|
Бөлім: |
XIX ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті мен ғылымы |
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Бекжан Бағдат Серғазыұлы |
|
Күні: |
20.04.2026 |
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: ________ Қатыспағандар саны: ________ |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
8.2.3.1 - Ш. Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи маңызын
бағалау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шоқан Уәлихановтың өмірі мен ғылыми экспедицияларының маңызын ашу; Қазақ және әлем ғылымына қосқан үлесін талдау. |
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру (7 мин) |
«Миға шабуыл». Шоқанның суреті мен «Қашқария» картасын көрсету. Сыныпты «Саяхатшы», «Этнограф», «Тарихшы» топтарына бөлу. |
Шоқанның кім екенін еске түсіреді, топқа бөлінеді. |
Мадақтау |
Суреттер, карта |
|
1-тапсырма (10 мин) |
«Деректер сөйлейді». Шоқанның балалық шағы, Кадет корпусындағы оқуы туралы мәтінмен жұмыс. |
Топтар Шоқанның тұлға ретінде қалыптасу жолын талдайды. |
«Жұлдызша» |
Оқулық, таратпа мәтін |
|
2-тапсырма (10 мин) |
«Қашқарияға саяхат». Ғалымның ең басты экспедициясының бағытын картадан сызу. |
Топтар картамен жұмыс істеп, Шоқанның көрген қиындықтарын айтады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Карта, маркер |
|
3-тапсырма (8 мин) |
«Шоқан мұрасы». Оның этнография, география, ауыз әдебиеті саласындағы еңбектерін жіктеу. |
Топтар Шоқанның «Манас», «Ыстықкөл күнделіктері» еңбектерінің маңызын қорғайды. |
Ұпай жинау |
Постер, стикер |
|
4-тапсырма (5 мин) |
«Проблемалық сұрақ». Неліктен Шоқанды «Азия аспанындағы аққан жұлдыз» деп атады? |
Оқушылар Шоқанның әлемдік деңгейдегі ғалым екенін дәлелдейді. |
«Бағдаршам» |
Интер. тақта |
|
Қорытынды (5 мин) |
Рефлексия. «INSERT» әдісі (білемін, білгім келеді, үйрендім). |
Өз жетістіктерін саралайды. |
ҚБ |
А4 парағы |
|
Үй тапсырмасы |
«Шоқан Уәлихановтың ғылыми ерлігі» тақырыбына эссе жазу. |
Күнделікке жазады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ШОҚАН УӘЛИХАНОВ 7 СЫНЫП ҚМЖ
|
Бөлім: |
XIX ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті мен ғылымы |
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Бекжан Бағдат Серғазыұлы |
|
Күні: |
20.04.2026 |
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: ________ Қатыспағандар саны: ________ |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
8.2.3.1 - Ш. Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи маңызын
бағалау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шоқан Уәлихановтың өмірі мен ғылыми экспедицияларының маңызын ашу; Қазақ және әлем ғылымына қосқан үлесін талдау. |
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру (7 мин) |
«Миға шабуыл». Шоқанның суреті мен «Қашқария» картасын көрсету. Сыныпты «Саяхатшы», «Этнограф», «Тарихшы» топтарына бөлу. |
Шоқанның кім екенін еске түсіреді, топқа бөлінеді. |
Мадақтау |
Суреттер, карта |
|
1-тапсырма (10 мин) |
«Деректер сөйлейді». Шоқанның балалық шағы, Кадет корпусындағы оқуы туралы мәтінмен жұмыс. |
Топтар Шоқанның тұлға ретінде қалыптасу жолын талдайды. |
«Жұлдызша» |
Оқулық, таратпа мәтін |
|
2-тапсырма (10 мин) |
«Қашқарияға саяхат». Ғалымның ең басты экспедициясының бағытын картадан сызу. |
Топтар картамен жұмыс істеп, Шоқанның көрген қиындықтарын айтады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Карта, маркер |
|
3-тапсырма (8 мин) |
«Шоқан мұрасы». Оның этнография, география, ауыз әдебиеті саласындағы еңбектерін жіктеу. |
Топтар Шоқанның «Манас», «Ыстықкөл күнделіктері» еңбектерінің маңызын қорғайды. |
Ұпай жинау |
Постер, стикер |
|
4-тапсырма (5 мин) |
«Проблемалық сұрақ». Неліктен Шоқанды «Азия аспанындағы аққан жұлдыз» деп атады? |
Оқушылар Шоқанның әлемдік деңгейдегі ғалым екенін дәлелдейді. |
«Бағдаршам» |
Интер. тақта |
|
Қорытынды (5 мин) |
Рефлексия. «INSERT» әдісі (білемін, білгім келеді, үйрендім). |
Өз жетістіктерін саралайды. |
ҚБ |
А4 парағы |
|
Үй тапсырмасы |
«Шоқан Уәлихановтың ғылыми ерлігі» тақырыбына эссе жазу. |
Күнделікке жазады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз


