15
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№15 Спортта жарақаттанудың алдын алу шаралары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу 4.1.4.2 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылық: Апта дәйексөзі: |
Бірлік және ынтымақ «Бірлік болмай тірлік болмас» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысықтау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Сабақты қорыту |
Психологиялық ахуал ЖИ «Көгершінді ұшыру»
-Балалар, бір-біріміздің көңіл күйімізді көтеру үшін көгершінді ұшыру арқылы бір-бірімізге жақсы тілек айтайық. Өткенді пысықтау 1. Болат Аюханов кім? Мәдениеттің дамуына қандай үлес қосқан? 2.Әбілхан Қастеев кім? Ол КСРО-ның Суретшілер одағына қашан қабылданды? 3.Әміре Қашаубаев кім? 1925 жылы Парижде өткен Халықаралық энографиялық көрмеде қандай әндерді шырқады? 4.Күләш Байсейітова кім? 5.Күләш Байсейітова 1933 жылы «Айман-Шолан» комедиясында кімнің рөлін сомдады? 6.Күләш неше жасында КСРО-ның халық әртісі атағын алды? Жаңа тақырыпты ашу
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. “Сенесіңдер ме” әдісі - Мен сендерге бірнеше сөйлемдерді оқимын, егер келіссеңдер, қолдарыңды көтересіңдер, егер келіспесеңдер, көтермейсіңдер. 1) Спорт денсаулықты нығайтады дегенге сенесіңдер ме? + 2) Спорт түрлері көктемгі жəне күзгі деп бөлінеді дегенге сенесіңдер ме? - 3) Олимпиадалық ойындар спорттық жарыстың ең басты түрі дегенге сенесіңдер ме? + 4) Спортпен айналысу кезінде жарақат алып қалу мүмкін дегенге сенесіңдер ме?+ 5) Спортпен айналысу кезінде жарақаттан аулақ болу мүмкін емес дегенге сенесіңдер ме? + Мағынаны ашу. Оқулықпен жұмыс Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқу. Тірек сөздермен танысып, дәптерге жазу. “Ой қозғау” әдісі «Жарақат» деген сөзді естігенде нені елестетесің? Сурет бойынша сұрақтарға жауап бер. Адам өндірісте, күнделікті тұрмыста, көлікте немесе спортпен айналысқанда жарақат алуы мүмкін.
Сызбамен жұмыс Сызбаға қарап, жарақат алудың түрлерін ата. Сызбаға тағы қандай жарақат түрін қосар едің?
«Толықтыр» әдісі «Ауырып ем іздегенше, ауырмайтын жол ізде» деген сөз бекер айтылмаған. Жарақаттануға байланысты да солай деуге болады. Ендеше, одан сақтану үшін не істеу керек? Жарақат алудың сақтық шараларын ойластырайық. ЕБҚ Жарақаттың алдын қалай алар едің? Жауап беріп көр. Жұптық жұмыс Жарақат алған сәтте не істеу керек? Ол үшін тәжірибелі дәрігерлердің кеңестерін оқыңдар. Жұппен жұмыс істеу барысында әртүрлі жарақаттар алған кезде не істеуге болатынын, нені істеуге болмайтынын бір-біріңе түсіндіріңдер. Жеке жұмыс Төмендегі мәліметтерді жаднамаға жаз:
ЕБҚ Суретті боя.
Сергіту сәті ЖИ «Көңілді би»
Топтық жұмыс 1-топ «Спортта жарақаттануға жол жоқ!» тақырыпта парақша дайындаңдар. Парақша мәтіні қысқа әрі әсерлі болуы керек. 2-топ Спортпен шұғылдану кезінде болатын жарақат түрлерін және олардың алдын алу жолдарын постер етіп жаса. 3-топ «Салауатты өмір салты» тақырыбында шағын көрініс қойыңдар (жарақат алу – алдын алу – дұрыс жаттығу үлгісі). ҚБ. Дұрыс жауап нұсқасын белгіле.
«Сұрақ менен, жауап сізден» Сұрақтарға жауап бер. Үй тапсырмасы 62-64 беттер түсініп оқу. Рефлексия ЖИ «Алтын сақа»
|
Көңіл-күйлері көтеріліп, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Белсенділік танытады. Сабақтың тақырыбын табады. Сабақтың мақсаты мен тақырыбымен танысады. Мұғалім нұсқаулығы бойынша тапсырманы орындайды. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқиды. Тірек сөздермен танысып, дәптерге жазады. Өз ойларын айтады. Сұраққа жауап береді. Сызбаға қарап, жарақат алудың түрлерін атайды. Басқа жарақат түрін атайды. Жарақат алудың сақтық шараларын ойластырып, толықтырады. Сұраққа жауап береді. Сұраққа жауап бере отырып, өз ойларын түсіндіреді. Жаднаманы дайындау үшін қосымша ресурстарды (ақпарат көздерін, спорт кітаптарын) пайдаланады. Суретті бояйды. Бойларын сергітіп, билейді. Топпен жұмыс жасайды. Түсінеді, топта талқылайды. Өзбетімен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын алады. Рефлексия жасайды. |
Мадақтау ҚБ: Жарайсың!
ҚБ:
Жарайсыңдар! ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Тірек сөздермен танысады-1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: «Жарақат» деген сөзді естігенде нені елестететінін айтады -1б Дескриптор: Сурет бойынша әңгімелейді-1б Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: Сызбаға қарап, жарақат алудың түрлерін атайды-1б Басқа жарақат түрін атайды -1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Жарақат алудың сақтық шараларын ойластырып, толықтырады-1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Сұраққа жауап бере отырып, өз ойларын түсіндіреді-1б Дескриптор: Жаднаманы дайындайды-1б ҚБ: Жарайсың!
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Тапсырманы орындайды-1б ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау
Кереметсіңдер!
Жарайсыңдар!
Кереметсіңдер!
Кереметсіңдер!
|
Слайд Слайд
Слайд Слайд Микрафон Слайд Оқулық Дәптер Слайд Слайд Сызба Слайд Микрафон Слайд Оқулық Оқулық Салайд Парақша ЖИ Слайд Плакат Маркер Интернет
Таратпа қағаз ЖИ СЛАЙД Алтын сақа |
||
15
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Спортта жарақаттанудың алдын алу шаралары"
"Спортта жарақаттанудың алдын алу шаралары"
15
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
4 «А» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№15 Спортта жарақаттанудың алдын алу шаралары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.1 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу 4.1.4.2 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылық: Апта дәйексөзі: |
Бірлік және ынтымақ «Бірлік болмай тірлік болмас» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысықтау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Сабақты қорыту |
Психологиялық ахуал ЖИ «Көгершінді ұшыру»
-Балалар, бір-біріміздің көңіл күйімізді көтеру үшін көгершінді ұшыру арқылы бір-бірімізге жақсы тілек айтайық. Өткенді пысықтау 1. Болат Аюханов кім? Мәдениеттің дамуына қандай үлес қосқан? 2.Әбілхан Қастеев кім? Ол КСРО-ның Суретшілер одағына қашан қабылданды? 3.Әміре Қашаубаев кім? 1925 жылы Парижде өткен Халықаралық энографиялық көрмеде қандай әндерді шырқады? 4.Күләш Байсейітова кім? 5.Күләш Байсейітова 1933 жылы «Айман-Шолан» комедиясында кімнің рөлін сомдады? 6.Күләш неше жасында КСРО-ның халық әртісі атағын алды? Жаңа тақырыпты ашу
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. “Сенесіңдер ме” әдісі - Мен сендерге бірнеше сөйлемдерді оқимын, егер келіссеңдер, қолдарыңды көтересіңдер, егер келіспесеңдер, көтермейсіңдер. 1) Спорт денсаулықты нығайтады дегенге сенесіңдер ме? + 2) Спорт түрлері көктемгі жəне күзгі деп бөлінеді дегенге сенесіңдер ме? - 3) Олимпиадалық ойындар спорттық жарыстың ең басты түрі дегенге сенесіңдер ме? + 4) Спортпен айналысу кезінде жарақат алып қалу мүмкін дегенге сенесіңдер ме?+ 5) Спортпен айналысу кезінде жарақаттан аулақ болу мүмкін емес дегенге сенесіңдер ме? + Мағынаны ашу. Оқулықпен жұмыс Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқу. Тірек сөздермен танысып, дәптерге жазу. “Ой қозғау” әдісі «Жарақат» деген сөзді естігенде нені елестетесің? Сурет бойынша сұрақтарға жауап бер. Адам өндірісте, күнделікті тұрмыста, көлікте немесе спортпен айналысқанда жарақат алуы мүмкін.
