|
Бөлім |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Құрманғали Ұ.Е |
|
Күні |
08.12.2023 |
|
үйірме атауы, топ |
Дизайн үйірмесі,1 оқу жылы |
|
Сабақтың тақырыбы |
Соңғы үлгідегі қазақша киімдер |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақша киімдерді жаңа заманға сай жобалап үйренеді. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1 мин 2 мин
2 мин Жаңа тақырыпты түсіндіру: 10 мин
4 мин 2 мин 10 мин 2 мин
2 мин
3 мин
Қорытынды 2 мин
Үйге тапсырма 1 мин |
Амандасу, оқушыны түгендеу, сабаққа қажетті құралдарды дайындау. Психологиялық ахуал.Оқушылар бір-біріне өз аттарының бастапқы әріпінен басталатын тілек тілейді. Ой шақыру.Оқушылар видеоны көру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. Қазақ халқының ұлттық киімдері – киім үлгілері. Этникалық, экономиялық және климаттық жағдайлар ескеріліп, ежелгі дәстүрлер бойынша тігіледі. Қазақтарда ішкі, сырттық, сулық, бір киер, сәндік және кейбірінде салтанат-ғұрып киімдері болады. Бір киер киім деп қымбат маталардан әшекейлеп тігілген, той-думандарға, жиындарға барғанда, жат елге сапарға шыққанда киетін сәнді киімдерді атаған.
Қазақ салтында ер жігіт егеске түсерде, соғысқа барарда киімдердің ең жақсы, таңдаулысын киген. Ішкі киімдері: көйлек, дамбал, желетке, кәзекей; сырт киімдерге: шапан, күпі, кеудеше, тон, шидем; сулық киімдерге: шекпен, қаптал шапан, кебенек кенеп, сырттық жатады (қазақ Киім). Киім мәуітіден, жүн және жібек матадан, киізден, аң терісінен тігіледі. Қазақтар құланның, ақбөкеннің, жолбарыстың, жанаттың, бұлғынның, сусардың, ақ тышқанның терілерін ерекше қымбат бағалайды. Бұл аңдардың терілерінен тондар тігілді. Астарына құнды аң терісі салынған тон – ішік деп аталды. Осы аң терісіне сәйкес бұлғын ішік, жанат ішік, қасқыр ішік, күзен ішік болып бөлінеді. Ішіктердің сыртын шұға, мәуіті, үш топ барқыт, атлас, көк берен, манат, қырмызы, торғын, ләмбек сияқты бағалы ширақы маталармен тыстаған. Ішіктер кейде әдепті, оқалы, шет-шеті жұрындалған қайырма жағалы болып тігілген.
Оқушыларды бас киім,сырт киім,аяқ киім түрлерімен таныстыру. Оқушыларды киміге салынатын ою-өрнек түрлерімен таныстыру. 1-тапсырма. «Кездейсоқ сұрақтар» әдісі. 1.Қазақ қыздары сәукелені қай уақытта киген? 2.Ер адамдардың ұлттық киімдерін атаңдар. 3.Аяқ киім түрлерін атаңдар. 4.Кимешекті әйел адламдар қай уақытта киген? 5.Қыздардың ұлттық киімдеріна атаңдар.
2-тапсырма.Оқушылар өздерінің дайындап қойған эскиздеріне оюларды салады және түрлі түске бояйды.
Бекіту тапсырмасы. «Ия/жоқ» әдісі. 1.Кимешекті қыз бала тұрмысқа шығар кезде киген. (Жоқ) 2.Бөріктің ер адамдарғада арналған әйел адамдарғада арналған түрі бар. (Иә) 3. «Қос мүйіз» оюы сәукелеге саныдаы.(Иә) 4. «Гүл» оюы киім кешектің етегіне салынады. (Жоқ) 5. «Төртқұлақ» ою-өрнегінің төрт тармағы зооморфты немесе өсімдік оюларынан құралған, ортасы крест бейнесін жасайтын ою. (Иә)
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі.Оқушылар өздеріне берілген стикерлерге бүгінгі сабақтан не түсінгендерін жазады және оны тиісінше тақтада тұрған бағдаршамның бір түсіне жабыстырады.
Сабақты қорытындылау үшін мақсатқа қайтып оралып,оқушылардың сабақтың мақсатына жете алғанын немесе жете алмағанын анықтау.
Оқушылар өздері салған эскиздеріне қалаған оюларын салу және киімді түрлі түске бояу. |
Амандасады Сабаққа дайындықтарын бастайды
Кері байланыс беру.
