жауап бере отырып мозайканы құрайды

























Мәтінді оқып, суреттегі кітап сөресіндегі шатасқан әріптерді орнына қойып ұлы жазушының есімін табу қажет

Бүгінгі сабақтағы өзінің тапсын орындай алғанын немесе орындай алмағанын қолдарындағы құтқарушы көмектерді корабльге салу арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі


Дескриптор:

Сөйлемді көшіріп жазады. Үтір белгісінің қандай жағдайда қойылмағанын түсіндіреді

Шылаулар арқылы байланысып тұрған біріңғай мүшелердің қай сөйлем мүшесіне қатысты екенін табады, қорытынды жасайды

Бес жұлдыз әдісімесімен бағалау




Дескриптор:

Сөйлем мүшелерінің сұрақтарын есіне түсіреді және сөз құрайды

Бес жұлдыз әдісімесімен бағалау





















Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды, талқылайды. Мәтіннен біріңғай мүшелерді табады 1 б

Бес жұлдыз әдісімесімен бағалау












Дескриптор:

Жаттығуда сызба бойынша біріңғай мүшелері бар сөйлемдерді жазады. 3 б

Бес жұлдыз әдісімесімен бағалау




Жарайсыңдар!




Дескриптор Берілген сөйлемдерді біріңғай, күрдерлі, дара мүшелерге сәйкестендіреді

Бес жұлдыз әдісімесімен бағалау

Дескриптор

Мозайкадағы сұрақтарға жауап бере отырып мозайканы құрайды 2 б

Бес жұлдыз әдісімесімен бағалау


























Бес жұлдыз қиындылары

























Карточкадағы сөздер

постер




























Оқулық

дәптер












Оқулық

Дәптер



карточкалар










Постерлер












Қағаз қиындыларындағы сөздер









Сурет мозайкасы










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.03.2025
175
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі