ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 2 «Б» Мерзімі:21.04.2016ж.
Сабақ тақырыбы: Сөйлесе білеміз бе?
Сабақ мақсаты: Сөйлеу мәдениетін ұғыну .
Күтілетін нәтиже:
-
Әр ұлттың сәлемдесу ережелерімен танысады;
-
Қазақтың жеті кереметін біледі;
-
Мәдени сөйлеу талаптарын анықтайды;
Әдіс-тәсілдері:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер(топқа бөлу, топтық, қадағалау, ынталандыру,бақылау, диалог, делегат);АКТ (ИТ-гиперссылка, ізденіс); Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (ой шақыру, талқылау, ой толғау,ыстық орындық); Оқытуды басқару және көшбасшылық(сабақ барысында); Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау (формативті);
Көрнекі, техникалық құралдар: Интербелсенді тақта,робот,жеті кереметтің макеті, үлестірмелі қағаздар,қима алақандар, жетондар, плакат, маркер.
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері. Жұмыс түрлерінің мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Психологиялық дайындық |
Жатқа хормен айтады. |
|
Үй тапсырмасы |
«Ыстық орындық» |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
Топқа бөлу Қызығушылықты ояту |
(Үнтаспадан роботтың жүрісін тыңдату)
|
Тыңдайды,ойланады. Кейіпкермен амандасады,тақырыппен танысады. Өздері қалаған амандасу түрі бойынша топқа бөлінеді. Ітоп «Қазақ елі» (төс қағыстыру) ІІтоп«Африка елі» (секіру) ІІІтоп«Зинляндия елі» (мұрын түйістіру) ІҮтоп «Тай елі» (тағзым ету) |
|
Жаңа сабақ «Ой шақыру» |
Балалар сіздердің ойларыңызша сөйлеу мәдениеті дегеніміз не?Жаңағы көрген бейнетаспадағы үзіндіден қандай ой түюге болады?Ия, сәлемдесу-кез-келген адамдардың бір-бірінің амандығын біліп,қуанышқа бөленуі.Бұл сөйлеу мәдениетіміздің ең алғашқы қадамы десекте болады.Ал,балалар сөйлеу мәдениетін ары қарай білгілерің келе ме?Олай болса,роботпен бірге саяхатқа шығайық.Робот сіз бізен бірге баруға дайынсыз ба?Балалар саяхатқа шықпас бұрын сіздерге мынадай бір сауал қойсам деймін.Қазақтың жеті кереметін атаңыздаршы?Жақсы,балалар ендеше жеті кереметпен саяхат барысында таныс боласыздар!Сіздер жеті кереметке қол жеткізгілеріңіз келе ме?Ендеше,берілген тапсырмаларды мұқият орындауға тырысыңыздар. І тапсырма «Саяхат ережелері»
І керемет «Таңбалы тас суреттері» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Сұрақтарға жауап іздестіріп ойланады,пікір алмастырады. Әр топтан бір оқушы берілген ережелерді оқиды,тыңдайды,танысады. |
|
Оқулықпен жұмыс |
ІІ тапсырма 1-жаттығу
Ітоп «Ата мен бала» (автобуста) ІІтоп «Ұстаз бен шәкірт» (сыныпта) ІІІтоп «Әже мен бала» (көшеде) ІҮтоп «Құрбы мен дос» (телефонмен) ІІ керемет «Киіз үй» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Мәтінді оқиды,түсінігін айтады. Берілген тапсырмадағы кейіпкерлердің ролін өз шеберліктерімен сомдап, амандасу үлгілерін көрсетеді. Ітоп «Ата мен бала» (автобуста) ІІтоп «Ұстаз бен шәкірт» (сыныпта) ІІІтоп «Әже мен бала» (көшеде) ІҮтоп «Құрбы мен дос» (телефонмен) |
|
Дәптермен жұмыс |
ІІІ тапсырма 2-жаттығу (Бөгде адаммен,туысқаның және сыныптасыңмен қалай сәлемдесесің?Сәлемдесуге сөйлем құрастыр және жаз) ІІІ керемет «Яссауи кесенесі» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
(дәптерге жазады) Сәуірдің жиырма бірі Сынып жұмысы Сөйлесе білеміз бе? Яссауи кесенесі 2-жаттығу Әр оқушы өз бетінше орындайды. |
|
Сергіту сәті |
ІҮ тапсырма «Қара жорға» ІҮ керемет «Домбыра» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Әуен ырғағымен билейді. |
|
Шығармашылық жұмыс |
Ү тапсырма 3-жаттығу (суретпен жұмыс)
Міне,бәріміз топтасып жұмыс жасау арқылы Маңғыстау жерасты мешітіне қол жеткіздік. Ү керемет «Маңғыстау жерасты мешіті» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Топтасып берілген суреттің мағынасына сәйкес сөзді тауып,суретті сөйлетеді,қорғайды. Ітоп «Көңілін сұрау» ІІтоп «Көмек» ІІІтоп «Дүкенде» ІҮтоп «Кітапханада» |
|
Ой толғаныс |
ҮІ тапсырма 4-жаттығу «Адасқан сыпайы сөздер»ойыны ҮІ керемет «Алтын адам» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
І топ( кешірім сұрау) ІІ топ (өтіну) ІІІ топ (алғыс) ІҮ топ (амандасу) Әр оқушы сыпайы сөздерді мағынасына қарай топтастырып жазады. |
|
Рефлексия |
Рефлексия ҮІІ тапсырма Кері байланыс –«Қолтаңба» Өте ұнады Ұнады Ұнамады ҮІІ керемет «Астана-Бәйтерек» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Арнайы дайындалған қима алақандарға сабақтан алған өз әсерлерін жазып, қолтаңба ретінде қалдырады. |
|
Қорытындылау |
Мәдени, сыпайы сөздер адамдардың бір-біріне деген жылы қарым-қатынасын білдіреді. Сөйлеу мәдениеті-бұл қазақ тіліндегі сөздерді орынды және шебер пайдалан білу. «Жақсы сөз жан сүйсіндіреді.Құлаққа ұғымды,ойға қонымды келеді» деген Б.Момышұлы.Сондықтан адамның сөздік қоры жеткілікті болса,ол өз пікірін айтады.Басқа адамның сөзін дұрыс ұғады. Сондықтанда айналаңдағы адамдармен сыпайы сөйлеуге әдеттен! Робот:Балалар мен сіздерден көп нәрсені үйрендім.Адам сөйлеу мәдениетімен ерекше екенін ұғындым.Сіздерге қонаққа бекер келмеппін,алғысым шексіз. Әрқашанда мәдени сөйлеу және асыл мұраларыңызды жоғалтпаңыздар! |
Сыпайы сөздердің мағынасын түсінеді. «Бәрі біздің қолымызда!» ұранымен тұжырым жасайды. Роботпен қоштасады. |
|
Үй тапсырмасы |
193бет 4-жаттығу |
Күнделіктеріне жазады. |
|
Бағалау |
Жетондармен бағалау. |
Ауызша жетонмен бағаланады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөйлесе білеміз бе?
Сөйлесе білеміз бе?
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІК САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 2 «Б» Мерзімі:21.04.2016ж.
Сабақ тақырыбы: Сөйлесе білеміз бе?
Сабақ мақсаты: Сөйлеу мәдениетін ұғыну .
Күтілетін нәтиже:
-
Әр ұлттың сәлемдесу ережелерімен танысады;
-
Қазақтың жеті кереметін біледі;
-
Мәдени сөйлеу талаптарын анықтайды;
Әдіс-тәсілдері:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер(топқа бөлу, топтық, қадағалау, ынталандыру,бақылау, диалог, делегат);АКТ (ИТ-гиперссылка, ізденіс); Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (ой шақыру, талқылау, ой толғау,ыстық орындық); Оқытуды басқару және көшбасшылық(сабақ барысында); Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау (формативті);
Көрнекі, техникалық құралдар: Интербелсенді тақта,робот,жеті кереметтің макеті, үлестірмелі қағаздар,қима алақандар, жетондар, плакат, маркер.
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері. Жұмыс түрлерінің мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Психологиялық дайындық |
Жатқа хормен айтады. |
|
Үй тапсырмасы |
«Ыстық орындық» |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
Топқа бөлу Қызығушылықты ояту |
(Үнтаспадан роботтың жүрісін тыңдату)
|
Тыңдайды,ойланады. Кейіпкермен амандасады,тақырыппен танысады. Өздері қалаған амандасу түрі бойынша топқа бөлінеді. Ітоп «Қазақ елі» (төс қағыстыру) ІІтоп«Африка елі» (секіру) ІІІтоп«Зинляндия елі» (мұрын түйістіру) ІҮтоп «Тай елі» (тағзым ету) |
|
Жаңа сабақ «Ой шақыру» |
