Бөлім:
|
Тіл және
сөйлеу
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
1
|
Қатысушылар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Сөйлеу не үшін
қажет? «Ана тілі» Әдібай
Табылды
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
1.1.2.1* көмекші құралдар
(тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып
баяндау;
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап
оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу)
қолдану;
1.4.1.1.айтылуы мен
жазылуы бірдей сөздерді көщіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы
жазу.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Өлеңді түсініп
оқиды, мұқият тыңдайды. Сюжетті сурет арқылы оқиғаның ретін сақтай
отырып баяндайды. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есте сақтай
отырып, көшіріп жазады.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі
/уақыты
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс-тар
|
Сабақтың
басы
___мин
|
(Ұ) Сабақ алдындағы жағымды көңіл-күй
Оқушылар
жұптасып, бір-біріне қарап тұрады. Алдымен мұғалім ширату өлеңін
оқып таныстырады.
Жарайсыңдар! Ендеше, адам үшін әр дене мүшесінің орны
ерекше. Адамның жан-жануардан, хайуанаттардан өзгешелігі неде деп
лйлайсыңдар? (проблемалық сұрақ)
Ұқсас
жауаптарды біріктіру арқылы жаңа топ құрылады. Осыдан барып топ
атаулары құрылады:
1-топ:«Ақыл» 2-топ:
«Білім»
3-топ: «Сана» 4-топ:
«Ой»
|
Тақтада
таныстырылым-нан өлең жолдарын кезекпен оқиды.Дене мүшелерін
қимылмен көрсетеді
-Жақсыларды көру
үшін
-Елге
көмек беру үшін
-Ақыл,
кеңес тыңдау үшін
-Ақиқатты айту үшін
-Шетте
жүрсем туған жерге қайту
үшін
|
«Бас
бармақ» арқылы бір-бірін
бағалайды
|
слайд
сурет
|
Сабақтың
ортасы
___мин
|
Оқулықпен
жұмыс. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен
мақсатын хабарлайды.
1-жаттығу. Автор жайлы қысқаша мағлұмат
беріледі.
Ә.Табылды 1926 жылы 2 қаңтарда
Жамбыл облысы, Тұрар Рысқұлов ауданы, Жаңа тұрмыс ауылында дүнеге
келген. Ауыл мектептерінде оқытушы, оқу ісінің меңгерушісі, мектеп
директоры болған.
«Қайырлы таң, балалар» атты
таңдамалы жинағын жазған. Балаларға арнап 31 кітап шығарған. «Ана
тілі» өлеңін тыңдатудан бұрын бұл өлеңде не туралы айтылуы мүмкін
деп деп болжау жасалады.
ойлайсыңдар? Болжау жасап
көріңдерші.
Сөздік
жұмысы жүргізіледі
Дана – ақылды, данышпан деген
мағынада айтылып тұрғанын түсіндіру. Мұғалімнің көмегімен өлең
мазмұнына талдау жасалады.
Топпен
жұмыс
1-топ:«Ақыл»
2-топ: «Білім»
3-топ: «Сана»
4-топ: «Ой»
|
«Түртіп алу
жүйесі» бойынша өздеріне түсініксіз
сөздерді белгілеп отырады.
Дана сөзінің мағынасын
түсінеді
Барлық оқушы бір өлең жолынан
тізбектей оқып шығады.
Әр топ өлеңнен өз атауларына
сәйкес жолдарды тауып оқиды.
|
МҚ:
«Керемет»
«Жарайсың-дар»
«Бәрекелді»
|
слайд
Сурет-тер
|
___мин
|
2-жаттығуда балалардың орындарын ауыстыру
арқылы шығатын сөзді оқыту.
Ана тілі, әже тілі, әке тілі
деп айтуға бола ма? Неліктен
|
2-жаттығу
ауызша
орындалады.
|
МҚ:
«Жарайсыңдар»
«Бәрекелді
|
слайд
|
___мин
|
Дәптермен
жұмыс
Әә дыбысы сөздің басында,
ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетініне назар
аударады. Сауатты, көркем жазуға
дағдаланады.
|
Ә Ә Ә Ә
Ә
ә ә ә ә ә
ә
|
МҚ:
«Керемет»
«Бәрекелді»
|
слайд
смайликтер
|
___мин
|
3-жаттығу жазбаша
орындалады
Топтық
жұмыс
1-топ:«Ақыл» тобы: мақалдың мағынасын
қалай түсінетіндерін өз сөздерімен
айтады.
2-топ: «Білім»тобы: «құрмет» сөзіне
дыбыстық талдау
жасайды
3-топ: «Сана» тобы: тіл туралы екі
мақал айтады
4-топ: «Ой» тобы: «Мен өз тілімді
сүйемін» деген тақырыпта қысқаша 3-4 сөйлемнен тұратын әңгіме құрап
айтады.
|
3-жаттығу. Мақалды көшіріп
жазады
|
МҚ:
«Керемет»
«Жарайсың-дар»
«Бәрекелді»
|
Оқулық
слайд
сурет
|
___мин
|
4-жаттығу. Ауызша орындалады. «Адасқан
суреттер»
1. Кітап – білім
бұлағы,
Білім – өмір
шырағы.
2. Кітапты сөзі оқысаң –
сенікі,
Оқымасаң –
кітаптікі.
3. Кітап – алтын
қазына.
Шығармашылық
тапсырма. Жұмыс дәптеріндегі жазылым
тапсырмаларын орындау. Сурет бойынша құс, бұзау, адамның қалай
дыбыстайтынын жазу. Сөйлемді толықтырып
жазу
|
Сұрақтарға жауап
береді.
Суреттерді ретімен қойып,
мектеп кітапханасына барған кездерін әңгімелейді. Кітап жайлы
білетін мақалдарын естеріне түсіріп
айтады.
|
|
|
Сергіту
сәті
___мин
|
Жел
улейді, у-у,
құйын
келіп билейді, зу-зу,
қатты,
қатты жел соқты, гу-гу,
жапырақтар қол соқты,
ду-ду.
|
Қимыл-қозғалыс жасай отырып
орындайды
|
|
слайд
|
Сабақтың
соңы
___мин
Кері
байланыс
|
«Ара
ұясы» арқылы сабақтан алған
білімдері пысықталады. Мұғалім оқушыларға бүгінгі сабақтан қандай
білім алғаны, не үйренгені, нені білгені туралы пікір аламасуды
және бір сұрақтан дайындауды
тапсырады
«Бағдаршам» арқылы
кері байланыс береді
|
Сабақтан алған әсерлерін
стикерге жазып, суретке
жапсырады
|
Білім алушы-ларды
мадақтау
|
слайд
суреттер
|