Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Күні 7.11.2018ж Пәні қазақ тілі |
Мұғалімі Қатысқандар саны – Қатыспағандар саны – |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу мәдениеті Сыпайы сөздер 5-8 жаттығу |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу және оның түрлері туралы берілген ұғымды кеңейту, оқушылардың сөйлеу мәнерін жетілдіру |
||
|
Сабақтың типі |
Жаңа сабақты меңгеру |
||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||
|
Әдістері |
Алтын ереже, жылы сезімдер, миға шабуыл «топтастыру» «Ой қозғау» әдісі. «Автор орындығы». АКТ |
||
|
Ресурстар |
Оқулық, стикер, А-3 форматы, маркер, тақырыптық сурет, бейне материалдар, слайд көрсетілімдері |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Шаттық шеңберін ұйымдастырып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
|
Күннен, жерден нәр
алған |
|
|
Миға шабуыл |
Негеш- өздерің сияқты 3-сынып оқушысы. Ол- көңілді, мейірімді, білімқұмар бала. Негеш үнемі «Кім? Не? Қайда? Неге?» сұрақтарын көп қояды. Сол себепті оны Негеш деп атайды. Негеш мына сұрақтардың жауабын білгісі келеді. 1. Сөйлеу не үшін қажет? 2. Сөйлеу арқылы не жүзеге асады? Білгішбек: «Тіл мен сөйлеудің не үшін қажет екенін мына сызбадан байқауға болады», дейді. Тіл арқылы сөйлеседі, хабар береді, пікірлеседі, білмегенін сұрайды, кеңеседі. - Сендер бұған не дейсіңдер? |
Шығармашылық қабілеттері артады. Әрқайсысының пікірімен санасуға үйренеді. |
|
|
«Ой қозғау» әдісі |
«Ауызекі сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысы бұрын пайда болды?» сұрағын қою арқылы алдыңғы сыныпта алған білімдері еске түсіріледі. Сөйлеу түрлерін қай кезде, қалай қолданатыны туралы әңгіме жүргізу. «Құстар қалай дыбыстайды?» ойыны. Ол үшін құстардың суреттері жеке-жеке көрсетіліп, «Бұл қай құс?» Ол қалай дыбыстайды? деген сұрақтар қойылып, жауаптар алынады. Мысалы: «Мынау – бүркіт. Ол шаңқылдайды. Мынау-қаз. Қаз шаңқылдайды. |
|
|
|
Жаңа сабақты меңгеру кезеңі |
5-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу Мәтінде кездескен кейбір сөздердің мағынасын түсіндіру. - Тілді не үшін мұра етіп қалдырғысы келгенін білгім келеді? 6-жаттығу. Мақалдарды түсініп оқу, жатқа жазу Өнер алды – қызыл тіл. Сөзден асқан байлық жоқ, Тілден асқан жүйрік жоқ. Сөз қадірін айтқан білер, Жол қадірін жортқан білер. 7-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаздыру Сөз қуаты шығарар ел төріне Жер бетінен самғатар көк шегіне. Екі нәрсе тірі адамға керегі – Бірі – көңіл, бірі – тілдің желегі. Көңіл-тілдің иесі, сүйенеді сөз тілге, Сөз күйресе, күйгені көңіл мен тіл, көркің де - Өлең мазмұнын қалай түсінгендерін айтып береді |
Мәтінді оқиды Мақалдарды жаттап, жазады Өлеңді көшіріп жазады |
|
|
Сергіту сәті |
Бір, екі, үш – бойға жинап күш, Төрт, бес, алты – отыр, тұр, шалқы, Жеті, сегіз, тоғыз, он – орныңа қон. |
Қимыл-қозғалыс жасайды |
|
|
Жаңа сабақты бекіту |
4-жаттығу. Төмендегі сызба бойынша сөйлеудің әрбір мақсатына байланысты шағын әңгіме құрастыру
Сөйлеу мақсаты
Сезімді, ойды бөлісу
Көндіру, сендіру Хабарлау, түсіндіру |
Сызба бойынша әңгіме құрастырады |
|
|
Үйге тапсырма |
8-жаттығу бойынша торкөзді тиісті сөздермен толтырады, өз ойын айтып келеді |
|
|
|
Рефлексия |
«Басбармақ» әдісі |
Сабақты түсінгендерін басбармақ арқылы көрсетеді |
|
|
Бағалау |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөйлеу мәдениеті Сыпайы сөздер 5-8 жаттығу
