|
,,Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№1 сабақ.Сөйлеу. Сөйлем. Мен оқушымын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.1.Сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну 1.2.1.1* сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу,сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғым қалыптастырады, дыбыстың графикалық сызбасын оқуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексе ру 5мин Өткен білім ді еске түсіру 5мин Жаңа білім 25 мин Бекіту 5мин Кері байланыс 5 мин |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық өткізу. «Мен мектепке барамын Жақсы оқушы боламын. Сабағымды жақсы оқып Кілең бестік аламын.» Өткен тақырыптарды пысықтау. Балалармен әңгіме өткізу арқылы білімдерін тексеру. Жаңа тақырып ЖИ: Балаларды жаңа оқу жылымен құттықтау 1.Оқулықтың 3- бетіндегі оқушыға арналған тілекті оқып, балаларға сәттілік тілеу. 2. «Мен оқушымын» айдары Сұрақтар: Сен мектепке не үшін келдің? Оқушыға қойылатын талаптарды білесің бе? Сабақты жақсы оқу үшін не істеу крек? Қандай оқу құралдарың бар? Сабақ оқудың еңбек екенін түсіндіру 3.Суретпен жұмыс Құндылық: Тәуелсіздік және Отаншылдық МЕМЛЕКЕТТІК РӘМІЗДЕРІН АЖЫРАТА БІЛУ «Бүгін-БІЛІМ КҮНІ» Тұңғыш Әліппені жазған А.Байтұрсынұлымен таныстыру Қазақстан Республикасының рәміздері туралы бейнебаян көрсету Рәміздер туралы әңгімелету. Бүгін қандай күн? Рәміздер туралы естіп па едіңдер? Туда ненің суреті бар? Елтаңба нені білдіреді? Әнұранды жақсы білетін шығарсыңдар? Рәміздер мемлекетіміздің, қазақ елінің нышандары. Тапсырма. Жаңа ұғым.Сөйлеу сызбасы Сөйлем құрап үйренеміз. Бұл-сөйлеу сызбасы.
Мен мектепке келдім. Бірінші сыныпта оқимын. Оқулықтарым жаңа,әдемі. Мен жақсы оқитын боламын. Сызбаға қарап, сөйлем құрайды Бұл- сөйлем сызбасы.
Жазылым Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту: – дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу;
Е.Б.Қ. Суретке қарап әңгімелеу
Кері байланыс
|
Шаттық шеңберін түзеді, өлеңді хормен айтады Сұрақтарға жауап береді,әңгімелеуді үйренеді Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. А.Байтұрсыновпен танысады Рәміздер туралы білімдерін көрсетеді Әнұранды айтады Жаңа ұғыммен танысады Білімді бекітуге арналған тапсырмаларды орындайды. Дәптермен жұмыс жасайды Жазу үлгісіне қарап,үзік сызықтарды бастырып жазады Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырманы орындайды. Суретпен жұмыс жасайды Сабақтан алған әсерлерін кері байланыс арқылы білдіреді. |
ҚБ: Керемет! «Отшашу»
ҚБ: «Шапалақ»
ҚБ: «Отшашу»
Тамаша! Суретпен жұмыс жасай алды Әңгімелеуді, дұрыс сөйлеуді,сөйлем құрауды меңгерді «Рефлексия» әдісі бойынша өз ойларын білдіреді |
Психология лық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырма лары. Мектеп туралы суреттер
Бейнебаян Сөйлем сызбасы Суреттер Сөйлем сызбасы Жұмыс дәптері
Суреттер Кері байланыс парақшала ры |
||
Өздері білетін әріптерін тақтаға жаздыру. Дыбыстату.
Ресурстар:
Суреттер интернет желісінен алынған.


