Ұзақ мерзімді жоспар бойынша: 1А |
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Ергали У Е |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны:20
| Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы: | Спартактың көтерілісі ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 5.1.2.2 Ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау5.3.2.3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: |
| Мәтін мазмұнындағы құлдар көтерілісі туралы біледі.
|
| Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
| - Римдегі құлдар көтерілісін сатысын анықтай алады.
|
| Кейбір оқушылар істей алады: |
| - Римдегі құлдар көтерілісін бастаған Спартактың ерлігін саралай алады . |
Бағалау критерийлері | Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды. Құлдар көтерілісінің пайда болуы туралы теорияны түсіндіреді. Спартактың даму сатысын сипаттайды. |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет , География. |
Құндылықтармен байланыс | - Қарым-қатынас жасау қабілеті,- Тарихқа қызығушылығын - Еңбекке баулу,- Өмір бойы оқуға дайын болу, |
Тілдік мақсат | Оқушылар:Құлдар көтерілісінің қалай пайда болғаны туралы түсініктеме береді. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
| Рим , Спартак ,Ғасыр,Дәуір, сөздерінің анықтамасын біледі. |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
| Спартак құлдарды көтеріліске шығуы туралы айта аласыз ба?.Римдіктер мен құлдар жайлы не айтасыз?
|
| Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: |
| - Оқулықта берілген мәтінді оқиды.- оқушылар құлдар көтерілісі жайлы үш түрлі көзқараста болды?- спартактың жасаған жаулаушылық жоспары мен танысады. |
Алдыңғы білім | Рим империясы жайлы «Әдеби кітап» бейне филімдерден қалыптасады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың кезеңдері | Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті | Ресурстар |
8 мин.
|
| Ұйымдастыру кезеңі: «Тілек алу» әдісі арқылы сабақ бастау . Оқушыларды үш түрлі шар арқылы топқа бөлу.1-топ «сары» 2- топ «көк»3-топ «қызыл».«Миға шабуыл» Сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Сабақтың ортақ мақсатын бірге анықтау,сабақ соңында күтілетін нәтижелерді шығару
|
бейнежазба
суреттер.
|
7 мин.
3 мин
2 мин
7 мин
2 мин
1 мин
10мин
2 мин
1 мин |
| 1 тапсырма.. «бейне филім» оқушылардың зейінін сабаққа қызықтыра келе сабағымды бастадымТоптық жұмыс «ДЖЕГСО әдісі» Мәтінмен жұмыс(оқулықтағы 10-11 бет) Топтар бір-бірлеріне мәтін бойынша түсінгендерін бір-біріне айта отырып талқылайды және постер қорғайды.Кері байланыс: «сұрақ қою»
Жұптық жұмыс: (Саралау)2-тапсырма:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл «диолог»Мұғалімнің жетелеу сұрақтары арқылы мұғалім мен оқушы арасында диологқа түседі
Дескрипторлар:Білім алушы- Римдегі құлдар көтерілісінің пайда болуы туралы теорияны атайды;- Спартактың жасаған ерліктерін сипаттайды; Кері байланыс: «кім жылдам ойыны»
Сөйлемді оқй отырып тұлға қалыптастыру
Жеке жұмыс:3- тапсырма.Суреттер арқылы оқушылар құлдар неліктен көтеріліс жасағандарын түсіндіреді
Дескрипторлар:Білім алушы- құлдар мен римдіктердің ұқсастықтарын анықтайды; - Спартактың ерлігінің айырмашылықтарын салыстырады;- Адам құқықтарын қалпына келтіру үдерісін айқындайды
Кері байланыс: « Алақан»
Бас бармақ –не ұнады?Балаң үйрек-Жаңа не білдім?Ортаң терек-Не жайында ойландыңыз?Шылдыр шүмек- Өз қоржыныма не аламын?Кішкентай бөбек- Не білгім келеді?
|
оқулық
ДәптерОқулық
Суреттер
|
2 мин. |
| Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, термин сөздерді қайталау |
|
Қосымша ақпарат. |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. |
Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, жбб бойынша өз ойларын жүзеге асырылады.Оқушылар құлдар көтерілісі жайлы түсіне алады. Құлдардың Рим Империясына қарсы тұрып өз еркіндіктеріне жету жолында , ерлікпен шайқасып күш қуатын көрсеті тарих сахынасында қалуын оқушылар құлдардың ерліктеріне, соғысу тактикасын түсіндіре алады.
| Ашық сұрақтар арқылыМадақтаауЕкі жұлдыз, бір тілекКері байланысКритерий арқылы, дискриптор арқылы бағалау
| ПрезентацияСуреттер ақылы жұмысКесте арқылы жұмысПостермен жұмысБейне ролик |
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?- Бүгін оқушылар не білді?- Сыныптағы ахуал қандай болды?- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?1.2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?1.2.Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |