Тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін қайталаймыз
Мақсаты: а) Сөйлемнің бірыңғай мүшелері жайында алған білімдерін тиянақтау. Сөйлем
ішінен сөйлемнің бірыңғай мүшелерін таба білуге, тыныс белгілерін дұрыс
қоюға жаттықтыру.
ә) Оқушылардың танымдық, шығармашылық қабілетін, ой-өрісін дамыту;
сауатты жазу дағдыларын арттыру.
б) Табиғатты аялап, қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, өз бетімен жұмыс, шығармашылық жұмыс
Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық.
ІІ Қызығушылықты ояту.
-
Қазір жылдың қай мезгілі?
-
Табиғатта қандай өзгерістер байқалады?
Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талда.
Көктемде ақ, қызыл, сары қызғалдақтарды көп тердік.
-
Ақ, қызыл, сары сөздеріне сұрақ қой. Қандай сұраққа жауап береді?
-
Бұларды қалай атаймыз?
ІІІ Мағынаны тану.
-
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері туралы не білесіңдер?
-
Бірыңғай сөйлем мүшелері қалай жазылады?
Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің астын сыз. Олардың қай сөйлем мүшесімен байланысып тұрғанын айт.
![]()
-
Б
ақта ақ, қызыл,
сары гүлдер қаптап өсіп тұр.
3-жаттығу. Ауызша орындалады.
4-жаттығу. Өлеңді оқы. Өлеңдегі бірыңғай мүшелерді тап. Оларды берілген шылаулармен байланыстырып, үлгі бойынша жаз.
5-жаттығу. Өлеңді жатқа жаз.
Тапқыр, адал, ақниет адамдардың
Алданбайсың артынан ере берсең.
Шәкәрім.
Тапсырма. Өлеңдегі бірыңғай тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің астын ирек сызықпен сыз.
2-жаттығу. Шығармашылық тапсырма. Берілген сурет бойынша «Жылдың төрт мезгілі» деген мәтін құрастырып жаз. Олардың ішіндегі бірыңғай сөйлем мүшелерінің астын сыз.
ІҮ Ойтолғаныс.
-
Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің ерекшелігін ата.
Үйге тапсырма.
Бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер жаз.
Бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
Тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін қайталаймыз
Мақсаты: а) Сөйлемнің бірыңғай мүшелері жайында алған білімдерін тиянақтау. Сөйлем
ішінен сөйлемнің бірыңғай мүшелерін таба білуге, тыныс белгілерін дұрыс
қоюға жаттықтыру.
ә) Оқушылардың танымдық, шығармашылық қабілетін, ой-өрісін дамыту;
сауатты жазу дағдыларын арттыру.
б) Табиғатты аялап, қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, өз бетімен жұмыс, шығармашылық жұмыс
Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық.
ІІ Қызығушылықты ояту.
-
Қазір жылдың қай мезгілі?
-
Табиғатта қандай өзгерістер байқалады?
Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талда.
Көктемде ақ, қызыл, сары қызғалдақтарды көп тердік.
-
Ақ, қызыл, сары сөздеріне сұрақ қой. Қандай сұраққа жауап береді?
-
Бұларды қалай атаймыз?
ІІІ Мағынаны тану.
-
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері туралы не білесіңдер?
-
Бірыңғай сөйлем мүшелері қалай жазылады?
Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің астын сыз. Олардың қай сөйлем мүшесімен байланысып тұрғанын айт.
![]()
-
Б
ақта ақ, қызыл,
сары гүлдер қаптап өсіп тұр.
3-жаттығу. Ауызша орындалады.
4-жаттығу. Өлеңді оқы. Өлеңдегі бірыңғай мүшелерді тап. Оларды берілген шылаулармен байланыстырып, үлгі бойынша жаз.
5-жаттығу. Өлеңді жатқа жаз.
Тапқыр, адал, ақниет адамдардың
Алданбайсың артынан ере берсең.
Шәкәрім.
Тапсырма. Өлеңдегі бірыңғай тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің астын ирек сызықпен сыз.
2-жаттығу. Шығармашылық тапсырма. Берілген сурет бойынша «Жылдың төрт мезгілі» деген мәтін құрастырып жаз. Олардың ішіндегі бірыңғай сөйлем мүшелерінің астын сыз.
ІҮ Ойтолғаныс.
-
Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің ерекшелігін ата.
Үйге тапсырма.
Бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер жаз.
Бағалау.
шағым қалдыра аласыз













