|
Мектеп |
«А.С .Пушкин атындағы орта мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты –жөні |
Ожкен Азира |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
22. Соңғы шартты цикл |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.1. таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Соңғы шартты цикл операторын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында пайдалану жолымен танысады Көпшілік оқушылар үшін: Соңғы шартты цикл операторының жазылу форматын біледі Кейбір оқушылар: Соңғы шартты цикл операторын практика барысында қолдана алады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Соңғы шартты цикл операторының қызметін және қолданылу жағдайларын біледі. Соңғы шартты цикл операторын кіріктірілген программалау ортасында пайдалану жолдарын біледі Практикалық жұмыс кезіңде соңғы шартты цикл операторымен жұмыс жасай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Лексика мен терминология: соңғы шартты цикл, do while, шарт, операторлар, итерация, нұсқаулар блогы сөздерімен танысады Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Соңғы шартты цикл және do while операторына қатысты тіркестер мен сөздермен танысу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен ұлттық қаупісздікті насихаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп осы сабақпен логикалық көпір құру |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (Білу) (Түсіну) |
Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін тұрғызып, «Жаңбыр» сергіту сәтін қолданамыз (оқушылар шеңбер болып тұрады, қолды уқалау, қолды шапалақтау, аяқты топырлату, тізені ұру, жерге отырып еденді қолмен топырлату ) «Мозайка» әдісі арқылы топтастыру 1 топ- Цикл, 2 топ- while, 3 топ – Программа . Топтар мәтінмен танысады. Топ атаулары мен бағалау критерийлері таныстырылып өтеді. Өзара топ мүшелеріне бағалау парағы таратылады. Бағалау критерийіне сәйкес топтар бірін-бірі өзара бағалайды. «Карусель» әдісі бойынша мәтінмен жұмыс (цикл түрлері, шартты тексеру операторы, соңынан тексеру циклы) Дескриптор:
Бағалау: Топ ішіндегі жұптар құру (мұғалім топтарды өзі құрады) «Әткеншек» әдісі арқылы жұптық жұмыс Дескриптор:
Екі жұлдыз бір тілек арқылы екі оқушы бір-біріне кері байланыс береді |
Қағаз қиындылары А |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Қолдану Талдау, жинақтау |
Деңгейлік тапсырма (практикалық жұмыс) Дескриптор:
Компьютерді іске қосып, С++ программалау ортасында келесі есептерді шығарыңдар
Бағалау: Бағдаршам арқылы
Серпілген сауал: Сұрақтарға жауап бер: // Program to find factorial of a number // For a positive integer n, factorial = 1*2*3...n
#include <stdio.h> int main() { int number; long long factorial;
printf("Enter an integer: "); scanf("%d",&number);
factorial = 1;
// loop terminates when number is less than or equal to 0 while (number > 0) { factorial *= number; // factorial = factorial*number; --number; }
printf("Factorial= %lld", factorial); return 0; } |
Дербес компьютер, электронды стикер-запис стикер
Блок –схема берілген х=18 болса, z мәні қаншаға тең болады? (есепті шешу барысында және жауабында ондыққа дейін дөңгелекте) |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Жинақтау Үйге тапсырма |
Кері байланыс «Блоб» ағашы арқылы жүргізіледі. Оқушы сабақты қай деңгейде түсінгенін маркермен бояйды. Әр оқушының білімін топ сарапшысы бағалау парағына смайлик жапсыру арқылы ашық түрде бағалап, белсенді оқушыларды мадақтап отыру
Оқулық ____________бет 22 Соңғы шартты цикл
|
https://bilimland.kz/kk/blog Жапсырма қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушылар қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау парағы арқылы топтарды топ сарапшысы өзара бағалау жүргізеді. Әр тапсырмада бағалау парағына смайлик жапсырылып отырады. Сол арқылы оқушылардың сабаққа қай деңгейде қатысқаны көрінеді Бағалау парағы
|
Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесін қайталау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Осы сабақтың барасында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Соңғы шартты цикл.Информатика сабағы
Соңғы шартты цикл.Информатика сабағы
