Сабақ жоспары №4
|
Сабақ тақырыбы |
4.1.3. SQL беттерінің деректер қорымен байланысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Білімді тексеру және бағалау сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Міндеттер |
1) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау; 3) көп кестелі мәліметтер қорын жасау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
Компьютер, Интернет ресурстары, оқулықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Білім алушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Топқа біріктіру: «Адасқан әріптер» әдісі «Кесте», «ұяшық», «баған» сөздерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
1) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; 2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау; 3) көп кестелі мәліметтер қорын жасау; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
«Тұжырымдамалық карта» әдісі Білім алушылар үлкен парақтың ортасына басты тақырыпты немесе сұрақты жазады
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
Жеке жұмыс: 1-тапсырма: SQL де қолданылатын деректер қорында орналасқан ақпараттар бойынша нәтиже жасау үшін SQL-де агрегатты (нәтижелік) функциялар түрлерін оқу. Деректер түрлеріне назар аударыңыз: SQL-де агрегатты (нәтижелік) функция-лар түрлерін тиісті анықтамасымен сәйкестендіріп, оларды сызықтармен байланыстырыңыз
нәтижесінің кестесінде жол санын есептейді. 2. AVG ( ) функциясы бағанның барлық мәндерінің арасынан ең үлкенін табады; 3. MIN ( ) (баған аты) функциясы бағандағы барлық мәндерінің санын есептейді; 4. MAX ( ) функциясы бағанның барлық мәндерінің орташа мәнін табады; 5. COUNT функциясы бағанның барлық мәндерінің ең кішісін табады; 6. COUNT (*) функциясы бағанның барлық мәндерінің қосындысын есептейді; |
LearningApps сервисі https://learningapps.org/display?v=px1rxc0ka23
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Жұптық жұмыс 2-тапсырма. Білім алушылар біркестелі, көп кестелі деректер қорына кестелер құрады. Оқу орнының деректер қорын құрыңыз. Деректер қоры үш кестеден тұрады. Кестелер құрудың талаптары : 1. Колледж білім алушылары 2. Білім алушылардың үлгерімі туралы деректер қорын жасаңыз 3. Жатақханада тұратын білім алушылар деректер қорын құрыңыз |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 3- тапсырма Сандуғаш апай колледжде диспечерлік қызмет атқарады, сабақ кестесін жасаумен айналысады. Оның қолында оқытушылардың деректері (тегі, аты, жөні, мекен-жайы, телефоны) мен сабақ кестесі туралы жазбаша мәлімет бар. Әр пән бойынша сағат саны мен өткізілетін сабақтардың түрі (дәріс, практика, зертханалық жұмыстар) бар. Сабақ кестесін жариялайтын мәліметтер қорын құру керек. Оқытушылармен жұмыс істеу барысында Сандуғаш кестені ретімен қояды. Көп кестелі деректер қорын құрып, кестелердің арасындағы байланысты көрсетіңіз. Оқытушылар тізімі кестесі
Оқытушылардың сабақ кестесі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы (4 минут) |
SQL конструкторды пайдаланып, бір кесте дерекқорын жасау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау (3 минут) |
Қосымша тапсырмалар орындайды көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(3 минут) |
Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
|
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
SQL беттерінің деректер қорымен байланысы
SQL беттерінің деректер қорымен байланысы
Сабақ жоспары №4
|
Сабақ тақырыбы |
4.1.3. SQL беттерінің деректер қорымен байланысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Білімді тексеру және бағалау сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Міндеттер |
1) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау; 3) көп кестелі мәліметтер қорын жасау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
Компьютер, Интернет ресурстары, оқулықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Білім алушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Топқа біріктіру: «Адасқан әріптер» әдісі «Кесте», «ұяшық», «баған» сөздерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
1) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; 2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау; 3) көп кестелі мәліметтер қорын жасау; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
«Тұжырымдамалық карта» әдісі Білім алушылар үлкен парақтың ортасына басты тақырыпты немесе сұрақты жазады
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
Жеке жұмыс: 1-тапсырма: SQL де қолданылатын деректер қорында орналасқан ақпараттар бойынша нәтиже жасау үшін SQL-де агрегатты (нәтижелік) функциялар түрлерін оқу. Деректер түрлеріне назар аударыңыз: SQL-де агрегатты (нәтижелік) функция-лар түрлерін тиісті анықтамасымен сәйкестендіріп, оларды сызықтармен байланыстырыңыз
нәтижесінің кестесінде жол санын есептейді. 2. AVG ( ) функциясы бағанның барлық мәндерінің арасынан ең үлкенін табады; 3. MIN ( ) (баған аты) функциясы бағандағы барлық мәндерінің санын есептейді; 4. MAX ( ) функциясы бағанның барлық мәндерінің орташа мәнін табады; 5. COUNT функциясы бағанның барлық мәндерінің ең кішісін табады; 6. COUNT (*) функциясы бағанның барлық мәндерінің қосындысын есептейді; |
LearningApps сервисі https://learningapps.org/display?v=px1rxc0ka23
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Жұптық жұмыс 2-тапсырма. Білім алушылар біркестелі, көп кестелі деректер қорына кестелер құрады. Оқу орнының деректер қорын құрыңыз. Деректер қоры үш кестеден тұрады. Кестелер құрудың талаптары : 1. Колледж білім алушылары 2. Білім алушылардың үлгерімі туралы деректер қорын жасаңыз 3. Жатақханада тұратын білім алушылар деректер қорын құрыңыз |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 3- тапсырма Сандуғаш апай колледжде диспечерлік қызмет атқарады, сабақ кестесін жасаумен айналысады. Оның қолында оқытушылардың деректері (тегі, аты, жөні, мекен-жайы, телефоны) мен сабақ кестесі туралы жазбаша мәлімет бар. Әр пән бойынша сағат саны мен өткізілетін сабақтардың түрі (дәріс, практика, зертханалық жұмыстар) бар. Сабақ кестесін жариялайтын мәліметтер қорын құру керек. Оқытушылармен жұмыс істеу барысында Сандуғаш кестені ретімен қояды. Көп кестелі деректер қорын құрып, кестелердің арасындағы байланысты көрсетіңіз. Оқытушылар тізімі кестесі
Оқытушылардың сабақ кестесі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы (4 минут) |
SQL конструкторды пайдаланып, бір кесте дерекқорын жасау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау (3 минут) |
Қосымша тапсырмалар орындайды көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(3 минут) |
Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
|
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
шағым қалдыра аласыз