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№2 сабақ. Сөйлеу. Сөйлем. Сәлемдесу. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.1.Сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну 1.2.1.1* сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу,сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғым қалыптастырады, дыбыстың графикалық сызбасын оқуды үйренеді. Дұрыс сәлемдесуді үйренеді. |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық өткізу. «Оқушымын мен енді, Мектебіме барамын. Сәлемдесіп ұстазбен, Достарымды тосамын.» Балалармен әңгіме өткізу арқылы білімдерін тексеру. Оқулықтың 4 –бетіндегі суретпен жұмыс жасау. Құндылықтар:Жасампаздық және Жаңашылдық Рәміздер туралы не айта аласың? Туда ненің суреті бар? Елтаңба нені білдіреді? Әнұранды жақсы білетін шығарсыңдар? Сөйлем және ссөйлеу сызбасымен жұмыс
Жаңа тақырып «Сәлемдесу» тақырыбы 1-тапсырма Сызбаны пайдаланып, сөйлем құрау. Жұптық жұмыс. -Сәлеметсің бе,досым! -Армысың, сыныптасым!
ЕБҚ Ұстазымен амандасады.Сөйлем құрайды Мысалы: - Сәлеметсіз бе ,апай! -Жағдайыңыз қалай? -Маған білім үйретесіз бе? 2-тапсырма.Жеке жұмыс. «Жаса,құрастыр» айдары Түймелермен тыныс белгілерін құрастыру .-нүкте ?-сұрау белгісі !-леп белгісі ЕБҚ Түймеден өзі қалаған тыныс белгісін жасату.Ол туралы білетінін айтқызу Көркем жазу минуты Тақтаға тыныс белгілерін жазу. Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу.
Қорытындылау. «Ыстық орындық» әдісі Бүгін не үйрендің? Қандай тыныс белгілерін жасадың? Оларды неден жасадың? Саған сабақ ұнады ма?
|
Шаттық шеңберін түзеді, өлеңді хормен айтады Сұрақтарға жауап береді,әңгіме леуді үйренеді Сызбалар арқылы сөйлемдер құрайды Оқулықпен жұмыс жасайды Үлгіге қарап,бір-бірімен сәлемдеседі. Мұғалімнің көмегімен сөйлем құрайды Түймелерден тыныс белгілерін жасайды. Құраған тыныс белгісін атайды. Тақтамен жұмыс жасайды Жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлайды; үзік сызықтарды бастырып жүргізеді; дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Сұрақтарға жауап береді Сабаққа кері байланыс береді |
ҚБ:! Тамаша! «Отшашу»
Мадақтап отыру ҚБ: Жарайсың! ҚБ: Сендер мықтысыңдар! ҚБ: Сен тамаша баласың! ҚБ: Керемет жұмыс! ҚБ: Жарайсыңдар, шебер қолды балапандар! ҚБ: Тамаша!
Сабаққа жақсы қатыстыңдар! Рақмет сендерге! «Бағалау терезесі» әдісі |
Психология лық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырма лары.
Сызбалар Суреттер Сөйлем құрау сызбасы Сызба Жұмыс үлгісі Қағаз Түймелер Жазу үлгісі Жұмыс дәптерлері Орындық Смайликтер «Бағалау терезесі» плакаты |
||
Қосымша тапсырма:
1. Сөйлем сызба-моделінің көмегімен танысады:
– Сәлем! Менің атым – Әдия. Сенің атың ше? – Сәлем! Менің атым – Алмас.
2. Сөйлеген кезде дауыстың өзгеруі жазуда арнайы белгілермен (.?!) белгіленетінін біледі.
Ресурстар:
Қолдан жасалған көрнекіліктер



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
3-сабақ. Сөйлеу.Сөйлем. Мектептегі бір күнім. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.1.Сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну 1.2.1.1* сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу,сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғым қалыптастырады, дыбыстың графикалық сызбасын оқуды үйренеді. Дұрыс сөйлем құруды, графикалық сызбаны оқуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық дайындық «Атын ата» ойыны Оқу құралдарының атын атату Бұл не? Сұрағына жауап береді Өткен сабақты қайталау «Сәлемдесу» тақырыбын қайталату Жұптық жұмыс Сәлемдесуді қалай меңгегенін көрсетеді Тақырыпты ашу Мектеп туралы ойларын тыңдау.Мектепке не үшін келетінін айтқызу Жаңа тақырып Сурет және сызбаның көмегімен сөйлем құрауды үйрету үшін оқушыларға «Оқушылар не істеді?» сұрағын қойып, олардың назарын суретке аудару. Сурет мазмұны бойынша берілген сызба-модельмен сөйлем құрайды: 1) Оқушылар ән айтты. 2) Оқушылар асханада тамақтанды. 3) Балалар кітапханаға барды. 4) Балалар мәшине құрастырды Оқушылардың жауабын тыңдау және дұрыс құралмаған, толық емес сөйлемдерді түзеп, оқушыларға қайталатып отыру Сөйлемнің жеке сөздерден тұратынды- ғын, сөйлемнің бірінші сөзі бас әріппен жазылып, соңғы сөйлемнен кейін тыныс белгісі қойылатынын сызбаның көмегімен тәжірибе жүзінде таныту.
ЕҚБ Мектеп туралы суреке қарап әңгіме құрату. Сызба арқылы сөйлету
Мен оқушы боламын Тез мектепке барамын Қолға қалам аламын Әріптерді жазамын Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу. «Соңғы сөзді мен айтамын» стратегиясы бойынша сұрақ-жауап (диалог арқылы әңгімелесу) тәсілі Білім деген не? Ол не үшін қажет? Оқу құралдарына не жатады? Мектеп тәртібі бар ма? Тәртіп сақтай аласың ба? ЕБҚ Мектеп туралы сурет салдыру
Үй тапсырмасы Мектеп туралы өлеңдер жаттап келу Кері байланыс
|
1.Оқушылар сынып ішіндегі заттардың атын атайды. 2.Тақта,парта, бор т.б. – оқу жабдықтары; дәптер, қалам, сызғыш, ермексаз т.б. – оқу құралдары.
Парталас досымен сәлемдеседі. Өз ойларын айтады. Суреттерге қарап сөйлем құрайды Сызбамен жұмыс жасайды Сызбаны оқуды үйренеді Сергіту сәтін жасайды Хормен айтып,қимыл-қозғалыс жасайды Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызады. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Мұғалімнің қолдауымен сұрақ жауаптарынан әңгіме құрайды: «Білім деген –оқу.Оқулық, дәптер, қаламсап-оқу құралдары. Біз тәртіпті оқушы боламыз». Мектептің суретін салады Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Жарайсыңдар!
ҚБ: Керемет!
ҚБ: Тамаша!
Тамаша! ҚБ: Недеген керемет жауап! Сен мықты оқушы екенсің!
Диалог жүргізеді Суретің тамаша салыныпты! Тамаша! Сабақ туралы ойларын айтады |
Оқу құралдарының суреттері Суреттер Мектеп туралы суреттер оқулық оқулық оқулық Сызба Сергіту сәті Оқулық №1 жазу дәптері Мектеп туралы суреттер Бағдаршам көздері Түрлі түсті дөңгелек стикерлер |
||
Қосымша тапсырма:
Оқушыларға мектеп туралы суреттер таратып беріп, сөйлем құрату.
Суреттер Google порталынан алынды
G

