Бекітемін:
М.Әуезов атындағы №2 жалпы орта білім беретін мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Сөз таптары»
(сабақтың тақырыбы)
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Тілеген Салтанат Меңдіғалиқызы |
|
|
Күні: |
17.02.2026 |
|
|
Сынып: 2 «а,д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөз таптары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
сөз таптарын ажыратуды және тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша тапсырма орындап үйренесің; Танымдық әрекетті және кеңістікті бағдарлауды үйренесің; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу Қызығушылықты ояту (ынталандыру): «Көгершін» әдісі
Оқушылар бір – біріне тілек айтып, жаңа сабаққа сәттілік тілеп көгершінді ұшырады.
|
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді. Қызығушылықты ояту үшін «Көгершін» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтады. |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! |
Жұмыс дәптері, қалам.
|
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты «Gemini» платформасы арқылы жасалынған мультфильм әдісімен түсіндіру. - Балалар, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын ерекше әдіспен бастаймыз. Қазір кішкентай мультфильм көреміз. Мультфильмді көре отырып, кейіпкерлердің қалай сөйлегенін байқап отырыңдар.
(Мультфильм көрсетіледі).
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Сөз таптары» Сабақ мақсатын хабарлау:
Бүгінгі сабақта сөз таптарын ажыратуды және тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша тапсырмаларды орындап үйренетін боламыз. Жаңаны ашу Сөздер мағынасына қарай бірнеше сөз таптарына бөлінеді. Зат есім, етістік, сын есім, сан есім – сөз таптары. Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп атайды. Зат есімдерге кім? кімдер? не? нелер? деген сұрақтар қойылады. Мыс: адам, көгершін, жазушылар, құлындар. Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге не істеді? қайтті? не қылды? деген сұрақтар қойылады. Мыс: жүгірді, өсті, ойнады. Заттың түрін, түсін, сапасын білдіретін сөздерді сын есім деп атайды. Сын есімдерге қандай? қай? деген сұрақтар қойылады. Мыс: сұлу, жақсы, таза, қоңыр. Заттың санын, ретін білдіретін сөздерді сан есім деп атайды. Сан есімдерге қанша? неше? нешінші? деген сұрақтар қойылады. Мыс: бес, жеті, тоғызыншы, жиырмасыншы. Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды. |
Керемет!
|
Мультфильм көрсетіледі
|
|
Балалар ендеше тақырыпты түсінсек білімімізді ары қарай жетілдіру үшін ауылдарға саяхаттайық. Бұл ауылдарда әртүрлі әдістермен берілген тапсырмаларды орындайық. Жаңаны қолдану әдісі 1-тапсырма. Ұлттық ойындар ауылы. «PowerPoint» платформасымен «Асық ату» әдісі арқылы сөз таптарына жалпылама түсінік беру.
|
Оқушылар «PowerPoint» платформасы арқылы «Асық ату» әдісімен тапсырманы орындайды |
Тамаша!
|
|
|
|
2-тапсырма. Ұлттық ою – өрнектер ауылы. «Гексагон» әдісі арқылы зат есім сөз табына арналған тапсырмаларды орындайық.
|
Оқушылар «Гексагон» әдісі арқылы зат есім сөз табына арналған тапсырмаларды орындайды |
Керемет!
|
«Гексагон» әдісі
|
|
|
Сергіту сәті. «Асық ату» |
Ұлттық құндылықтарға негізделген сергіту сәті өткізіледі. |
|
«Қара жорға» әуені мен асықтар.
|
|
|
3-тапсырма. Ұлттық тағамдар ауылы. «Дәмін татып көр» сұрақ-жауап ойыны арқылы сын есім сөз табына тапсырма орындау. Мысалы: Айранның дәмі қандай? Сүттің түсі қандай? Айран, сүзбе, сүт, құрт. |
Оқушылар көздерін жауып ыдыстағы ұлттық тағамдардың дәмін тату арқылы қандай ұлттық тағам екенін анықтап, олардың дәмдерін сипаттайды, сұрақтарға жауап береді. |
Керемет!