Кері байланыс беру.
|
|
Видео Презентация
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Соңғы үлгідегі қазақша киімдер
Соңғы үлгідегі қазақша киімдер
|
Бөлім |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Құрманғали Ұ.Е |
|
Күні |
08.12.2023 |
|
үйірме атауы, топ |
Дизайн үйірмесі,1 оқу жылы |
|
Сабақтың тақырыбы |
Соңғы үлгідегі қазақша киімдер |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақша киімдерді жаңа заманға сай жобалап үйренеді. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1 мин 2 мин
2 мин Жаңа тақырыпты түсіндіру: 10 мин
4 мин 2 мин 10 мин 2 мин
2 мин
3 мин
Қорытынды 2 мин
Үйге тапсырма 1 мин |
Амандасу, оқушыны түгендеу, сабаққа қажетті құралдарды дайындау. Психологиялық ахуал.Оқушылар бір-біріне өз аттарының бастапқы әріпінен басталатын тілек тілейді. Ой шақыру.Оқушылар видеоны көру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. Қазақ халқының ұлттық киімдері – киім үлгілері. Этникалық, экономиялық және климаттық жағдайлар ескеріліп, ежелгі дәстүрлер бойынша тігіледі. Қазақтарда ішкі, сырттық, сулық, бір киер, сәндік және кейбірінде салтанат-ғұрып киімдері болады. Бір киер киім деп қымбат маталардан әшекейлеп тігілген, той-думандарға, жиындарға барғанда, жат елге сапарға шыққанда киетін сәнді киімдерді атаған.
Қазақ салтында ер жігіт егеске түсерде, соғысқа барарда киімдердің ең жақсы, таңдаулысын киген. Ішкі киімдері: көйлек, дамбал, желетке, кәзекей; сырт киімдерге: шапан, күпі, кеудеше, тон, шидем; сулық киімдерге: шекпен, қаптал шапан, кебенек кенеп, сырттық жатады (қазақ Киім). Киім мәуітіден, жүн және жібек матадан, киізден, аң терісінен тігіледі. Қазақтар құланның, ақбөкеннің, жолбарыстың, жанаттың, бұлғынның, сусардың, ақ тышқанның терілерін ерекше қымбат бағалайды. Бұл аңдардың терілерінен тондар тігілді. Астарына құнды аң терісі салынған тон – ішік деп аталды. Осы аң терісіне сәйкес бұлғын ішік, жанат ішік, қасқыр ішік, күзен ішік болып бөлінеді. Ішіктердің сыртын шұға, мәуіті, үш топ барқыт, атлас, көк берен, манат, қырмызы, торғын, ләмбек сияқты бағалы ширақы маталармен тыстаған. Ішіктер кейде әдепті, оқалы, шет-шеті жұрындалған қайырма жағалы болып тігілген.
Оқушыларды бас киім,сырт киім,аяқ киім түрлерімен таныстыру. Оқушыларды киміге салынатын ою-өрнек түрлерімен таныстыру. 1-тапсырма. «Кездейсоқ сұрақтар» әдісі. 1.Қазақ қыздары сәукелені қай уақытта киген? 2.Ер адамдардың ұлттық киімдерін атаңдар. 3.Аяқ киім түрлерін атаңдар. 4.Кимешекті әйел адламдар қай уақытта киген? 5.Қыздардың ұлттық киімдеріна атаңдар.
2-тапсырма.Оқушылар өздерінің дайындап қойған эскиздеріне оюларды салады және түрлі түске бояйды.
Бекіту тапсырмасы. «Ия/жоқ» әдісі. 1.Кимешекті қыз бала тұрмысқа шығар кезде киген. (Жоқ) 2.Бөріктің ер адамдарғада арналған әйел адамдарғада арналған түрі бар. (Иә) 3. «Қос мүйіз» оюы сәукелеге саныдаы.(Иә) 4. «Гүл» оюы киім кешектің етегіне салынады. (Жоқ) 5. «Төртқұлақ» ою-өрнегінің төрт тармағы зооморфты немесе өсімдік оюларынан құралған, ортасы крест бейнесін жасайтын ою. (Иә)
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі.Оқушылар өздеріне берілген стикерлерге бүгінгі сабақтан не түсінгендерін жазады және оны тиісінше тақтада тұрған бағдаршамның бір түсіне жабыстырады.
Сабақты қорытындылау үшін мақсатқа қайтып оралып,оқушылардың сабақтың мақсатына жете алғанын немесе жете алмағанын анықтау.
Оқушылар өздері салған эскиздеріне қалаған оюларын салу және киімді түрлі түске бояу. |
Амандасады Сабаққа дайындықтарын бастайды
Кері байланыс беру.
Кері байланыс беру.
|
|
Видео Презентация
|
||||||
шағым қалдыра аласыз





























