Сабақтың тақырыбы: Сөздердің байланысу түрлерін қайталау
Сабақтың мақсаты: Сөз тіркесінің байланысу түрінен оқушылардың алған
теориялық білімдерін практикалық тұрғыда тексеру, кеңейту;
Сөйлеу тілдерін жетілдіру, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жұмыстар жүргізу, сөз тіркестері туралы білімдерін дамыту;
Талдауға алынған мысалдар арқылы адалдыққа,еңбексүйгіштікке, бауырмал-дыққа, туған жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Бекіту сабағы
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау,қайталау
Сабақ көрнекілігі: Сөз тіркесіне арналған кесте, үлестірмелі қағаздар, слайд,
бағалау парақшалары, «Балық қаңқасы»
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, психологиялық дайындық, шаттық шеңберін құру.
Оқушыларды топтарға біріктіру
1 – топ: «Қиысу»
2 – топ: «Матасу»
3 – топ: «Меңгеру»
4 – топ: «Қабысу»
Сабақтың ұраны:
Айтсаң - ұмытып қаламын,
Көрсетсең – есімде сақтаймын,
Өзіме істетсең - үйренемін.
Балалар, бүгінгі сабағымыз саяхат сабағы болғандықтан, бүгін біз Астанаға саяхат жасаймыз.
Астана қаласына бару үшін біз бірнеше аялдамадан өтуіміз керек. Әрбір аял-даманың өз тапсырмалары бар.
Саяхат картасы:
1-аялдама «Бекет»
2-аялдама «Бәйтерек»
3-аялдама «Бейбітшілік келісім сарайы»
4-аялдама «Оқушылар шығармашылық сарайы»
5-аялдама «EXPO – 2017» көрмесі
• Қызығушылығын ояту
1 – аялдама: «Бекет»
«Балық қаңқасы» әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау.
Оқушылар балық қаңқасына сұрақтарды жазып, топтар бір – бірімен ауысып, сұрақтарға жауап жазады.

2 – аялдама: «Бәйтерек»
Семантикалық карта
1-топ: темір күрек, кітаптың мұқабасы, тазалыққа үйір, үлкендер айтады, мен көрдім, өзі барады, биік тау.
2-топ: айтар сөз, аттың жүйрігі, ісімен жақсы, балаша күлді, ол барған, Сырдария суы, барымен базар.
3-топ: таудай талап, мамырдың сегізі, ерге сын, Құнанбай ұқтырды, алтын сақина, әдемі көйлек, атадан алтау.
4 – топ: мен көрдім,Абай көшесі, үйге барды, айтылған сөз,
бәйтеректі көрді.
|
Мысал |
Қиысу |
Матасу |
Меңгеру |
Қабысу |
|
Темір күрек Айтар сөз Таудай талап Мен көрдім |
|
|
|
|
|
Кітаптың мұқабасы Аттың жүйрігі Мамырдың сегізі Абай көшесі |
|
|
|
|
|
Тазалыққа үйір Ісімен жақсы Ерге сын Үйге барды |
|
|
|
|
|
Үлкендер айтады Балаша күлді Құнанбай ұқтырды Айтылған сөз |
|
|
|
|
|
Мен көрдім Ол барған Алтын сақина Бәйтеректі көрді |
|
|
|
|
|
Өзі барады Сырдария суы Әдемі көйлек Жақсы оқу |
|
|
|
|
3-аялдама: «Бейбітшілік келісім сарайы»
«Кім шапшаң?» ойыны
Әр топ бір-біріне дайындаған сөйлемдерден талдау ұсынады. Сөз тіркестерін анықтайды.
1 – топ:
1.Көкбай қалам алып,өлең жаза бастайды.
2. Қажымұқан бала кезінде жалшылықта жүрген.
3. Құрмаш бұл сөзге көнбеді.
2-топ:
1. Алдымызда үлкен адыр көрінеді.
2. Оның күшіне ел таңғалады.
3. Мұқағали жырлары бізбен мәңгі жасайды.
Берілген тапсырма бойынша әр топ оқушылары бірнеше тіркес құрап,бай-
ланысу түрлерін атап өтеді.