|
Мектеп |
«А.С .Пушкин атындағы орта мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты –жөні |
Ожкен Азира |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
22. Соңғы шартты цикл |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.1. таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Соңғы шартты цикл операторын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында пайдалану жолымен танысады Көпшілік оқушылар үшін: Соңғы шартты цикл операторының жазылу форматын біледі Кейбір оқушылар: Соңғы шартты цикл операторын практика барысында қолдана алады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Соңғы шартты цикл операторының қызметін және қолданылу жағдайларын біледі. Соңғы шартты цикл операторын кіріктірілген программалау ортасында пайдалану жолдарын біледі Практикалық жұмыс кезіңде соңғы шартты цикл операторымен жұмыс жасай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Лексика мен терминология: соңғы шартты цикл, do while, шарт, операторлар, итерация, нұсқаулар блогы сөздерімен танысады Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Соңғы шартты цикл және do while операторына қатысты тіркестер мен сөздермен танысу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен ұлттық қаупісздікті насихаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп осы сабақпен логикалық көпір құру |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (Білу) (Түсіну) |
Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін тұрғызып, «Жаңбыр» сергіту сәтін қолданамыз (оқушылар шеңбер болып тұрады, қолды уқалау, қолды шапалақтау, аяқты топырлату, тізені ұру, жерге отырып еденді қолмен топырлату ) «Мозайка» әдісі арқылы топтастыру 1 топ- Цикл, 2 топ- while, 3 топ – Программа . Топтар мәтінмен танысады. Топ атаулары мен бағалау критерийлері таныстырылып өтеді. Өзара топ мүшелеріне бағалау парағы таратылады. Бағалау критерийіне сәйкес топтар бірін-бірі өзара бағалайды. «Карусель» әдісі бойынша мәтінмен жұмыс (цикл түрлері, шартты тексеру операторы, соңынан тексеру циклы) Дескриптор:
Бағалау: Топ ішіндегі жұптар құру (мұғалім топтарды өзі құрады) «Әткеншек» әдісі арқылы жұптық жұмыс Дескриптор:
Екі жұлдыз бір тілек арқылы екі оқушы бір-біріне кері байланыс береді |
Қағаз қиындылары А |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Қолдану Талдау, жинақтау |
Деңгейлік тапсырма (практикалық жұмыс) Дескриптор:
Компьютерді іске қосып, С++ программалау ортасында келесі есептерді шығарыңдар
Бағалау: Бағдаршам арқылы
Серпілген сауал: Сұрақтарға жауап бер: // Program to find factorial of a number // For a positive integer n, factorial = 1*2*3...n
#include <stdio.h> int main() { int number; long long factorial;
printf("Enter an integer: "); scanf("%d",&number);
factorial = 1;
// loop terminates when number is less than or equal to 0 while (number > 0) { factorial *= number; // factorial = factorial*number; --number; }
printf("Factorial= %lld", factorial); return 0; } |
Дербес компьютер, электронды стикер-запис стикер
Блок –схема берілген х=18 болса, z мәні қаншаға тең болады? (есепті шешу барысында және жауабында ондыққа дейін дөңгелекте) |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Жинақтау Үйге тапсырма |
Кері байланыс «Блоб» ағашы арқылы жүргізіледі. Оқушы сабақты қай деңгейде түсінгенін маркермен бояйды. Әр оқушының білімін топ сарапшысы бағалау парағына смайлик жапсыру арқылы ашық түрде бағалап, белсенді оқушыларды мадақтап отыру
Оқулық ____________бет 22 Соңғы шартты цикл
|
https://bilimland.kz/kk/blog Жапсырма қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушылар қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау парағы арқылы топтарды топ сарапшысы өзара бағалау жүргізеді. Әр тапсырмада бағалау парағына смайлик жапсырылып отырады. Сол арқылы оқушылардың сабаққа қай деңгейде қатысқаны көрінеді Бағалау парағы
|
Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесін қайталау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Осы сабақтың барасында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
1 парағы,
маркерлер, интербелсенді тақта,
проектор