Балалар сіздердің ойларыңызша сөйлеу мәдениеті дегеніміз не?Жаңағы көрген бейнетаспадағы үзіндіден қандай ой түюге болады?Ия, сәлемдесу-кез-келген адамдардың бір-бірінің амандығын біліп,қуанышқа бөленуі.Бұл сөйлеу мәдениетіміздің ең алғашқы қадамы десекте болады.Ал,балалар сөйлеу мәдениетін ары қарай білгілерің келе ме?Олай болса,роботпен бірге саяхатқа шығайық.Робот сіз бізен бірге баруға дайынсыз ба?Балалар саяхатқа шықпас бұрын сіздерге мынадай бір сауал қойсам деймін.Қазақтың жеті кереметін атаңыздаршы?Жақсы,балалар ендеше жеті кереметпен саяхат барысында таныс боласыздар!Сіздер жеті кереметке қол жеткізгілеріңіз келе ме?Ендеше,берілген тапсырмаларды мұқият орындауға тырысыңыздар. І тапсырма «Саяхат ережелері»
І керемет «Таңбалы тас суреттері» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Сұрақтарға жауап іздестіріп ойланады,пікір алмастырады. Әр топтан бір оқушы берілген ережелерді оқиды,тыңдайды,танысады. |
|
Оқулықпен жұмыс |
ІІ тапсырма 1-жаттығу
Ітоп «Ата мен бала» (автобуста) ІІтоп «Ұстаз бен шәкірт» (сыныпта) ІІІтоп «Әже мен бала» (көшеде) ІҮтоп «Құрбы мен дос» (телефонмен) ІІ керемет «Киіз үй» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Мәтінді оқиды,түсінігін айтады. Берілген тапсырмадағы кейіпкерлердің ролін өз шеберліктерімен сомдап, амандасу үлгілерін көрсетеді. Ітоп «Ата мен бала» (автобуста) ІІтоп «Ұстаз бен шәкірт» (сыныпта) ІІІтоп «Әже мен бала» (көшеде) ІҮтоп «Құрбы мен дос» (телефонмен) |
|
Дәптермен жұмыс |
ІІІ тапсырма 2-жаттығу (Бөгде адаммен,туысқаның және сыныптасыңмен қалай сәлемдесесің?Сәлемдесуге сөйлем құрастыр және жаз) ІІІ керемет «Яссауи кесенесі» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
(дәптерге жазады) Сәуірдің жиырма бірі Сынып жұмысы Сөйлесе білеміз бе? Яссауи кесенесі 2-жаттығу Әр оқушы өз бетінше орындайды. |
|
Сергіту сәті |
ІҮ тапсырма «Қара жорға» ІҮ керемет «Домбыра» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Әуен ырғағымен билейді. |
|
Шығармашылық жұмыс |
Ү тапсырма 3-жаттығу (суретпен жұмыс)
Міне,бәріміз топтасып жұмыс жасау арқылы Маңғыстау жерасты мешітіне қол жеткіздік. Ү керемет «Маңғыстау жерасты мешіті» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Топтасып берілген суреттің мағынасына сәйкес сөзді тауып,суретті сөйлетеді,қорғайды. Ітоп «Көңілін сұрау» ІІтоп «Көмек» ІІІтоп «Дүкенде» ІҮтоп «Кітапханада» |
|
Ой толғаныс |
ҮІ тапсырма 4-жаттығу «Адасқан сыпайы сөздер»ойыны ҮІ керемет «Алтын адам» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
І топ( кешірім сұрау) ІІ топ (өтіну) ІІІ топ (алғыс) ІҮ топ (амандасу) Әр оқушы сыпайы сөздерді мағынасына қарай топтастырып жазады. |
|
Рефлексия |
Рефлексия ҮІІ тапсырма Кері байланыс –«Қолтаңба» Өте ұнады Ұнады Ұнамады ҮІІ керемет «Астана-Бәйтерек» (слайдпен дерек беру,макетін көрсету) |
Арнайы дайындалған қима алақандарға сабақтан алған өз әсерлерін жазып, қолтаңба ретінде қалдырады. |
|
Қорытындылау |
Мәдени, сыпайы сөздер адамдардың бір-біріне деген жылы қарым-қатынасын білдіреді. Сөйлеу мәдениеті-бұл қазақ тіліндегі сөздерді орынды және шебер пайдалан білу. «Жақсы сөз жан сүйсіндіреді.Құлаққа ұғымды,ойға қонымды келеді» деген Б.Момышұлы.Сондықтан адамның сөздік қоры жеткілікті болса,ол өз пікірін айтады.Басқа адамның сөзін дұрыс ұғады. Сондықтанда айналаңдағы адамдармен сыпайы сөйлеуге әдеттен! Робот:Балалар мен сіздерден көп нәрсені үйрендім.Адам сөйлеу мәдениетімен ерекше екенін ұғындым.Сіздерге қонаққа бекер келмеппін,алғысым шексіз. Әрқашанда мәдени сөйлеу және асыл мұраларыңызды жоғалтпаңыздар! |
Сыпайы сөздердің мағынасын түсінеді. «Бәрі біздің қолымызда!» ұранымен тұжырым жасайды. Роботпен қоштасады. |
|
Үй тапсырмасы |
193бет 4-жаттығу |
Күнделіктеріне жазады. |
|
Бағалау |
Жетондармен бағалау. |
Ауызша жетонмен бағаланады. |
шағым қалдыра аласыз