Қолдан жасалған көрнекіліктер


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№4 сабақ. Сөз. Мен әдепті баламын. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Байланыстырып сөйлейді; коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдана алады; сөз туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді; сөздің графикалық сызбасын таниды; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Байланыстырып сөйлеуді, әдептілік туралы білетін болады |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Мектеп туралы өлеңдер жаттап келу Тақырыпты ашу -Қандай баланы әдепті бала дейміз? -Әдепті балалар қандай сөздерді көп қолданады? -Егер адам сөйлеуді білмесе, не болар еді? Әдептілік туралы бейнебаян көрсету «Әдепті бола біл» бейнебаяны Бейнебаян туралы әңгімелесу Жаңа тақырып Жұптық жұмыс. «Диалог» әдісі Оқушыларды жұптастырып, әртүрлі тақырыпта («Дүкенде», «Аялдамада», «Мектептен қайтарда», «Қонаққа барғанда» т.б.) шағын рөлдік ойын ойнату. Балалар берілген тақырыпқа сәйкес сәлемдесу, қоштасу сөздерін қолданып, рөлге кіреді. Мысалы: «Дүкенде». – Сәлеметсіз бе! – Сәлеметсің бе, Айжан! Саған не берейін? – Тәте, маған нан беріңізші. – Міне, ала ғой. – Рақмет! Сау болыңыз! ЕБҚ Рөлдік ойынға қатыстырып, сөйлеу мәнеріне жаттықтыру. Музыка әуенімен би билету Сызбамен жұмыс 1.Сурет мазмұны бойынша оқушылармен әңгімелесу. «Ата несін түсіріп алды?», «Бала не істеді?», «Ата қандай сиқырлы сөз айтуы мүмкін?» сұрақтарын қойып, жауап алу. 2.Суреттегі заттардың атын сөздердің көмегімен айтқызу. 3. Сөздің сызба-моделімен таныстыру. Н Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу
«Жаса,құрастыр» айдары Жеке жұмыс Қарындаштардың түстерін тауып, тіктөртбұрыш құрастыру Түстерін атау: жасыл, қызыл, көк, сары. Үй тапсырмасы Диалог құрастырып келу. Кері байланыс
|
Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Жаттаған өлеңдерін оқиды Балалардың ауызша жауаптары тыңдалады. Ойын арқылы диалогқа түседі Сатушының, сатып алушының рөлін ойнайды Би билейді Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Суреттегі заттарды (нан, көзілдірік, сағат) атап, берілген заттардың атауы сөз екенін біледі. Сөздің сызба-моделімен танысады. Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады Қарындаштардың түстерін атап, әртүрлі фигуралар құрастырады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
ҚБ: Тамаша! ҚБ:
ҚБ: Кереметсің!
ҚБ: Мен сенімен мақтанамын! ҚБ:
Тамаша! Бәрекелді! «Алма ағашы» әдісі |
Алақанның суреттері Суреттер Мектеп туралы суреттер оқулық Суреттер Бейнебаян https||youtube.com\watch=9t56E97gteature=share оқулық оқулық Дүкеннің, аялдаманың, мектептің суреттері Сергіту сәті https||youtube.com\watch=by8NcRAEgteature=share Сызбалар Нан,көзіл дірік, сағаттың суреттері №1 жұмыс дәптері Түрлі түсті қарындаш Тар
Суреттер Алма моделдері Плакат |
||
Ресурстар:
Бейнебаян «Әдепті бола біл»
https||youtube.com\watch=9t56E97gteature=share
Сергіту сәті
https||youtube.com\watch=by8NcRAEgteature=share

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 сабақ. Сөз. Жол бағытындағы ерекше белгілер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды; байланыстырып сөйлейді; сөз туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқиға ретін сақтап баяндауды, жол ережелерін сақтауды үйренеді |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Кешкі әңгіме» тақырыбына диалог құрастыру Диалог құрастырып келу. Тақырыпты ашу
«Жол белгілері» тақырыбындағы шағын (1:47) бейнероликті көрсету. Бұл бейнеролик оқушыларға психологиялық жағымды ахуал орнатады, сонымен қатар бүгінгі сабаққа қажетті алдыңғы білімдерін еске түсіреді. Жаңа тақырып 1. Бекзаттың жол бағытында қандай шартты белгілер барын оқушылардың назарын аудару. ( 2. Шартты белгілерге қарап, қандай нысан екенін тапқызу. 3. «Жол белгілері не үшін қажет?», «Шартты белгілерді оқуға бола ма?» сұрақтарына жауап алу. ( Бағдаршам, аялдама, метро, мектеп) Жаттығулар жасап, демалады Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – заттарды сызықтар арқылы қосу; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу Оқушыларға мектепке баратын жол бағытын суреттер мен белгілер арқылы жасату. Аурухана Автобус аялдамасы
Үй тапсырмасы Жол белгілерінің суреттерін салып келу.
|
Өлеңді айта отырып, қимыл-қозғалыс жасайды Ата-анасымен болған әңгімені айтып береді Бейнебаян туралы ойларын айтады Оқулықтағы суреттермен жұмыс жасайды Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызады. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Сөздің көмегінсіз шартты белгілер арқылы да түсінуге болатыны туралы мұғалімнің көмегімен қорытынды жасай алады. Үй тапсырмасын алады Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін бағдаршам түстеріне сәйкестендіреді. |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Керемет!
Мықтысыңдар! Жарайсың! Қолпаштау, көмек беру
Тамаша! Қызыл-сабақ ұнамады,түсінбедім Сары- сұрақтарым бар Жасыл-сабақ ұнады, бәрін түсіндім |
суреттер Суреттер Кешкі ас туралы суреттер оқулық Бейнебаян https||youtube.com\watch=9t56E97gteature=share оқулық Жол белгілерінің суреттері оқулық №1 жұмыс дәптері Жол белгілері салынған плакат Бағдаршам суреті |
||
Ресурстар.
Суреттер интернет желісінен алынған