Сергіту сәті:
«Кім жылдам» ойыны
1-топтан бір оқушы бір зат есім айтады.2 - топ оқушылары етістіктерді тіркеп бөгелмей айтып отырады.
Мысалы: 1 топ: мал, қар, сабақ, ән, ертегі.
2 топ: жайылды, еріді, оқыды, тыңдады, айтты.
4-аялдама: «Оқушылар шығармашылық сарайы»
Шығармашылық жұмыс
Мақал – мәтелдер сайысы
Мақал – мәтелдер жазып, сөз тіркестерін анықтау.
Сөз тіркестерін 3 тілде айту.
5-аялдама: «EXPO – 2017» көрмесі
ЭКСПО туралы мәтін құрау.
Сөз тіркестерін анықтау.
«Кім мықты?» ойыны
1 – топ: қиыса байланысқан есімді және етістікті сөз тіркестері
2– топ: матаса байланысқан есімді және етістікті сөз тіркестері
3 – топ: меңгеріле байланысқан есімді және етістікті сөз тіркестері
4 – топ: қабыса байланысқан есімді және етістікті сөз тіркестері
Бағалау:
Оқушылардың білімдерін билет арқылы бағалап барамын. Топ басшылары өз тобындағы оқушылардың бағаларын қойып барады. Сабақ соңында жалпы ұпайларын есептеп, қай топ жеңімпаз атанғандығын анықтайды.
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
“Балық қаңқасы” ойыны |
Семанти-калық карта |
Кім шапшаң? ойыны |
Мақал – мәтелдер сайысы |
“Кім мықты?” ойыны |
ЭКСПО туралы мәтін құрау |
Жалпы баға |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
|
Осы сабаққа дейін не білетінмін? |
Бүгінгі сабақтан нені білдім? |
Алдағы сабақтарда нені білгім келеді? |
|
|
|
|
Үйге тапсырма: «Астана қаласы – біздің болашағымыз» тақырыбында эссе жазып келу. Сөз тіркестерін тауып, талдау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөздердің байланысу түрлері
Сабақтың тақырыбы: Сөздердің байланысу түрлерін қайталау
Сабақтың мақсаты: Сөз тіркесінің байланысу түрінен оқушылардың алған
теориялық білімдерін практикалық тұрғыда тексеру, кеңейту;
Сөйлеу тілдерін жетілдіру, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жұмыстар жүргізу, сөз тіркестері туралы білімдерін дамыту;
Талдауға алынған мысалдар арқылы адалдыққа,еңбексүйгіштікке, бауырмал-дыққа, туған жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Бекіту сабағы
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау,қайталау
Сабақ көрнекілігі: Сөз тіркесіне арналған кесте, үлестірмелі қағаздар, слайд,
бағалау парақшалары, «Балық қаңқасы»
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, психологиялық дайындық, шаттық шеңберін құру.
Оқушыларды топтарға біріктіру
1 – топ: «Қиысу»
2 – топ: «Матасу»
3 – топ: «Меңгеру»
4 – топ: «Қабысу»
Сабақтың ұраны:
Айтсаң - ұмытып қаламын,
Көрсетсең – есімде сақтаймын,
Өзіме істетсең - үйренемін.
Балалар, бүгінгі сабағымыз саяхат сабағы болғандықтан, бүгін біз Астанаға саяхат жасаймыз.
Астана қаласына бару үшін біз бірнеше аялдамадан өтуіміз керек. Әрбір аял-даманың өз тапсырмалары бар.
Саяхат картасы:
1-аялдама «Бекет»
2-аялдама «Бәйтерек»
3-аялдама «Бейбітшілік келісім сарайы»
4-аялдама «Оқушылар шығармашылық сарайы»
5-аялдама «EXPO – 2017» көрмесі
• Қызығушылығын ояту
1 – аялдама: «Бекет»
«Балық қаңқасы» әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау.
Оқушылар балық қаңқасына сұрақтарды жазып, топтар бір – бірімен ауысып, сұрақтарға жауап жазады.

