Материалдар / Сөйлеу мәдениетінің зерттелуі.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сөйлеу мәдениетінің зерттелуі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сөйлеу мәдениетінің зерттелуі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Сәуір 2024
42
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар


Пән: Қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9- бөлім. Сөз мәдениеті және шешендік өнер.


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 10

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Сөйлеу мәдениетінің зерттелуі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары :

10.3.6.1.Әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар(өлең,хат,әңгіме,шығарма) ұсына білу.

10.4.5.1.Сөйлеу мен мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.


Бағалау критерийлері

  • Көркемдегіш құралдарды ажырата алады;

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Тыныс белгілерінің қойылу себебін анықтай алады;.

  • Тақырып бойынша өз пікірін білдіреді.

Пәнаралық байланыс:

Әдебиет.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлаған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы -

3 мин


Кіріспе.

Сәлеметсіздер ме, қымбатты 10-сынып оқушылары!

Қазақ тілі сабағына қош келдіңдер!

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Сөйлеу мәдениетінің зерттелуі.

Ой шақыру әдісі:

Сөйлеу мәдениеті дегенді қалай түсінесіңдер?

Сөз мәдениеті деген сөзге қысқаша анықтама бер.


Сөз мәдениеті- әдеби тілдің ауызша түрлеріне тән нормаларын игеру, тілдік амал- тәсілдерді айтылатын ойдың мақсатына сай орнымен қолдана білу, сөйлеуде мәдениеттілік,әдептілік таныту.

Сөз мәдениеті қазіргі әдеби тілдің жұртшылық таныған, үлгі тұтқан нормаларын жеке адамдардың сақтауын талап етеді. Сөйлеуде диалектизмдерді,қарапайым,дөрекі сөздерді,варваризмдерді қолдану,орынсыз көп сөйлеу, бір пікірді қайталай беру,өзіне-өзі сілтеме жасау,асқақтап сөйлеу,дене қимылдарын араластыра беру сөз мәдениетіне жатпайды.Кірме сөздерді орынсызжұмсай беру,сіреспе құрылымдарды қолдану сөз мәдениетіне нұқсан келтіреді. Сөз мәдениеті сөйлеу әдебі деген ұғыммен ұштасып жатыр.

Сөз мәдениеті теориясының дамуында лексикография,әсіресе, нормативті түсіндірме сөздіктер,орфоэпиялық,орфографиялық, синонимдік арнаулы сөздіктер маңызды орын алады.

Қазақ тіліндегі сөз мәдениетінің дамуына ауыз әдебиетінің өкілдері және Абай,М.Әуезов,Ғ.Мүсірепов шығармаларының


ықпалы зор болды.Қазақ тіл білімінде сөз мәдениетінің мәселелерін А.Байтұрсынұлы,М.Балақаев,Р.Сыздықова т.б ғалымдар зерттеді. Кеңестік орыс тіл білімінде сөз мәдениетінің теориялық мәселелерін Л.В. Щерба,

В.В. Виноградов, Г.О. Винокур, Р.И.Аванесов , С.И.Ожегов, Ф.П.Филин т.б зерттеді.


1-тапсырма. Ой тастау, ойланту.

Бүгінгі тақырып «Сөйлеу мәдениеті» туралы білетін ақпараттарыңызға   ассоциация жасайық.

Прямая соединительная линия 19



Прямая соединительная линия 20 Прямая соединительная линия 28

Прямая соединительная линия 21 Соединительная линия уступом 1 Соединительная линия уступом 2




ӨЗ ЖАУАБЫҢДЫ ТЕКСЕР

Скругленный прямоугольник 1

даналық



Скругленный прямоугольник 5

тапқырлық



Скругленный прямоугольник 2

ойшылдық


Прямая соединительная линия 29 Прямая соединительная линия 34

Скругленный прямоугольник 3

көрегендік


Скругленный прямоугольник 6

әдептілік


Прямая соединительная линия 30 Прямая соединительная линия 31 Прямая соединительная линия 33

Скругленный прямоугольник 4

шешендік


Прямая соединительная линия 32






Сабақтың ортасы

14 мин.

2–тапсырма.

