|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Көшкінов атындағы орта мектеп КММ |
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Логопедиялық сабақ |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сонорлы дыбыс Л- дыбысы |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мулькеманова Акбопе Кылышбековна. |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Л-дыбысына дайындық |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Дыбысты қоюға дайындық. Дыбысты дұрыс айтуға қажет сөйлеу мүшелерінің қалпын анықтап, қимыл қозғалысын дамыту |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Л дыбысын қоюға арналған артикуляциялық жаттығуларды дұрыс жасап үйрену. Л-дыбысын қоюға баланың артикуляциялық аппараттарын (тіл, ерін) дайындау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.
«Мен күнмін»
жаттығуы. Көп нүктенің орнына тиісті дауысты дыбыстарды қойып көшіріңіздер. Әл... де болс... с...лқ...н, б...рлық ж...рд... қ...р бас...п ж...тыр. Н...ур...з к...ні әл...мг... шу...ғ...н ш...ш...п т...р, бір...қ қ...зуы әлс...з. ...йткенм...н к...кт...м де к...ліп қ...л...пты. Он...ң д...л...лі - әу...ден т...м...лжып ест...лг...н құс әу...ндері. К...зің к...нге ш...ғыл...сып, әнш...н... к...ре алм...йс...ң. Қолдың ұсақ моторикасына арналған жаттығулар:
Әткеншек Ауызды ашу. Тілдің ұшын жоғарғы тістің артына және төменгі тістің артына көтеру. Тіс тазалау Ауызды ашу. Алдыңғы тістерді іш жағынан тілдің ұшымен бірінші жоғарғы жағын, сосын төменгі жағын «тазалау». Желкен Ауызды ашу. Тілдің ұшын жоғарғы тістің артына тіреу. Бояушы Ауызды ашу. Тілдің ұшын алдыға, артқа апарып таңдайды «бояймыз». [Л] дыбысының артикуляциясы
Кеме оқиғасы Бүгін кішкентай кеме ең алғаш рет алыс сапарға шықпақшы. Ол әрине қобалжып тұр. Сапарға шығар кезде, үлкен теңізде алдынан басқа кемелер шыққан кезде ол қатты дыбыс шығару керек. Бірақ кішкентай кеме даусы қатты шықпай қалар ма деп қорқуда. Ол сондықтан, күнде өлең айтып үйреніп жүр. Кемемен бірге өлең айтып көреміз бе? Ол үшін "желкен" жаттығуын жасап, Ы дыбысын қатты айтамыз. Кеме қалай өлең айтады екен? ыЛллл Содан кеме теңізге шықты. Теңіздің дәл ортасына келгенде бір әсем дабыстарды естиді. Кішкентай кеме қызықтап сол дабыстар жаққа барады.
Сөйтсе теңіз бетінде еркін әндетіп жүрген дауысты әріптер екен. Кеме дауысты әріптерге олардың әндерінің ұнағанын, өзінің олар сияқты ән айта алмайтынын айтты. Дауысты әріптер кемеге ән салуды үйретуге дайын екендіктерін айтты. Сөйтіп кеме дауысты әріптермен бірігіп ән айтып үйренді. Олардың әндерін біз де қайталайық:
[Л] дыбысымен тұйық буындарды айту
-Бүгінгі сабақта қандай тапсырма ұнады? -Көңіл күйің қалай? |
Нұсқаулық бойынша тапсырмаларды орындайды.
Көп нүктенің орнына тиісті дауысты дыбыстарды қойып көшіріп жазады
Арт.жаттығуларды орындайды
Берілген тапсырманы орындайды
[Л] дыбысымен тұйық буындарды айтады
Сұрақтарға жауап береді |
Тапсыр маны орын даған оқушы ны мадақ тау
Тамаша |
Тақта
Слайд
Айна
Слайд
Слайд |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сонорлы -Л-дыбысы
Сонорлы -Л-дыбысы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Көшкінов атындағы орта мектеп КММ |
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Логопедиялық сабақ |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сонорлы дыбыс Л- дыбысы |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мулькеманова Акбопе Кылышбековна. |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Л-дыбысына дайындық |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Дыбысты қоюға дайындық. Дыбысты дұрыс айтуға қажет сөйлеу мүшелерінің қалпын анықтап, қимыл қозғалысын дамыту |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Л дыбысын қоюға арналған артикуляциялық жаттығуларды дұрыс жасап үйрену. Л-дыбысын қоюға баланың артикуляциялық аппараттарын (тіл, ерін) дайындау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.
«Мен күнмін»
жаттығуы. Көп нүктенің орнына тиісті дауысты дыбыстарды қойып көшіріңіздер. Әл... де болс... с...лқ...н, б...рлық ж...рд... қ...р бас...п ж...тыр. Н...ур...з к...ні әл...мг... шу...ғ...н ш...ш...п т...р, бір...қ қ...зуы әлс...з. ...йткенм...н к...кт...м де к...ліп қ...л...пты. Он...ң д...л...лі - әу...ден т...м...лжып ест...лг...н құс әу...ндері. К...зің к...нге ш...ғыл...сып, әнш...н... к...ре алм...йс...ң. Қолдың ұсақ моторикасына арналған жаттығулар:
Әткеншек Ауызды ашу. Тілдің ұшын жоғарғы тістің артына және төменгі тістің артына көтеру. Тіс тазалау Ауызды ашу. Алдыңғы тістерді іш жағынан тілдің ұшымен бірінші жоғарғы жағын, сосын төменгі жағын «тазалау». Желкен Ауызды ашу. Тілдің ұшын жоғарғы тістің артына тіреу. Бояушы Ауызды ашу. Тілдің ұшын алдыға, артқа апарып таңдайды «бояймыз». [Л] дыбысының артикуляциясы
Кеме оқиғасы Бүгін кішкентай кеме ең алғаш рет алыс сапарға шықпақшы. Ол әрине қобалжып тұр. Сапарға шығар кезде, үлкен теңізде алдынан басқа кемелер шыққан кезде ол қатты дыбыс шығару керек. Бірақ кішкентай кеме даусы қатты шықпай қалар ма деп қорқуда. Ол сондықтан, күнде өлең айтып үйреніп жүр. Кемемен бірге өлең айтып көреміз бе? Ол үшін "желкен" жаттығуын жасап, Ы дыбысын қатты айтамыз. Кеме қалай өлең айтады екен? ыЛллл Содан кеме теңізге шықты. Теңіздің дәл ортасына келгенде бір әсем дабыстарды естиді. Кішкентай кеме қызықтап сол дабыстар жаққа барады.
Сөйтсе теңіз бетінде еркін әндетіп жүрген дауысты әріптер екен. Кеме дауысты әріптерге олардың әндерінің ұнағанын, өзінің олар сияқты ән айта алмайтынын айтты. Дауысты әріптер кемеге ән салуды үйретуге дайын екендіктерін айтты. Сөйтіп кеме дауысты әріптермен бірігіп ән айтып үйренді. Олардың әндерін біз де қайталайық:
[Л] дыбысымен тұйық буындарды айту
-Бүгінгі сабақта қандай тапсырма ұнады? -Көңіл күйің қалай? |
Нұсқаулық бойынша тапсырмаларды орындайды.
Көп нүктенің орнына тиісті дауысты дыбыстарды қойып көшіріп жазады
Арт.жаттығуларды орындайды
Берілген тапсырманы орындайды
[Л] дыбысымен тұйық буындарды айтады
Сұрақтарға жауап береді |
Тапсыр маны орын даған оқушы ны мадақ тау
Тамаша |
Тақта
Слайд
Айна
Слайд
Слайд |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