Сызбамен жұмыс Сызбаға қарап, жарақат алудың түрлерін ата. Сызбаға тағы қандай жарақат түрін қосар едің?
«Толықтыр» әдісі «Ауырып ем іздегенше, ауырмайтын жол ізде» деген сөз бекер айтылмаған. Жарақаттануға байланысты да солай деуге болады. Ендеше, одан сақтану үшін не істеу керек? Жарақат алудың сақтық шараларын ойластырайық. ЕБҚ Жарақаттың алдын қалай алар едің? Жауап беріп көр. Жұптық жұмыс Жарақат алған сәтте не істеу керек? Ол үшін тәжірибелі дәрігерлердің кеңестерін оқыңдар. Жұппен жұмыс істеу барысында әртүрлі жарақаттар алған кезде не істеуге болатынын, нені істеуге болмайтынын бір-біріңе түсіндіріңдер. Жеке жұмыс Төмендегі мәліметтерді жаднамаға жаз:
ЕБҚ Суретті боя.
Сергіту сәті ЖИ «Көңілді би»
Топтық жұмыс 1-топ «Спортта жарақаттануға жол жоқ!» тақырыпта парақша дайындаңдар. Парақша мәтіні қысқа әрі әсерлі болуы керек. 2-топ Спортпен шұғылдану кезінде болатын жарақат түрлерін және олардың алдын алу жолдарын постер етіп жаса. 3-топ «Салауатты өмір салты» тақырыбында шағын көрініс қойыңдар (жарақат алу – алдын алу – дұрыс жаттығу үлгісі). ҚБ. Дұрыс жауап нұсқасын белгіле.
«Сұрақ менен, жауап сізден» Сұрақтарға жауап бер. Үй тапсырмасы 62-64 беттер түсініп оқу. Рефлексия ЖИ «Алтын сақа»
|
Көңіл-күйлері көтеріліп, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Белсенділік танытады. Сабақтың тақырыбын табады. Сабақтың мақсаты мен тақырыбымен танысады. Мұғалім нұсқаулығы бойынша тапсырманы орындайды. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқиды. Тірек сөздермен танысып, дәптерге жазады. Өз ойларын айтады. Сұраққа жауап береді. Сызбаға қарап, жарақат алудың түрлерін атайды. Басқа жарақат түрін атайды. Жарақат алудың сақтық шараларын ойластырып, толықтырады. Сұраққа жауап береді. Сұраққа жауап бере отырып, өз ойларын түсіндіреді. Жаднаманы дайындау үшін қосымша ресурстарды (ақпарат көздерін, спорт кітаптарын) пайдаланады. Суретті бояйды. Бойларын сергітіп, билейді. Топпен жұмыс жасайды. Түсінеді, топта талқылайды. Өзбетімен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын алады. Рефлексия жасайды. |
Мадақтау ҚБ: Жарайсың!
ҚБ:
Жарайсыңдар! ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Тірек сөздермен танысады-1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: «Жарақат» деген сөзді естігенде нені елестететінін айтады -1б Дескриптор: Сурет бойынша әңгімелейді-1б Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: Сызбаға қарап, жарақат алудың түрлерін атайды-1б Басқа жарақат түрін атайды -1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Жарақат алудың сақтық шараларын ойластырып, толықтырады-1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Сұраққа жауап бере отырып, өз ойларын түсіндіреді-1б Дескриптор: Жаднаманы дайындайды-1б ҚБ: Жарайсың!
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Тапсырманы орындайды-1б ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау
Кереметсіңдер!
Жарайсыңдар!
Кереметсіңдер!
Кереметсіңдер!
|
Слайд Слайд
Слайд Слайд Микрафон Слайд Оқулық Дәптер Слайд Слайд Сызба Слайд Микрафон Слайд Оқулық Оқулық Салайд Парақша ЖИ Слайд Плакат Маркер Интернет
Таратпа қағаз ЖИ СЛАЙД Алтын сақа |
||
15
![]()
шағым қалдыра аласыз






















