Бекітемін:
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау |
|
Сабақтың мақсаты: |
- бүйрек трансплантациясын сипаттайды; - бүйрек трансплантациясының және диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайды |
|
Құндылаққа баулу |
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру. Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады. |
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-5мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; Оқушыларға отырғызу билеттері таратылад
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады;
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл
|
Сабақ тилда платформасында
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабаққа кіріспе 5-10мин |
Тыңдалым алды тапсырмалары «Суреттен не байқадың» әдісі Суреттерге қарап не айтасыздар?
Созылмалы бүйрек ауруынан толықтай айығып кету мүмкін бе? Қалай ойлайсыздар өмір сүру сапасын арттыру үшін неліктен мұндай әдістерге жүгінеді?
«Медиа» әдісі 1-тапсырма 1. Сонымен оқушылар, бұл бейнематериал не туралы болды? 2. Бүйрек жетіспеушілігін диализ арқылы бақылауда ұстауға болатынын алдыңғы сабақтан білдік. Науқас неліктен ота жасатуға бел буды деп ойлайсыз? 3. Бүйрек трансплантациясын жасатқан науқас бірден сауығып кете ме
|
Оқушылар суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; Сұрақтарға болжамды жауаптар айтады
Бейнеден көргенін жауаптарымен негіздейді
Бейнені көреді Ұсынылған сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады |
Бағалау криетрийі: -берілген суретті жаңа тақырыппен байланыстыра отырып сұрақтарға жауап береді Жарайсыздар! Алғырсыздар! Дұрыс жауап! Мұғалім қошеметі
-сұрақтарға дұрыс жауап береді-1балл Бағалау өзін өзі бағалау |
презентация
бейнекөрсетілім https://youtu.be/_L_3JO7C3dc?si=AyNuOKYBOJdaDr7A
|
|
Сабақтың ортасы
Жеке жұмыс 10-25мин |
«Хатқа жауап» әдісі 2-тапсырма «Қайырлы күн, оқушылар. Есімім Марат жасым 55 те. Бүгін сіздерге хат жазу себебім көптен бері бүйрек жетіспеушілігімен науқастандым, бүйрек трансплантациясына бару мен диализді жалғастыру арасындағы таңдауды жасау үшін көптеген өзім сияқты науқас адамдардан және басқа да осы жағдай туралы білетін адамдардан сұрағанда екіжақты жауап аламын. Осы мәселені шешуде сіздерден көмек сұраймын. Алдын-ала рақмет! |
Оқушылардан өздерінің хат иесіне ұсынар таңдауын және неліктен екенін көрсететін мəтіндік хабарлама ны платформада орындап ендіреді
|
Дескриптор: - Бүйрек трансплантациясының артықшылықтарын атайды - Бүйрек трансплантациясының кемшіліктерін атайды-2балл - Диализдің бүйрек жетіспеушілігі диагнозын емдеудегі артықшылықтарын айтады-2балл - Диализдің бүйрек жетіспеушілігі диагнозын емдеудегі кемшіліктерін жазады-2балл Өзін өзі бағалау |
https://wordwall.net/ru/resource/65735270
|
|
Сабақтың ортасы 35-40мин |
3-тапсырма «Тапсырмалар бекеті» айдарында платформада тапсырмалар ұсынады |
Оқушылар берілген тапсырманы платформада өз смартфонымен орындайды |
Дескриптор: -Бүйрек трансплатациясы мен диалездің артықшылықтарын шындық не жалған екендігін ажыратады-2балл |
|
|
Сабақтың ортасы 40-43мин
|
«Соңғы сөзді мен айтам» әдісімен оқушылар тақырыптан меңгергендерін бір ауыз сөзбен қорытындылау ұсынады 4-тапсырма Донор Реципиент Гемодиализ Бүйрек трансплатациялау Пиелонефрит |
Оқушылар сабақ басында берілген отырғызу билетіндегі термин сөздерді тақырыптан түсінгендерін бір ауыз сөзбен жеткізеді |
Дескриптор: -термин сөздердің анықтамасын айтады Әрбір жауап -1балл |
|
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 43-45мин |
«Почта» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын почтаха хат жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы Бүйрек трансплатациясы тақырыбына рефераттар жазып келу |
Оқушылар берілген хатқа Менің ойымша………….. Себебі……………. Мысалы……………. Қорыта айтқанда…….. Бөлімдеріне өз ойларын жазып, почта қорапшасына салады |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 Оқушыларды білім блокнотымен бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау |
|
Сабақтың мақсаты: |
- бүйрек трансплантациясын сипаттайды; - бүйрек трансплантациясының және диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайды |
|
Құндылаққа баулу |
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру. Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады. |
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-5мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; Оқушыларға отырғызу билеттері таратылад
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады;
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл
|
Сабақ тилда платформасында
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабаққа кіріспе 5-10мин |
Тыңдалым алды тапсырмалары «Суреттен не байқадың» әдісі Суреттерге қарап не айтасыздар?