2 – аялдама: «Бәйтерек»
Семантикалық карта
1-топ: темір күрек, кітаптың мұқабасы, тазалыққа үйір, үлкендер айтады, мен көрдім, өзі барады, биік тау.
2-топ: айтар сөз, аттың жүйрігі, ісімен жақсы, балаша күлді, ол барған, Сырдария суы, барымен базар.
3-топ: таудай талап, мамырдың сегізі, ерге сын, Құнанбай ұқтырды, алтын сақина, әдемі көйлек, атадан алтау.
4 – топ: мен көрдім,Абай көшесі, үйге барды, айтылған сөз,
бәйтеректі көрді.
|
Мысал |
Қиысу |
Матасу |
Меңгеру |
Қабысу |
|
Темір күрек Айтар сөз Таудай талап Мен көрдім |
|
|
|
|
|
Кітаптың мұқабасы Аттың жүйрігі Мамырдың сегізі Абай көшесі |
|
|
|
|
|
Тазалыққа үйір Ісімен жақсы Ерге сын Үйге барды |
|
|
|
|
|
Үлкендер айтады Балаша күлді Құнанбай ұқтырды Айтылған сөз |
|
|
|
|
|
Мен көрдім Ол барған Алтын сақина Бәйтеректі көрді |
|
|
|
|
|
Өзі барады Сырдария суы Әдемі көйлек Жақсы оқу |
|
|
|
|
3-аялдама: «Бейбітшілік келісім сарайы»
«Кім шапшаң?» ойыны
Әр топ бір-біріне дайындаған сөйлемдерден талдау ұсынады. Сөз тіркестерін анықтайды.
1 – топ:
1.Көкбай қалам алып,өлең жаза бастайды.
2. Қажымұқан бала кезінде жалшылықта жүрген.
3. Құрмаш бұл сөзге көнбеді.
2-топ:
1. Алдымызда үлкен адыр көрінеді.
2. Оның күшіне ел таңғалады.
3. Мұқағали жырлары бізбен мәңгі жасайды.
Берілген тапсырма бойынша әр топ оқушылары бірнеше тіркес құрап,бай-
ланысу түрлерін атап өтеді.
Сергіту сәті:
«Кім жылдам» ойыны
1-топтан бір оқушы бір зат есім айтады.2 - топ оқушылары етістіктерді тіркеп бөгелмей айтып отырады.
Мысалы: 1 топ: мал, қар, сабақ, ән, ертегі.
2 топ: жайылды, еріді, оқыды, тыңдады, айтты.
4-аялдама: «Оқушылар шығармашылық сарайы»
Шығармашылық жұмыс
Мақал – мәтелдер сайысы
Мақал – мәтелдер жазып, сөз тіркестерін анықтау.
Сөз тіркестерін 3 тілде айту.
5-аялдама: «EXPO – 2017» көрмесі
ЭКСПО туралы мәтін құрау.
Сөз тіркестерін анықтау.
«Кім мықты?» ойыны
1 – топ: қиыса байланысқан есімді және етістікті сөз тіркестері
2– топ: матаса байланысқан есімді және етістікті сөз тіркестері
3 – топ: меңгеріле байланысқан есімді және етістікті сөз тіркестері
4 – топ: қабыса байланысқан есімді және етістікті сөз тіркестері
Бағалау:
Оқушылардың білімдерін билет арқылы бағалап барамын. Топ басшылары өз тобындағы оқушылардың бағаларын қойып барады. Сабақ соңында жалпы ұпайларын есептеп, қай топ жеңімпаз атанғандығын анықтайды.
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
“Балық қаңқасы” ойыны |
Семанти-калық карта |
Кім шапшаң? ойыны |
Мақал – мәтелдер сайысы |
“Кім мықты?” ойыны |
ЭКСПО туралы мәтін құрау |
Жалпы баға |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
|
Осы сабаққа дейін не білетінмін? |
Бүгінгі сабақтан нені білдім? |
Алдағы сабақтарда нені білгім келеді? |
|
|
|
|
Үйге тапсырма: «Астана қаласы – біздің болашағымыз» тақырыбында эссе жазып келу. Сөз тіркестерін тауып, талдау.
шағым қалдыра аласыз