Қосымша тапсырма
Кубизм» әдісі бойынша түскен сандарға сәйкес сұрақтар беріледі.

-
Қандай шартты белгілерді білесің?
-
Шартты белгілер не үшін беріледі?
-
Мектепке келер жолда шартты белгілерді көргенің бар ма?
-
Ең маңызды шартты белгі қайсы деп ойлайсың?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6 сабақ.Буын. Хайуанаттар әлемінде. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Сұрақты тыңдайды және түсінеді, жауап бере алады; буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді; буынның графикалық сызбасын таниды; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұрақтарға нақты жауап беруді, буынға бөлуді үйренеді |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Галареяға шолу» әдісі Жол белгілерінің суреттерін салып келу. Тақырыпты ашу
«Шапалақ» ойынын ойнату. Шарты: әртүрлі суреттерді көрсетіп, зат атауын буындап айтқызу. Қателеспей, сөздің әр буынын дұрыс анықтап, шапалақ ұрған оқушылар жеңімпаз атанады. Кі-тап, те-ре-зе, оқу-шы, а-та, ма-рал. Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс. Тыңдалым-айтылым -Балалар қайда барды? -Хайуанаттар бағына Бала кімді шақырды? -Атасын шақырды Ата сөзін қалай айтты? -А-таааа. сұрақтарына жауап беру. Сөздің буынға бөлінетіні туралы қарапайым түсінік беру.
Жұмбақтар шешу Өзі бір қу, Жүрген жері айқай да шу. (Түлкі) Қорықпайды күшті аңнан, Қорқады тек тышқаннан (Піл) Оқылым Аң-құс атауларын буынға бөліп айтқызу. Қайсысы бір буынды сөзден тұратынын тапқызу. Буын сызбасымен таныстыру.
Қаз-бір буынды сөз Қас-қыр, түл-кі—екі буынды сөздер ЕБҚ Аңдардың суреттерінің ішінен өзіне таныс аңдарды теріп алып, оларды атау, аттарын буынға бөліп айтуға әрекеттену Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – заттарды сызықтар арқылы қосу; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу.
Қорыту «Еркін микрофон» әдісі «Ата – баланың қорғаны» дегендегі «қорған» сөзінің мағынасын қалай түсінесің? Сөзді созып айту арқылы буынды қалай анықтауға болады? Қандай дыбыстар буын құрай алады? Буынды сызбамен қалай көрсетуге болады? Үй тапсырмасы Өздері көрген хайуанаттарының суреттерін салып келу, олар туралы әңгімелеуге дайындалу.
|
Шаттық шеңберін жасайды Салып келген суреттерін қабырғаға іледі Оқушылар әр суретті шапалақ ұру арқылы буынға бөледі. Сұрақтарға жауап береді. (Саралау: кейбір балалар сурет бойынша сұрақтарды өздері құрастыра алады.) Сөздің буынға бөлінетіні туралы білетін болады. Жұмбақ шешіп, демалады Буын сызбасымен танысады. Оқушылар «қас-қыр, түл-кі» сөздерін буынға бөліп айтады. Бір буынды «қаз» сөзін табады. Өзіне таныс аңдар туралы айтады Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді Сөзді созып айту арқылы буын санын анықтайды, буын саны сөздегі дауысты дыбыс санына сай келетінін меңгереді. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
ҚБ: «Шапалақ»
Тамаша!
Сен мықты баласың!
Керемет жұмыс жасадыңдар! Мен сендерге сенемін! «Желкенді қайық» әдісі |
суреттер Суреттер Оқушы жұмыстары Заттардың суреттері оқулық оқулық Аңдардың суреттері оқулық Аңдардың суреттері
МИкрофон Аңдардың суреттері Желкенді қайық суреттері |
||
Қосымша тапсырма:
«Мен әртіспін» әдісі
Аңдардың дыбысын салу. Біреуі арыстан, екіншісі аю болып ойнап көру. Аңдарды сөйлетуге тырысу.
Ресурстар:

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөйлеу. Сөйлем. Мен оқушымын 1 сынып Әліппе
Сөйлеу. Сөйлем. Мен оқушымын 1 сынып Әліппе
|
,,Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№1 сабақ.Сөйлеу. Сөйлем. Мен оқушымын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.1.Сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну 1.2.1.1* сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу,сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғым қалыптастырады, дыбыстың графикалық сызбасын оқуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексе ру 5мин Өткен білім ді еске түсіру 5мин Жаңа білім 25 мин Бекіту 5мин Кері байланыс 5 мин |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық өткізу. «Мен мектепке барамын Жақсы оқушы боламын. Сабағымды жақсы оқып Кілең бестік аламын.» Өткен тақырыптарды пысықтау. Балалармен әңгіме өткізу арқылы білімдерін тексеру. Жаңа тақырып ЖИ: Балаларды жаңа оқу жылымен құттықтау 1.Оқулықтың 3- бетіндегі оқушыға арналған тілекті оқып, балаларға сәттілік тілеу. 2. «Мен оқушымын» айдары Сұрақтар: Сен мектепке не үшін келдің? Оқушыға қойылатын талаптарды білесің бе? Сабақты жақсы оқу үшін не істеу крек? Қандай оқу құралдарың бар? Сабақ оқудың еңбек екенін түсіндіру 3.Суретпен жұмыс Құндылық: Тәуелсіздік және Отаншылдық МЕМЛЕКЕТТІК РӘМІЗДЕРІН АЖЫРАТА БІЛУ «Бүгін-БІЛІМ КҮНІ» Тұңғыш Әліппені жазған А.Байтұрсынұлымен таныстыру Қазақстан Республикасының рәміздері туралы бейнебаян көрсету Рәміздер туралы әңгімелету. Бүгін қандай күн? Рәміздер туралы естіп па едіңдер? Туда ненің суреті бар? Елтаңба нені білдіреді? Әнұранды жақсы білетін шығарсыңдар? Рәміздер мемлекетіміздің, қазақ елінің нышандары. Тапсырма. Жаңа ұғым.Сөйлеу сызбасы Сөйлем құрап үйренеміз. Бұл-сөйлеу сызбасы.
Мен мектепке келдім. Бірінші сыныпта оқимын. Оқулықтарым жаңа,әдемі. Мен жақсы оқитын боламын. Сызбаға қарап, сөйлем құрайды Бұл- сөйлем сызбасы.
Жазылым Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту: – дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу;
Е.Б.Қ. Суретке қарап әңгімелеу
Кері байланыс
|
Шаттық шеңберін түзеді, өлеңді хормен айтады Сұрақтарға жауап береді,әңгімелеуді үйренеді Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. А.Байтұрсыновпен танысады Рәміздер туралы білімдерін көрсетеді Әнұранды айтады Жаңа ұғыммен танысады Білімді бекітуге арналған тапсырмаларды орындайды. Дәптермен жұмыс жасайды Жазу үлгісіне қарап,үзік сызықтарды бастырып жазады Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырманы орындайды. Суретпен жұмыс жасайды Сабақтан алған әсерлерін кері байланыс арқылы білдіреді. |
ҚБ: Керемет! «Отшашу»
ҚБ: «Шапалақ»
ҚБ: «Отшашу»
Тамаша! Суретпен жұмыс жасай алды Әңгімелеуді, дұрыс сөйлеуді,сөйлем құрауды меңгерді «Рефлексия» әдісі бойынша өз ойларын білдіреді |
Психология лық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырма лары. Мектеп туралы суреттер
Бейнебаян Сөйлем сызбасы Суреттер Сөйлем сызбасы Жұмыс дәптері
Суреттер Кері байланыс парақшала ры |
||
Өздері білетін әріптерін тақтаға жаздыру. Дыбыстату.
Ресурстар:
Суреттер интернет желісінен алынған.


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№2 сабақ. Сөйлеу. Сөйлем. Сәлемдесу. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.1.Сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну 1.2.1.1* сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу,сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғым қалыптастырады, дыбыстың графикалық сызбасын оқуды үйренеді. Дұрыс сәлемдесуді үйренеді. |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық өткізу. «Оқушымын мен енді, Мектебіме барамын. Сәлемдесіп ұстазбен, Достарымды тосамын.» Балалармен әңгіме өткізу арқылы білімдерін тексеру. Оқулықтың 4 –бетіндегі суретпен жұмыс жасау. Құндылықтар:Жасампаздық және Жаңашылдық Рәміздер туралы не айта аласың? Туда ненің суреті бар? Елтаңба нені білдіреді? Әнұранды жақсы білетін шығарсыңдар? Сөйлем және ссөйлеу сызбасымен жұмыс
Жаңа тақырып «Сәлемдесу» тақырыбы 1-тапсырма Сызбаны пайдаланып, сөйлем құрау. Жұптық жұмыс. -Сәлеметсің бе,досым! -Армысың, сыныптасым!
ЕБҚ Ұстазымен амандасады.Сөйлем құрайды Мысалы: - Сәлеметсіз бе ,апай! -Жағдайыңыз қалай? -Маған білім үйретесіз бе? 2-тапсырма.Жеке жұмыс. «Жаса,құрастыр» айдары Түймелермен тыныс белгілерін құрастыру .-нүкте ?-сұрау белгісі !-леп белгісі ЕБҚ Түймеден өзі қалаған тыныс белгісін жасату.Ол туралы білетінін айтқызу Көркем жазу минуты Тақтаға тыныс белгілерін жазу. Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу.
Қорытындылау. «Ыстық орындық» әдісі Бүгін не үйрендің? Қандай тыныс белгілерін жасадың? Оларды неден жасадың? Саған сабақ ұнады ма?
|
Шаттық шеңберін түзеді, өлеңді хормен айтады Сұрақтарға жауап береді,әңгіме леуді үйренеді Сызбалар арқылы сөйлемдер құрайды Оқулықпен жұмыс жасайды Үлгіге қарап,бір-бірімен сәлемдеседі. Мұғалімнің көмегімен сөйлем құрайды Түймелерден тыныс белгілерін жасайды. Құраған тыныс белгісін атайды. Тақтамен жұмыс жасайды Жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлайды; үзік сызықтарды бастырып жүргізеді; дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Сұрақтарға жауап береді Сабаққа кері байланыс береді |
ҚБ:! Тамаша! «Отшашу»
Мадақтап отыру ҚБ: Жарайсың! ҚБ: Сендер мықтысыңдар! ҚБ: Сен тамаша баласың! ҚБ: Керемет жұмыс! ҚБ: Жарайсыңдар, шебер қолды балапандар! ҚБ: Тамаша!
Сабаққа жақсы қатыстыңдар! Рақмет сендерге! «Бағалау терезесі» әдісі |
Психология лық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырма лары.
Сызбалар Суреттер Сөйлем құрау сызбасы Сызба Жұмыс үлгісі Қағаз Түймелер Жазу үлгісі Жұмыс дәптерлері Орындық Смайликтер «Бағалау терезесі» плакаты |
||
Қосымша тапсырма:
1. Сөйлем сызба-моделінің көмегімен танысады:
– Сәлем! Менің атым – Әдия. Сенің атың ше? – Сәлем! Менің атым – Алмас.
2. Сөйлеген кезде дауыстың өзгеруі жазуда арнайы белгілермен (.?!) белгіленетінін біледі.
Ресурстар:
Қолдан жасалған көрнекіліктер



