Материалдар / Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған ашық сабақ жоспары
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

Мәдени мұра

Мұғалімнің аты-жөні:

Мухаметрахимова Айнур Есимхановна

Күні:


Сыныбы: 4

Пәні: Қазақтілі

Қатысушылар саны:27

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

4.1.2.1* – мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Сұрақ қойып, сөйлем мүшесін анықтай алады. Бір сөзден болған мүшені дара мүше дейтінін, екі немесе бірнеше сөзден тіркесіп бір сұраққа жауап берсе. күрделі мүше екенін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Сөйлем ішінен күрделі бастауыш пен баяндауышты таба алады

Кейбір оқушылар: Сөз тіркесі мен күрделі мүшені ажырата алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин









Ой қозғау

1 мин





















Жеке жұмыс

4 мин





Үй жұмысын тексеру

3 мин





«Кластер» құру 2 мин

Қорғау 2 мин





















Мағынаны ашу 5 мин


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Жағымды психологиялық ахуал туғызу.

«Көрші»

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі сабақ барысы

Біз үлкен отбасы.

Әр бала қасындағы балаға бүгінгі күнге тілек тілейді.

  • Балалар, біз қандай бөлім бастадық?

  • Мәдени мұра деген не?

  • Және оларға не жатады?

  • Біздің елімізде мәдени мұралар өте көп. Олардың кейбіреулері Қазақстанның жеті кереметіне енді. Сол кереметтердің атауымен топқа бөліндік.

1 топ – Алтын адам

2 топ – Киіз үй

3 топ – Домбыра

4 топ – Бәйтерек


1 топ - Адина, Медина, Алихан, Ернар, Ғалым, Дайырбек, Малика

2 топ – Жанасыл, Ералы, Айару, Айзере Д, Аружан, Ерқанат

3 топ – Алижан, Айсұлтан, Айзере Ғ, Анель, Нурасыл, Ботагөз

4 топ – Жәния, Ғалымжан, Дарын, Айзере С, Ильнара, Іңкәр

Дарынды оқушымен жұмыс.

  • Сендерге алдын ала тапсырма берілген, иә. Топтарынның аты туралы шағын қызықты мәлімет жинап келу.

1-топ: «Алтын адам» (Медина)

2-топ: «Киіз үй» (Жанасыл)

3-топ: «Домбыра» (Алижан)

4-топ: «Астана-Бәйтерек» (Жәния)


3. Үй жұмысын сұрау. «Тізбек» және «Үйшік» әдісі.

Топтағылар бір бірінің дәптерін алып тізбек болып тексереді.

Кейбір оқушылардың кітабының ортасында үйшік суреті жасырынған. Үйшік суреті түскен оқушылар үй тапсырмасын айтады, қалған оқушылар мұқият тыңдап, сұрақтар қояды. 2 оқушы

«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпты болжау.

Топтық жұмыс. Кластер құру.

Сөйлем мүшесіне кластер құрастыру

Shape1





Әр топтан бір оқушы шығып қорғайды. Келесі топ бір бірін жалғастырады.

Сөйлем мүшесі: тұрлаулы және тұрлаусыз болып екіге бөлінеді.

Тұрлаулы бастауыш және баяндауыштан болады.

Бастауыш кім? Не? Кімдер? Нелер? Деген сұрақтарға жауап береді.

Баяндауыш не істеді? қайтті? Не қылды ? деген сұрақтарға жауап береді.

Тұрлаусыз мүшелерге: анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш жатады.

  • Суретте не бейнеленген? Ол қай қалада орналасқан?

 Мағынаны ашу.

7 жаттығу. Сыныппен жұмыс. Ауызша жұмыс

  • Бағанның екі жағындағы сөйлемдерді оқып, қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояйық.

  • Не байқадық? (оқушылар өздері сөйлем мүшесі бір сөзден де екі сөзден де жасала беретінін айтып ереже шығарады)

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.



























Интер тақтаға суреттерін шығарып отыру












Үйшік суреттері





А 3 кластер

















Интер тақтадан суреттерді шығару





Сөйлемдер тақтаға шығарылады

Сабақтың ортасы

5 мин.

1-тапсырма:( жекелей және жұптық жұмыс)

8 жаттығу.

Жаңылтпашты оқып, жатқа жаз. Ассоциация әдісі арқылы жаттау.(суретті тақтаға шығару)

Толағайдың торы ала аты бар,

Толағай, торы ала атыңды тағалатып ал.

  • Күрделі мүшені тап, оның қай сөзбен байналысқанын сызып көрсет.

  • Күрделі мүшенің айтылуы мен жазылуын салыстыр.

Жазып болған соң, жұп боп бір бірін тексереді.

Дұрыс жауап тақтаға шығады, сол бойынша өздері дәптердің шет сызығына бағаларын қояды.

Оқушылар жаңылтпашты оқып, суреттер арқылы жатқа жазады. Күрделі мүшені тауып, айтылуы мен жазылуын салыстыра алады.

Дескриптор: - Жатқа жазады (1 балл)

- Күрделі мүшені таба алады; (2 балл)

- Күрделі мүшенің қай сөзбен байланысқанын көрсетеді.(2 балл)

Мұғалім суретті тақтаға шығарады.



Интер тақта

4 мин.

2-тапсырма.

9 жаттығу.

Мәтіннен күрделі мүшелерді тауып, неліктен күрделі мүше болатынын дәледе.

1 топ – 1,2 сөйлем

2 топ – 3,5 сөйлем

3 топ – 4,6 сөйлем

4 топ – 8,9 сөйлем

Әр топтан бір оқушы тұрып бір бір сөйлемді оқып, күрделі мүшелерді атап, дәлелдейді.


Оқушылар мәтіннен күрделі мүшелерді табады, күрделі мүше болуының себебін дәледейді.

Дескриптор: -Мәтінмен жұмыс істей алады. (1 балл)

-Күрделі мүшелерді табады. (1 балл)

Мұғалім дескриптор мен дұрыс жауапты тақтаға шығарады











Оқулық


Сергіту сәті

2 мин.

Нейрогимнастикалық жаттығуларды көңілді әуеннің сүйемелдеуімен орындау.

Оқушылар жаттығу жасайды.

Мұғалім бірге жасайды

Музыка


6 мин.

3-тапсырма

Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!