|
Ұлттық тағам түрлері
|
|
|
4-тапсырма. Ұлттық аспаптар ауылы. «Сөйлемді толықтыр» ойыны арқылы сан есім сөз табына тапсырма орындау. Аспаптар: домбыра, қобыз, жетіген, сырнай Көп нүктенің орнына сан есімді қой. Дүкенде..........домбыра бар (бес). ......бала қобыз ойнады (екі). Сахнада.......жетіген үн шығарды (бір). Көрмеде........саз сырнай тұр (төрт)
|
Оқушылар көп нүктенің орнына сан есім қойып жазады. |
|
Аспаптар суреттеріндегі тапсырмалар |
|
|
5-тапсырма. Ұлттық әшекейлер ауылы. Келесі сөз табы «Ұлттық сән» әдісі арқылы етістікке берілген тапсырмаларды орындаймыз. Қыз баланың сұлбасына жапсырмалы әшекейлерді таға отыра тапсырмаларды орындау ( не істеді? сырға тақты, не істеді? шашбауды шашына ілді, не қылды? сақинаны кигізді, қайтті? шекелікті әсемдеді). |
Оқушылар етістікке берілген тапсырманы орындап, мысалдар келтіріп үйренеді |
Керемет!
|
|
|
|
Сабақтың соңы
|
Бүгінгі сабақта сөз таптарын ажыратуды үйрендіңдер «PowerPoint» платформасы арқылы «Көкпар» әдісімен бекіту сұрақтары.
|
Оқушылардың тақырыпты меңгергендігі жөнінде сұрақ-жауап арқылы анықтау. |
Тамаша!
|
«Көкпар» әдісі.
|
|
Кері байланыс |
Ұлттық аспаптар ауылы. «PowerPoint» платформасы арқылы рефлексия. Маған барлығы түсінікті. Менің сұрағым бар. Маған түсініксіз болды. |
Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін білу мақсатында «Ұлттық аспаптар» әдісі арқылы кері байланыс алынады. |
|
«Ұлттық аспаптар» әдісі.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Сөз таптары"
Бекітемін:
М.Әуезов атындағы №2 жалпы орта білім беретін мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Сөз таптары»
(сабақтың тақырыбы)
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Тілеген Салтанат Меңдіғалиқызы |
|
|
Күні: |
17.02.2026 |
|
|
Сынып: 2 «а,д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөз таптары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
сөз таптарын ажыратуды және тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша тапсырма орындап үйренесің; Танымдық әрекетті және кеңістікті бағдарлауды үйренесің; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу Қызығушылықты ояту (ынталандыру): «Көгершін» әдісі
Оқушылар бір – біріне тілек айтып, жаңа сабаққа сәттілік тілеп көгершінді ұшырады.
|
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді. Қызығушылықты ояту үшін «Көгершін» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтады. |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! |
Жұмыс дәптері, қалам.
|
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты «Gemini» платформасы арқылы жасалынған мультфильм әдісімен түсіндіру. - Балалар, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын ерекше әдіспен бастаймыз. Қазір кішкентай мультфильм көреміз. Мультфильмді көре отырып, кейіпкерлердің қалай сөйлегенін байқап отырыңдар.
(Мультфильм көрсетіледі).
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Сөз таптары» Сабақ мақсатын хабарлау:
Бүгінгі сабақта сөз таптарын ажыратуды және тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша тапсырмаларды орындап үйренетін боламыз. Жаңаны ашу Сөздер мағынасына қарай бірнеше сөз таптарына бөлінеді. Зат есім, етістік, сын есім, сан есім – сөз таптары. Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп атайды. Зат есімдерге кім? кімдер? не? нелер? деген сұрақтар қойылады. Мыс: адам, көгершін, жазушылар, құлындар. Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге не істеді? қайтті? не қылды? деген сұрақтар қойылады. Мыс: жүгірді, өсті, ойнады. Заттың түрін, түсін, сапасын білдіретін сөздерді сын есім деп атайды. Сын есімдерге қандай? қай? деген сұрақтар қойылады. Мыс: сұлу, жақсы, таза, қоңыр. Заттың санын, ретін білдіретін сөздерді сан есім деп атайды. Сан есімдерге қанша? неше? нешінші? деген сұрақтар қойылады. Мыс: бес, жеті, тоғызыншы, жиырмасыншы. Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды. |
Керемет!