Сөйлеу мәдениеті Сыпайы сөздер 5-8 жаттығу
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Күні 7.11.2018ж Пәні қазақ тілі |
Мұғалімі Қатысқандар саны – Қатыспағандар саны – |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу мәдениеті Сыпайы сөздер 5-8 жаттығу |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу және оның түрлері туралы берілген ұғымды кеңейту, оқушылардың сөйлеу мәнерін жетілдіру |
||
|
Сабақтың типі |
Жаңа сабақты меңгеру |
||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||
|
Әдістері |
Алтын ереже, жылы сезімдер, миға шабуыл «топтастыру» «Ой қозғау» әдісі. «Автор орындығы». АКТ |
||
|
Ресурстар |
Оқулық, стикер, А-3 форматы, маркер, тақырыптық сурет, бейне материалдар, слайд көрсетілімдері |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Шаттық шеңберін ұйымдастырып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
|
Күннен, жерден нәр
алған |
|
|
Миға шабуыл |
Негеш- өздерің сияқты 3-сынып оқушысы. Ол- көңілді, мейірімді, білімқұмар бала. Негеш үнемі «Кім? Не? Қайда? Неге?» сұрақтарын көп қояды. Сол себепті оны Негеш деп атайды. Негеш мына сұрақтардың жауабын білгісі келеді. 1. Сөйлеу не үшін қажет? 2. Сөйлеу арқылы не жүзеге асады? Білгішбек: «Тіл мен сөйлеудің не үшін қажет екенін мына сызбадан байқауға болады», дейді. Тіл арқылы сөйлеседі, хабар береді, пікірлеседі, білмегенін сұрайды, кеңеседі. - Сендер бұған не дейсіңдер? |
Шығармашылық қабілеттері артады. Әрқайсысының пікірімен санасуға үйренеді. |
|
|
«Ой қозғау» әдісі |
«Ауызекі сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысы бұрын пайда болды?» сұрағын қою арқылы алдыңғы сыныпта алған білімдері еске түсіріледі. Сөйлеу түрлерін қай кезде, қалай қолданатыны туралы әңгіме жүргізу. «Құстар қалай дыбыстайды?» ойыны. Ол үшін құстардың суреттері жеке-жеке көрсетіліп, «Бұл қай құс?» Ол қалай дыбыстайды? деген сұрақтар қойылып, жауаптар алынады. Мысалы: «Мынау – бүркіт. Ол шаңқылдайды. Мынау-қаз. Қаз шаңқылдайды. |
|
|
|
Жаңа сабақты меңгеру кезеңі |
5-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу Мәтінде кездескен кейбір сөздердің мағынасын түсіндіру. - Тілді не үшін мұра етіп қалдырғысы келгенін білгім келеді? 6-жаттығу. Мақалдарды түсініп оқу, жатқа жазу Өнер алды – қызыл тіл. Сөзден асқан байлық жоқ, Тілден асқан жүйрік жоқ. Сөз қадірін айтқан білер, Жол қадірін жортқан білер. 7-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаздыру Сөз қуаты шығарар ел төріне Жер бетінен самғатар көк шегіне. Екі нәрсе тірі адамға керегі – Бірі – көңіл, бірі – тілдің желегі. Көңіл-тілдің иесі, сүйенеді сөз тілге, Сөз күйресе, күйгені көңіл мен тіл, көркің де - Өлең мазмұнын қалай түсінгендерін айтып береді |
Мәтінді оқиды Мақалдарды жаттап, жазады Өлеңді көшіріп жазады |
|
|
Сергіту сәті |
Бір, екі, үш – бойға жинап күш, Төрт, бес, алты – отыр, тұр, шалқы, Жеті, сегіз, тоғыз, он – орныңа қон. |
Қимыл-қозғалыс жасайды |
|
|
Жаңа сабақты бекіту |
4-жаттығу. Төмендегі сызба бойынша сөйлеудің әрбір мақсатына байланысты шағын әңгіме құрастыру
Сөйлеу мақсаты
Сезімді, ойды бөлісу
Көндіру, сендіру Хабарлау, түсіндіру |
Сызба бойынша әңгіме құрастырады |
|
|
Үйге тапсырма |
8-жаттығу бойынша торкөзді тиісті сөздермен толтырады, өз ойын айтып келеді |
|
|
|
Рефлексия |
«Басбармақ» әдісі |
Сабақты түсінгендерін басбармақ арқылы көрсетеді |
|
|
Бағалау |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













