|
Бөлім |
Тіл және сөйлеу |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу не үшін қажет? |
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
-Өлеңді түсініп оқиды. Тіл және сөйлеу туралы түсінік қалыптасады, сөйлеудің тек адамға тән екенін ұғынады. Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазады. |
|
Құндылық: |
Қаңтар – заң және тәртіп айы;
өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Психологиялық дайындық «Жүректен жүрекке». Оқушылар шеңбер жасап, дөңгеленіп тұрады. Мұғалім жұмсақ жүрекшені қолына ұстап тұрып, қасындағы оқушының есімін атап, оған есімінің бас әрпінен басталатын тілегін айтады. Осылайша балалар бір-біріне ыстық лебіздерін білдіруді жалғастырады. Мысалы, Айдана, ақылды қыз бол! |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. Өз есімдерінен басталатын тілектерін дауыстап айтады. Осылайша барлығы бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайды. |
«Бас бармақ» арқылы бір-бірін бағалайды. |
Әліппе оқулығы |
|
Сабақ тың ортасы 25-30 мин |
– Адамға сөйлеу не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
«Топтастыру» бойынша жұмыс жүргізіледі. – Балалар, бүгін біз «Тіл және сөйлеу» деген жаңа бөлімді бастаймыз. Бұл бөлімде сендер сөйлеудің адамға ғана тән екенін түсінесіңдер. Біздің сөйлеуіміздің өзі айту, тыңдау, оқу, жазудан тұрады. 1-жаттығу ауызша орындалады. Алдымен мұғалім сөйлемдерді дауыстап оқып береді. – Аңсар кіммен сөйлесіп тұр? – Олар не жайында сөйлесіп тұр деп ойлайсыңдар? – Айналасында нелер бар? – Дұрыс айтасыңдар, балалар. Жер бетінде алуан түрлі тіршілік иелері бар. Солардың ішінде адам ғана сөйлей алады. Олай болса, бүгінгі сабағымыз «Сөйлеу не үшін қажет?» деп аталады. 2-жаттығуда өлеңмен жұмыс жүргізіледі. – Балалар, құстар, жануарлар сөйлей ала ма, қалай ойлайсыңдар? Алдымен өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. Сергіту сәті: 3-жаттығу жазбаша орындалады. 4-жаттығу. Суреттермен сәйкестендіреді. – Қарқылдайтын не? – Қаңқылдайтын не? – Шиқылдайтын не? – Ырылдайтын не? |
«Топтастыру» бойынша «Сөйлеу не үшін қажет?» сұрағына топтастыру жасайды. Сөйлеу адамға біреумен тілдесу, ұғынысу, әңгімелесу, пікірлесу үшін қажет екенін айтады.
1-жаттығудағы сөйлемдерді оқиды. Мәтінде қандай ой айтылғанын суреттің көмегімен және мұғалімнің түсіндіруімен ұғынады. Қойылған сұрақтарға жауап береді.
2- жаттығуда оқушылар «Түртіп алу жүйесі» бойынша өздеріне түсініксіз сөздерді жай қарындашпен белгілеп отырады. 3-жаттығуда берілген өлең жолдарын көркем етіп көшіріп жазады.
4- жаттығуды Жұмыс дәптеріне сәйкестендіре отырып орындайды. Қарқылдайтын– қарға. Қаңқылдайтын – қаз. Шиқылдайтын– торғай. Ырылдайтын – ит. |
Жарайсың дар!
Керемет!
Мен ойлағаннан да ақылды екенсіңдер!
Жарайсың дар!
Керемет!
Мен ойлағаннан да ақылды екенсіңдер!
Жарайсың дар! |
Оқулық, Жұмыс дәптері.
Оқулық, Жұмыс дәптері.
Оқулық, Жұмыс дәптері.
Оқулық, Жұмыс дәптері.
|
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
Оқушыларға «Ашық микрофон» арқылы кері байланыс жүргізіледі. Оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін, не ұнағанын айтады. |
«Ашық микрофон» арқылыкері байланыс жүргізіледі. |
Жарайсыңдар! Керемет! Мен ойлағаннан да ақылды екенсіңдер! |
Слайд «Ашық микрофон» Оқулықтағы QR код
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөйлеу не үшін қажет?