|
Мультфильм көрсетіледі
|
|
Балалар ендеше тақырыпты түсінсек білімімізді ары қарай жетілдіру үшін ауылдарға саяхаттайық. Бұл ауылдарда әртүрлі әдістермен берілген тапсырмаларды орындайық. Жаңаны қолдану әдісі 1-тапсырма. Ұлттық ойындар ауылы. «PowerPoint» платформасымен «Асық ату» әдісі арқылы сөз таптарына жалпылама түсінік беру.
|
Оқушылар «PowerPoint» платформасы арқылы «Асық ату» әдісімен тапсырманы орындайды |
Тамаша!
|
|
|
|
2-тапсырма. Ұлттық ою – өрнектер ауылы. «Гексагон» әдісі арқылы зат есім сөз табына арналған тапсырмаларды орындайық.
|
Оқушылар «Гексагон» әдісі арқылы зат есім сөз табына арналған тапсырмаларды орындайды |
Керемет!
|
«Гексагон» әдісі
|
|
|
Сергіту сәті. «Асық ату» |
Ұлттық құндылықтарға негізделген сергіту сәті өткізіледі. |
|
«Қара жорға» әуені мен асықтар.
|
|
|
3-тапсырма. Ұлттық тағамдар ауылы. «Дәмін татып көр» сұрақ-жауап ойыны арқылы сын есім сөз табына тапсырма орындау. Мысалы: Айранның дәмі қандай? Сүттің түсі қандай? Айран, сүзбе, сүт, құрт. |
Оқушылар көздерін жауып ыдыстағы ұлттық тағамдардың дәмін тату арқылы қандай ұлттық тағам екенін анықтап, олардың дәмдерін сипаттайды, сұрақтарға жауап береді. |
Керемет!
|
Ұлттық тағам түрлері
|
|
|
4-тапсырма. Ұлттық аспаптар ауылы. «Сөйлемді толықтыр» ойыны арқылы сан есім сөз табына тапсырма орындау. Аспаптар: домбыра, қобыз, жетіген, сырнай Көп нүктенің орнына сан есімді қой. Дүкенде..........домбыра бар (бес). ......бала қобыз ойнады (екі). Сахнада.......жетіген үн шығарды (бір). Көрмеде........саз сырнай тұр (төрт)
|
Оқушылар көп нүктенің орнына сан есім қойып жазады. |
|
Аспаптар суреттеріндегі тапсырмалар |
|
|
5-тапсырма. Ұлттық әшекейлер ауылы. Келесі сөз табы «Ұлттық сән» әдісі арқылы етістікке берілген тапсырмаларды орындаймыз. Қыз баланың сұлбасына жапсырмалы әшекейлерді таға отыра тапсырмаларды орындау ( не істеді? сырға тақты, не істеді? шашбауды шашына ілді, не қылды? сақинаны кигізді, қайтті? шекелікті әсемдеді). |
Оқушылар етістікке берілген тапсырманы орындап, мысалдар келтіріп үйренеді |
Керемет!
|
|
|
|
Сабақтың соңы
|
Бүгінгі сабақта сөз таптарын ажыратуды үйрендіңдер «PowerPoint» платформасы арқылы «Көкпар» әдісімен бекіту сұрақтары.
|
Оқушылардың тақырыпты меңгергендігі жөнінде сұрақ-жауап арқылы анықтау. |
Тамаша!
|
«Көкпар» әдісі.
|
|
Кері байланыс |
Ұлттық аспаптар ауылы. «PowerPoint» платформасы арқылы рефлексия. Маған барлығы түсінікті. Менің сұрағым бар. Маған түсініксіз болды. |
Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін білу мақсатында «Ұлттық аспаптар» әдісі арқылы кері байланыс алынады. |
|
«Ұлттық аспаптар» әдісі.
|
шағым қалдыра аласыз