Тыныс белгісі дұрыс қойылған сөйлемдер мен бұрыс қойылған сөйлемдерді ажырату.

Сұрақтар

(дұрыс)

( бұрыс)

1. Отаншылдық-әр адамға керекті ең ұлы қасиет.



2. Кімде- кім ата- анасын ардақтаса: ата- анадан бірге туған бауырларымен тату болса; өзінің өскен ауыл, қаласын туған ұлтын сыйлап, қадірлесе, сол адам отаншыл болады.



3. Намыс-азаматтың алтын туы.



4. Өз ұлтын жақсы көрмеген; өзге ұлттарды да ұнатпайды.



5. Патриотизм- «Отаным сені сүйемін.Сен үшін құрбан болуға әзірмін» деп құрғақ сөзді айта беру емес.



6. Елді,жерді,Отанды сүйетіндігіңді сөзбен емес, іспен дәлелде.





Ал енді, балалар, тапсырманы орындап болсақ, дұрыс жауабымен тексерейік.









Сұрақтар

(дұрыс)

( бұрыс)

1. Отаншылдық-әр адамға керекті ең ұлы қасиет.

+


2. Кімде- кім ата- анасын ардақтаса: ата- анадан бірге туған бауырларымен тату болса; өзінің өскен ауыл, қаласын туған ұлтын сыйлап, қадірлесе, сол адам отаншыл болады.

Кімде- кім ата- анасын ардақтаса,

ата- анадан бірге туған бауырлары-

мен тату болса,өзінің өскен ауыл, қаласын,

туған ұлтын сыйлап, қадірлесе сол адам отаншыл болады.



+

3. Намыс-азаматтың алтын туы.

+


4. Өз ұлтын жақсы көрмеген; өзге ұлттарды да ұнатпайды.

Өз ұлтын жақсы көрмеген,

өзге ұлттарды да ұнатпайды.

+

5. Патриотизм- «Отаным сені сүйемін.Сен үшін құрбан болуға әзірмін» деп құрғақ сөзді айта беру емес.



+


6. Елді,жерді,Отанды сүйетіндігіңді сөзбен емес, іспен дәлелде.


+



3-тапсырма.

Көркемдегіш құралдарды сәйкестендір.


Ерлерді ұмытса да ел, сел ұмытпас,

Ерлерді ұмытса да ел,жел ұмытпас.


ассонанс

Жас Ноян жүйрігінің мойнын бұрды,

Жас Ноян Ер Баянға қарсы жүрді.

Жақындап келіп қалып ағасына...

анафора

Адасқан аққу құстай мен бір пақыр .

Арқаның аруы боп жүрсем-дағы

Алыста туған, өскен жерім жатыр.

эпифора

Жас Ноян қызды көріп от боп кетті,

Көздері қызыл жалын шоқ боп кетті...

риторикалық сұраулы сөйлем

Жорыққа қу қалмаққа жүрдім неге?

Тобына көк бөрідей кірдім неге?

теңеу

Майданда жолбарыстай жалғыз ойнап,

Сан қолға аш бөрідей кірмеп пе еді!

Қыран мен қара құстай алысқан шақ,

Сол сұлу, сұлу екен атқан таңдай.



эпитет

Торғын ет, шапақтай бет, тісі меруерт,

Сұм сұлу анадайдан «ағатайлап».

аллитерация





Ал енді, балалар, тапсырманы орындап болсақ, дұрыс жауабымен тексерейік.

Ерлерді ұмытса да ел, сел ұмытпас,

ЕПрямая соединительная линия 8 Прямая соединительная линия 13 рлерді ұмытса да ел,жел ұмытпас.


ассонанс

Жас Ноян жүйрігінің мойнын бұрды,

ЖПрямая соединительная линия 14 ас Ноян Ер Баянға қарсы жүрді.

Жақындап келіп қалып ағасына...

анафора

Адасқан аққу құстай мен бір пақыр .

АПрямая соединительная линия 15 рқаның аруы боп жүрсем-дағы

Алыста туған, өскен жерім жатыр.

эпифора

Жас Ноян қызды көріп от боп кетті,

КПрямая соединительная линия 16

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!