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
3-сабақ. Сөйлеу.Сөйлем. Мектептегі бір күнім. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.1.Сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну 1.2.1.1* сөйлем, сөз, буын, дыбыстың графикалық сызбасын «оқу»; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу,сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғым қалыптастырады, дыбыстың графикалық сызбасын оқуды үйренеді. Дұрыс сөйлем құруды, графикалық сызбаны оқуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық дайындық «Атын ата» ойыны Оқу құралдарының атын атату Бұл не? Сұрағына жауап береді Өткен сабақты қайталау «Сәлемдесу» тақырыбын қайталату Жұптық жұмыс Сәлемдесуді қалай меңгегенін көрсетеді Тақырыпты ашу Мектеп туралы ойларын тыңдау.Мектепке не үшін келетінін айтқызу Жаңа тақырып Сурет және сызбаның көмегімен сөйлем құрауды үйрету үшін оқушыларға «Оқушылар не істеді?» сұрағын қойып, олардың назарын суретке аудару. Сурет мазмұны бойынша берілген сызба-модельмен сөйлем құрайды: 1) Оқушылар ән айтты. 2) Оқушылар асханада тамақтанды. 3) Балалар кітапханаға барды. 4) Балалар мәшине құрастырды Оқушылардың жауабын тыңдау және дұрыс құралмаған, толық емес сөйлемдерді түзеп, оқушыларға қайталатып отыру Сөйлемнің жеке сөздерден тұратынды- ғын, сөйлемнің бірінші сөзі бас әріппен жазылып, соңғы сөйлемнен кейін тыныс белгісі қойылатынын сызбаның көмегімен тәжірибе жүзінде таныту.
ЕҚБ Мектеп туралы суреке қарап әңгіме құрату. Сызба арқылы сөйлету
Мен оқушы боламын Тез мектепке барамын Қолға қалам аламын Әріптерді жазамын Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу. «Соңғы сөзді мен айтамын» стратегиясы бойынша сұрақ-жауап (диалог арқылы әңгімелесу) тәсілі Білім деген не? Ол не үшін қажет? Оқу құралдарына не жатады? Мектеп тәртібі бар ма? Тәртіп сақтай аласың ба? ЕБҚ Мектеп туралы сурет салдыру
Үй тапсырмасы Мектеп туралы өлеңдер жаттап келу Кері байланыс
|
1.Оқушылар сынып ішіндегі заттардың атын атайды. 2.Тақта,парта, бор т.б. – оқу жабдықтары; дәптер, қалам, сызғыш, ермексаз т.б. – оқу құралдары.
Парталас досымен сәлемдеседі. Өз ойларын айтады. Суреттерге қарап сөйлем құрайды Сызбамен жұмыс жасайды Сызбаны оқуды үйренеді Сергіту сәтін жасайды Хормен айтып,қимыл-қозғалыс жасайды Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызады. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Мұғалімнің қолдауымен сұрақ жауаптарынан әңгіме құрайды: «Білім деген –оқу.Оқулық, дәптер, қаламсап-оқу құралдары. Біз тәртіпті оқушы боламыз». Мектептің суретін салады Үйге тапсырма алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Жарайсыңдар!
ҚБ: Керемет!
ҚБ: Тамаша!
Тамаша! ҚБ: Недеген керемет жауап! Сен мықты оқушы екенсің!
Диалог жүргізеді Суретің тамаша салыныпты! Тамаша! Сабақ туралы ойларын айтады |
Оқу құралдарының суреттері Суреттер Мектеп туралы суреттер оқулық оқулық оқулық Сызба Сергіту сәті Оқулық №1 жазу дәптері Мектеп туралы суреттер Бағдаршам көздері Түрлі түсті дөңгелек стикерлер |
||
Қосымша тапсырма:
Оқушыларға мектеп туралы суреттер таратып беріп, сөйлем құрату.
Суреттер Google порталынан алынды
G

Қолдан жасалған көрнекіліктер


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№4 сабақ. Сөз. Мен әдепті баламын. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Байланыстырып сөйлейді; коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдана алады; сөз туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді; сөздің графикалық сызбасын таниды; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Байланыстырып сөйлеуді, әдептілік туралы білетін болады |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Мектеп туралы өлеңдер жаттап келу Тақырыпты ашу -Қандай баланы әдепті бала дейміз? -Әдепті балалар қандай сөздерді көп қолданады? -Егер адам сөйлеуді білмесе, не болар еді? Әдептілік туралы бейнебаян көрсету «Әдепті бола біл» бейнебаяны Бейнебаян туралы әңгімелесу Жаңа тақырып Жұптық жұмыс. «Диалог» әдісі Оқушыларды жұптастырып, әртүрлі тақырыпта («Дүкенде», «Аялдамада», «Мектептен қайтарда», «Қонаққа барғанда» т.б.) шағын рөлдік ойын ойнату. Балалар берілген тақырыпқа сәйкес сәлемдесу, қоштасу сөздерін қолданып, рөлге кіреді. Мысалы: «Дүкенде». – Сәлеметсіз бе! – Сәлеметсің бе, Айжан! Саған не берейін? – Тәте, маған нан беріңізші. – Міне, ала ғой. – Рақмет! Сау болыңыз! ЕБҚ Рөлдік ойынға қатыстырып, сөйлеу мәнеріне жаттықтыру. Музыка әуенімен би билету Сызбамен жұмыс 1.Сурет мазмұны бойынша оқушылармен әңгімелесу. «Ата несін түсіріп алды?», «Бала не істеді?», «Ата қандай сиқырлы сөз айтуы мүмкін?» сұрақтарын қойып, жауап алу. 2.Суреттегі заттардың атын сөздердің көмегімен айтқызу. 3. Сөздің сызба-моделімен таныстыру. Н Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – үзік сызықтарды бастырып жүргізу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу
«Жаса,құрастыр» айдары Жеке жұмыс Қарындаштардың түстерін тауып, тіктөртбұрыш құрастыру Түстерін атау: жасыл, қызыл, көк, сары. Үй тапсырмасы Диалог құрастырып келу. Кері байланыс
|
Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Жаттаған өлеңдерін оқиды Балалардың ауызша жауаптары тыңдалады. Ойын арқылы диалогқа түседі Сатушының, сатып алушының рөлін ойнайды Би билейді Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Суреттегі заттарды (нан, көзілдірік, сағат) атап, берілген заттардың атауы сөз екенін біледі. Сөздің сызба-моделімен танысады. Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады Қарындаштардың түстерін атап, әртүрлі фигуралар құрастырады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
ҚБ: Тамаша! ҚБ:
ҚБ: Кереметсің!
ҚБ: Мен сенімен мақтанамын! ҚБ:
Тамаша! Бәрекелді! «Алма ағашы» әдісі |
Алақанның суреттері Суреттер Мектеп туралы суреттер оқулық Суреттер Бейнебаян https||youtube.com\watch=9t56E97gteature=share оқулық оқулық Дүкеннің, аялдаманың, мектептің суреттері Сергіту сәті https||youtube.com\watch=by8NcRAEgteature=share Сызбалар Нан,көзіл дірік, сағаттың суреттері №1 жұмыс дәптері Түрлі түсті қарындаш Тар
Суреттер Алма моделдері Плакат |
||
Ресурстар:
Бейнебаян «Әдепті бола біл»
https||youtube.com\watch=9t56E97gteature=share
Сергіту сәті
https||youtube.com\watch=by8NcRAEgteature=share

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 сабақ. Сөз. Жол бағытындағы ерекше белгілер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды; байланыстырып сөйлейді; сөз туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқиға ретін сақтап баяндауды, жол ережелерін сақтауды үйренеді |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Кешкі әңгіме» тақырыбына диалог құрастыру Диалог құрастырып келу. Тақырыпты ашу
«Жол белгілері» тақырыбындағы шағын (1:47) бейнероликті көрсету. Бұл бейнеролик оқушыларға психологиялық жағымды ахуал орнатады, сонымен қатар бүгінгі сабаққа қажетті алдыңғы білімдерін еске түсіреді. Жаңа тақырып 1. Бекзаттың жол бағытында қандай шартты белгілер барын оқушылардың назарын аудару. ( 2. Шартты белгілерге қарап, қандай нысан екенін тапқызу. 3. «Жол белгілері не үшін қажет?», «Шартты белгілерді оқуға бола ма?» сұрақтарына жауап алу. ( Бағдаршам, аялдама, метро, мектеп) Жаттығулар жасап, демалады Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – жазу дәптері бетіндегі кеңістікті бағдарлау; – заттарды сызықтар арқылы қосу; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу Оқушыларға мектепке баратын жол бағытын суреттер мен белгілер арқылы жасату. Аурухана Автобус аялдамасы
Үй тапсырмасы Жол белгілерінің суреттерін салып келу.
|
Өлеңді айта отырып, қимыл-қозғалыс жасайды Ата-анасымен болған әңгімені айтып береді Бейнебаян туралы ойларын айтады Оқулықтағы суреттермен жұмыс жасайды Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Әртүрлі (түзу, қисық, сынық) сызықтар сызады. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді. Сөздің көмегінсіз шартты белгілер арқылы да түсінуге болатыны туралы мұғалімнің көмегімен қорытынды жасай алады. Үй тапсырмасын алады Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін бағдаршам түстеріне сәйкестендіреді. |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Керемет!
Мықтысыңдар! Жарайсың! Қолпаштау, көмек беру
Тамаша! Қызыл-сабақ ұнамады,түсінбедім Сары- сұрақтарым бар Жасыл-сабақ ұнады, бәрін түсіндім |
суреттер Суреттер Кешкі ас туралы суреттер оқулық Бейнебаян https||youtube.com\watch=9t56E97gteature=share оқулық Жол белгілерінің суреттері оқулық №1 жұмыс дәптері Жол белгілері салынған плакат Бағдаршам суреті |
||
Ресурстар.
Суреттер интернет желісінен алынған



