Материалдар / Шортанбай Қанайұлы "Зар заман" өлеңі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Шортанбай Қанайұлы "Зар заман" өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ -ға ерекше білімді қажет ететін оқушыға арналған тапсырманы қосылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Ақпан 2023
313
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Түркістан облысы,Кентау қаласы ,Т.Рысқұлов атындағы №24 жалпы орта мектебі

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Бөлім:

Толғауы тоқсан қызыл тіл

Педагогтің аты-жөні:

Акынбаева Гулзира Мирзатаевна

Күні:10.11.2022ж


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Шортанбай Қанайұлы «Зар заман» толғауы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту

7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың ( символ,синекдоха,қайталау түрлері : эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айтады, шығармада кездесетін көркемдегіш құралдардың (қайталау түрлері : эпифора,анафора,аллитерация,ассонанс,риторикалық сұрақ) қолданысын талдайды.

Бағалау критерийі

  • шығармадағы кейіпкер бейнесін ашады

  • үзінділерді жатқа айтады

  • Көркемдегіш құралдардың ( қайталау түрлері : эпифора,анафора,аллитерация,ассонанс , риторикалық сұрақ) қолданысын талдайды

ОДД

Қолдану,жоғары деңгей

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі.

А) Сәлемдесу, оқушыны түгелдеу;

Ә) Білім алушының зейінін сабаққа шоғырландыру.


Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі, өзара бірін-бірі түгендейді, зейінін сабаққа аударады.

Ауызша мадақтау сөздері қолданылады

«Өте жақсы», «Тамаша»

Оқу құралдары,

интерактивті тақта,  тақырыптық суреттер, сызба- кестелер

3 минут

ІІ.Психологиялық жағымды ахуал жасау.

«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы тілек айту

Балалар бір-бірінің қолдарына жүрекшені сыйлап, жақсы тілектерін айтады.


Әрекет жылдам әрі белсенді орындалады.

Оқушылардың өзара әркетіне

мұғалім жетекшілігімен ауызша кері байланыс беріледі.

«Жарайсыңдар!», «Қандай керемет!»


https://images.app.goo.gl/GgqNRqJpZhb491gM9



Сабақтың ортасы


5 минут


















1 минут























2 минут















3 мин






15 мин
















































































7 минут




6 минут

  • Өткен материалды сұрау. (Үй тапсырмасын сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын)

  • «Серпілген сауал» әдісі

  • 1. Зар заман өкілдері кімдер ?

  • 2. Зар заман ақындары деп кім атаған?

  • 3. Шортанбай Қанайұлы кім?

  • 4.Шортанбай өмір сүрген заман қандай еді?
    5.Ел билеу жүйесінде қандай өзгерістер болды?
    6.Шортанбай өз заманын неге «зар заман» деп атады?

7. Шортанбай өз заманын суреттеді,сіздер өз замандарыңызды қалай суреттер едіңіздер?

(оқушылардың деңгейін ескере отырып сұрақ қоямын)

Жаңа материалды меңгерту кезеңі

1.Оқушыларға сабақтың мақсаты мен тақырыбы, бағалау критерийі таныстырылады.



2.Барлық тапсырмалар топтамасы таныстырылым бейнесінде және кеспе қағаздар үлгісімен ұсынылады.



Сабақтың тақырыбы:

Шортанбай Қанайұлы «Зар заман»өлеңі

Оқу мақсаты:

7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту.

7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың

(символ,синекдоха,қайталау түрлері: эпифора,анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау.

Бағалау критерийі:

  • шығармадағы кейіпкер бейнесін ашады

  • үзінділерді жатқа айтады

  • көркемдегіш құралдарды талдайды

Оқылым алды тапсырма: «Кинометафора» әдісімен видео көрсетемін. Бұл әдіс кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып, деңгейлік сұрақтар қоямын.

1-тапсырма

Оқушылар «Зар заман» өлеңінен үзінділерді жатқа, мәнерлеп оқиды.

Зар заман, зар заман,

Зарлап өткен бір заман.

Сөздің басы — бисмиллаһ,

Біз айталық, сіз тыңда

Мұсылманның тарихын:

Төрт аяқты хайуан —

Бұ дүниенің жарығы.

Бағасы кеткен жігіттің

Бетінен алар зайыбы.

Бір алладан басқаның

Көпті қылған айыбы.

Кесапаттың кесірі

Келе ме деп керт басқа,

Сол себептен қорқамын!

Әуелгі қорлар зор болды,

Сондай зорлар қор болды,

Әуелгі барлар жоқ болды,

Сондай жоқтар тоқ болды

Жөн білмеген жамандар

Ел билеген бек болды,

Көтере алмай билігін,

Ұласқан үлкен кек болды,

Ниетіне қазақтың

Тым-ақ тәуір еп болды —

Заманақыр болар деп,

Сол себептен қорқамын!

Мына заман қай заман?

Азулыға бар заман,

Азусызға тар заман.

Тарлығының белгісі:

Жақсы — жаннан түңілген,

Жаман — малдан түңілген,

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!