Сөйлеу не үшін қажет?
|
Бөлім |
Тіл және сөйлеу |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу не үшін қажет? |
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
-Өлеңді түсініп оқиды. Тіл және сөйлеу туралы түсінік қалыптасады, сөйлеудің тек адамға тән екенін ұғынады. Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазады. |
|
Құндылық: |
Қаңтар – заң және тәртіп айы;
өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Психологиялық дайындық «Жүректен жүрекке». Оқушылар шеңбер жасап, дөңгеленіп тұрады. Мұғалім жұмсақ жүрекшені қолына ұстап тұрып, қасындағы оқушының есімін атап, оған есімінің бас әрпінен басталатын тілегін айтады. Осылайша балалар бір-біріне ыстық лебіздерін білдіруді жалғастырады. Мысалы, Айдана, ақылды қыз бол! |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. Өз есімдерінен басталатын тілектерін дауыстап айтады. Осылайша барлығы бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайды. |
«Бас бармақ» арқылы бір-бірін бағалайды. |
Әліппе оқулығы |
|
Сабақ тың ортасы 25-30 мин |
– Адамға сөйлеу не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
«Топтастыру» бойынша жұмыс жүргізіледі. – Балалар, бүгін біз «Тіл және сөйлеу» деген жаңа бөлімді бастаймыз. Бұл бөлімде сендер сөйлеудің адамға ғана тән екенін түсінесіңдер. Біздің сөйлеуіміздің өзі айту, тыңдау, оқу, жазудан тұрады. 1-жаттығу ауызша орындалады. Алдымен мұғалім сөйлемдерді дауыстап оқып береді. – Аңсар кіммен сөйлесіп тұр? – Олар не жайында сөйлесіп тұр деп ойлайсыңдар? – Айналасында нелер бар? – Дұрыс айтасыңдар, балалар. Жер бетінде алуан түрлі тіршілік иелері бар. Солардың ішінде адам ғана сөйлей алады. Олай болса, бүгінгі сабағымыз «Сөйлеу не үшін қажет?» деп аталады. 2-жаттығуда өлеңмен жұмыс жүргізіледі. – Балалар, құстар, жануарлар сөйлей ала ма, қалай ойлайсыңдар? Алдымен өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. Сергіту сәті: 3-жаттығу жазбаша орындалады. 4-жаттығу. Суреттермен сәйкестендіреді. – Қарқылдайтын не? – Қаңқылдайтын не? – Шиқылдайтын не? – Ырылдайтын не? |
«Топтастыру» бойынша «Сөйлеу не үшін қажет?» сұрағына топтастыру жасайды. Сөйлеу адамға біреумен тілдесу, ұғынысу, әңгімелесу, пікірлесу үшін қажет екенін айтады.
1-жаттығудағы сөйлемдерді оқиды. Мәтінде қандай ой айтылғанын суреттің көмегімен және мұғалімнің түсіндіруімен ұғынады. Қойылған сұрақтарға жауап береді.
2- жаттығуда оқушылар «Түртіп алу жүйесі» бойынша өздеріне түсініксіз сөздерді жай қарындашпен белгілеп отырады. 3-жаттығуда берілген өлең жолдарын көркем етіп көшіріп жазады.
4- жаттығуды Жұмыс дәптеріне сәйкестендіре отырып орындайды. Қарқылдайтын– қарға. Қаңқылдайтын – қаз. Шиқылдайтын– торғай. Ырылдайтын – ит. |
Жарайсың дар!
Керемет!
Мен ойлағаннан да ақылды екенсіңдер!
Жарайсың дар!
Керемет!
Мен ойлағаннан да ақылды екенсіңдер!
Жарайсың дар! |
Оқулық, Жұмыс дәптері.
Оқулық, Жұмыс дәптері.
Оқулық, Жұмыс дәптері.
Оқулық, Жұмыс дәптері.
|
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
Оқушыларға «Ашық микрофон» арқылы кері байланыс жүргізіледі. Оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін, не ұнағанын айтады. |
«Ашық микрофон» арқылыкері байланыс жүргізіледі. |
Жарайсыңдар! Керемет! Мен ойлағаннан да ақылды екенсіңдер! |
Слайд «Ашық микрофон» Оқулықтағы QR код
|
шағым қалдыра аласыз



