Қосымша тапсырма
Кубизм» әдісі бойынша түскен сандарға сәйкес сұрақтар беріледі.

-
Қандай шартты белгілерді білесің?
-
Шартты белгілер не үшін беріледі?
-
Мектепке келер жолда шартты белгілерді көргенің бар ма?
-
Ең маңызды шартты белгі қайсы деп ойлайсың?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппеге дейінгі кезең |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6 сабақ.Буын. Хайуанаттар әлемінде. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Сұрақты тыңдайды және түсінеді, жауап бере алады; буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсінеді; буынның графикалық сызбасын таниды; дәптер бетінде берілген суреттерді бояйды, сурет салады, түрлі бағытта сызықтар жүргізеді. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұрақтарға нақты жауап беруді, буынға бөлуді үйренеді |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Үй жұмысы 2минут Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Галареяға шолу» әдісі Жол белгілерінің суреттерін салып келу. Тақырыпты ашу
«Шапалақ» ойынын ойнату. Шарты: әртүрлі суреттерді көрсетіп, зат атауын буындап айтқызу. Қателеспей, сөздің әр буынын дұрыс анықтап, шапалақ ұрған оқушылар жеңімпаз атанады. Кі-тап, те-ре-зе, оқу-шы, а-та, ма-рал. Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс. Тыңдалым-айтылым -Балалар қайда барды? -Хайуанаттар бағына Бала кімді шақырды? -Атасын шақырды Ата сөзін қалай айтты? -А-таааа. сұрақтарына жауап беру. Сөздің буынға бөлінетіні туралы қарапайым түсінік беру.
Жұмбақтар шешу Өзі бір қу, Жүрген жері айқай да шу. (Түлкі) Қорықпайды күшті аңнан, Қорқады тек тышқаннан (Піл) Оқылым Аң-құс атауларын буынға бөліп айтқызу. Қайсысы бір буынды сөзден тұратынын тапқызу. Буын сызбасымен таныстыру.
Қаз-бір буынды сөз Қас-қыр, түл-кі—екі буынды сөздер ЕБҚ Аңдардың суреттерінің ішінен өзіне таныс аңдарды теріп алып, оларды атау, аттарын буынға бөліп айтуға әрекеттену Жазылым Бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамыту үшін төменде берілген жазуға даярлау жұмыстарын басшылыққа алу: – заттарды сызықтар арқылы қосу; – дәптер бетіндегі суреттерді бояу; – үзік сызықтарды бастырып жүргізу.
Қорыту «Еркін микрофон» әдісі «Ата – баланың қорғаны» дегендегі «қорған» сөзінің мағынасын қалай түсінесің? Сөзді созып айту арқылы буынды қалай анықтауға болады? Қандай дыбыстар буын құрай алады? Буынды сызбамен қалай көрсетуге болады? Үй тапсырмасы Өздері көрген хайуанаттарының суреттерін салып келу, олар туралы әңгімелеуге дайындалу.
|
Шаттық шеңберін жасайды Салып келген суреттерін қабырғаға іледі Оқушылар әр суретті шапалақ ұру арқылы буынға бөледі. Сұрақтарға жауап береді. (Саралау: кейбір балалар сурет бойынша сұрақтарды өздері құрастыра алады.) Сөздің буынға бөлінетіні туралы білетін болады. Жұмбақ шешіп, демалады Буын сызбасымен танысады. Оқушылар «қас-қыр, түл-кі» сөздерін буынға бөліп айтады. Бір буынды «қаз» сөзін табады. Өзіне таныс аңдар туралы айтады Оқушылар мұғалімнің көмегімен заттарды сызықтар арқылы қосады. Дәптер бетіндегі суреттерді бояйды. Үзік сызықтарды бастырып жүргізеді Сөзді созып айту арқылы буын санын анықтайды, буын саны сөздегі дауысты дыбыс санына сай келетінін меңгереді. Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
ҚБ: «Шапалақ»
Тамаша!
Сен мықты баласың!
Керемет жұмыс жасадыңдар! Мен сендерге сенемін! «Желкенді қайық» әдісі |
суреттер Суреттер Оқушы жұмыстары Заттардың суреттері оқулық оқулық Аңдардың суреттері оқулық Аңдардың суреттері
МИкрофон Аңдардың суреттері Желкенді қайық суреттері |
||
Қосымша тапсырма:
«Мен әртіспін» әдісі
Аңдардың дыбысын салу. Біреуі арыстан, екіншісі аю болып ойнап көру. Аңдарды сөйлетуге тырысу.
Ресурстар:

шағым қалдыра аласыз

















