Созылмалы бүйрек ауруынан толықтай айығып кету мүмкін бе? Қалай ойлайсыздар өмір сүру сапасын арттыру үшін неліктен мұндай әдістерге жүгінеді?
«Медиа» әдісі 1-тапсырма 1. Сонымен оқушылар, бұл бейнематериал не туралы болды? 2. Бүйрек жетіспеушілігін диализ арқылы бақылауда ұстауға болатынын алдыңғы сабақтан білдік. Науқас неліктен ота жасатуға бел буды деп ойлайсыз? 3. Бүйрек трансплантациясын жасатқан науқас бірден сауығып кете ме
|
Оқушылар суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; Сұрақтарға болжамды жауаптар айтады
Бейнеден көргенін жауаптарымен негіздейді
Бейнені көреді Ұсынылған сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады |
Бағалау криетрийі: -берілген суретті жаңа тақырыппен байланыстыра отырып сұрақтарға жауап береді Жарайсыздар! Алғырсыздар! Дұрыс жауап! Мұғалім қошеметі
-сұрақтарға дұрыс жауап береді-1балл Бағалау өзін өзі бағалау |
презентация
бейнекөрсетілім https://youtu.be/_L_3JO7C3dc?si=AyNuOKYBOJdaDr7A
|
|
Сабақтың ортасы
Жеке жұмыс 10-25мин |
«Хатқа жауап» әдісі 2-тапсырма «Қайырлы күн, оқушылар. Есімім Марат жасым 55 те. Бүгін сіздерге хат жазу себебім көптен бері бүйрек жетіспеушілігімен науқастандым, бүйрек трансплантациясына бару мен диализді жалғастыру арасындағы таңдауды жасау үшін көптеген өзім сияқты науқас адамдардан және басқа да осы жағдай туралы білетін адамдардан сұрағанда екіжақты жауап аламын. Осы мәселені шешуде сіздерден көмек сұраймын. Алдын-ала рақмет! |
Оқушылардан өздерінің хат иесіне ұсынар таңдауын және неліктен екенін көрсететін мəтіндік хабарлама ны платформада орындап ендіреді
|
Дескриптор: - Бүйрек трансплантациясының артықшылықтарын атайды - Бүйрек трансплантациясының кемшіліктерін атайды-2балл - Диализдің бүйрек жетіспеушілігі диагнозын емдеудегі артықшылықтарын айтады-2балл - Диализдің бүйрек жетіспеушілігі диагнозын емдеудегі кемшіліктерін жазады-2балл Өзін өзі бағалау |
https://wordwall.net/ru/resource/65735270
|
|
Сабақтың ортасы 35-40мин |
3-тапсырма «Тапсырмалар бекеті» айдарында платформада тапсырмалар ұсынады |
Оқушылар берілген тапсырманы платформада өз смартфонымен орындайды |
Дескриптор: -Бүйрек трансплатациясы мен диалездің артықшылықтарын шындық не жалған екендігін ажыратады-2балл |
|
|
Сабақтың ортасы 40-43мин
|
«Соңғы сөзді мен айтам» әдісімен оқушылар тақырыптан меңгергендерін бір ауыз сөзбен қорытындылау ұсынады 4-тапсырма Донор Реципиент Гемодиализ Бүйрек трансплатациялау Пиелонефрит |
Оқушылар сабақ басында берілген отырғызу билетіндегі термин сөздерді тақырыптан түсінгендерін бір ауыз сөзбен жеткізеді |
Дескриптор: -термин сөздердің анықтамасын айтады Әрбір жауап -1балл |
|
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 43-45мин |
«Почта» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын почтаха хат жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы Бүйрек трансплатациясы тақырыбына рефераттар жазып келу |
Оқушылар берілген хатқа Менің ойымша………….. Себебі……………. Мысалы……………. Қорыта айтқанда…….. Бөлімдеріне өз ойларын жазып, почта қорапшасына салады |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 Оқушыларды білім блокнотымен бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз





















